BGG - jak korzystacie?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Jak korzystacie z BGG?

Zapisuję wszystko co się da
13
5%
Zapisuję większość/część rzeczy (m.in tytuł, uczestników, wyniki itp)
82
29%
Zapisuję tylko tytuł gry
65
23%
Próbuję czasami coś zapisywać, ale nieregularnie
15
5%
Kiedyś zapisywałem rozgrywki ale już mi się nie chce
19
7%
Nie zapisuję rozgrywek ale planuję zacząć
6
2%
Nie zapisuję nic i nie mam zamiaru
72
26%
Co to jest BGG?
7
3%
 
Liczba głosów: 279

karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: karp »

Teraz z BGG korzystam wyłącznie do tego aby przeglądać te listy "publisher by publisher" co targi- Essen, Gamma etc. To jest dla mnie najwygodniejsza forma przeglądania zapowiedzi. Niezmiennie od lat. Kiedyś wpisywałem kolekcję- nigdy rozgrywki. Teraz, nie pamiętam żebym się w ogóle logował przez ostatnie 2-3 lata.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: arian »

Dla mnie BGG to przede wszystkim forum i encyklopedia. Do tego miejsce, gdzie mogę rozwiać wątpliwości związane z zasadami. Rozgrywek nie zapisuję, bo nie zapisuję też nigdzie tego jaki film obejrzałem ani jaką grę wideo ukończyłem (kiedyś próbowałem, ale nie widzę w tym sensu). Lubię porządek, ale nie przepadam za katalogowaniem, bo to jest dodatkowa praca i stres, jak nie wszystko da się skatalogować wystarczająco dokładnie. W BGG zapisane mam gry, które posiadam, ale to raczej dla wygody, jak chce zobaczyć w co mógłbym zagrać, bo dużą część gier na półce mam schowanych.

Ostatnio zacząłem korzystać z polskiego Planszeo. Tutaj akurat głównie do śledzenia tytułów które mnie interesują, bo jednak pod względem funkcjonalności trudno się polskiemu serwisowi równać z BGG. Ale kilka rzeczy, jak np. szybki dostęp do cen w sklepach, działa super.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: PytonZCatanu »

Jak? Wielorako 🙂

1. Zapisuje każda pełna partię.
2. Notuję datę, miejsce, czas trwania (orientacyjnie lub za pomocą stopera w aplikacji), z kim grałem i oczywiście wyniki.
3. Dla kilku gier, które lubię i dużo gram notuje jakieś szczegóły (np. na które mapie grano (np. Turbo), jaka rasą (np Projekt Gaja, Wojna o Pierścień) lub na której planszetce (np Ark Nova).

Oprócz notowania partii BGG używam do:

1. Ranking, oceny i komentarze danej gry
2. Pomoc w zasadach
3. Do lubianych i ogranych tytułów zaglądam na forum do działu strategii
4. Jako encyklopedii.

Gry oznaczam:

1. Wystawiam lub koryguję ocenę po partii
2. Oznaczam jako owned lub prev. owned żeby śledzić kolekcję.
3. Bardzo rzadko głosuje w kategorii ciężkości gry. Mam tutaj wyrzuty sumienia, bo często spoglądam ten parametr, więc powinnien też przyczynić się do jego tworzenia 🙂
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Ardel12 »

Nie wypowiedziałem się w tym wątku, gdyż wtedy używałem BGG do przeglądania a i to sporadycznie. Nic nie zapisywałem(taką odp w ankiecie udzieliłem)

Obecnie tworzę tam wishlistę i zapisuję preordery jakie mam zakupione, by mieć to w jednym miejscu(prowadziłem excela, ale niestety bez kopii zapasowej i mi umarł wraz z dyskiem). Oczywiście również staram się na bieżąco aktualizować swoją kolekcję, by wiedzieć jak bardzo się rozrosła i by nie kupić przypadkiem kolejny raz tego samego dodatku xD

Prowadzę też od kilku lat zapisy partii, ale wbijam tylko datę + tytuł. Nie interesuje mnie ile w dany tytuł wygrałem, ani ile punktów osiągnąłem. Liczy się dla mnie zwycięstwo czy osiągnięte pkt w momencie zakończenia partii, potem to mi już lotto.

Wbijam oczywiście oceny dla gier, w które udało się rozegrać choć jedną partię. Czasem koryguję, ale robię to raczej przy okazji lub przy jakiś podsumowaniach.

Całkiem sporo, ale jeszcze sporo brakuje mi do bycia użytkownikiem BGG stats. Nie wiem, jakoś liczba partii mi wystarcza, nie potrzebuję znać liczby przesiedzianych godzin, bo jeszcze naszłaby mnie refleksja, że za dużo :D
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 38 times
Been thanked: 12 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Vuk0 »

Notuję tylko same rozegrane partie, bez miejsca, wyników czy grających osób.
rednulk
Posty: 34
Rejestracja: 28 mar 2018, 14:39
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: rednulk »

Na bgg aktualizuję stan posiadanych gier i dodatków oraz zapisuję rozegrane partie (zwykle z wpisem z kim grałem lub, że solo i z wynikiem partii).

Nigdy nie zabrałem się jednak za ocenianie, bo raz, że co robiłem podejście to stwierdzałem, że ciężko mi to rzetelnie zrealizować (i to przy dużo mniejszej liczbie gier na półce niż obecnie), dwa, że czułbym, że muszę to aktualizować, a wątpię by mi się chciało (i byłby bałagan, więc bym się zmuszał do posprzątania😉), a trzy, że grywam głównie solo, więc moja ocena mogłaby być jednak "zepsuta".
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2103
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: pabula »

to ja mam tak:
- zapisywanie swojej kolekcji
- ocenianie gier
- poszukiwanie instrukcji do gier
- przeglądanie nowości
- i czego już nie robię, ale kiedyś często - PlayByForum w Mage Knight'a
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: MaciekK5454 »

Przede wszystkim jako miejsce, gdzie szukam odpowiedzi na pytania związane z wątpliwościami co do zasad gry. W drugiej kolejności gdzie mogę poszukać informacji na temat gier, o których chce się więcej dowiedzieć. W trzeciej jako miejsce pokazujące najważniejszy (acz wciąż niedoskonały) ranking gier.

Kiedyś chciałem skatalogować tam swoją kolekcję, ale straciłem cały zapał do gdy trzeba było go zweryfikować z fizyczną kolekcją - stwierdziłem, że to strata czasu i mi się nie chce. Co do zapisywania rozgrywek, to korzystam z prywatnych plików excelowych z tabelami, pivotami, chartami dopasowanymi do własnych potrzeb. Nie widzę sensu korzystania z jakichkolwiek innych narzędzi.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 381
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 561 times
Been thanked: 368 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: kuleczka91 »

Głównie używam jako encyklopedię, bo można tam znaleźć sporo informacji. A tak to jeszcze dodaję sobie gry które mam w kolekcji, jak czegoś się pozbędę to usuwam z listy. Bardzo często przydaje mi się to, gdy znajomi pytają co mam w kolekcji jak mamy coś wybrać do wspólnego grania. Oceniam gry. No i bardzo często korzystam z wątków na temat pytań odnośnie zasad, czy do pobierania plików związanych z jakąś grą. Rozgrywek na stronie nie zapisuję, bo wpisuję je do bg stats, a z apki nie chcę ich udostępniać publicznie, wolę mieć wgląd do tego sama ;)
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Darkstorm »

Oznaczam posiadane gry i dodatki, wystawiam niektórym oceny, notuję ilość rozgrywek (tylko w wersje papierowe).
Czasem korzystam z jakichś plików no i jak mnie coś zainteresuje to szukam informacji na temat danej gry.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 416 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: miker »

  • Kataloguję gry, dodatki, promki, etc.
  • Od kwietnia 2021 zapisuję wszystkie zagrane partie, łącznie z czasem rozgrywki (stoper i zapisywanie bezpośrednio z apki BGG Stats. Nie rozumiem ludzi, którzy "wolą Excela" - serio usability leży i kwiczy w Excelu). Dodaję info na temat mapy, talii kart, którymi graliśmy (np. Tyranii Podmroku), osoby która grała którą mapą, etc.
  • Zapisuję ceny gier, w celach popatrzenia ile kosztuje mnie rozgrywka - i tak np. Ark Nova to koszt 6.98 za gierkę, którą kupiłem w Portalu bezpośrednio - jak dla mnie wystarczające uzsadnienie do posiadania ;)
  • Wystawiam oceny grom, w które zagrałem
  • Czasami aktualizuję oceny grom
  • Szukam i ściągam dodatki (fanowskie mapy, karty (znowu Ark Nova), etc.)
  • Przeglądam forum w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania (niestety polskie fora nie mają tylu użytkowników, którzy graliby we wszystkie tytuły i dzielili się odpowiedziami. Nawet to forum...)
  • Prowadzę Wishlistę - choć żona wie, że generalnie to nie ona powinna kupować tylko ja - z racji na wiedzę dotyczącą rabatów i promek
  • Dzielę się swoją opinią z innymi, żeby nie popełniali błędów, które ja popełniłem
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: kubaf7 »

Wystawiam oceny grą, w które grałem (podkreślam, bo to wcale nie takie oczywiste na bgg) i przeglądam fora gier które mam/które mnie interesują. Zwłaszcza w poszukiwaniu recenzji pisanych i dział zasad.

Jeżeli jakaś gra mnie bardzo interesuje to przeglądam dział strategiczny - bardzo lubię poradniki strategiczne pisane przez innych graczy-jeżeli uważam, że taki poradnik jest dobrej jakości, to wrzucam go do google tłumacza, drukuje, a potem wsadzam do pudełka. Dzięki temu mogę go potem podrzucić każdej osobie która ma wątpliwości co do tego co powinna robić w danej grze.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: aduko »

Ja korzystam z notowania rozgrywek i kolekcji, ale nie bezpośrednio, tylko przez BGStats. A na samej stronie to przeglądam umieszczane pliki oraz galerię jak szukam inspiracji do malowania figurek.
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Snaki »

Jak korzystacie z pola "Rating" które jest przy każdym graczu podczas wpisywania rozgrywki przez bgg? Totalnie nic mi nie pasuje tam wpisać :D
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: kaszkiet »

Snaki pisze: 27 mar 2023, 10:09 Jak korzystacie z pola "Rating" które jest przy każdym graczu podczas wpisywania rozgrywki przez bgg? Totalnie nic mi nie pasuje tam wpisać :D
Nie korzystam, ale wydaje mi się, że jest to miejsce na ocenę gry każdego z uczestników danej rozgrywki.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Miszon »

Też nie wiem co to jest :-P .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: grzeslaw90 »

Ja z bgg korzystam jako źródła informacji na temat danych gier i wydarzeń. Oceny tak pi przez drzwi traktuję. W zasadzie jako wirtualny regał z planszówkami i śledzenie moich planszówkowych poczynań również.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: ponika »

A ja mam pytanie.
Czy BGG notuje gdzieś KIEDY zmieniono status gry?
Jestem ciekawa jak wygląda moja kolekcja na przestrzeni lat, kiedy coś kupowałam a kiedyś sprzedałam. Da się wyciągnąc te dane z BGG?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5158
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: BOLLO »

Jeżeli jakaś gra mnie zainteresuję to pierwsze kroki kierują na BGG aby się o niej czego dowiedzieć. Moje zainteresowanie danyn tytułem jest sporo większe jak gra jest np na 1 000 pozycji a niżeli na 18 000. Z reguły gry które są poniżej 10 000 to raczej poczytam i nie kupię. Tak więc światowy wyznacznik jest w pewnym sensie dla mnie ważny.
Kiedy mnie już coś naprawdę zainteresuje to oglądam grafiki i staram się czytać opinie ludzi. Najchętniej czytam oceny 1-2 :mrgreen:

Dodatkowo BGG traktuję jak moje wirtualne regały. Widzę co mam, co wyleciało i co jest w planach. Pomaga mi to usystematyzować kolekcję. Dodatkowo BGG mam podpięte pod moja apkę do zapisywania swoich rozgrywek, które od tego roku postanowiłem zapisywać tak dla zobrazowania w co i z kim gram najczęściej.

Czasem pobiorę jakiś pomocny plik z grafiką lub ciekawym pomysłem na urozmaicenie (poprawę) danej gry.

Okazjonalnie nakarmię swoje planszówkowe FOMO żeby zobaczyć co jest HOT po cichu mażąc o tym żeby i moje gry się kiedyś tam znalazły :mrgreen:

Myślę że BGG ma sporo fajnych funkcji o których się nie mówi. No właśnie z czego tam korzystacie i jest to przydatne narzędzie ?
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Snaki »

ponika pisze: 11 kwie 2023, 10:45 A ja mam pytanie.
Czy BGG notuje gdzieś KIEDY zmieniono status gry?
Jestem ciekawa jak wygląda moja kolekcja na przestrzeni lat, kiedy coś kupowałam a kiedyś sprzedałam. Da się wyciągnąc te dane z BGG?
Samo z siebie wydaje mi się że nie ale na pewno w szczegółach kolekcji jest dużo dodatkowych pól jak data zakupu, miejsce zakupu, gdzie się gra znajduje itp.
bourbon
Posty: 105
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 31 times
Been thanked: 22 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: bourbon »

polecam opcje - gry najczesciej grane w podanym przedziale czasu, np w marcu 2023:


https://boardgamegeek.com/plays/bygame/ ... 2023-03-31
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: seki »

BOLLO pisze: 11 kwie 2023, 12:49 Jeżeli jakaś gra mnie zainteresuję to pierwsze kroki kierują na BGG aby się o niej czego dowiedzieć. Moje zainteresowanie danyn tytułem jest sporo większe jak gra jest np na 1 000 pozycji a niżeli na 18 000. Z reguły gry które są poniżej 10 000 to raczej poczytam i nie kupię.
Bollo oczywiście każdy czyni wg uznania ale ja polecam stosować w ramach wstępnego filtra nie miejsce w rankingu a AVG rating (średnia ocena). Pierwszy lepszy przykład Skyrise czyli następca Mombasy ma miejsce 13650 ze średnią ocena 7,81 a np głupkowaty Fluxx miejsce 9958 ze średnią oceną 5,67. Średnia ocena daje lepszy pogląd o jakości gry niż jej miejsce na bgg. Ja też używam bgg do wstępnej analizy tak jak Ty tylko w ogóle nie patrzę na miejsce.
ponika pisze: 11 kwie 2023, 10:45 A ja mam pytanie.
Czy BGG notuje gdzieś KIEDY zmieniono status gry?
Jestem ciekawa jak wygląda moja kolekcja na przestrzeni lat, kiedy coś kupowałam a kiedyś sprzedałam. Da się wyciągnąc te dane z BGG?
W przeglądzie kolekcji możesz włączyć Columns i wybrać Date Added. Możesz potem sortować wg daty dodania do kolekcji.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: ponika »

W przeglądzie kolekcji możesz włączyć Columns i wybrać Date Added. Możesz potem sortować wg daty dodania do kolekcji.
Dzięki! Okazuje się że jest tam też kolumna "ostatnio modyfikowany" co w przypadku sprzedaży najczęściej równa się dacie zmiany na "prev. owned".
Czyli pośrednio da się znaleźć tę daty!
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 304
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 499 times
Been thanked: 163 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: nimsarn »

Przeglądam; ściągam; czytam; zapisuję; oceniam...

BGG to przedewszystkim - dla mnie - największa baza gier wydanych gdziekolwiek. Gdy jestem zainteresowanym jakimś tytułem szukam tam; staram się ściągnąć instrukcję (napisaną w którymś z czytelnych dla mnie języków); czytam ją; oglądam recenzje - sesje. Jeśli mnie zainteresuje włączam subskrybuje, czekając na okazję do kupienia.
Przed zakupem: sprawdzam dostępne oferty (to akurat poza BGG); oglądam sesje/rozpudełkowania na "tubie" - zdjęcia i komentarze użytkowników, a czasami i ranking BGG.
Po zakupie: oceniam mój stopień zadowolenia; zapisuję rozgrywki, które pomagają mi napisać miesięczny post na tym forum.
A także dołuję się tendencją spadkową ich liczby...
Chyba niczego nie zapomniałem :roll:
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 243
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 12 times
Been thanked: 60 times

Re: BGG - jak korzystacie?

Post autor: Poochacz »

Uaktualniam sobie kolekcję, oceniam. Poza tym to głównie baza danych na temat gier o których zakupie myślę. Sprawdzam ocenę, trudność, przeglądam fotki.
ODPOWIEDZ