Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Seraphic_Seal »

Jak w temacie.

Tyrani ostatnio niesamowicie pozytywnie nas zaskoczyli. Mimo, że wizualnie gra szału nie robi, a temat ani trochę mnie nie grzeje to gra zrobiła takie dobre wrażenie, że z chęcią przyjrzałbym czemuś w podobny sposób łączącego budowanie talii z inną mechaniką, najlepiej właśnie jak w TotT - z walką o terytorium i sporą ilością negatywnej interakcji. Najlepiej, gdyby była trochę bardziej złożona mechanicznie.

Wszelkie Brzdęki, El Dorado itp już ograne
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: aeiou871 »

Nie ma chyba zbyt dużo takich połączeń, możesz spróbować Path of Light and Shadow - jest tam walka o terytoria połączona z budowaniem talii, nawet trochę wymuszonym - praktycznie w każdej turze musisz pozyskać nową kartę (lub dwie).
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Snaki »

A co powiesz na Diunę Imperium? Dla mnie jeśli chodzi o deckbuildery połączone z czymś innym to Tyrantsi i Diuna królują
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: rastula »

Z deck building z area control eksperymentował kiedyś Martin Wallace.


Wyszło z tego

Few Acres of Snow - asymetryczna gra 2 osobowa z historią francusko brytyjskiej rtywalizacji w Ameryce Północnej
Mythopia - rozwinęła ww. pomysły na wielu graczy i w świecie fantasy

Hands in the Sea (inni autorzy)- ewolucja FAoS z usuniętymi bolączkami oryginału i tematyką Wojen Punickich.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: KurikDeVolay »

Tortuga 2199. Jest deckbuilding, jest dynamika, tytuł bardzo godny polecenia.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Seraphic_Seal »

Snaki pisze: 27 mar 2023, 13:09 A co powiesz na Diunę Imperium? Dla mnie jeśli chodzi o deckbuildery połączone z czymś innym to Tyrantsi i Diuna królują
O, dzięki o przypomnienie mi o tej grze. Sam jakoś zupełnie zapomniałem, że tam jest deck building. A ci znajomi być może w to jeszcze nie grali.

Chyba faktycznie nie ma zbyt wielu takich gier, bo większość pozostałych propozycji wyglądają na dość niszowe, niedostępne po polsku tytuły.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Snaki »

KurikDeVolay pisze: 27 mar 2023, 13:18 Tortuga 2199. Jest deckbuilding, jest dynamika, tytuł bardzo godny polecenia.
Tortuga ma potencjał ale jeśli chodzi o warstwę budowy talii to ma niezwykle nudne karty
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: rastula »

Seraphic_Seal pisze: 27 mar 2023, 13:21
Snaki pisze: 27 mar 2023, 13:09 A co powiesz na Diunę Imperium? Dla mnie jeśli chodzi o deckbuildery połączone z czymś innym to Tyrantsi i Diuna królują
O, dzięki o przypomnienie mi o tej grze. Sam jakoś zupełnie zapomniałem, że tam jest deck building. A ci znajomi być może w to jeszcze nie grali.

Chyba faktycznie nie ma zbyt wielu takich gier, bo większość pozostałych propozycji wyglądają na dość niszowe, niedostępne po polsku tytuły.
Niedostępne po polsku, owszem... czy niszowe ...cóż MW to z pewnością wciąż ekstraklasa projektantów ( oczywiście ma też słabsze momenty w dorobku).

Diuna to dobra propozycja, choć DB tam jest niewielki ( bo talia rotuje mało razy w grze) no i rozgrywka to raczej 3+ graczy. Poza tym bardzo lubię.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Seraphic_Seal »

rastula pisze: 27 mar 2023, 14:10 Niedostępne po polsku, owszem... czy niszowe ...cóż MW to z pewnością wciąż ekstraklasa projektantów ( oczywiście ma też słabsze momenty w dorobku).

Diuna to dobra propozycja, choć DB tam jest niewielki ( bo talia rotuje mało razy w grze) no i rozgrywka to raczej 3+ graczy. Poza tym bardzo lubię.
Może powinienem był napisać "dość niszowe na polskim rynku".
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1006
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 419 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: karmazynowy »

Diuna Imperium jest tym czego szukasz.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 943
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 726 times
Kontakt:

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Apos »

Kupiłem Tyrants, bo bardzo lubię m.in. Diunę Imperium - może od tej strony pomogę :wink:
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 490
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 217 times
Been thanked: 343 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: itsthisguyagain »

Powiem tak, są dwa rodzaje graczy: Ci którzy twierdzą, że Diuna: Imperium to najlepsza gra i Ci którzy się mylą.

niestety aby w pełni poznać wspaniałość D:I potrzebny jest dodatek IX.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Trains / Trains: Rising Star – połączenie Dominiona z zajmowaniem mapy.
To nieco bardziej klasyczny deckbuilder, ze stałym marketem. Moim zdaniem mocno niedoceniona pozycja.
rastula pisze: 27 mar 2023, 13:10 (...)
Few Acres of Snow - asymetryczna gra 2 osobowa z historią francusko brytyjskiej rtywalizacji w Ameryce Północnej
Mythopia - rozwinęła ww. pomysły na wielu graczy i w świecie fantasy
Jest jeszcze trzecia pozycja – A Handful of Stars czyli Mythotopia w kosmosie z nieco poprawioną walką. Spoko gra dla miłośników DBC i Area Control.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: ArnhemHorror »

Również podpisuję się pod rekomendacjami A Few Acres of Snow. Moim skromnym zdaniem sposób w jaki deckbuilding użyty został w tej grze do oddania niuansów osiemnastowiecznego konfliktu pomiędzy dwoma mocarstwami oddalonymi o tysiące kilometrów od teatru działań, to przebłysk geniuszu Wallace'a. Jest to jednocześnie gra właśnie trochę bardziej skomplikowana od Tyranów. W spin-offy nie grałem, więc się nie wypowiem, chociaż Hands in the Sea leży na półce i czeka.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Z gier już wymienionych dorzucę głos do Path of Light and Shadow.
Dość specyficzny DBC, bo karty wpadają nam mniej lub bardziej losowo, ale w bardzo prosty sposób można swój deck kontrolować i pozbywać się niechcianych kart. Więc tak naprawdę więcej tu kontroli nad talią niż w TotU. Poza tym różne drogi do zwycięstwa, rozwój dodatkowych umiejętności na planszetce gracza, zamknięta liczba rund (krótka kołderka, nie da się zrobić wszystkiego).
ArnhemHorror pisze: 28 mar 2023, 09:43 Również podpisuję się pod rekomendacjami A Few Acres of Snow. (...) W spin-offy nie grałem, więc się nie wypowiem, chociaż Hands in the Sea leży na półce i czeka.
Ja mam ograne Mythotopia i A Handful of Stars. AFAOS odpuściłem z dwóch powodów. Gra dwuosobowa, z żoną bym nie pograł, a z nią gramy w dwuosobowe. Dodatkowo tematyka do mnie totalnie nie trafia. Obie były fajne, z tym AHoS podobało mi się bardziej, ale niestety w moim planszówkowym towarzystwie takie gry się słabo sprawdzają więc ostatecznie się pozbyłem.
Hands in the Sea mam od dawna na radarze, ale jakoś tak bez ciśnienia (bo patrz wyżej), ale słyszałem dużo opinii, że dobra.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Seraphic_Seal »

Tak mnie jeszcze trochę naszło - że osobom, którym spodobało się TotU powinno też się chyba spodobać Black Rose Wars?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: km007tbg12 »

Wszystko spoko tylko gdzie kupić Path of Light and Shadow ?? Allegro, olx, vinted brak tego tytułu.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

km007tbg12 pisze: 01 kwie 2023, 22:10 Wszystko spoko tylko gdzie kupić Path of Light and Shadow ?? Allegro, olx, vinted brak tego tytułu.
KS (podstawka z dodatkiem) był dostarczany pod koniec zeszłego roku.
Nie wiem czy przewidzieli opcję sklepową, ale trochę ludzi się obkupiło, więc warto obserwować, może komuś nie podejdzie i będzie chciał odsprzedać.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
minimati
Posty: 126
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 51 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: minimati »

km007tbg12 pisze: 01 kwie 2023, 22:10 Wszystko spoko tylko gdzie kupić Path of Light and Shadow ?? Allegro, olx, vinted brak tego tytułu.
Podstawka jest dostępna na planszomania.pl:

https://www.planszomania.pl/strategiczn ... hadow.html
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: aeiou871 »

km007tbg12 pisze: 01 kwie 2023, 22:10 Wszystko spoko tylko gdzie kupić Path of Light and Shadow ?? Allegro, olx, vinted brak tego tytułu.
wczoraj na fejsbukowych grupkach sprzedażowych swój egzemplarz wystawil windziarz
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: km007tbg12 »

Ojjjjoj zaspalem
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 604
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Bardok »

Monumental?
Jest area control, jest deckbuiler i to rozwiązany bardzo fajnie, bo budujemy z kart 3x3 tabelkę i aktywujemy rząd i kolumnę wybraną, więc nie ma problemu ze słabą rundą, bo zawsze coś można ugrać/ułożyć na przyszłość. Są świetne figurki, chociaż jest też wersja z żetonami, które spokojnie wystarczą. Problemem jest downtime, bo normalnie każdy rozgrywa całą swoją turę, ale nowy dodatek wprowadził naprzemienną aktywację po jednej akcji. Dodatku nie mam, ale zasady z niego spokojnie stosuje.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: km007tbg12 »

Dziękuję, monumental wpada na radar
Kapel
Posty: 47
Rejestracja: 22 maja 2020, 12:49
Has thanked: 39 times
Been thanked: 32 times

Re: Coś podobnego do Tyrants of the Underdark

Post autor: Kapel »

Chyba jeszcze nie padło, ale w Daimyo: Odrodzenie Imperium też jest deck building połączony z area control i dużą dawką negatywnej interakcji. Nie powiem, że jest to rewelacyjna gra, pewnie są tu wymienione lepsze, ale za tę cenę jest warta rozważenia. I wygląda lepiej niż Tyrani, w których jednak nie grałem.
ODPOWIEDZ