Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: YuZ »

Dziękuję za odpowiedź. Jednak znak zapytania powinien być też w przedostatnim zdaniu. Powołując się na powyższy przykład, ile kości jednocześnie mogę przerzucić u przeciwników? Dokładnie tyle ile przerzucałem u siebie? Maksymalnie tyle ile przerzucam u siebie? Tylko jedną w ramach całej akcji?
A.Jagodziński
Posty: 77
Rejestracja: 09 maja 2019, 11:57
Has thanked: 16 times
Been thanked: 46 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: A.Jagodziński »

YuZ pisze: 02 lis 2022, 21:37 Dziękuję za odpowiedź. Jednak znak zapytania powinien być też w przedostatnim zdaniu. Powołując się na powyższy przykład, ile kości jednocześnie mogę przerzucić u przeciwników? Dokładnie tyle ile przerzucałem u siebie? Maksymalnie tyle ile przerzucam u siebie? Tylko jedną w ramach całej akcji?
Maksymalna. Karta kombi się ze strategią Ninhursag, chociaż może sporo namieszać
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: YuZ »

No i wszystko jasne. Dziękuję za wyjaśnienia i za świetną grę! Warto było czekać. :)
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: zawias »

Podczas ostatniej rozgrywki nasunęły się pytania:
1. Akcją KUR nie można wykonać akcji Św. Anu, ale czy jeśli przy pomocy akcji KUR wykonam akcję św. Dumuziego, to mogę wykonać akcję św. Anu ?
2. Demon Lamasztu - dusze nie mogą przemieścić się do Grobowca gdzie on jest, ale jak już tam są w chwili wystawienia Lamasztu, to czy mogą tam pozostać ?
3. Jeśli posiadam kartę tożsamości, która generuje Vri-il przy przemieszczaniu się Duszy do grobowca (Enkud, Damgar), a moja dusza przechodzi przez bramę innego gracza. Czy mogę opłacić przejście właśnie otrzymanym Vri-ilem? Czy jednak muszę mieć środki na opłacenie bramy zanim otrzymam Vri-il z tego przejścia ?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: YuZ »

zawias pisze: 12 lis 2022, 13:45 Podczas ostatniej rozgrywki nasunęły się pytania: [...]
Ubiegłeś mnie ;)
Dorzucę jeszcze dwa pytania:
1) Warunki punktowania na kartach Paktów, np. "posiadaj 2 Ołtarze". Dokładnie 2 czy co najmniej 2? W treści warunku zwrot "co najmniej" nie został użyty.
2) Czy Triady traktowane są jak Ołtarze do celów np. modyfikacji SL, którą to możliwość dają nam niektóre karty?

Pytanie bonusowe - istnieje jakaś skuteczna kontra na dwa mobile Cienie o SL 15 każdy? ;)
A.Jagodziński
Posty: 77
Rejestracja: 09 maja 2019, 11:57
Has thanked: 16 times
Been thanked: 46 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: A.Jagodziński »

zawias pisze: 12 lis 2022, 13:45 Podczas ostatniej rozgrywki nasunęły się pytania:
1. Akcją KUR nie można wykonać akcji Św. Anu, ale czy jeśli przy pomocy akcji KUR wykonam akcję św. Dumuziego, to mogę wykonać akcję św. Anu ?
2. Demon Lamasztu - dusze nie mogą przemieścić się do Grobowca gdzie on jest, ale jak już tam są w chwili wystawienia Lamasztu, to czy mogą tam pozostać ?
3. Jeśli posiadam kartę tożsamości, która generuje Vri-il przy przemieszczaniu się Duszy do grobowca (Enkud, Damgar), a moja dusza przechodzi przez bramę innego gracza. Czy mogę opłacić przejście właśnie otrzymanym Vri-ilem? Czy jednak muszę mieć środki na opłacenie bramy zanim otrzymam Vri-il z tego przejścia ?
1.Dalej nie będzie Cienia, który może być usunięty w ten sposób, gdyż sama akcja KUR usuwa dany Cień.
2. Może pozostać. Lamasztu chroni tylko przed wejściem.
3.Można. Koszt opłaca się po przejściu przez Bramę, a wtedy już spełniłeś warunek ruchu Dusz, więc Vri-il już posiadasz. W grze nie istnieje formalnie stan przechodzenia/przenoszenia.
YuZ pisze: 12 lis 2022, 20:19
zawias pisze: 12 lis 2022, 13:45 Podczas ostatniej rozgrywki nasunęły się pytania: [...]
Ubiegłeś mnie ;)
Dorzucę jeszcze dwa pytania:
1) Warunki punktowania na kartach Paktów, np. "posiadaj 2 Ołtarze". Dokładnie 2 czy co najmniej 2? W treści warunku zwrot "co najmniej" nie został użyty.
2) Czy Triady traktowane są jak Ołtarze do celów np. modyfikacji SL, którą to możliwość dają nam niektóre karty?

Pytanie bonusowe - istnieje jakaś skuteczna kontra na dwa mobile Cienie o SL 15 każdy? ;)
1. Co najmniej. Posiadacz 3 Ołtarzy także spełnia ten warunek.
2. Tak. Ołtarz Triady traktuję się jak zwykły, poza opisanymi wyjątkami.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: zawias »

A.Jagodziński pisze: 13 lis 2022, 13:56
zawias pisze: 12 lis 2022, 13:45 Podczas ostatniej rozgrywki nasunęły się pytania:
1. Akcją KUR nie można wykonać akcji Św. Anu, ale czy jeśli przy pomocy akcji KUR wykonam akcję św. Dumuziego, to mogę wykonać akcję św. Anu ?
1.Dalej nie będzie Cienia, który może być usunięty w ten sposób, gdyż sama akcja KUR usuwa dany Cień.
Faktycznie jest tylko jeden cień w momencie wykonywania akcji, więc nie jest możliwe odpalenie w ten sposób akcji św. Anu. Dziękuję za wyjaśnienie :)
Lukasz90
Posty: 14
Rejestracja: 15 maja 2017, 20:55

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: Lukasz90 »

To ja też mam parę pytań. Jestem już po 2 rozgrywkach i:
1. Karta paktu - naznaczony wymaga po jednej z stron 1 demona to znaczy, że jak będę miał dwa demony to nie spełniam warunku?, podobnie jest z innymi warunkami np. posiadaj 2 ołtarze
2. Karta wpływu Enlila i karta tożsamości rzemieślnik. Gracz A posiada kartę tożsamości rzemieślnika, która podnosi wartość duszy o 2 za każdą zagraną kartę wpływu a Gracz B zagrywa kartę wpływu herold śmierci, która modyfikuje wartość duszy do 2. I teraz jaka jest wartość Siły Lamentu Duszy Gracza A? 4 - bo modyfikacja karty tożsamości jest po rozpatrzeniu efektu czy 2, bo efekt karty odnosi się również do niej samej? co jeśli Gracz A zagra kartę wpływu po tym jak Gracz B zagra kartę herolda śmierci? czy gracz A wciąż podnosi wartość swojej duszy? I też pytanie powiązane z tym. Czy karta wpływu herolda śmierci wpływa na bazową wartość na planszy gracza czy również na tą wartość już po modyfikacji? np. na wartość duszy już po wzmocnieniu przez ołtarz 3 poziomu Anu?
3. Czy umiejętność Ołtarza Enkiego konkretnie umiejętność przenoszenia kości pozwala przenosić kości z planszetki gracza czy tylko w obrębie planszy?
4. Umiejętność ołtarza Ninhursag pozwala przerzucać kości na planszetce gracza?
5. Bramy mają przedziały SL pomiędzy duszą a cieniami. W bramie 3 kręgu jest wymaganie SL cieni 8/9 ale nie ma wartości 6/7 - jest to missprint czy tak ma być?
Niżej zdjęcie wspomnianych kart :)

Obrazek
A.Jagodziński
Posty: 77
Rejestracja: 09 maja 2019, 11:57
Has thanked: 16 times
Been thanked: 46 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: A.Jagodziński »

Spoiler:
1. Chodzi o 1 Demona w znaczeniu co najmniej. To samo w przypadku Ołtarzy.
2. SL Duszy z karty wpływu, modyfikuje BAZOWĄ wartość do 2. Wszelkie modyfikatory naliczane są niejako niezależnie. W opisanym przypadku np. a) na planszetce gracza SL Duszy wynosi 1. Oznacza to że gracz z karty wpływu modyfikuje ją do 2, a następnie dodaje kolejne 2 z karty tożsamości; b) wartość SL Duszy na planszy gracza wynosi 10. Z karty wpływu spada ona do 2, a następnie tożsamość zwiększa ją o 2 czyli wynosi 4.
3. Oczywiście z planszetki również.
4. Tak. Pozwala.
5. Tak to missprint. Na odwrocie karty jest poprawna wartość. Dziękuję za znalezienie tego.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2022, 07:39 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 758
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 660 times
Been thanked: 771 times
Kontakt:

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: anitroche »

W końcu zdjęłam Kur-Nu-Gi z półki wstydu i w sumie mam jedno pewnie głupie pytanie, ale patrzę w tę instrukcję i ciągle nie widzę odpowiedzi. W CL można zagrywać karty do rozpatrywanego właśnie grobowca. Aby zagrać taką kartę muszę ją mieć wcześniej "zaklepaną" poprzez położenie na niej na rynku mojego znacznika. Na karcie może leżeć tylko jeden znacznik. Czyli z tego mi wynika, że tylko jeden gracz będzie mógł zagrać tylko jedną kartę do danego grobowca (bo na rynku jest tylko jedna karta do zarezerwowania). A e instrukcji jest informacja, że nie dość że inni gracze też jakoś mogą te karty zagrywać do grobowców to co więcej jeden gracz może później zagrać kolejną kartę. Jak to jest możliwe skoro zagrywa się je niejako z rynku na którym lezy tylkopo jeden karcie do danego grobowca?
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Ardagast
Posty: 53
Rejestracja: 19 sty 2021, 16:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: Ardagast »

Karty można zagrywać do dowolnego grobowca, nie przynależą one do konkretnych grobowców;) To do jakiego boga dana karta należy informuje tylko o tym jaki rodzaj strategii reprezentuje.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 758
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 660 times
Been thanked: 771 times
Kontakt:

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: anitroche »

Ardagast pisze: 07 lut 2023, 16:14 Karty można zagrywać do dowolnego grobowca, nie przynależą one do konkretnych grobowców;) To do jakiego boga dana karta należy informuje tylko o tym jaki rodzaj strategii reprezentuje.
Dzięki, tak to jest jak się nie spojrzy na karty, tylko zadajr głupie pytania jedynie po przeczytaniu instrukcji ;)

EDIT: to jeszcze pytanie a propos gry solo - jak liczymy SL w danym grobowcu, to nie ma chyba w instrukcji informacji, jaką siłę ma neutralna dusza. Ja przyjmuję sobie do gry, że zawsze ma SL równą 5, ale nie mam pojęcia, czy dobrze robię
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
A.Jagodziński
Posty: 77
Rejestracja: 09 maja 2019, 11:57
Has thanked: 16 times
Been thanked: 46 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: A.Jagodziński »

Tak, bazowo SL Duszy Neutralnej zawsze liczy się jako 5, chyba że wchodzą jakieś dodatkowe modyfikatory. Na 6 stronie instrukcji jest to wyjśnione przy wariancie 2-osobowym. Zasady solo mówią na stronie 31, że "gra przebiega wg zasad gry wielosobowej z następującymi wyjątkami" i podane są te wyjątkiem.
A.Jagodziński
Posty: 77
Rejestracja: 09 maja 2019, 11:57
Has thanked: 16 times
Been thanked: 46 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: A.Jagodziński »

anitroche pisze: 07 lut 2023, 16:12 W końcu zdjęłam Kur-Nu-Gi z półki wstydu i w sumie mam jedno pewnie głupie pytanie, ale patrzę w tę instrukcję i ciągle nie widzę odpowiedzi. W CL można zagrywać karty do rozpatrywanego właśnie grobowca. Aby zagrać taką kartę muszę ją mieć wcześniej "zaklepaną" poprzez położenie na niej na rynku mojego znacznika. Na karcie może leżeć tylko jeden znacznik. Czyli z tego mi wynika, że tylko jeden gracz będzie mógł zagrać tylko jedną kartę do danego grobowca (bo na rynku jest tylko jedna karta do zarezerwowania). A e instrukcji jest informacja, że nie dość że inni gracze też jakoś mogą te karty zagrywać do grobowców to co więcej jeden gracz może później zagrać kolejną kartę. Jak to jest możliwe skoro zagrywa się je niejako z rynku na którym lezy tylkopo jeden karcie do danego grobowca?
Tu jeszcze warto zwrócić uwagę, że o ile samo zagrywanie kart jest możliwe do każdego growobca, to "zaklepanie" karty w ramach akcji Wpływy jest zawężone do Grobowca, w którym ma się Obecność. Str. 28 instrukcji przy opisie akcji. To dosyć istotne, że nie ma pełnej dowolności przy wyborze kart.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: nakago »

1) Pytanie co do set-upu - Pakty (wariant Arcykapłan) - rozkładamy 8 zakrytych kart z boku planszy głównej i co turę odkrywamy tylko jedną, która staje się dostępna? tak to działa?
2) Bramy - jak wstawie się cieniem na jedno z pól Bramy - to w fazie akcji mam zawsze wybór między 2 miejscami gdzie mogę zbudować bramę? Póki brama jest postawiona - żaden inny gracz nie może jej usunąć i postawić na jej miejsce swojej bramy?
Lehto1
Posty: 57
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: Lehto1 »

Ja też z pytaniem. Akcje wynikające z nagród są darmowe, czy też muszę ponieść ich koszt?
A.Jagodziński
Posty: 77
Rejestracja: 09 maja 2019, 11:57
Has thanked: 16 times
Been thanked: 46 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: A.Jagodziński »

nakago pisze: 24 mar 2023, 03:00 1) Pytanie co do set-upu - Pakty (wariant Arcykapłan) - rozkładamy 8 zakrytych kart z boku planszy głównej i co turę odkrywamy tylko jedną, która staje się dostępna? tak to działa?
2) Bramy - jak wstawie się cieniem na jedno z pól Bramy - to w fazie akcji mam zawsze wybór między 2 miejscami gdzie mogę zbudować bramę? Póki brama jest postawiona - żaden inny gracz nie może jej usunąć i postawić na jej miejsce swojej bramy?
1) Dokładnie. Jeżeli danej karty nikt nie zabierze, to w następnej turze są już dostępne dwie karty itd.
2) Tak, zawsze jest wybór między dwoma grobowcami. Nikt więcej nie może uzyskać już kontroli nad daną bramą, chyba że gracz sam zdecyduje inną akcją: brama, że przenosi kontrolę bramy do innego grobowca.
A.Jagodziński
Posty: 77
Rejestracja: 09 maja 2019, 11:57
Has thanked: 16 times
Been thanked: 46 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: A.Jagodziński »

Lehto1 pisze: 24 mar 2023, 08:33 Ja też z pytaniem. Akcje wynikające z nagród są darmowe, czy też muszę ponieść ich koszt?
Są darmowe
A.Jagodziński
Posty: 77
Rejestracja: 09 maja 2019, 11:57
Has thanked: 16 times
Been thanked: 46 times

Re: Kur-Nu-Gi - zasady, pytania

Post autor: A.Jagodziński »

Lehto1 pisze: 24 mar 2023, 08:33 Ja też z pytaniem. Akcje wynikające z nagród są darmowe, czy też muszę ponieść ich koszt?
Jeszcze rozwinę tutaj odpowiedź. Darmowe są oczywiście wszystkie nagrody typu, podziel kość, zwiększ poziom Duszy, Cienia czy zwiększ poziom Ołtarza itp. Natomiast jeśli chodzi o nagrodę z pytajnikiem-to jest to wybór akcji z opłaceniem vrilu, bądź pobraniem vrilu. Ta tylnej stronie okładki są wyjaśnione wszystkie symbole.
ODPOWIEDZ