Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
spirit7
Posty: 41
Rejestracja: 15 sty 2020, 09:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: spirit7 »

Super bardzo Ci dziękuję, właśnie o taką odpowiedź mi chodziło i również wychodzę z podobnego założenia aby mieć mniej ale bardziej rozbudowanych o dodatki gier które częściej będą lądować na stole niż wiele nieogranych i powiększających półkę wstydu podstawek. Eclipse wraz z Clashem,TI i Northgardem od niedawna są w grupie ulubionych przez moją ekipie gier (widac lubimy 4x) dlatego mimo zaporowej ceny rozważam zakup. Mate dedykowana też mam i z czystym sumieniem polecam. Ciekawe jest też to co piszesz o Eridani bo akurat u mnie bardziej stronią od Planty ale to chyba kwestia podejścia do grania konretna rasą. A czy pomniejsze rasy też są spoko bo jak kupić to chyba w pakiecie z tym mini dodatkiem myślę, pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 27 mar 2023, 13:58 przez spirit7, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2312
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 896 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Galatolol »

Nie no, cena dość sroga.

Pewnie się nie oprę, ale do okazyjnego grania w 3-4 osoby wątpię, by nowe rasy były potrzebne.

---
MichalCh132 pisze: 27 mar 2023, 13:43 [*] W przeciwienstwie do mnostwa fanowskich ras, te sa przetestowane i powinny byc dobrze zbalansowane wzgledem reszty. Szczegolnie, ze wystepowaly juz w pierwszej edycji i przez te 10(?) lat bylo mnostwo czasu na wyciagniecie wnioskow czy nalezy cos w nich zmieniac.
Eridani tak samo :wink:
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 293 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: drzewko »

Nie będę ukrywał, że z uporem maniaka gram prawie zawsze Eridani.
Ja ich lubie, ale jeszcze nie do końca umniem nimi grać :) (tak nie wygrałem jeszcze, ale ja mam jakąś blokade z drugą edycją, że nie potrafie wygrać).

Co do ras, to jako weteran pierwszej edycji (40+gier) nowe rasy wprowadzają mega dużo dobrego. Lyra miała być zmodyfikowana wiec ciezko sie wypowiedziec jaka bedzie w tej edycji, natomiast Rho Indi Syndicate i Exiles są bardzo fajnymi rasami. Szczególnie Rho Indi są super dla agresywnych graczy. Magellan był w naszym mniemaniu zawsze jedną z mocniejszych ras, zobaczymy jak wypadnie w drugiej edycji.
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

MichalCh132 pisze: 27 mar 2023, 13:43 W 6 osob rozgrywki trwaja ~3h, 3.5h na 7 jest dla mnie nadal akceptowalnym czasem.
[/list]
:O Jak taki czas udało ci sie osiagnąc? My w 4 osoby najpierw pierwszy raz zagralismy w knajpie w pierwszą edycje i trwało to z 7h (w miedzyczasie coś zjedliśmy) a teraz po zakupie jako druga gra gdzie wszyscy już mniej więcej ogarniali zasady zagraliśmy w 5h. Gracie z klepsydrą? xd
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2023, 13:49 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 491 times
Been thanked: 284 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Atk »

Loecus pisze: 02 kwie 2023, 13:47
MichalCh132 pisze: 27 mar 2023, 13:43 W 6 osob rozgrywki trwaja ~3h, 3.5h na 7 jest dla mnie nadal akceptowalnym czasem.
[/list]
:O Jak taki czas udało ci sie osiagnąc? My w 4 osoby najpierw pierwszy raz zagralismy w knajpie w pierwszą edycje i trwało to z 7h (w miedzyczasie coś zjedliśmy) a teraz po zakupie jako druga gra gdzie wszyscy już mniej więcej ogarniali zasady zagraliśmy w 5h. Gracie z klepsydrą? xd
W eclispy gra 4 osobowa nie zajęła nam dłużej niż 3h z 2 nowymi graczami. Ale graliśmy 2x więc pewnie masa błędów i w mechanice i optymalizacji 😂
MichalCh132
Posty: 214
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 132 times
Been thanked: 77 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MichalCh132 »

Loecus pisze: 02 kwie 2023, 13:47 :O Jak taki czas udało ci sie osiagnąc? My w 4 osoby najpierw pierwszy raz zagralismy w knajpie w pierwszą edycje i trwało to z 7h (w miedzyczasie coś zjedliśmy) a teraz po zakupie jako druga gra gdzie wszyscy już mniej więcej ogarniali zasady zagraliśmy w 5h. Gracie z klepsydrą? xd
Klepsydry nie było :wink:. Mysle ze to raczej kwestia ogrania, wiekszosc grupy miala powyzej 5 rozgrywek na koncie

Wydaje mi sie, ze najwiekszy downtime moga powodowac gracze, ktorzy mysla nad ruchem dopiero w trakcie swojej tury. Jezeli kazdy ma jakis zarys co chce zrobic w najblizszej rundzie, a powinien miec zeby grac w miare optymalnie, to w trakcie gdy pozostali 4-5 gracze sie ruszaja, jest dosc sporo czas do namyslu. Druga sprawa to znajomosc zasad, jezeli ktos gra 1-2 raz to prawdopodobnie wiele razy w trakcie gry bedzie sie dopytywac o rozne szczegoly, zastnawiac sie czy lepiej wstawic kolejne dzialo, komputer czy pancerz albo czy ma juz szanse wygrac ze starozytnymi. Wiekszosc graczy po kilku rozgrywkach juz wie ze sa jakies podstawowe buildy na poczatek ktore szybko czyszczą statki obcych, ze trzeba dbac o prad jesli chce sie mocniej wyposazyc statek, w jakie technologie i kiedy chca celowac itd.
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 491 times
Been thanked: 284 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Atk »

Siema, podał by mi.ktos wymiary kafli z 2ed? Chce ziomkówi w prezencie zrobić ramkę na mapę, a nie mogę go o to poprosić, bo będzie dopytywał po co 😜
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Filut »

Atk pisze: 03 kwie 2023, 00:24 Siema
No elo


Obrazek
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

Czy ktoś z was laminował może planszetki graczy? W związku z tym że są one dwustronne myśle że mogą być podatna na wycieranie
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Loecus pisze: 04 kwie 2023, 11:02 Czy ktoś z was laminował może planszetki graczy? W związku z tym że są one dwustronne myśle że mogą być podatna na wycieranie
Laminowanie to droga bez odwrotu - zrobisz źle i masz zniszczone planszetki. Laminat się zetrze to już nie wymienisz. Poza tym folia odbija światło.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shod »

grzeslaw90 pisze: 04 kwie 2023, 12:32
Loecus pisze: 04 kwie 2023, 11:02 Czy ktoś z was laminował może planszetki graczy? W związku z tym że są one dwustronne myśle że mogą być podatna na wycieranie
Laminowanie to droga bez odwrotu - zrobisz źle i masz zniszczone planszetki. Laminat się zetrze to już nie wymienisz. Poza tym folia odbija światło.
Podobno porządne/profesionalne zalaminowanie jest dobrym rozwiązaniem i nie rozwarstwia się z czasem, ale nie miałem nigdy z takim do czynienia.
I tak, jak Kolega, bym nie zaryzykował. Nigdy jeszcze nic oryginalnego nie laminowałem. Stosowałem za to laminowanie i oklejanie folią, ale robiłem to na duplikatach. Oryginałów nigdy nie tykałem, żeby właśnie nie uległy zniszczeniu.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

shod pisze: 04 kwie 2023, 14:35
grzeslaw90 pisze: 04 kwie 2023, 12:32
Loecus pisze: 04 kwie 2023, 11:02 Czy ktoś z was laminował może planszetki graczy? W związku z tym że są one dwustronne myśle że mogą być podatna na wycieranie
Laminowanie to droga bez odwrotu - zrobisz źle i masz zniszczone planszetki. Laminat się zetrze to już nie wymienisz. Poza tym folia odbija światło.
Podobno porządne/profesionalne zalaminowanie jest dobrym rozwiązaniem i nie rozwarstwia się z czasem, ale nie miałem nigdy z takim do czynienia.
I tak, jak Kolega, bym nie zaryzykował. Nigdy jeszcze nic oryginalnego nie laminowałem. Stosowałem za to laminowanie i oklejanie folią, ale robiłem to na duplikatach. Oryginałów nigdy nie tykałem, żeby właśnie nie uległy zniszczeniu.
Ja w ten sposób zalaminowałem na domowej laminarce oryginalne planszetki do Terraformacji Marsa wraz z samoprzylepnym arkuszem magnesu u spodu (kwadratowymi neodymowymi magnesami oznaczałem produkcję). Planszetki mają margines z laminatu żeby warstwy były ze sobą zgrzane i nie wygląda to jakoś super samo w sobie mimo dość dokładnego obcięcia. Po laminowaniu spotęgował się efekt startych krawędzi planszetki i dość mocno widać ten biały "oberwany" karton. Tak jak wspomniałem laminat bardzo odbija światło i czasem kupsko widać jak kąt padania jest niekorzystny nawet siedząc zaraz przy planszetce. Dosłownie po 4 rozgrywkach laminat już był widocznie porysowany co dodatkowo kłuło w moje poczucie estetyki. Ogólnie to rozwiązanie spełniało swoje zadanie ale ostatecznie dorwałem dwuwarstwowe na promce :D

Zalaminowałem również mapy do Zamków Burgundii i ze względu na to, że przesuwane są jedynie kartonowe elementy to się nie rysują jak te od TM. Z racji, że w Eclipse się przesuwa też plastikowe znaczniki nie jestem przekonany czy to dobry pomysł. Lautapelit ma w planach wypuścić dwuwarstwowe planszetki ras i takie rozwiązanie zadowoliłoby mnie najbardziej.
Loecus
Posty: 17
Rejestracja: 01 maja 2021, 22:56

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Loecus »

własnie o so dokładnie chodzi z tymi dwuwarstwowymi planszetkami ras? jak one mają wyglądać? jak laminaty?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: grzeslaw90 »

Loecus pisze: 04 kwie 2023, 19:38 własnie o so dokładnie chodzi z tymi dwuwarstwowymi planszetkami ras? jak one mają wyglądać? jak laminaty?
Nie, jak te z TM.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: CrossSleet »

shod pisze: 23 mar 2023, 11:24
Loecus pisze: 23 mar 2023, 11:00 Macie może mate do gry w swoich kolekcjach? warto w to investować? zastanawiam czy jest sens kupić tą droższą znalazłem jednostronną za 150 ziko a drugą dwustronną z wariantem 5 osobowym za 200coś
Oryginalna ma zapewne swoje plusy jak jakość wydania i strona z wariantem dla 5 graczy [połączenia warp] czy też tuba. Ja mam dwie maty i obie bazujące na fanowskim rozwiązaniu. Jedna duża z miejscami na kafle i druga znacznie mniejsza, przystosowana do grania w 2 osoby, bo tak zwykle grywam.
Hej, można podpytać, gdzie kupiłeś te 2 maty? Przydałaby mi się taka mniejsza do grania w 2 osoby :)
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shod »

CrossSleet pisze: 05 kwie 2023, 15:12
shod pisze: 23 mar 2023, 11:24
Loecus pisze: 23 mar 2023, 11:00 Macie może mate do gry w swoich kolekcjach? warto w to investować? zastanawiam czy jest sens kupić tą droższą znalazłem jednostronną za 150 ziko a drugą dwustronną z wariantem 5 osobowym za 200coś
Oryginalna ma zapewne swoje plusy jak jakość wydania i strona z wariantem dla 5 graczy [połączenia warp] czy też tuba. Ja mam dwie maty i obie bazujące na fanowskim rozwiązaniu. Jedna duża z miejscami na kafle i druga znacznie mniejsza, przystosowana do grania w 2 osoby, bo tak zwykle grywam.
Hej, można podpytać, gdzie kupiłeś te 2 maty? Przydałaby mi się taka mniejsza do grania w 2 osoby :)
Projekt graficzny sam przygotowałem i zlecałem wydruk w lokalnej drukarni na materiale podobnym do banera, tylko mniej sztywnym. To chyba jakiś lateks czy coś.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: XLR8 »

Zabrałem dziś po dłuższej przerwie i niestety źle się zestarzała.

Przede wszystkim po kilkunastu partiach brak mi nowych dróg do odkrycia. Ciągle robimy to samo, arc jest praktycznie zawsze taki sam. Asymetria frakcji jest bardzo subtelna tak jak i negocjacje. Wzięcie ambasadora praktycznie zawsze się opłaca i jest dość oczywiste.
Dużym atutem jest szybki czas rozgrywki, ale z drugiej strony zaczyna mi się o przeszkadzać. Brak jest tutaj dużej stawki jak w Ti 4. Po prostu sobie pykamy i nagle gra się kończy. Znikome napięcie i emocje.


Też tak macie po większej liczbie partii?
StanleyStone
Posty: 242
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: StanleyStone »

Jeden z kumpli ma podobne wrażenia. Ale reszta ekipy jest innego zdania. Gra wciąga nas coraz bardziej. Widzimy więcej i przez to jest ciekawsza, a duch rywalizacji nie ginie.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2312
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 896 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Galatolol »

Trochę prawda. Jednocześnie gra jest w mojej grupie darzona dużym sentymentem, a ponadto system ulepszeń statków i walki jest po prostu bardzo dobry i ciekawszy niż w większości innych podobnych gier, więc raczej nie zniknie z kolekcji.
Największym problemem jest to, że kumpel, z którym w to zawsze gram, uważa, że gra powinna być przynajmniej jedną dużą rundę dłuższa (jak to było wcześniej), by było więcej walki między graczami, co z kolei dla mnie byłoby zmianą zdecydowanie na minus :P Ale przez to zawsze musi być sprzeczka, korzystająca z tych samych argumentów.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 387
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 142 times
Been thanked: 82 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Backero »

Tak swoją drogą to na stronie sklepu dodatków pojawiły się zaktualizowane plansze nowych frakcji:
https://en.lautapelit.fi/product/45704/ ... n-seekers-
https://en.lautapelit.fi/product/45705/ ... tcasts-eng

Trochę mnie zastanawia dobór kolorów. Mamy magenta/purpurowy dla Magellan i brązowy/pomarańczowy dla Rho Indi to okej. Ale za cholerę nie wiem jakie kolory mają reprzentować Lyra i Exiles? Na pewno przecież żadne z obecnych lub zbyt podobne do nich.

Pliki poszły już do fabryki, więc to raczej ostateczna wersja. No chyba, że akurat w przypadku tych dwóch ras kolor na planszy nie będzie odzwierciedlał tego na planszetce.
StanleyStone
Posty: 242
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: StanleyStone »

Jeśli Rho Indi brązowy, to pomarańczowy wolny dla Lyres. A Exiles może jakiś odcień szarego?
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 231
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 215 times
Been thanked: 56 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: brutusss »

Jakby ktoś nie chciał czekać na dodruk EN, na Amazonie pojawił się ponownie zestaw mini dodatków z wydania niemieckiego:

https://www.amazon.pl/gp/product/B09XQY ... UTF8&psc=1

-Rift Cannon
-Galactic Events
-Minor Species
-Turn Order
samuraj1369
Posty: 410
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 141 times
Been thanked: 147 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: samuraj1369 »

brutusss pisze: 21 sie 2023, 08:27 Jakby ktoś nie chciał czekać na dodruk EN, na Amazonie pojawił się ponownie zestaw mini dodatków z wydania niemieckiego:

https://www.amazon.pl/gp/product/B09XQY ... UTF8&psc=1

-Rift Cannon
-Galactic Events
-Minor Species
-Turn Order
Na libristo sporo taniej, to samo :D
https://www.libristo.pl/ksiazka/eclipse ... 84807.html
samuraj1369
Posty: 410
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 141 times
Been thanked: 147 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: samuraj1369 »

Dotarła paczka dodatków z Libristo. Wszystko elegancko. Komponenty myślałem, że na całym świecie są po angielsku, a tu psikus - od teraz moje statki mogą strzelac przy pomocy RISSKANONE!
To taka mała niedogodność, cała reszta bez ani jednego słowa więc git :D
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: szlachcicpolski »

XLR8 pisze: 25 lip 2023, 22:36 Zabrałem dziś po dłuższej przerwie i niestety źle się zestarzała.

Przede wszystkim po kilkunastu partiach brak mi nowych dróg do odkrycia. Ciągle robimy to samo, arc jest praktycznie zawsze taki sam. Asymetria frakcji jest bardzo subtelna tak jak i negocjacje. Wzięcie ambasadora praktycznie zawsze się opłaca i jest dość oczywiste.
Dużym atutem jest szybki czas rozgrywki, ale z drugiej strony zaczyna mi się o przeszkadzać. Brak jest tutaj dużej stawki jak w Ti 4. Po prostu sobie pykamy i nagle gra się kończy. Znikome napięcie i emocje.


Też tak macie po większej liczbie partii?
Wiele zależy od graczy; jak masz frajera przy stole, to się gra źle. Jak wszyscy gracze gryzą ziemię każdym ruchem, gra się fantastycznie, bo każdy ruch jest wysokiej stawki. Każda przewaga daje możliwości, każdy błąd je zabiera. Do tego dochodzi dyplomacja. Świadomi gracze wiedzą, na co sobie mogą pozwolić, a na co nie. Szczególnie ciekawie się robi, jak gracze się nie znają za dobrze osobiście. I to chyba jest generalnie kłopot; to nie gra się starzeje, a sposób gry.
ODPOWIEDZ