Frostpunk - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 465
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 152 times
Been thanked: 155 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

Banan91PL pisze: 27 mar 2023, 11:08 Jeśli chodzi o zasoby jak wezmę z danego kafelka jakiś zasób np drewno to już w tej grze nie będę mógł znów wziąć drewna z tego kafelka na tym kafelki już dożywotnio skończyły się zasoby tak ?
Jeśli chodzi o zasoby początkowe to tak, ale czasami tam mogą pojawić się zasoby z innych efektów, np młot węglowy wyrzuca węgiel na sąsiednie pola (nie musza to być pola oznaczone węglem, na kaflach zaznaczone są tylko i wyłącznie zasoby początkowe).
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: maciej.kr »

2.pytania

Jaką akcją mogę zdjąć kostki z toru awarii generatora?Nie mogę znaleźć a czytałem

Czy jak karta ekspedycji mówi mi że zdobywam np 2.robotnikow i 2 dzieci to dostaję ich fizycznie na planszę akcji czy zwiększam ich ilość na planszy Gdzie zaznaczam choroby i głód?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

maciej.kr pisze: 27 mar 2023, 12:48 2.pytania

Jaką akcją mogę zdjąć kostki z toru awarii generatora?Nie mogę znaleźć a czytałem

Czy jak karta ekspedycji mówi mi że zdobywam np 2.robotnikow i 2 dzieci to dostaję ich fizycznie na planszę akcji czy zwiększam ich ilość na planszy Gdzie zaznaczam choroby i głód?
Ad1. Używając akcji budynku startowego "Generator" nadrukowaną na rodkowym kaflu z generatorem (instrukcja str. 41)

Ad2. Zdobywać z ich na planszy populacji. Jeżeli ich liczba wejdzie na pole nad którym jest większa ilość meepli niż posiadasz to dokładasz jednego.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 465
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 152 times
Been thanked: 155 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

PerezSaj pisze: 27 mar 2023, 13:10 Jeżeli ich liczba wejdzie na pole nad którym jest większa ilość meepli niż posiadasz to dokładasz jednego.
Ważne: dokładanie/odejmowanie odbywa się się na początku Fazy Akcji. Aktualizacji ilości pionków w zależności od wielkości populacji nie robi się na bieżąco.

Na początku fazy akcji należy sprawdzić, czy liczba dostępnych na tę fazę pionków zgadza się z pozycją znaczników mieszkańców na torze populacji. Jeśli się nie zgadza, należy skorygować liczbę dostępnych pionków każdego typu. (str 22 instrukcji)
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Banan91PL
Posty: 21
Rejestracja: 16 gru 2022, 00:22
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Banan91PL »

Generalnie gra ma woecej zasad więcej niż Nemesis i ciężko to ogarnąć pierwsza gra to jak błądzenie we mgle
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 465
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 152 times
Been thanked: 155 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

Banan91PL pisze: 27 mar 2023, 18:04 Generalnie gra ma woecej zasad więcej niż Nemesis i ciężko to ogarnąć pierwsza gra to jak błądzenie we mgle
Kwestia indywidualna. Dla mnie jest łatwiejsza do ogarnięcia (więcej intuicyjnych rzeczy niż w Nemesis), ale obie gry są z gatunku cięższych i łatwo o błędy w pierwszych 1-2 grach.

Jak ktoś nie ma problemu z angielskim, polecam HOW-TO od Paula Grogana (z Gaming Rules), który nota bene edytował reguły.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: crazygandalf »

Banan91PL pisze: 27 mar 2023, 18:04 Generalnie gra ma woecej zasad więcej niż Nemesis i ciężko to ogarnąć pierwsza gra to jak błądzenie we mgle
Spróbuj może obejrzeć nasz gameplay w czasie którego tłumaczymy zasady. Te konsultowane bezpośrednio z developerem gry. Sporo rzeczy powinno się wyjaśnić.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: aduko »

sopel82 pisze: 27 mar 2023, 19:00 (...)
Jak ktoś nie ma problemu z angielskim, polecam HOW-TO od Paula Grogana (z Gaming Rules), który nota bene edytował reguły.
Nie tyle co edytował reguły, ale napisał instrukcję.
Banan91PL
Posty: 21
Rejestracja: 16 gru 2022, 00:22
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Banan91PL »

crazygandalf pisze: 27 mar 2023, 19:37 Spróbuj może obejrzeć nasz gameplay w czasie którego tłumaczymy zasady. Te konsultowane bezpośrednio z developerem gry. Sporo
Musze przyznać ze ten gameplay wiele mi dał bo instrukcja jak czytam to jest dla mnie niezrozumiała dzięki panowie
Ostatnio zmieniony 28 mar 2023, 17:35 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
Banan91PL
Posty: 21
Rejestracja: 16 gru 2022, 00:22
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Banan91PL »

Gdzie mogę znaleźć koszt budowy budynków specjalnych np świetlicy ?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: PerezSaj »

Banan91PL pisze: 30 mar 2023, 03:16 Gdzie mogę znaleźć koszt budowy budynków specjalnych np świetlicy ?
Koszt budowy budynków specjalnych jest na karcie prawa która odblokowuje ten budynek.
Starh
Posty: 12
Rejestracja: 05 sty 2022, 18:50
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: Starh »

Pytanie - czerwone budynki zawsze są ogrzane? Czy również je trzeba ogrzewać?
Dwa: czy można dodać węgla do generatora już w fazie akcji aby robotnicy zbierający na kaflach położnych w zasięgu nie chorowali?

Trzy czy praca w czerwonych budynkach zawsze jest w ciepłe?

Cztery
Czy ekspedycja od razu daje nam zasoby np z karty A czy jak idę dalej w B to dostanę zdobyte zasoby z A dopiero jak wróci robotnik do bazy czyli zakończeniu drugiej lub trzeciej ekspedycji?
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 465
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 152 times
Been thanked: 155 times

Re: Frostpunk: The Board Game (Adam Kwapiński, Rafał Pieczyński, Jakub Wiśniewski)

Post autor: sopel82 »

Starh pisze: 30 mar 2023, 11:17 Pytanie - czerwone budynki zawsze są ogrzane? Czy również je trzeba ogrzewać?
Trzeba je ogrzewać (tylko białych nie trzeba, np. balon). Znacznik ciepła musi być powyżej czerwonego znacznika (czerwony domek) na torze generatora. Na stronach 23-24 instrukcji masz to naprawdę dobrze wyjaśnione
Starh pisze: 30 mar 2023, 11:17 czy można dodać węgla do generatora już w fazie akcji aby robotnicy zbierający na kaflach położnych w zasięgu nie chorowali?
Tak, generator można zasilić przed każdą akcją, a także na początku fazy generatora czy fazy nocy, więc właściwie w dowolnym momencie, przy czym zasilenie to nie dodanie węgla do generatora, tylko przesuniecie znacznika ciepła do góry.
Starh pisze: 30 mar 2023, 11:17 Trzy czy praca w czerwonych budynkach zawsze jest w ciepłe?
Nie, patrz powyżej. Ta sama zasada.
Starh pisze: 30 mar 2023, 11:17 Czy ekspedycja od razu daje nam zasoby np z karty A czy jak idę dalej w B to dostanę zdobyte zasoby z A dopiero jak wróci robotnik do bazy czyli zakończeniu drugiej lub trzeciej ekspedycji?
Jeśli idziesz dalej, to nie dostajesz od razu zasobów, dostaniesz je dopiero po powrocie (chyba że pominąłeś miejsce zamiast je eksplorować, wtedy w ogóle nie odwracasz tej karty i nie zaglądasz co tam było nawet po ukończeniu kolejnego etapu ekspedycji). To też dość dobrze wyjaśnione w instrukcji na stronach 35-36.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: uyco »

scenariusz 1 -
Spoiler:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Veridiana »

W jednej akcji możesz wydać ile chcesz zasobów. Na bgg są uwagi, że najrozsądniej jest oszczędzać a potem zapełnić cały magazyn w 1 akcji.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: Coen »

Pytanie o Fazę nocy.
W instrukcji pojawiają się takie zapisy:
"4. Teraz należy policzyć dostępne miejsca noclegowe w ogrzewanych schronieniach. Każde takie miejsce pozwala ułożyć w pozycji leżącej 1 pionek wybranego typu z puli. Położenie pionka oznacza, że dany mieszkaniec śpi w cieple."
a poniżej:
"Namioty, Baraki i Domy zapewniają w fazie nocy schronienie 2 pionkom, ale tylko jeśli są ogrzewane (chyba że jakiś efekt w grze mówi inaczej)."

To w końcu ile pionków może spać w cieple namiocie/baraku/domu? Dwóch czy jeden?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 465
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 152 times
Been thanked: 155 times

Re: Frostpunk - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

Coen pisze: 03 mar 2024, 23:16 Pytanie o Fazę nocy.
W instrukcji pojawiają się takie zapisy:
"4. Teraz należy policzyć dostępne miejsca noclegowe w ogrzewanych schronieniach. Każde takie miejsce pozwala ułożyć w pozycji leżącej 1 pionek wybranego typu z puli. Położenie pionka oznacza, że dany mieszkaniec śpi w cieple."
a poniżej:
"Namioty, Baraki i Domy zapewniają w fazie nocy schronienie 2 pionkom, ale tylko jeśli są ogrzewane (chyba że jakiś efekt w grze mówi inaczej)."

To w końcu ile pionków może spać w cieple namiocie/baraku/domu? Dwóch czy jeden?
Wczytaj się w dokładne w słowa. Budynek nie znaczy to samo co miejsce noclegowe. 1 miejsce noclegowe = 1 pionek. Namioty, baraki, domy zapewniają po 2 miejsca noclegowe (chyba że jakaś karta np przepełnione kwatery to zmienia), a np świetlica to aż 4 miejsca noclegowe, ale tylko dla dzieci. Jest to też zaznaczone na kafelku.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
ODPOWIEDZ