Planszowe Gram Prix 2023

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: eveni »

Relo pisze: 20 mar 2023, 17:17 Ponoć ilość głosów jest dostępna dla patronów (...)
Tylko patroni z najwyższego progu wsparcia, więc to 8 osób :wink:
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: Relo »

eveni pisze: 20 mar 2023, 19:14
Relo pisze: 20 mar 2023, 17:17 Ponoć ilość głosów jest dostępna dla patronów (...)
Tylko patroni z najwyższego progu wsparcia, więc to 8 osób :wink:
Grupa trzymająca w(ładzę)iedzę :wink:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: Gizmoo »

Głosowałem na Ark Novę.

Głosowałem na Portal.

Głosowałem na Kawadzieścia.

Głosowałem na Gradanie.

Głosowałem na Gambita.

Mam sypać głowę popiołem, czy za karę grać w Monopoly, że wspieram mainstream? :lol:
Spoiler:
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3301
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: psia.kostka »

Jestem sprzedajny, jak planszówkowi videorecenzenci w tym kraju.
Nie no, ci fotograficzni pokazywacze z fb/insta sa rownie sprzedajni :P
to 8 osób
W zasadzie to potrzebny jest tylko jeden odwazny. "Chwila strachu" i broadcast danych na forum :mrgreen:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: eveni »

Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: detrytusek »

2. Seikatsu (1 egz.) Andrzej Duda

Jak wróci z nart to będzie jak znalazł! :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: Miszon »

detrytusek pisze: 21 mar 2023, 10:41 2. Seikatsu (1 egz.) Andrzej Duda

Jak wróci z nart to będzie jak znalazł! :)
jest też:
La Cosa Nostra (1 egz.) Katarzyna Kolenda

a także:
The game Nic prostszego- Wojciech Chuchla
Na ile ogarniasz? - Karol Madaj
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: Karol Madaj »

Obstawiałem taką samą liczbę głosów co roku i w końcu się udało, ogarnąłem ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: BOLLO »

Relo pisze: 20 mar 2023, 17:17
Spoiler:
Ponoć ilość głosów jest dostępna dla patronów (według info z PogramyTV) https://www.youtube.com/watch?v=NfavW2B1JQs czas 28:23
Tym bardziej jest to nie fair...uważam wobec głosujących. Skoro tylko "elita" ma dostęp do takich danych to niech "elita" głosuje
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: aduko »

detrytusek pisze: 21 mar 2023, 10:41 2. Seikatsu (1 egz.) Andrzej Duda

Jak wróci z nart to będzie jak znalazł! :)
Te żarty śmieszyły 8 lat temu :wink:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: BOLLO »

Przeanalizowałem ponownie wyniki GP i ni cholewcie mi nie pasują pewne kwestie:

Najlepsza gra z klinmatem: Ark Nova – M. Wigge (Portal Games). To już pisałem że ta gra nie powinna się w ogóle znaleźć w tej kategorii. Można ją lubić i nie lubić ale klimatu ta gra nie posiada żadnego. I nie chodzi mi wcale o to że gra euro nie może mieć klimatu bo są takie co je mają ale ta nie ma. A ludzie głosujący na grę roku z automatu oddali kolejny głos na swoją ulubioną grę.

Najlepsza Gra dla Dzieci: mam dzieci w wieku 8-13 ale grałem już od 5roku życia wiec mniej więcej wiem na co dzieci stać i w co lubią grywać. Ta kategoria to niezłe ziółko wyszło nie ma co.
Dobry Rok – R. Taylor (Lucrum Games)-Serio to jest gra dla dzieci? To że ma cukierkowe i miłe zwierzaczki to nie jest zdecydowanie grą kierowaną do dzieci. Tak samo jak Everdell....to nie jest gra dla dzieci ani gateway dla osób wchodzących w planszówki.

Park Sawanna – M. Kiesling, W. Kramer (Portal Games)- no tutaj to już fantazja poniosła po całości. Chyba nikt z jury nie grał w tę grę skoro ją umieścili w tej kategorii.

Najlepszy Podcast Planszówkowy
Najlepszy Vlog Planszówkowy

Tutaj mam nie tyle zarzut a jedynie propozycję aby w przyszłym roku pozwolić startować jednej osobie w jednej kategorii. Niech osoba nominowana sama zdecyduje w której kategorii czuję się najsilniejsza i tam startuje w szranki. Wiem że niektórzy prowadzą wiele mediów w całkiem inny sposób i są to naprawdę odrębne rzeczy ale nie da się ukryć że blokują możliwość wybicia się innym mniej znanym a równe dobrym projektom. Działa też cos takiego jak wielka sympatia do osoby. A tym samym jak lubie np Gambita i na niego głosuję na Vlog i nagrywałby też podcasty może i nawet gorsze niż inni to samo to że go znam i lubię to jakoś tak człowiek chciałby oddać na niego głos prawda? Jak wyeliminuje się te same osoby w wielu kategoriach to konkurencja będzie zdecydowanie uczciwsza moim zdaniem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: yosz »

BOLLO pisze: 28 mar 2023, 09:34 Najlepszy Podcast Planszówkowy
Najlepszy Vlog Planszówkowy

Tutaj mam nie tyle zarzut a jedynie propozycję aby w przyszłym roku pozwolić startować jednej osobie w jednej kategorii. Niech osoba nominowana sama zdecyduje w której kategorii czuję się najsilniejsza i tam startuje w szranki.
Ale czemu ktoś kto prowadzi i podcast, i ma kanał planszówkowy nie może startować w obu (i być może nawet wygrać?). Równie dobrze można kazać wydawcom "wybierzcie kategorię w której czujecie się najsileniejsi i startujcie tylko w niej". Chyba nikt nie będzie z takiej sytuacji zadowolny.

A że ludzie w plebiscytach głosują według sympatii - jak sam zauważyłeś, wychodzi to zarówno w grach (ArkNova jako gra klimatyczna) jak i przy osobach z mediów. Sztuczne ograniczanie możliwości myślę że nie zda egzaminu, głównie z tego powodu, że głosujący nie będą na pewno na bieżąco z rozkminami organizatorów i na samym końcu będzie zdziwienie
- dlaczego ta gra jest w tej a nie w innej kategorii?
- dlaczego nie mogę głosowac na xyz w podcastach skoro ma podcast?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: BOLLO »

yosz pisze: 28 mar 2023, 09:57
BOLLO pisze: 28 mar 2023, 09:34 Najlepszy Podcast Planszówkowy
Najlepszy Vlog Planszówkowy

Tutaj mam nie tyle zarzut a jedynie propozycję aby w przyszłym roku pozwolić startować jednej osobie w jednej kategorii. Niech osoba nominowana sama zdecyduje w której kategorii czuję się najsilniejsza i tam startuje w szranki.
Ale czemu ktoś kto prowadzi i podcast, i ma kanał planszówkowy nie może startować w obu (i być może nawet wygrać?). Równie dobrze można kazać wydawcom "wybierzcie kategorię w której czujecie się najsileniejsi i startujcie tylko w niej". Chyba nikt nie będzie z takiej sytuacji zadowolny.

A że ludzie w plebiscytach głosują według sympatii - jak sam zauważyłeś, wychodzi to zarówno w grach (ArkNova jako gra klimatyczna) jak i przy osobach z mediów. Sztuczne ograniczanie możliwości myślę że nie zda egzaminu, głównie z tego powodu, że głosujący nie będą na pewno na bieżąco z rozkminami organizatorów i na samym końcu będzie zdziwienie
- dlaczego ta gra jest w tej a nie w innej kategorii?
- dlaczego nie mogę głosowac na xyz w podcastach skoro ma podcast?
Dlatego jedynie rzuciłem temat bo mam wątpliwości czy aktualna forma jest przejrzysta dla odbiorcy tak samo jak dla startującego medium.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: yosz »

Dlatego odpowiadam co o tym myślę bo rzuciłeś jak rozumiem temat do dyskusji. Nie musisz się tłumaczyć ze swoich przemyśleń.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 804
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: Seraphic_Seal »

No już nie czepiajcie się tak tego Dobrego Roku w kategorii gier dla dzieci. Wg regulaminu:
"(...) grze planszowej dla dzieci – rozumie się przez to grę planszową wydaną w ubiegłym roku, której tematyka, oprawa graficzna i prostota zasad wskazują, że gra jest skierowana do dzieci;" bardzo ogólna definicja, zdecydowanie przydałoby się więcej konkretów, ale taka jest i tyle. Stety czy też niestety, często najmłodsze dzieci "grają" z rodzicami. Bawią się elementami, kiedy to starsi grają za siebie i za nich. Ale przynajmniej wszyscy się dobrze bawią! (to miał być argument do wspomnianego wyżej Everdella w kategorii gier dla dzieci, ale on nawet nie był nominowany)

Czy jest to gra, która jest skierowana tylko do dzieci? Nie. Czy jest to gra skierowana przede wszystkim do dzieci? Być może. Czy jest to gra skierowana także do dzieci? Bez wątpienia.

Gra ma styl graficzny, temat, oraz mnóstwo opisów, które świetnie wpadną w gusta młodszych odbiorców. Mechanicznie jest bardzo prosta - być może na tyle prosta, że można zostawić przy niej dzieci same sobie. No właśnie, dziecko - jaki wiek przez to rozumieć? Definicja prawna nie zda się na nic, bo to bodajże do 18 roku życia. Zdecydowanie nie o to chodzi. Roboczo założyłbym, że kreskę należałoby postawić gdzieś z początku wieku nastoletniego - może takie 10 lat to jeszcze trochę za mało, ale <=12 chyba byłoby całkiem ok. jako granica tej kategorii. Wg pudełka Dobry Rok jest 8+, bgg ocenia 10+. No wszystko się dalej zgadza. Poza tym dziecko dziecku nierówne - jeden 7-latek będzie w to wymiatał, inny 10-latek powie, że za trudne.

Jasne, gra jest na tyle treściwa, że dorośli też mogą się dobrze bawić. Bez wątpienia uważam, że lepszą kategorią dla tej gry jest gra rodzinna - w tej kategorii też z resztą w plebiscycie startowała, i też wygrała.

Można się kłócić, że ta gra jest zbyt skomplikowana do kategorii dla dzieci - no ale nie każdy musi optymalizować i wyciskać jak najwięcej. Taki 8 czy 10-latek może się przy tym dobrze bawić robiąc proste, dalekie od optymalnych ruchów, a i tak przyjemnie spędzi czas. A wtedy ta gra jest chyba dość banalna.

Patrząc na wszystkie nominacje w tej kategorii to z wszystkiego co kojarzę, to Dobry Rok jest grą mocno odstającą pod względem złożoności/poziomu trudności (oczywiście z wyjątkiem Parku Sawanna, który raczej nie powinien się tam nigdy znaleźć). Ale wciąż tam pasuje. Dla kontrastu jest tam kilka pozycji, które ja nazwałbym "z pograniczna gry i zabawki".
Ostatnio zmieniony 28 mar 2023, 12:28 przez Seraphic_Seal, łącznie zmieniany 1 raz.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5207
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: BOLLO »

Seraphic_Seal pisze: 28 mar 2023, 12:07 Dla kontrastu jest tam kilka pozycji, które ja nazwałbym "z pograniczna gry i zabawki".
Tak też to widziałem ale chyba w zeszłym roku Ufodron też był nominowany. Tutaj można polemizować czy Katapulty to gra planszowa ale ma sporo podobieństwa do Zombicide :-)
-ma pudełko wymiarowe
-jest podstawka pod budowle
-są karty
-są figurki
-jest instrukcja
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix 2023

Post autor: Christoforos »

Dzięki za wszystkie głosy. Bollo - organizatorów niestety nie da rady wymienić, bo po pierwsze jest jeden, po drugie to dużo pracy wiec tłumów chętnych nie ma. Jedyna opcja to stworzenie czegoś swojego — zachęcam bez ironii.

Jakbyście byli zainteresowani, jak Planszowe Gram Prix powstało i wygląda od kuchni to mówiłem o tym na tegorocznej Boardmanii - transmitowały Planszowe Newsy. Tutaj link

ODPOWIEDZ