Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: vnzk »

ElPrzemas pisze: 23 lut 2023, 09:53 Czystą kooperację czy jednak na koniec jest jeden zwycięzca?
Według instrukcji - czystą.

Obrazek
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: RaYell »

Czy wy również tak macie, że żetony z symbolami z dodatku Odkrycia mają po jednej stronie inny kolor niż po drugiej? Np. zielona łapka z jednej i czarny symbol gwiazdki z drugiej?

Zastanawiam się, czy nie mam jakiegoś felernego egzemplarza.
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: pioma10 »

Mam tak samo. Wg mnie tak jest we wszystkich egzemplarzach. Bo np. prędzej będziesz miał 8 symboli przestrzeni kosmicznej, niż zwierząt. A gdyby były te same symbole po obydwu stronach, to mogłoby prędzej ich brakować.
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: davidstw »

Cześć subiektywny komentarz gry po moich grach solo
Mega szybki setup, zasady jasne i przestępne, czas rozgrywki średnio 1.10 h bez gonienia ( oczywiście zleciało jak 30min :]) , poziom łatwy- prosty, normalny miło trudny :] expert - narazie nieosiągalny, cena a jakość- super, losowość jak w życiu:) , POLECAM do trybu solo mile odprezenie po całym dniu :) pzdr
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: davidstw »

Cześć ogrywa ktoś już dodatki i miałby chęć i czas podzielić się wrażeniami ? Jak urozmaicają rozgrywkę i czy mechanika np. Wzmocnienia faz jest sensowna i płyną? Mechanika wprowadzającą uniwersalność karty jest ok ? Dzięki pozdrawiam
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: trance-atlantic »

Gra solo to jednak wciąż popłuczyny po "normalnej" (2+) grze, również w przypadku pierwowzoru. Ale dodatki zamówiłem... ;)

Wersja kościana, mimo jeszcze większego uproszczenia, może być paradoksalnie najlepszą do gry jednoosobowej, bo jednak losowość na kościach jako główny motor napędowy gry vs. zupełnie randomowy dobór kart, z których część nam może do niczego się nie przydać, wydaje się - przynajmniej w teorii - sprawiać więcej przyjemności z główkowania jak tu najlepiej wykorzystać to, co nam wypadło. Co prawda warunki się nie zmieniają, czyli cały czas mamy ten dziwny wyścig z czasem, na zasadzie "byle jak, byle do celu", ale podświadomie wyczuwam (czytaj: już teraz usprawiedliwiam zakup), że do grania solo może być to mój terraformacyjny namber łan.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Wroobel »

No na wersję z kosteczkami też czekam. Wie ktoś może kiedy mniej więcej będzie?
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: trance-atlantic »

Na stronie Rebela nie ma na razie zapowiedzi wydawniczych TM Dice na ten rok, wiec pewnie nie wcześniej niż za kilka miesięcy (nie śledzę KS-ów, może tam jest więcej info?)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 503 times
Been thanked: 272 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Irka »

Czy polskie dodatki zawierają pojemniki na zasoby? (w pudle KS jest kilka sztuk)
Alextasha
Posty: 264
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Alextasha »

W dodatku dla 5-6 gracza są ekstra kostki i 2 pudełeczka (zasobniki) nic poza tym
SPRZEDAM >> *click*
Yappen
Posty: 182
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 90 times
Been thanked: 80 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Yappen »

Irka pisze: 30 mar 2023, 00:50 Czy polskie dodatki zawierają pojemniki na zasoby? (w pudle KS jest kilka sztuk)
Alextasha ma rację, jedynie jeden z dodatków ma pojemniki (Infrastruktura),w pozostałych dwóch są karty, żetoniki i plansza.

Tutaj wszystko ładnie widać.

https://files.rebel.pl/products/1065/56 ... _res_1.jpg
https://files.rebel.pl/products/1065/56 ... _res_1.jpg
https://files.rebel.pl/products/1065/56 ... _res_1.jpg


Będąc już w temacie Aresa, jedyny zarzut, jaki mam do wydania PL, to pudełka dodatków, które moim zdaniem nadają się jedynie na śmietnik. Cienki karton i żadnej sensownej możliwości spakowania elementów. Na KS było jakieś lepsze pudełko do spakowania wszystkiego. Sam zdecydowałem się na osobny karton, gdzie trzymam wszystkie karty, żetony lasów, oceanów itd. W pudle podstawki zostały planszetki graczy, pojemniki z kosteczkami, plansza główna i instrukcje.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Beskid »

trance-atlantic pisze: 10 mar 2023, 12:22 Gra solo to jednak wciąż popłuczyny po "normalnej" (2+) grze, również w przypadku pierwowzoru. Ale dodatki zamówiłem... ;)
Ale czy do solo jest znacznie lepsza niż pierwowzór? I czy dodatki wnoszą coś pod sologranie?

Z tego co czytam na bgg, paradoksalnie gra ogólnie gorsza niż pierwowzór ale na stół trafia częściej, tam gdzie gra się również solo.
Rebeka
Posty: 13
Rejestracja: 08 lut 2020, 12:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Rebeka »

Pudełka na śmietnik- potwierdzam. Ja kupiłam tylko Odkrycia. U nas Ares bardzo siadła, ale muszę zaznaczyć, że nie grałam w zwykłą terraformację- jakoś nie wiem czemu, nigdy mnie do niej nie ciągnęło. Odkrycia wzmacniają, akcje i wprowadzają sporą różnorodność. Myślałam szczerze mówiąc, że tam będzie tylko jeden alternatywny zestaw akcji, a tym czasem tych kart jest znacznie więcej, także całkiem miło.
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: davidstw »

Ares mega mi siadł pod solo idealny do 1 h rozgrywki ale nie można ambicionalnie podchodzić do każdej parti bo jak ktoś już napisał w wątku czasem dobra gra nic nie da przy słabych kartach.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Beskid »

To w końcu jest Ares wyraźnie lepszy pod sologranie niż duża Terka?

Dodatki do Aresa wnoszą coś pod sologranie?
Zgorzi
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2017, 11:37
Lokalizacja: M-c Podl., Krasnystaw, Kraków
Has thanked: 115 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Zgorzi »

Beskid pisze: 27 kwie 2023, 22:52 To w końcu jest Ares wyraźnie lepszy pod sologranie niż duża Terka?

Dodatki do Aresa wnoszą coś pod sologranie?
Ja pod solo kupiłem tylko Kryzys, który wprowadza nowy tryb rozgrywki. Teraz zaczynamy z w pełni gotowym Marsem i musimy zrobić wszystko, by przetrwać negatywne wydarzenia, które się pojawiają co turę. Według mnie jest to dużo lepszy tryb gry pod solo. Mamy więcej kontroli nad tym jakie fazy się pojawią, bo zawsze wybieramy jedną główna fazę z naszych kart i dwie nowe karty AI, pozwalające na większą decyzję co się stanie w tej rundzie. Póki co grałem tylko 3 razy na początkującej trudności, ale mogę szczerze polecić.
Z negatywnych rzeczy, w trybie Kryzys nie biorą udziału wszystkie karty, które mają wymagania temperatury, powietrza bądź oceanów na konkretnym poziomie, więc odpada dość dużo kart z ogólnej talii projektów. Radzę przeczytać instrukcje dodatku Kryzys, by potem nie było zaskoczenia.

Zastanawiałem się nad innym dodatkiem który wprowadza ulepszone karty faz, ale nie znalazłem w internecie wystarczająco informacji czy nie wpływają one negatywnie na trudność rozgrywki trybu Kryzys więc odpuściłem.
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: szymuss »

Siemka, planuje mamie kupić na prezent Aresa. Jak to się ma do solo i na 2 osoby jeżeli porównać z Everdell i na Skrzydałach ? Obie gry Moja mama gra solo i bardzo jej się obie podobają. Czy tutaj ją coś zaskoczy? Co do 2 -3-4 osób to Ares pewnie podobny do na skrzydłach praktycznie 0 intekracja?:) pzdr
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Terraforming Mars: Ares Expedition (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Beskid »

Z tego co czytam to bezpośrednie porównanie do wskazanych tytułów będzie raczej trudne. Do solo ludzie piszą fajne ale ta symultaiczna rozgrywka wieloosobowa może być sporym zaskoczeniem i niekoniecznie podoba się graczom.
Dla mamy pomyśl może o Calico / Blackout / Sierra West
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Curiosity »

Zagralłem dziś po raz pierwszy solo, dwa razy. Zacząłem spokojnie, od nowicjusza, ale ten tryb serio jest zbyt prosty i nie daje żadnej radochy z wygranej. Pomyślałem jednak, że nie ma co popadać w skrajności i wejdę szczebelek wyżej, czyli na poziom normalny.

Wylosowałem korporację, dobrałem karty... Ostatecznie stanęło na 69 punktach.
Miałem szczęście w dobieraniu kart. Trafiło mi się korpo, które premiuje gracza za każdą wyłożoną kartę z symbolem roślin/zwierząt, więc w to poszedłem. Prawie od razu dostałem też kartę, która daje punkt zwycięstwa za każdy samodzielnie odkryty ocean (na solo - ideał i nie można nie wyłożyć). Inwestowałem w zieleninę i oczywiście w ciepło (bo ciężko nie, jest masa kart), a w połowie gry dostałem kartę dającą 1 kredyt za każdy żeton lasu. Grę skończyłem mając 12 żetonów lasu, a w ostatniej turze dobrałem w IV fazie 62 kredyty. Było z jednej strony mięsiście, bo lubię mieć generator dużej liczby zasobów, ale i znów, dość łatwo. Z drugiej strony, to nie moja wina, że mi podeszły karty 8)

Podejrzewam, że gdybym grał na najwyższym poziomie trudności, to też bym wygrał i wynik byłby oczywiście wyższy (bo zostało mi parę tur w zapasie, a mój przychód to 23 kredyty / 13 ciepła / 7roślinności i WT 35)

...no ale po fakcie to każdy mądry :mrgreen:

Mam wrażenie, że 69 to dobry wynik. A jak u Was?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
kozz84
Posty: 733
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 159 times

Re: Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: kozz84 »

69 to jest bardzo dobry wynik 8)
Ralif
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2021, 08:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares (Sydney Engelstein, Jacob Fryxelius, Nick Little)

Post autor: Ralif »

Pytanie, jak wypada Ekspedycja Ares na 6 graczy?

Moja grupa powiększyła się, wcześniej grywaliśmy w 4 osoby i było bardzo spoko. Pytanie jak jest, gdy dodamy dodatek umożliwiający grę w 6 osób? Mamy też odkrycia.

Ktoś podzieli się swoimi odczuciami? :)
ODPOWIEDZ