Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
azazelmo
Posty: 895
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 280 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: azazelmo »

I jeszcze kupili prawa do Terraformacji Marsa. Nie wiem, co z tego wyjdzie, ale wiem, kto namaluje plakaty - Klemens.
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Vuk0 »

Piszę z prośbą o radę. Mam za sobą 5 partii na 2 osoby i każda z nich była strasznie nierówna jeśli chodzi o punktację. Raz wygrywałem ja ze znaczną przewagą 145 (Xenos) do 95 (Hadsch Hallas), a w następnej partii przegrywałem 110 (Terrans) do 155 (Itars) ;) Gramy zawsze z tym podstawowym układem mapy i losujemy rasy. Ogólnie wiem, że powinno się negocjować rasy patrząc na rozkład mapy, cele i rasę przeciwnika, ale na chwilę obecną nie czujemy się na siłach, bo nie znamy wszystkich ras :D
Teraz właśnie pojawia się moja prośba do doświadczonych wyjadaczy. Mógłby ktoś doradzić jakimi rasami grać na podstawowej mapie, aby był zachowany najlepszy balans? Chodzi mi o pary ras ;) Jasne, wiem, że dużo zależy od celów ale pomijając je, może istnieją lepsze i gorsze pary ras do gry tylko dwuosobowej? ;) Dodam jeszcze, że każda z partii była grana tak, aby maksymalnie skupiać się na umiejętnościach danej rasy.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Vuk0 pisze: 30 mar 2023, 20:27 Piszę z prośbą o radę. Mam za sobą 5 partii na 2 osoby i każda z nich była strasznie nierówna jeśli chodzi o punktację. Raz wygrywałem ja ze znaczną przewagą 145 (Xenos) do 95 (Hadsch Hallas), a w następnej partii przegrywałem 110 (Terrans) do 155 (Itars) ;) Gramy zawsze z tym podstawowym układem mapy i losujemy rasy. Ogólnie wiem, że powinno się negocjować rasy patrząc na rozkład mapy, cele i rasę przeciwnika, ale na chwilę obecną nie czujemy się na siłach, bo nie znamy wszystkich ras :D
Teraz właśnie pojawia się moja prośba do doświadczonych wyjadaczy. Mógłby ktoś doradzić jakimi rasami grać na podstawowej mapie, aby był zachowany najlepszy balans? Chodzi mi o pary ras ;) Jasne, wiem, że dużo zależy od celów ale pomijając je, może istnieją lepsze i gorsze pary ras do gry tylko dwuosobowej? ;) Dodam jeszcze, że każda z partii była grana tak, aby maksymalnie skupiać się na umiejętnościach danej rasy.
Ale to nie jest tak, ze HH maja gorszy balans czy sa mniej faworyzowani od Xenos na podstawowej mapie. Tak samo Terranie. Ja polecam jednak grac na losowych mapach i wybierać kolor w zależności od tego jakie planety maja ładny układ, a resztę ignorować przy wybieraniu rasy. Nabierzecie doświadczenia i bedzie lepiej, pierwsze 10-15 partii to powolne zapoznawanie się z grą.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Vuk0 »

Abizaas pisze: 30 mar 2023, 22:22
Ale to nie jest tak, ze HH maja gorszy balans czy sa mniej faworyzowani od Xenos na podstawowej mapie. Tak samo Terranie. Ja polecam jednak grac na losowych mapach i wybierać kolor w zależności od tego jakie planety maja ładny układ, a resztę ignorować przy wybieraniu rasy. Nabierzecie doświadczenia i bedzie lepiej, pierwsze 10-15 partii to powolne zapoznawanie się z grą.
Czyli dobrze rozumiem, że układamy losowo mapę, następnie wybieramy rasę patrząc tylko na rozkład planet aby kolonizowanie było jak najkorzystniejsze i tyle? Cele całkowicie bagatelizować przy wyborze?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Vuk0 pisze: 31 mar 2023, 10:47
Abizaas pisze: 30 mar 2023, 22:22
Ale to nie jest tak, ze HH maja gorszy balans czy sa mniej faworyzowani od Xenos na podstawowej mapie. Tak samo Terranie. Ja polecam jednak grac na losowych mapach i wybierać kolor w zależności od tego jakie planety maja ładny układ, a resztę ignorować przy wybieraniu rasy. Nabierzecie doświadczenia i bedzie lepiej, pierwsze 10-15 partii to powolne zapoznawanie się z grą.
Czyli dobrze rozumiem, że układamy losowo mapę, następnie wybieramy rasę patrząc tylko na rozkład planet aby kolonizowanie było jak najkorzystniejsze i tyle? Cele całkowicie bagatelizować przy wyborze?
Tak naprawdę wszystko jest ważne: gdzie i jakie są technologie specjalne, jakie są cele końcowe i jak rozłożyły się cele rundy, pod który track wpadły zwykle technologię i wreszcie sytuacja na mapie.

Natomiast trudno to ogarnąć na początku i stąd w pierwszej partii czy tam dwóch lepiej skupić się na mapie przy wyborze frakcji. Zły układ na mapie może zniszczyć twój rozwój w 1-2 rundzie. Nieidealny wybór pod kątem innych czynników zmniejszy liczbe punktów, ale nie zablokuje tak gracza.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Potwierdzam co napisał Pyton, dodam dodatkowo, że w pierwszych partiach warto starać się po prostu założyć 3 przymierza a resztę traktować okazyjnie. Jak już zna się płynnie co robić, by ekonomia działała poprawnie to łatwiej będzie wstrzelić się w bardziej szczegółowe punktowania.

Przy czym zakładanie 3 przymierzy nie zawsze jest optymalne, ale zazwyczaj tak.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Projekt Gaja spada na 12 miejsce BGG (mija go Diuna Imperium).

Dłużej wydawnictwo powinno zwlekać z gotowym dodatkiem do Gai...... 🙁🤦
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Grellenort »

Nie ma co choćby jednej nitki szat rozdzierać. Po hecach z Gloomem i Brassem jasno widać, gdzie można sobie zdeponować ten cały ranking. Nie przeczę, może kiedyś był on wartościowym drogowskazem dla graczy. Kiedyś...
Awatar użytkownika
xxtomek93xx
Posty: 65
Rejestracja: 11 sie 2017, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: xxtomek93xx »

Właśnie wracam do hobby po ± 1,5 roku przerwy od planszówek. Wtedy nie udało mi się zakupić gry, to może teraz się uda.
Nigdzie niestety nie znalazłem informacji, dotyczącej dodruku gry Projekt Gaja? Jest może gdzieś taka informacja, kiedy by mogło mieć to miejsce?
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Gun3R »

Cicho sza o polskiej wersji, szukaj niemieckiej bo w sumie gra niezależna językowo a instrukcję PL weźmiesz z neta. Na amazonie PG jest za 284 zł po niemiecku
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 310
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 225 times
Been thanked: 93 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: scraber »

Na planszostrefie angielska wersja za 330, jak się uśmiechniesz do kogoś z rabatem to wyjdzie jakieś 294zł.
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 403
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 75 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kci83 »

Ostatnio nidhog viewtopic.php?t=78821 robił zbiórkę (już po) na wielkanocną promocje w Tlama Games, wersja czeska, wyszło niecałe 260zł z paczkomatem.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kamilpr »

Jak gra chodzi na 2 osoby ? Jest sens grać czy dużo traci ?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

kamilpr pisze: 25 kwie 2023, 22:49 Jak gra chodzi na 2 osoby ? Jest sens grać czy dużo traci ?
Jedna z zalet Projektu Gaja jest to, że świetnie działa w każdej konfiguracji od 1 do 4 graczy.

Mam za sobą ok 30 partii wyłącznie z żoną 🙂
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Vuk0 »

kamilpr pisze: 25 kwie 2023, 22:49 Jak gra chodzi na 2 osoby ? Jest sens grać czy dużo traci ?
Jakiś czas temu także zadawałem tutaj na forum takie pytanie. Obecnie mamy kilka partii dwuosobowych za sobą i mogę śmiało powiedzieć, że gra działa bardzo dobrze na dwie osoby. Nie wiem jak w przypadku innej konfiguracji, ale na dwie polecam.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: XLR8 »

Na dwóch jest ok. Dobrze jest zrobić mniejszą mapę niż ta.z instrukcji.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Ja zagram chętnie w każdym składzie, przy czym warto zaznaczyć, że gra najsłabiej chodzi w 3 osoby o ile gramy z pełną mapą, a najlepiej zdecydowanie w 4 osoby.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kamilpr »

Czy korzystacie z jakiejś erraty balansujące frakcje np ich startowe zasoby ? Są jakieś statystyki na podstawie rozgrywek online co do winrate poszczególnych frakcji ?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

kamilpr pisze: 29 kwie 2023, 07:47 Czy korzystacie z jakiejś erraty balansujące frakcje np ich startowe zasoby ? Są jakieś statystyki na podstawie rozgrywek online co do winrate poszczególnych frakcji ?
Ogólnie w Gai to nie ma kompletnie sensu ze względu na zmienność setupu - siła konkretnej razy zależy od początkowego ustawienia.

Większość osób, które chcą jakoś balansować rozgrywkę po prostu gra z licytacją.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kamilpr »

A czy plansze rozkładacie totalnie losowo czy są jakieś normy których trzeba się trzymac?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

kamilpr pisze: 29 kwie 2023, 09:26 A czy plansze rozkładacie totalnie losowo czy są jakieś normy których trzeba się trzymac?
Teoretycznie są jakieś zasady w rulebooku, ale jak licytujesz to mają one mniejsze znaczenie. Ważne głównie jest jak dużą planszę robisz, żeby nie było zbyt luźno. Widziałem na necie, że niektórzy to układają turbodziwne plansze z takimi kieszeniami ślepymi, więc widać, że można się bawić na różne sposoby. Ja tylko unikam sytuacji, kiedy 2 planety tego samego typu są bezpośrednio obok siebie.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kamilpr »

http://rygg-gaard.no/gaia/

Czy ktoś z Was używa takich generatorów ? Nie rozumiem tylko co to za statystka leech co ona odzwierciedla ?
Piotrek85
Posty: 34
Rejestracja: 05 lis 2007, 13:19
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Piotrek85 »

kamilpr pisze: 29 kwie 2023, 20:12 http://rygg-gaard.no/gaia/

Czy ktoś z Was używa takich generatorów ? Nie rozumiem tylko co to za statystka leech co ona odzwierciedla ?
Bardzo fajny generator :)

Leech to statystka która pokazuje jak łatwo będziesz mógł zdobywać moc przez to że wybudują się twoi sąsiedzi (czyli ilu potencjalnie możesz mieć sąsiadów przy optymalnym rozstawieniu). Zdobywanie mocy w początkowych rundach może mieć krytyczny wpływ na wynik (ze względu na snowball).
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: kamilpr »

Ok dzięki
A jak ustawiać te ustawienia - random with swap , equal planet range oraz largest cluster size ? Żeby najlepiej się grało.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: buhaj »

kamilpr pisze: 29 kwie 2023, 09:26 A czy plansze rozkładacie totalnie losowo czy są jakieś normy których trzeba się trzymac?
My draftujemy kafelki mapy - oprócz 1. Potem je naprzemiennie układamy, pilnując tylko jednej zasady by dwie planety tego samego typu nie sasiadowaly ze sobą. Oczywiście zmniejszamy mapę w zależności od ilości osób.
ODPOWIEDZ