Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 783
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Odebrałem swój egzemplarz i pojawiła się jedna wątpliwość w zasadach na 2 graczy, którą opisuje ten wątek na BGG: https://boardgamegeek.com/thread/261320 ... ion-solved

Polska instrukcja powiela prawdopodobny błąd z pdfu wersji angielskiej (v5 z oficjalnej strony wydawcy):
Faza 1, krok A: Wymiana – gracze nie biorą do ręki kart, którymi się wymienili, zamiast tego są one ujawniane obu graczom. Gracze zaznaczają w swoich arkuszach informacje z tych kart, a następnie karty te odkładane są do szuflady
Karty powinny zostać odłożone na stos kart odkrytych (a nie zakryte do szuflady), ponieważ wszyscy gracze widzieli te karty.

EDIT:
Wydaje mi się, że w wyjaśnieniu ikonki lupy i dymka powinny być odwrotnie. Mały babol, ale może mylić.
Obrazek
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Myślę że faktycznie jest to niewielka różnica, gdzie trafią te karty, ale jeśli gramy dla przyjemności to fajnie jakby chyba jednak zostały odkryte, natomiast jeśli gramy "no ostro", to jest możliwe, że ktoś coś przegapił i źle zanotował i wtedy fajnie jakby były odrzucone :-)
Ostateczna interpretacja, że zostają jest chyba fajniejsza.

Nie grałem jeszcze w duecie, ale czy zostawienie tych kart odkrytych nie doprowadza do sytuacji że tych kart jest tam sporo i gracze ciągle się na nie patrzą i w nich "grzebią" upewniając się czy dobrze zrobili notatki? :-)

Ja mam jednak trochę inne pytanie dotyczące sytuacji gdy zaczyna brakować kart do dobrania. Załóżmy grę w 4 osoby, gdzie dochodzi do dobrania 3 kart każdemu czyli 12, a na stosie zostało np tylko 10 kart. Jak one są rozdzielane i co wtedy? Z pudełka "ściśle tajne losujemy dla wszystkich odkrywając te karty ale jak ogarnąć sytuację że wystarczy nowych kart tylko dla kilku graczy?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 783
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Haisenberg83 pisze: 05 gru 2021, 10:49 Nie grałem jeszcze w duecie, ale czy zostawienie tych kart odkrytych nie doprowadza do sytuacji że tych kart jest tam sporo i gracze ciągle się na nie patrzą i w nich "grzebią" upewniając się czy dobrze zrobili notatki? :-)
Trzeba upewnić się raz a dobrze - przy zapisywaniu wskazówki, wtedy nie ma takiego problemu ;)
Haisenberg83 pisze: 05 gru 2021, 10:49 Ja mam jednak trochę inne pytanie dotyczące sytuacji gdy zaczyna brakować kart do dobrania. Załóżmy grę w 4 osoby, gdzie dochodzi do dobrania 3 kart każdemu czyli 12, a na stosie zostało np tylko 10 kart. Jak one są rozdzielane i co wtedy? Z pudełka "ściśle tajne losujemy dla wszystkich odkrywając te karty ale jak ogarnąć sytuację że wystarczy nowych kart tylko dla kilku graczy?
A zdarzyła Ci się taka sytuacja że zabrakło kart? Przy grze 2 osobowej (3 sprawy na poziomie średnim, kilka na niższym) zawsze rozwiązywaliśmy sprawę zanim w ogóle zdążyły skończyć się karty do dobrania. Wyobrażam sobie, że w grze na więcej osób analogicznie rozdaje się więcej kart, ale też więcej ląduje ich w stosie "ściśle tajne" także nie powinno być problemu z brakiem nowych kart do rozdania.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

kurdzio pisze: 05 gru 2021, 11:22
Haisenberg83 pisze: 05 gru 2021, 10:49 Ja mam jednak trochę inne pytanie dotyczące sytuacji gdy zaczyna brakować kart do dobrania. Załóżmy grę w 4 osoby, gdzie dochodzi do dobrania 3 kart każdemu czyli 12, a na stosie zostało np tylko 10 kart. Jak one są rozdzielane i co wtedy? Z pudełka "ściśle tajne losujemy dla wszystkich odkrywając te karty ale jak ogarnąć sytuację że wystarczy nowych kart tylko dla kilku graczy?
A zdarzyła Ci się taka sytuacja że zabrakło kart? Przy grze 2 osobowej (3 sprawy na poziomie średnim, kilka na niższym) zawsze rozwiązywaliśmy sprawę zanim w ogóle zdążyły skończyć się karty do dobrania. Wyobrażam sobie, że w grze na więcej osób analogicznie rozdaje się więcej kart, ale też więcej ląduje ich w stosie "ściśle tajne" także nie powinno być problemu z brakiem nowych kart do rozdania.
Jeszcze nie miałem takiej sytuacji i jest to mało prawdopodobne tak samo jak to, że będą losowane karty ze stosu ściśle tajne jednak teoretycznie jest to możliwe i instrukcja przewidziała, że jak braknie kart to wtedy losujemy i odkrywamy 3 ze stosu odrzuconych, jednak nie przewidziała, że zabraknie dla wszystkich graczy :-)
Stąd moje pytanie raczej ze względu na lukę w instrukcji, niż na problem który mnie spotkał bo możliwe że na najwyższym poziomie trudności nie da się rozwiązać zagadki widząc tylko koło 30-40 kart i do takiej sytuacji dojdzie:-)

Edit: Żeby nie pisać pod swoimi postami :-)

Wariant dla dwóch graczy:
Jeśli przeciwnik nie złożył oferty gracz dobiera 2 karty a nie 3. "Notuje......, a następnie odkłada te karty do szuflady"

W trybie dla 3+ graczy:
"Jeśli nikt nie złożył oferty, gracz prowadzący dochodzenie dobiera 3 karty ze stosu śledztwa i bierze je do ręki."

Myślicie jest to ok i poprawnie że w ilości graczy 3+ karty zostają na ręce do fazy odrzucania kart a dla 2 graczy te karty (dokładnie te same) zostają od razu odrzucone do szuflady po przejrzeniu? :-)
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Nie ma odpowiedzi na powyższe pytania, ale zadam kolejne :-)

Spoiler:
Jak widać powyżej te karty oprócz Grega mają miejsca (sypialnia i kuchnia) czyli można je komuś podrzucić jeśli będzie chciał informacje np. o kuchni lub sypialni, ale przecież nic one nie wnoszą do tych lokacji.
Myślicie że jest to błąd, czy celowe zagranie i ma jakiś większy sens, którego na chwilę obecną nie widzę? :-)
Dodam jeszcze że karta nr 2 pochodzi ze scenariusza gdzie Greg był mordercą, motywem było poniżanie, ale nawet nie było możliwości, żeby przechodził przez kuchnię.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Fabularnie – policja znalazła dowody poszlakowe w danym pomieszczeniu.

Mechanicznie – zwiększa to szansę natrafienia na informacje o poszlakach.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 783
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

W instrukcji na stronie 5:
w śledztwach na poziomie średnim, trudnym, bardzo trudnym i eksperckim dochodzą jeszcze poniższe pytania:
CZY MIAŁ WSPÓLNIKA?
JEŚLI TAK, KTO NIM BYŁ I JAKI BYŁ MOTYW JEGO DZIAŁANIA?
W insrtukcji na stronie 8:
Jeśli prowadzicie śledztwo na poziomie trudnym, bardzo trudnym lub eksperckim, należy odpowiedzieć dodatkowo na poniższe pytania:

Pierwsza wersja jest prawidłowa, wspólnik może wystąpić na poziomie średnim - potwierdzone przez graczy ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
kuki25
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 23:39
Has thanked: 18 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: kuki25 »

Haisenberg83 pisze: 05 gru 2021, 13:00
kurdzio pisze: 05 gru 2021, 11:22
Haisenberg83 pisze: 05 gru 2021, 10:49 Ja mam jednak trochę inne pytanie dotyczące sytuacji gdy zaczyna brakować kart do dobrania. Załóżmy grę w 4 osoby, gdzie dochodzi do dobrania 3 kart każdemu czyli 12, a na stosie zostało np tylko 10 kart. Jak one są rozdzielane i co wtedy? Z pudełka "ściśle tajne losujemy dla wszystkich odkrywając te karty ale jak ogarnąć sytuację że wystarczy nowych kart tylko dla kilku graczy?
A zdarzyła Ci się taka sytuacja że zabrakło kart? Przy grze 2 osobowej (3 sprawy na poziomie średnim, kilka na niższym) zawsze rozwiązywaliśmy sprawę zanim w ogóle zdążyły skończyć się karty do dobrania. Wyobrażam sobie, że w grze na więcej osób analogicznie rozdaje się więcej kart, ale też więcej ląduje ich w stosie "ściśle tajne" także nie powinno być problemu z brakiem nowych kart do rozdania.
Jeszcze nie miałem takiej sytuacji i jest to mało prawdopodobne tak samo jak to, że będą losowane karty ze stosu ściśle tajne jednak teoretycznie jest to możliwe i instrukcja przewidziała, że jak braknie kart to wtedy losujemy i odkrywamy 3 ze stosu odrzuconych, jednak nie przewidziała, że zabraknie dla wszystkich graczy :-)
Stąd moje pytanie raczej ze względu na lukę w instrukcji, niż na problem który mnie spotkał bo możliwe że na najwyższym poziomie trudności nie da się rozwiązać zagadki widząc tylko koło 30-40 kart i do takiej sytuacji dojdzie:-)
My taką sytuację mieliśmy w każdej grze na 6 graczy, że zabrakło dla kliku graczy kart dobierania. Fakt w instrukcji jest to średnio doprecyzowane, ale autor się wypowiedział o tej sytuacji bardziej precyzyjnie. Brak kart do dobierania generuje przetasowanie kart ze stosu ściśle tajne. Przetasowanie dodatkowo generuje akcję prezentacji jawnej trzech kart z przetasowanego stosu. A następnie te osoby którym brakuje kart dobierają w odpowiedniej kolejności karty z nowo utworzonego stosu (pomniejszonego o te 3 karty jawne) i gra przebiega znowu po staremu aż znowu nie dojdzie do przetasowania, co generuje znowu akcje prezentacji jawnej trzech kart, przez co stos dobierania nam się zmniejsza po każdym przetasowaniu o 3 karty, a gracze mają coraz więcej jawnych kart.
bourbon
Posty: 105
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 31 times
Been thanked: 22 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: bourbon »

czy podejrzani ktorzy nie sa zabojca/wspolpracownikiem moga klamac?
Spoiler:
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 783
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: kurdzio »

bourbon pisze: 24 sty 2022, 23:15 czy podejrzani ktorzy nie sa zabojca/wspolpracownikiem moga klamac?
Spoiler:
Ale co tu się nie zgadza? Wygląda na to że wszyscy mówią prawdę, w bibliotece było więcej niż 3 osoby - BB jako 2 osoby + C i S.

Niewinni zawsze mówią prawdę (chyba że są wspólnikami, wtedy kryją zabójcę).
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Pitas »

Ja mam inne pytanie. Co w sytuacji kiedy dwóch graczy odsłania swój żeton śledczych i prawidłowo rozwiązuje zagadkę? Ktory z graczy wygrał grę? Kto i dlaczego odnajduje pierwszy?
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Pitas »

Ja mam inne pytanie. Co w sytuacji kiedy dwóch graczy odsłania swój żeton śledczych i prawidłowo rozwiązuje zagadkę? Ktory z graczy wygrał grę? Kto i dlaczego odnajduje pierwszy?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 783
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Pitas pisze: 27 lip 2022, 10:41 Ja mam inne pytanie. Co w sytuacji kiedy dwóch graczy odsłania swój żeton śledczych i prawidłowo rozwiązuje zagadkę? Ktory z graczy wygrał grę? Kto i dlaczego odnajduje pierwszy?
Nie mogę się teraz doszukać potwierdzenia, ale w naszych grach na 2 osoby ogłaszamy po prostu remis.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

kurdzio pisze: 27 lip 2022, 12:21
Pitas pisze: 27 lip 2022, 10:41 Ja mam inne pytanie. Co w sytuacji kiedy dwóch graczy odsłania swój żeton śledczych i prawidłowo rozwiązuje zagadkę? Ktory z graczy wygrał grę? Kto i dlaczego odnajduje pierwszy?
Nie mogę się teraz doszukać potwierdzenia, ale w naszych grach na 2 osoby ogłaszamy po prostu remis.
Strona 6 z instrukcji :)
Jeśli kilkoro graczy udzieli poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania w tej samej rundzie, dzielą się zwycięstwem.
Ogiennnn
Posty: 35
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:23
Has thanked: 26 times
Been thanked: 5 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Ogiennnn »

Mieliście taką sytuację, że zabójca w żaden sposób nie mógł się dostać z pokoju startowego do gabinetu? Wiele przejść zostało skreślonych przez karty personelu, karty sprawdziliśmy i zostały dobrane poprawnie, mieliście już taką sytuację, że coś się wykluczało i stawało niemożliwe? ;)
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: ArnhemHorror »

Ogiennnn pisze: 04 lut 2023, 11:14 Mieliście taką sytuację, że zabójca w żaden sposób nie mógł się dostać z pokoju startowego do gabinetu? Wiele przejść zostało skreślonych przez karty personelu, karty sprawdziliśmy i zostały dobrane poprawnie, mieliście już taką sytuację, że coś się wykluczało i stawało niemożliwe? ;)
Coś takiego się mi nigdy nie przytrafiło. Zawsze była możliwa do wytyczenia ścieżka z pomieszczenia, w którym znajdowało się narzędzie zbrodni. Możesz podać nr scenariusza albo kod z apki?
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Ogiennnn
Posty: 35
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:23
Has thanked: 26 times
Been thanked: 5 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Ogiennnn »

wilecki pisze: 04 lut 2023, 12:01
Ogiennnn pisze: 04 lut 2023, 11:14 Mieliście taką sytuację, że zabójca w żaden sposób nie mógł się dostać z pokoju startowego do gabinetu? Wiele przejść zostało skreślonych przez karty personelu, karty sprawdziliśmy i zostały dobrane poprawnie, mieliście już taką sytuację, że coś się wykluczało i stawało niemożliwe? ;)
Coś takiego się mi nigdy nie przytrafiło. Zawsze była możliwa do wytyczenia ścieżka z pomieszczenia, w którym znajdowało się narzędzie zbrodni. Możesz podać nr scenariusza albo kod z apki?
Przepraszam, już nieaktualne, błąd wynikał ze złego zaznaczenia :)
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Cellstar »

Dopiero co przeczytałem instrukcję, zagrałem raz i mam kilka wątpliwości. Może ktoś będzie wiedział :)?

1.Czy jeżeli policja skreśli jakąś broń (nie ślad) to czy oznacza to również, że można skreślić wszystkie inne bronie które dają takie same ślady jak ta skreślona broń? nie wiem czym tutaj kieruje się policja (czy śladami tej broni czy po prostu samą bronią)

2. Czy jeżeli jeden podejrzany utrzymuje, że np. drugi mógł mieć jakiś motyw i pokazane jest, że trzeba zaznaczyć na kartce to czy mam zaznaczać skoro nie wiem czy ten pierwszy podejrzany mówi prawdę? w zasadzie każde zeznanie podejrzanych może być potencjalne błędne bo może pochodzić od sprawcy.

3. Pomijając to co napisem u góry, jeżeli np. w motywie "dwulicowe działanie" zaznaczę dwa zeznania i ustalenie śledczego to w instrukcji jest napisane, że to i tak nie oznacza, że dany motyw jest tym prawidłowym. Więc co to tak na prawdę daje? może być jedna karta w talii która, to wykluczy.
Ogiennnn
Posty: 35
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:23
Has thanked: 26 times
Been thanked: 5 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Ogiennnn »

Cellstar pisze: 16 mar 2023, 11:08 Dopiero co przeczytałem instrukcję, zagrałem raz i mam kilka wątpliwości. Może ktoś będzie wiedział :)?

1.Czy jeżeli policja skreśli jakąś broń (nie ślad) to czy oznacza to również, że można skreślić wszystkie inne bronie które dają takie same ślady jak ta skreślona broń? nie wiem czym tutaj kieruje się policja (czy śladami tej broni czy po prostu samą bronią)

2. Czy jeżeli jeden podejrzany utrzymuje, że np. drugi mógł mieć jakiś motyw i pokazane jest, że trzeba zaznaczyć na kartce to czy mam zaznaczać skoro nie wiem czy ten pierwszy podejrzany mówi prawdę? w zasadzie każde zeznanie podejrzanych może być potencjalne błędne bo może pochodzić od sprawcy.

3. Pomijając to co napisem u góry, jeżeli np. w motywie "dwulicowe działanie" zaznaczę dwa zeznania i ustalenie śledczego to w instrukcji jest napisane, że to i tak nie oznacza, że dany motyw jest tym prawidłowym. Więc co to tak na prawdę daje? może być jedna karta w talii która, to wykluczy.
1. Jeżeli policja skreśli jakąś broń to skreślasz tylko tą konkretną broń.
2. Zaznaczasz każde zeznanie.
3. Oznacza to, że jest to bardzo prawdopodobne, ale nie pewne.
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Słyszeliście i czy możecie potwierdzić lub zaprzeczyć o niepełnej informacji/interpretacji w polskiej instrukcji, która podobno jest w angielskiej?
Chodzi o karty typu "...że A lub B mogli przechodzić prze pomieszczenie X."
Podobno jeśli odgadniemy już broń i ta broń jest w tym właśnie pomieszczeniu X to na 100% sprawcą jest właśnie A lub B.

Przyznam że nie wiedziałem o tym i jest to logiczne, ale raczej nie traktowałem tego typu informacji z karty pod tym względem.
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Cellstar »

Haisenberg83 pisze: 27 mar 2023, 19:17 Słyszeliście i czy możecie potwierdzić lub zaprzeczyć o niepełnej informacji/interpretacji w polskiej instrukcji, która podobno jest w angielskiej?
Chodzi o karty typu "...że A lub B mogli przechodzić prze pomieszczenie X."
Podobno jeśli odgadniemy już broń i ta broń jest w tym właśnie pomieszczeniu X to na 100% sprawcą jest właśnie A lub B.

Przyznam że nie wiedziałem o tym i jest to logiczne, ale raczej nie traktowałem tego typu informacji z karty pod tym względem.
Jak ostatnio grałem miałem kartę, że A lub B mógł przechodzić przez pomieszczenie a jak się okazało później żaden nie mógł przechodzić bo służba wykluczyła (nikt nie przechodził przez pomieszczenie). To oznacza że ta karta wcale nie daje pewności, że ktoś z tych dwóch osób przechodził. Mógł zabrać broń ktoś inny w Twoim przypadku. No chyba, że się mylę i coś źle zaznaczyłem wtedy w grze (ale wątpię).
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Cellstar pisze: 31 mar 2023, 00:05
Haisenberg83 pisze: 27 mar 2023, 19:17 Słyszeliście i czy możecie potwierdzić lub zaprzeczyć o niepełnej informacji/interpretacji w polskiej instrukcji, która podobno jest w angielskiej?
Chodzi o karty typu "...że A lub B mogli przechodzić prze pomieszczenie X."
Podobno jeśli odgadniemy już broń i ta broń jest w tym właśnie pomieszczeniu X to na 100% sprawcą jest właśnie A lub B.

Przyznam że nie wiedziałem o tym i jest to logiczne, ale raczej nie traktowałem tego typu informacji z karty pod tym względem.
Jak ostatnio grałem miałem kartę, że A lub B mógł przechodzić przez pomieszczenie a jak się okazało później żaden nie mógł przechodzić bo służba wykluczyła (nikt nie przechodził przez pomieszczenie). To oznacza że ta karta wcale nie daje pewności, że ktoś z tych dwóch osób przechodził. Mógł zabrać broń ktoś inny w Twoim przypadku. No chyba, że się mylę i coś źle zaznaczyłem wtedy w grze (ale wątpię).
Czy w twoim przypadku narzędziem zbrodni był przedmiot właśnie z tego pomieszczenia?
Jeśli nie to wszystko ok.
Jeśli tak to moja teoria jest obalona i wtedy faktycznie ta karta ma słabą wartość informacyjną.
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Cellstar »

Haisenberg83 pisze: 31 mar 2023, 07:21
Cellstar pisze: 31 mar 2023, 00:05
Haisenberg83 pisze: 27 mar 2023, 19:17 Słyszeliście i czy możecie potwierdzić lub zaprzeczyć o niepełnej informacji/interpretacji w polskiej instrukcji, która podobno jest w angielskiej?
Chodzi o karty typu "...że A lub B mogli przechodzić prze pomieszczenie X."
Podobno jeśli odgadniemy już broń i ta broń jest w tym właśnie pomieszczeniu X to na 100% sprawcą jest właśnie A lub B.

Przyznam że nie wiedziałem o tym i jest to logiczne, ale raczej nie traktowałem tego typu informacji z karty pod tym względem.
Jak ostatnio grałem miałem kartę, że A lub B mógł przechodzić przez pomieszczenie a jak się okazało później żaden nie mógł przechodzić bo służba wykluczyła (nikt nie przechodził przez pomieszczenie). To oznacza że ta karta wcale nie daje pewności, że ktoś z tych dwóch osób przechodził. Mógł zabrać broń ktoś inny w Twoim przypadku. No chyba, że się mylę i coś źle zaznaczyłem wtedy w grze (ale wątpię).
Czy w twoim przypadku narzędziem zbrodni był przedmiot właśnie z tego pomieszczenia?
Jeśli nie to wszystko ok.
Jeśli tak to moja teoria jest obalona i wtedy faktycznie ta karta ma słabą wartość informacyjną.
Nie :) chciałem tylko pokazać, że taka karta może nic nie znaczyć. Po prostu wyobrażam sobie sytuacje że, karta wskaże, że A lub B mógł przechodzić przez dane pomieszczenie gdzie jest broń a inna karta wskaże, że druga para przechodziła przez to samo pomieszczenie tylko z innego pokoju. Chyba, że jest taka zależność o jakiej piszesz :) sam jestem ciekawy.

EDIT: na BGG jest wypowiedź twórców, że jeżeli dwie osoby przechodziły przez dane pomieszczenie gdzie jest narzędzie zbrodni to ma się mocny argument, że któryś z nich jest mordercą ale z tekstu wynika, że nie można być tego na 100% pewnym i czym większy poziom trudności, tym więcej kart, które wprowadzają w błąd.

https://boardgamegeek.com/thread/268712 ... 5#38117545
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Zwrócę teraz szczególną uwagę na tą kartę i informację i ciekaw jestem jak to będzie wyglądać przy kolejnych scenariuszach.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 346
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Niepożądani Goście / Awkward Guests - pytania i wątpliwości

Post autor: Erni »

Grałem solo na poziomie wprowadzającym (wygrana), bardzo łatwym (wygrana) i łatwym (kilkanaście rozgrywek i tylko jedna wygrana, i to bardziej przez zgadywanie niż w wyniku znalezienia logicznych powiązań). Potem zagrałem na poziomie trudnym (dwie gry, dwie wygrane) i bardzo trudnym (wygrana).
We wszystkich rozgrywkach, prócz tych na poziomie łatwym, wszystko dało się jakoś wydedukować lub wyeliminować, i wszystko się pięknie zazębiło w logiczną całość.
Moim zdaniem coś z trybem na poziomie łatwym jest ewidentnie skopane 🤔.
ODPOWIEDZ