Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

sirafin pisze: 23 sty 2023, 08:03
grzeslaw90 pisze: 23 sty 2023, 07:23Tylko zauważ, że tłum nie porusza się z tych samych poleceń co inne potwory. Nie ma komendy 'do najbliższego badacza' i podobnych, a tylko wtedy mogą brać pod uwagę tajne przejścia do liczenia zasięgu. Tłum porusza się na swoich zasadach w kółko planszy.
Moim zdaniem polecenie "w kierunku obszaru" jest analogiczne do "w kierunku badacza".
Zapominasz, że polecenie brzmi 'Rozjuszony Tłum porusza się o 2 pola w kierunku KONKRETNA NAZWA KAFELKA', a to bardzo dużo zmienia.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli. Jeśli podasz konkretną nazwę kafelka\postaci, to określenie "w kierunku" zaczyna znaczyć coś innego?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Thonar
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2022, 08:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Thonar »

Hej wszystkim,
Jestem świeżo po nabyciu Posiadłości z w zasadzie wszystkimi pięcioma dodatkami. Dzisiaj przysiadłem do odpakowania, posegregowania wszystkiego (nie mam żadnego konkretnego insertu, ale używam takich plastikowych skrzynek-walizek z kubeczkami do segregacji - w Zombicide, Massive Darkness, Bloodborne czy Deep Madness sprawdzają się wyśmienicie, a do tego są tanie).
Tu pojawia się moje pytanie: Jak przygotowujecie stół, generalnie miejsce przed rozpoczęciem gry? Po zebraniu kafli mapy jest ich łącznie tak potężny stos, że dokładanie kolejnych w trakcie gry (a więc szukanie w tym stosie) musi sporo zajmować. Podobnie z wykładaniem potworów, poszukiwaniem kart konkretnych przedmiotów, zaklęć, stanów. Jest tego tak dużo, że, wydaje mi się, każde dołożenie kafla pomieszczenia, potwora, przedmiotu, itp pauzuje grę na jakieś kilka minut.
Czy jakiś konkretny, segregujący te elementy insert by znacząco usprawnił rozgrywkę?
Mam posegregowane elementy w ten sposób, że przykładowo powszechne przedmioty z wszystkich dodatków złączyłem w jedną talię. Z tego co wiem (może się mylę) posiadanie dodatków sprawia, że elementy w nich zawarte mogą pojawić się w każdym scenariuszu, a więc mogą pojawić się także w rozgrywkach z tych dodatków, które nie są wymagane do danej misji, toteż nie ma możliwości przygotowania zestawu, np. kafli pomieszczeń tylko z wymaganego dodatku i podstawy. O co mi chodzi: Przykładowo rozgrywam scenariusz z "Ulic Arkham". Ale mając wszystkie dodatki, mogą w nim się pojawić także przedmioty, kafle, potwory, itp nie tylko z "Ulic" i podstawki, ale także, chociażby, z "Przerażających Podróży". Dobrze rozumuję, czy się mylę?
Jak sobie radzicie z taką ilością elementów i zachowaniem płynności gry?
Awatar użytkownika
Homer
Posty: 84
Rejestracja: 06 wrz 2017, 13:36
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Homer »

Jak w aplikacji zaznaczysz, ze masz wszystkie dodatki to wszystkie będą brać udział :P Można tez podzielić role miedzy graczami na znaczniki/kafle/potwory/lektor

- wszelkie żetony i znaczniki to uważam, że warto trzymać w tych organizerach o których wspominasz i posegregować je zmyślnie. Ja w pierwszym mam te po które najczęściej się sięga: wszelkie interakcje/drzwi/ściany/wskazówki. W drugim znaczniki z dodatków jak gruz/woda/ulepszenia a w 3 osoby
- Kafle terenu to najczęściej właśnie podstawką + ewentualnie dodatek z którego jest scenariusz odłożyć gdzieś na bok wg kształtu
- Przedmioty zwykłe, unikatowe i stany to mogą wszystkie sie pojawić w scenariuszu.
* Stany najlepiej rozłożyć na jakimś wizytowniku/podstawce/wzdłuż stołu jak masz a
* Przedmioty najlepiej alfabetycznie trzymać
- Potwory to ja trzymam w woreczkach strunowych i rozkładam przed gra na mniejszym stoliku i szukam po typach, bo tez się mogą różne pojawić w każdym scenariuszy

No albo zapłacić kilka stówek na dedykowana skrzynkę na cała grę z przejrzystym insertem, które sie przewijała wątku :P
MowMiStefan
Posty: 628
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 67 times
Been thanked: 162 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: MowMiStefan »

Na zetony postaci mam ten klaser: https://allegro.pl/oferta/album-klaser- ... 9228627886

nie kleja sie, uprzedzajac pytanie
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Piotrunia1992
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2023, 18:56

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Piotrunia1992 »

Dzień dobry.

Mam problem z gra

1. Podczas przeszukania żeton znika i nie ma żadnego komunikatu w dzienniku pojawia się puste okno. po wyjściu z gry i ponownym kontynuowaniu rozgrywki w dzienniku zapisuję się informacja co się stało jednak nie wiadomo jaki przedmiot lub zaklęcie gra powinna przydzielić. Zostaje puste okienko jak na zdjeciu
Obrazek

2. Podczas lamiglowki z pierścieniami nie mogę zaznaczyć pierścień a co za tym idzie nie mogę rozwiązać lamiglowki. Próbowałem na 2 telefonach i dzieje się to samo.
Obrazek
Marbel
Posty: 218
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Marbel »

Dziś po sporej przerwie zagrałem drugi raz solo, tym razem drugi scenariusz.
Mam 2 wątpliwości co do rozgrywki:
1. Na początku jak siłą przebijałem się przez drzwi czy coś aplikacja kazała mi zadać obrażenia równe wynikowi mojego testu - ale tu nie ma żadnej zdolności. Chodzi o siłę z jaką pokonałem drzwi?
Obrazek
Na moje nieszczęście praktycznie losowo otoczył mnie tłum zamieszek. Za pierwszym razem jak chciałem się wydostać i wykonywałem test uniku, aplikacja odpowiedziała tylko - tłum Cię otoczył, otrzymujesz 2 karty obrazenia*. I tyle. Uznałem, że ucieczka się nie udała i to doprowadziło mnie do rychłego końca gry. Czy dobrze zrobiłem? 2 czy 3 próby uniku później było coś podobnego, że test zdolności wyszedł jakoś tam i też dostałem kartę czy dwie obrażeń, ale zrozumiałem, że tłum mnie już nie blokuje...
* Jak gra każe przyjąć karty obrażeń, ale nie mówi, że zakryte, to muszę je też odczytać i rozpatrzyć, co nie? Nie pamiętam teraz czy na pewno apka nie podała, że mają być zakryte, ale wydaje mi się, że za którymś razem nie doprecyzowała a ja i tak dobrałem zakryte. Z przyzwyczajenia.
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

Marbel pisze: 12 lut 2023, 14:12 Dziś po sporej przerwie zagrałem drugi raz solo, tym razem drugi scenariusz.
Hhmmm.. piszesz trochę chaotycznie, wiec zapewne dlatego tak długo czekasz na odpowiedz.. ale spróbuję:
Ad 1. Nie spotkałem się z tym aby aplikacja nie podała jaki rodzaj testu powinieneś wykonać .. zapewne był to test siły i powinieneś wtedy rzucić taka ilością kości jaka sile ma Twoja postać ..i sukcesy podać w aplikacji.. nie wiem co ma obrazek który załączyłem do Twoich pytań ??
Ad2. Czasami zamiast testu przy próbie ucieczki trafi się (szczególnie w późnej fazie rozgrywki) przymus dobrania jakiś negatywnych kart. Ja to rozumiem w ten sposób, ze jeśli po ich dobraniu jeszcze „dycham” to ucieczka sie udała a te karty to kara..
Ostatnio zmieniony 26 lut 2023, 11:22 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

Mam pytanie także o drugi scenariusz..
Czy bezpośrednio z pola 1 mogę przejść do pola 2 ? Czy muszę zahaczyć o to pole narożne ??

Obrazek
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Kurzynsky pisze: 25 lut 2023, 22:32
Czy bezpośrednio z pola 1 mogę przejść do pola 2 ? Czy muszę zahaczyć o to pole narożne ??
Możesz przejść przez ten przesmyk.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2023, 11:23 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
Marbel
Posty: 218
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Marbel »

Kurzynsky pisze: 25 lut 2023, 22:30 Hhmmm.. piszesz trochę chaotycznie, wiec zapewne dlatego tak długo czekasz na odpowiedz.. a
Faktycznie coś chaotycznie napisałem. W pierwszej sytuacji ogarnąłem już że mam rzucić tyloma kostkami, jaką mam wartość przy danej cesze... Jednak nie było to opisane chyba w apce, a w instrukcji się nie doczytałem od razu.

Co do ucieczek z macek potwora (tłumu) to właśnie chyba przez to, że apka nie podała, że się udało, tylko coś w stylu "tłum Cię otoczył", nawet testu chyba nie było, w dodatku nie dostałem żadnych kart to uznałem, to przegrałem całą grę.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2023, 11:23 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

Co do ucieczek z macek potwora (tłumu) to właśnie chyba przez to, że apka nie podała, że się udało, tylko coś w stylu "tłum Cię otoczył", nawet testu chyba nie było, w dodatku nie dostałem żadnych kart to uznałem, to przegrałem całą grę.
Tak.. miałem tak 2 razy w tym scenariuszu ( graliśmy wczoraj), ze po nakazie przyjęcia 2 zakrytych kart obrażenia nie było informacji co dalej… potraktowaliśmy to jako koszt naszej ucieczki czytaj sukcesu ( skoro przeżyliśmy)..
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Jak w aplikacji jest napisane że każdy badacz w holu.... to czy tyczy się wszystkich obszarów z holem w nazwie? Czyli hol narożny wewnętrzny itp? Czy tylko hol?
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 38 times
Been thanked: 70 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: _Ukasz »

Uszanowanie,

Rita Young atakuje gołymi pięściami i gra typuje test siły (Rita ma 5) rzucam pięcioma kośćmi, to dobrze rozumiem, że kastet pozwala mi jeszcze rzucić dwie dodatkowe?

Spoiler:
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

LIFTY_HALFLING pisze: 02 maja 2023, 11:12 Uszanowanie,

Rita Young atakuje gołymi pięściami i gra typuje test siły (Rita ma 5) rzucam pięcioma kośćmi, to dobrze rozumiem, że kastet pozwala mi jeszcze rzucić dwie dodatkowe?

Spoiler:
Tak, w sumie 7 kości.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Mam pytanie, po dłuższej przerwie umknęło mi większość zasady, czy przedmioty powszechne jak np księgą Jakuba (można sobie lub graczowi w zasięgu odrzucić jedno zakryte przerażenie) mają koszt w akcji? (Czy można ich raz na turę za darmo użyć)
Thonar
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2022, 08:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Thonar »

Jeżeli nie mają napisane w opisie, że poświęcasz akcję, to możesz korzystać w dowolnym momencie swojej tury (raz na turę). Jeżeli są to przedmioty jednorazowego użytku, to również jest to zawarte w opisie.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Kolejna rozgrywka i jeszcze więcej niewiadomych:

1. Potwór wyskakuje na pole, nie przemieszcza się- moja akcja ruch-atak i ruch z powrotem na drugie pole za drzwiami. Aplikacja ogłasza że otrzymują obrażenia i przerażenie gracze w zasięgu, czy drzwi mnie osłoniły?

2. Użycie umiejętności aktywnych postaci kosztuje akcje?np sinclair który daje+1 akcji. Po użyciu on ma jedną i gracz 3 czy sinclair ma 2 a gracz 3

3 czy w fazie mitów mogę użyć niewykorzystane przedmioty jak np królicza łapka do przerzucenia kości na test ataku?

4. Aplikacja głosi, że gracz otrzymuje 2 obrażeń i 2 przerażenia ( wyrzucenie 2 sukcesów na wolę zapobiega) wyrzuciłem jeden sukces -czy otrzymuje pełne 4 czy dziele i otrzymuje po 1 obrażeń i 1 przerażenia?
Thonar
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2022, 08:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Thonar »

1. Drzwi chronią przed testami przerażenia, gdyż działa on zawsze w zasięgu, a zasięg jest ograniczany przez ściany i drzwi. Pamiętaj jednak, że gdy opuszczasz pole z potworem musisz wykonać unik.

2. Czasem użycie umiejętności postaci kosztuje akcje, a czasem nie. Koszt jest zawsze opisany na karcie, jeżeli nic tam nie napisano, że kosztuje akcje, to możesz użyć w dowolnym (lub określonym na karcie) momencie swojej tury.

3. Jeżeli nie kosztują akcji lub nie jest napisane, w jakim konkretnym momencie możesz użyć przedmiotu/umiejętności, to możesz użyć go również w fazie mitów.

4. W przypadku, kiedy musisz przyjąć karty obrażeń/przerażenia, ale udało Ci się temu częściowo zapobiec, to sam decydujesz, które karty przyjmujesz. Przykładowo, musisz przyjąć jedną kartę obrażenia i jedną przerażenia, sukces na wolę zapobiega. Wyrzuciłeś jeden sukces. Więc decydujesz, którą kartę z tych dwóch przyjmujesz. Jeżeli wyrzuciłbyś dwa sukcesy, nie musiałbyś przyjmować żadnej karty.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: dareiosh »

Czyli właściwie dobrze grałem, tylko o uniku zapomniałem, dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Zentiriusz
Posty: 24
Rejestracja: 28 mar 2013, 23:46
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 3 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Zentiriusz »

Witajcie. Pożyczyłem koledze gra. W grę grałem bardzo dawno i nie wszystko pamiętam. Nie mam przy sobie instrukcji bo pożyczyłem. Problem jest taki, że kolega zastawił drzwi regałem. Przez te dziwi przechodził wróg, ale aplikacja nic nie wspominała o tym że gracze zastawili drzwi barykada w postaci regału. Nie było mnie przy tej rozgrywce i nie wiem czy coś źle zrobił lub czegoś nie kliknął. Pomożecie?
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 148
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: OlazRed »

Interakcja z barykadami nie jest sterowana przez appke, jedynie ich początkowe rozstawienie. Jeśli gracz zdecyduje się zabarykadować drzwi, bądź te są zabarykadowac przez scenariusz, to wtedy instrukcja opisuje jak należy postępować, jeśli ktokolwiek miałby się przez taką barykadę przemieścić.
Kurzynsky
Posty: 137
Rejestracja: 18 sty 2022, 17:40
Has thanked: 50 times
Been thanked: 26 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Kurzynsky »

dareiosh pisze: 30 maja 2023, 21:22
3 czy w fazie mitów mogę użyć niewykorzystane przedmioty jak np królicza łapka do przerzucenia kości na test ?
To tak można ? W sensie poświecić przedmiot aby przerzucić kość ??rozegralem kilkanaście scenariuszy i tego nie stosowałem / nie wiedziałem ;)
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: gogovsky »

Kurzynsky pisze: 11 sie 2023, 23:37
dareiosh pisze: 30 maja 2023, 21:22
3 czy w fazie mitów mogę użyć niewykorzystane przedmioty jak np królicza łapka do przerzucenia kości na test ?
To tak można ? W sensie poświecić przedmiot aby przerzucić kość ??rozegralem kilkanaście scenariuszy i tego nie stosowałem / nie wiedziałem ;)
Ten przedmiot tak działa :D przerzuc kość
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1369
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Mansions of Madness / Posiadłość Szaleństwa 2 ed (Nikki Valens)

Post autor: Emil_1 »

Słuchajcie, jak wygląda taka sytuacja-
Jest ekwipunek specjalny, który można analizować ale nie mam tam ani symbolu akcji ani nie ma wyrazu akcja. Czy to oznacza, że sam fakt analizy jest akcja czy też nie?
Miłego dnia! :)
ODPOWIEDZ