Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
rogerkrk
Posty: 63
Rejestracja: 01 mar 2016, 23:20
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Cuba Libre

Post autor: rogerkrk »

Galatolol pisze: 28 sie 2020, 23:06.

"Cuba Libre" mi się dość podoba, ale paradoksalnie sprawia, że mam mniejszą ochotę na grę w te "normalne", dłuższe Coiny. Takie przeciąganie liny, tylko przez sześć godzin, niespecjalnie mi się widzi. Partii nie odmówię i może się przekonam, że nie jest źle, ale nie lecę kupować "Andean Abyss" ;) (to na nią miałem chrapkę).
Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś, oprocz tego ostatniego zdania. Ja właśnie teraz mam ochotę sprawdzić jakiegoś większego Coina i zobaczyć czy zaoferuje coś więcej :)
feniks_ciapek
Posty: 2284
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Cuba Libre

Post autor: feniks_ciapek »

rogerkrk pisze: 29 sie 2020, 01:58 Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś, oprocz tego ostatniego zdania. Ja właśnie teraz mam ochotę sprawdzić jakiegoś większego Coina i zobaczyć czy zaoferuje coś więcej :)
Andean Abyss ma w moim odczuciu trochę ciekawszą dynamikę, niż Cuba. Jakoś do niego cały czas mnie ciągnie z powrotem, czego nie mogę powiedzieć o Distant Plain, Fire in the Sky (chociaż to chyba moja ulubiona tematyka), ani tym bardziej o Pendragonie, gdzie do najciekawszego elementu w grze (podziału między Rzymianami a miejscowymi noblami) może w ogóle nie dojść, jeśli nie podejdą kostki i wydarzenia.

A tymczasem Andean Abyss wydaje się mieć "to coś", chyba jest najbardziej dynamiczny ze wszystkich i sytuacja na planszy nie jest taka stabilna. Więc może jeszcze nie rezygnuj i mimo wszystko spróbuj.

Mnie ciekawi jeszcze Colonial Twilight, ale szczerze mówiąc trochę się do tych Coinów rozczarowałem właśnie z tego powodu, o których piszesz - za długo i w zasadzie to samo przez zbyt długi czas. Może jak ludzie są ograni, to ogarniają szybko i wtedy ma to więcej sensu. Ale nie jestem przekonany, czy finalnie jednak nie szkoda czasu.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1129
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: kaimada »

Mi się najbardziej podobał ADP z jego mechaniką wycofywania się Amerykanów do domu.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: Odi »

Tak, AA warto spróbować. Wydaje się mieć idealny balans między wielkością obszaru gry i dynamiką wzajemnych interakcji.

ADP też mi się bardzo podobało, ale tam sieć powiązań jest gęstsza (właściwie dowolne dwie frakcje mają wspólne interesy) i trudniej się w tym połapać.

Natomiast generalnie COINy takie są. W tym wzajemnym przeciąganiu liny na czterech chodzi o to, żeby samemu zrobić w swojej rundzie więcej niż przeciwnicy. Najlepiej tuż przed kartą propagandy ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: warlock »

Łyżką dziegciu w przypadku Cuba Libre jest dla mnie to, że granie Syndykatem jest niestety dość nudne... To najmniej ciekawa frakcja jeśli chodzi o operacje, bez dwóch zdań. Wprawdzie grałem tylko dwu- i trzyosobowo, ale gdybym siadł do CL na 4 osoby i wylosował Syndykat, byłbym średnio szczęśliwy. No chyba, że sytuację jest w stanie uratować bardziej rozbudowana gra nad stołem i negocjacje ;).
Probe9
Posty: 2453
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 648 times

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: Probe9 »

Grałem ostatnio na 4 osoby i jako, że pozostałe 3 osoby wcześniej nie grały to sam wziąłem Syndykat. Gra się nim oczywiście inaczej (mniej agresywnie) ale nie powiedziałbym, że nudno :) Akurat specyfika CL powoduje, że tam jest się pod prądem w każdej turze.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: orzeh »

Jako że ostatnio odkurzyliśmy z żoną ten tytuł, bardzo mnie irytowało ciągle kartkowanie jak działają boty, przetłumaczyłem i zrobiłem ściągę dla nich:
Prosze o uwagi i komentarze, poniżej linki (GDocs):
SYNDYKAT
Directorio
Rząd
26Jul
* Wording zgodny z Polskimi tłumaczeniami Player Aid użytkownika @misioo
mk20336
Posty: 1545
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Cuba Libre - Explained!

Rozpoczynam dzisiaj kolejny projekt, tłumaczący w szczegółach zasady i strategie - tym razem dla Cuba Libre. Startujemy z zasadami podstawowymi - zapraszam!

LINK: Cuba Libre - Explained!

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1545
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Cuba Libre - strategies for playing as 26th of July

W kolejnym odcinku serii o Cuba Libre, przyglądamy się dzisiaj Ruchowi 26 lipca - czyli organizacji Castro. Analizujemy akcje, specjalne zdolności, wydarzenia jaki i mocne/słabe strony. Zapraszam!

LINK: Cuba Libre - strategies for playing as 26th of July

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1545
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

COIN Cuba Libre - How to Play as Directorio?

W cyklu materiałów o grze Cuba Libre, analizujemy dzisiaj mocne i słabe strony a także strategie rozwoju dla jednej z powstańczych frakcji - Directorio. Zapraszam!

LINK: COIN Cuba Libre - How to Play as Directorio?

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1545
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Cuba Libre (Jeff Grossman, Volko Ruhnke)

Post autor: mk20336 »

Cuba Libre playing as Syndicate

Czas na zakończenie serii materiałów strategicznych odnośnie COIN Cuba Libre. Dzisiaj w szczegółach przyglądamy się Syndykatowi - zapraszam!

LINK: Cuba Libre playing as Syndicate

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ