Etherfields - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Cypek83
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2021, 16:52
Has thanked: 9 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Cypek83 »

Ardel12 pisze: 27 mar 2023, 20:47
aduko pisze: 26 mar 2023, 22:23 I jeszcze pytanie, jak mam wystawione wszytkie figurki danych istot, to już w fazie krajobrazu nie dokładam kolejnych?
Do limitu figurek i nie więcej.

A jaka maska umożliwiła Ci teleportowanie? Możesz przytoczyć opis? Wygląda dla mnie, że się upupiłeś :D
Koledze chyba chodziło o maske ducha. Z tego co pamiętam umożliwiała przechodzenie przez ściany kosztem jednego kryształu.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1995 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ardel12 »

Gra nie różnicuje ścian i podwójnych ścian. W przypadku podanym uznałbym, że do czynienia mamy ze ścianą i jej ilość/grubość nie ma znaczenia. Płacimy i przechodzimy na pole oddzielone ścianą.

Ogród jest ciekawym snem, który pozwala nam stworzyć bezsensowne połączenia, która zjedzą nam czas. Polecam pomyśleć kilka ruchów planszy do przodu co jesteśmy w stanie osiągnąć i czy daje nam to dostęp do wybranych elementów. Jak tak, to jedziemy z grą, a jak nie, to wracamy do myślenia :)
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: aduko »

Wracając ze snu, tasujemy karty drzemki, czy pozostają bez zmian?
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Shodan »

Pozostają bez zmian. Inaczej faza delta ciągle spadałaby na koniec talii drzemki.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1995 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ardel12 »

Warto zapamiętać, że nowo dodane karty idą na spód danych talii. Czyli nowa drzemka nie powoduje wydłużenia dojścia do fazy Delta od razu. Tak samo jest z talią losu i defektów.
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Sever »

Czy mogę wydać zamiar bez zagrania karty? Przykładowo karta: samonaprawiajace się narzędzia, jako karta rozwoju ma zdolność że można wydac z nich punkt by zyskać 3 punkty czerwonego zamiaru za każdy wydany. Czy mogę z tego skorzystać nie muszac zagrywać jeszcze jakiejś karty jako wymogu do wydawaniu zamiaru?

Inna sprawa, znowu na narzędziach. Karta mówi wydaj 3 zielonego zamiaru by położyć punkt na tej karcie. Czy mogę w jednej rundzie wydać trzy karty z zielonym zamiarem o wartości 2, by położyć tam dwa punkty? Czy muszę to robić po kolei.
Chodzi mi o to że jeśli musiałbym robić to po kolei to wydana nadwyżka zamiaru przepada więc musialbym wydac dwie karty zielony x 2 by uzyskać 4 zamiaru na zdolność kosztująca 3 przez xo zyskać tylko jeden punkt na karcie.
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
RaistlinJedyny
Posty: 50
Rejestracja: 06 wrz 2010, 19:39
Lokalizacja: Morze Spokoju
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: RaistlinJedyny »

Czy miejsce stwarzania istot oznaczone kolorem tury traktuje jako zwykłe miejsce stwarzania jeśli kolor z aktualnie odkrytą kartą tury się nie zgadza? Innymi słowy czy mogę wystawić istotę na miejscu z treflem jeśli na karcie tury widnieje np. kier?
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: sin »

RaistlinJedyny pisze: 17 kwie 2023, 18:59 Czy miejsce stwarzania istot oznaczone kolorem tury traktuje jako zwykłe miejsce stwarzania jeśli kolor z aktualnie odkrytą kartą tury się nie zgadza? Innymi słowy czy mogę wystawić istotę na miejscu z treflem jeśli na karcie tury widnieje np. kier?
Tak, możesz. Przy spawnowaniu należy rozmieścić istoty równomiernie pomiędzy pola z ikonami spawnu, jeśli kolor tury się zgadza to te miejsca należy wypełnić jako pierwsze.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
fgorczynski
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2022, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: fgorczynski »

Cześć wszystkim,
ponieważ zacząłem z żoną grać na razie w podstawę to i nam pojawiło się kilka niejasności w trakcie rozgrywki.
Spoiler:
Ponieważ jesteśmy na początku przygody z Etherfields zapewne z czasem pojawi się więcej pytań.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1995 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ardel12 »

fgorczynski pisze: 14 maja 2023, 10:39
Spoiler:
To jedziemy:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Nidhogg »

Grając ze stała grupą już długi czas utknęliśmy z dwoma rzeczami.
1. Sen:
Spoiler:
2. Klucz:
Spoiler:
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1995 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ardel12 »

Nidhogg pisze: 07 cze 2023, 09:39 2. Klucz:
Spoiler:
Spoiler:
Na pierwsze by odpowiedzieć to bym musiał dostać więce info, bo gry nie mam i a snu już nie pamiętam. Musiałbyś dać mi więcej detali, to może coś se przypomnę :D
guitarost
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2022, 23:29
Has thanked: 1 time

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: guitarost »

Po zakończeniu jednego z pierwszych scenariuszy, który zakończył się porażką została odsłonięta karta sezonu "Pora Strażników" która mówi, że zdobywanie kluczy póki co możliwe jest tylko w Pandemonim. Dowiedziałem się już, że jest to kolejny kafelek mapy świata snu, tylko jeszcze nie dotarłem do momentu, że miałbym go wystawić, chyba, że coś pominąłem. Jest to błąd w grze czy moje przeoczenie? Kiedy po raz pierwszy rozkłada się mapę świata snów składająca się z kafelków przedmieścia i Śródmieście dostaje się dostęp do dwóch bram snów. Kolejność wchodzenia do nich jest dowolna, jednakże druga strona karty pandemonium pasuje do kart drugiego snu. Reasumując, czy to jakiś błąd w grze czy nie. I czy jeśli błąd to czy będzie takich więcej i czy gdzieś jest ich spis lub errrata 🙂
Void
Posty: 220
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Void »

guitarost pisze: 23 lip 2023, 20:00 Po zakończeniu jednego z pierwszych scenariuszy, który zakończył się porażką została odsłonięta karta sezonu "Pora Strażników" która mówi, że zdobywanie kluczy póki co możliwe jest tylko w Pandemonim. Dowiedziałem się już, że jest to kolejny kafelek mapy świata snu, tylko jeszcze nie dotarłem do momentu, że miałbym go wystawić, chyba, że coś pominąłem. Jest to błąd w grze czy moje przeoczenie? Kiedy po raz pierwszy rozkłada się mapę świata snów składająca się z kafelków przedmieścia i Śródmieście dostaje się dostęp do dwóch bram snów. Kolejność wchodzenia do nich jest dowolna, jednakże druga strona karty pandemonium pasuje do kart drugiego snu. Reasumując, czy to jakiś błąd w grze czy nie. I czy jeśli błąd to czy będzie takich więcej i czy gdzieś jest ich spis lub errrata 🙂
Który sen zakończyliście że było w nim napisane aby odsłonić kartę sezonu pora strażników?

Edit:

Pandemonium można odblokować w jednym z pierwszych snów ale faktycznie chyba może się zdarzyć że zdobędzie się ten sezon przed odblokowaniem pandemonium. Twórcy radzą że najlepiej wtedy zmienić na normalne dni gdyż znacznie utrudni to rozgrywkę bo w takim wypadku pozostają tylko kluczy z drzemek.

https://www.etherfields-secrets.com/for ... watchers-1
guitarost
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2022, 23:29
Has thanked: 1 time

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: guitarost »

Doskonale, dziękuję za odpowiedź. Gramy w wersję 2.0 ze zmienionymi kafelkami map snów, więc nie znam różnic pomiędzy 1.0 w kwestii różnicy zdobywania kluczy z drzemek o ile jakaś jest, ale chociaż już możemy ruszyć dalej na przód 🙂
guitarost
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2022, 23:29
Has thanked: 1 time

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: guitarost »

Powracam do Was do kolejnym pytanie. Liczę, że ostatnim. Póki co gra nie idzie nam atrakcyjnie bo nastąpiła śmierć w drugim śnie. Na szczęście to nie zniechęca do dalszej gry. Tym razem mowa o śnie "W ciemnościach ale nie sami". Przeszukujemy w nim lokacje i znajdujemy przedmioty jak i kartę notki, którą można odsłonić w innym śnie. Skoro ten sen zakończył się porażką to została rozpatrzona karty śmierci itp. Krajobraz został złożony. I teraz pytanie bo nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem zapisu w instrukcji. Przedmioty które zostały zdobyte i karta notki zostają z nami czy składamy je ze snem? Bo jeśli będziemy chcieli wejść do niego po raz drugi to już wiemy gdzie co jest i gdzie się udać. Więc drugie podejście będzie w sumie formalnością. Chodzi mi do ładnie na tym przykładzie co się dzieje z kartami snu kiedy nastąpi śmierć.
AniaD303
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2021, 07:54

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: AniaD303 »

Jak można się pozbyć dziwactw z kafelków drzemki?
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Shodan »

Na niektórych kartach dziwactw jest napisane co trzeba zrobić, żeby się ich pozbyć. Kiedy wejdziecie w sen resetujecie krajobraz drzemki i wtedy wszystkie dziwactwa wracają do talii losu.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: arturmarek »

Pierwszy fuckup już przy tutorialu. Przetasowalem karty pór. Ktoś może wie jak odtworzyć kolejność? Czy to w ogóle istotne? Wiem, że spokojne dni są na początku
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Shodan »

arturmarek pisze: 15 sie 2023, 08:02 Pierwszy fuckup już przy tutorialu. Przetasowalem karty pór. Ktoś może wie jak odtworzyć kolejność? Czy to w ogóle istotne? Wiem, że spokojne dni są na początku
Kolejność jest nieistotna. Gra zawsze mówi jaką porę ustawić aktywną.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: wirusman »

Ja mam pytanie co po śmierci? A dokładnie z kartą losu jaką mamy dobrać w punkcie 4 czy 5 opisanej na karcie śmierci . Jeśli się przebudzony to odrzucamy ja do pudełka spowrotem, czy wyasowujemy do decka losu?
fgorczynski
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2022, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: fgorczynski »

Kolejna porcja pytań lub próśb o doprecyzowanie

W przypadku Wysokiego Faceta, jest sugestia aby użyć figurki Wartownika. W żetonach jest tylko Strażnik, zarówno mały jak i duży. Ale, nie wiem, której figurki użyć w rozgrywce. Warden? Sentinel?
Spoiler:
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: SickMind »

Siema.
Ktoś może dać jakąś wskazówkę odnośnie snu 1-13.
Powrót do beskresnych podziemi.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2023, 00:16 przez SickMind, łącznie zmieniany 5 razy.
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: SickMind »

fgorczynski pisze: 25 wrz 2023, 18:50 Kolejna porcja pytań lub próśb o doprecyzowanie

W przypadku Wysokiego Faceta, jest sugestia aby użyć figurki Wartownika. W żetonach jest tylko Strażnik, zarówno mały jak i duży. Ale, nie wiem, której figurki użyć w rozgrywce. Warden? Sentinel?
Spoiler:
Strażnik to ten mały.
Wartownik duży
Ostroslaw
Posty: 29
Rejestracja: 11 sty 2022, 18:52
Has thanked: 22 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Ostroslaw »

Cześć 😃Czy po rozpoczęciu kolejnej drzemki gracze rozpoczynają ją na portalach, czy na polach gdzie zakończyli poprzednią drzemkę?
ODPOWIEDZ