Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
azazelmo
Posty: 906
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 153 times
Been thanked: 291 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: azazelmo »

eveni pisze: 25 kwie 2023, 09:07 Ruszyła przedsprzedaż dodatku:
Oho! Po cenie wnioskuję, że to standalone!
A, nie. Jednak nie.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: polwac »

No zawartość pudełka nie powala. Jak się trafi jakaś promka to kupie dla Młodej, jak nie to trudno.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

A ja właśnie bym powiedział, że to całkiem spory dodatek.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Barbarzyńca
Posty: 556
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 336 times
Been thanked: 181 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Barbarzyńca »

Wygląda w deseczkę. No i zakup jest koniecznością.
litk
Posty: 848
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: litk »

azazelmo pisze: 25 kwie 2023, 09:33
eveni pisze: 25 kwie 2023, 09:07 Ruszyła przedsprzedaż dodatku:
Oho! Po cenie wnioskuję, że to standalone!
A, nie. Jednak nie.
W normalnym sklepie pewnie jakieś 100zł, co i tak jest dużo jak za taką zawartość.
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: preshiq »

Oj z taką cena za sam karton to trochę pojechali.....
Zdecydowanie poczekam na jakieś opinie czy i jak ten dodatek zmienia bardzo schematyczna i przydługą rozgrywkę z podstawki ...
Awatar użytkownika
miker
Posty: 702
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 434 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: miker »

SCD 169,95 zł... :lol: :lol: :lol: :lol:

No dobra, następny temat. Moje dzieci zdecydowanie bardziej lubią My Little Scythe od tego... czegoś
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

Myślę, że kto się nie przyzwyczaił do "nowych" cen gier, to czas najwyższy aby to zrobił.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
azazelmo
Posty: 906
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 153 times
Been thanked: 291 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: azazelmo »

Miszon pisze: 25 kwie 2023, 17:02 Myślę, że kto się nie przyzwyczaił do "nowych" cen gier, to czas najwyższy aby to zrobił.
Przyzwyczajmy się wszyscy to na pewno nie wzrosną jeszcze bardziej.
Popyt wbrew pozorom ma wpływ na ceny.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

Nie, po prostu nie ma co narzekać na coś, na co się nie ma wpływu. To nie są bułki i chleb, że chcą nie chcąc muszę wybulić w piekarni ponad 30 zeta, a 8 lat temu płaciłem niecałe 20. Grę mogę kupić lub nie. Teraz po prostu jak kupię to drożej.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: rastula »

Miszon pisze: 25 kwie 2023, 17:12 Nie, po prostu nie ma co narzekać na coś, na co się nie ma wpływu. To nie są bułki i chleb, że chcą nie chcąc muszę wybulić w piekarni ponad 30 zeta, a 8 lat temu płaciłem niecałe 20. Grę mogę kupić lub nie. Teraz po prostu jak kupię to drożej.
albo nie kupuję...wydaje mi się, że wydawcy już dość mocno odczuli spadek popytu...oczywiście mogą zareagować dalszym podnoszeniem cen...tylko gdzie to doprowadzi :)...

Ja przezornie namówiłem do zakupu Avel kolegę, bo on ma bardziej dziecinne dziecko niż ja ( mój woli inne gry) - więc cena dodatku mnie nie boli ... :)...
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

Zważywszy na absurdalne ceny surowców (papier), raczej nie da się gier wydawać taniej, można najwyżej obniżyć jakość wydania, co widać zresztą i tak na wielu nowych produkcjach.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: preshiq »

SCD jest identyczna jak podstawki.....No nie 🙃
Nawet biorąc pod uwagę oczywiste kwestie inflacyjne itp.
Tam zawartości jest co najwyżej 50 % tego co w podstawce....
I tak jak pisałem, musiało być to jakoś diametralnie zmienić rozgrywkę żebym się zainteresował (oczywiście z myślą o dzieciekach ). Oczekiwałbym po prostu skrócenia i urozmaicenia rozgrywki. Wg mnie tylko wtedy jest sens się tym zainteresować..
Także czekam na recenzje , ale bez większego przekonania
Awatar użytkownika
miker
Posty: 702
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 434 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: miker »

Miszon pisze: 25 kwie 2023, 17:02 Myślę, że kto się nie przyzwyczaił do "nowych" cen gier, to czas najwyższy aby to zrobił.
Ostatni dodatek do Diuny imperium ma SCD niższe o 10 zł. Śmiechłem.
Każdy widzi inflację, ale to jest zabawne. I nie zrozum mnie źle: i tak nie planuję/planowałem tego kupić, ale to jest całkiem zabawne.

Gra jest za długa!!! Nudna i super losowa. Wszystko jest fajnie, jak na kościach wypadają sprzyjające symbole, ale dzieci mogą się frustrować po ZA DŁUGIEJ rozgrywce, że jednak kości na samym początku gry dały takie symbole, że nie było jak odrabiać strat.

Udanych rozgrywek!
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

A nam się podoba, czasowo w sam raz, do godziny to nie za długo.
Bardziej niż kostki doskwiera losowość planszy: jak kluczowe pola (te co dają tarcze i mury) są gdzieś daleko albo późno odkrywane, to jest zwykle za późno żeby się przygotować do obrony. To bardziej przeszkadza niż nieudane rzuty na początku. Nieudane rzuty przeszkadzają tylko na końcu ;) .

Ale to nie jest euras, losowość jest spoko, bo daje emocje. I tak jest tu stosunkowo dużo strategicznego planowania jak na grę z dziećmi, nie wiem nawet czy nie za dużo kapkę.

Największym minusem jest to, że na 2 osoby gra jest dużo trudniejsza niż na więcej. Wtedy faktycznie jest już dużo optymalizacji, losowość nie daje rady pomóc w wygranej, trzeba grać mocno zadaniowo. Faktycznie wtedy jest nudnawo jak się zagra parę razy w krótkim odstępie czasu.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 702
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 434 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: miker »

Miszon pisze: 26 kwie 2023, 08:42 A nam się podoba, czasowo w sam raz, do godziny to nie za długo.
Bardziej niż kostki doskwiera losowość planszy: jak kluczowe pola (te co dają tarcze i mury) są gdzieś daleko albo późno odkrywane, to jest zwykle za późno żeby się przygotować do obrony. To bardziej przeszkadza niż nieudane rzuty na początku. Nieudane rzuty przeszkadzają tylko na końcu ;) .

Ale to nie jest euras, losowość jest spoko, bo daje emocje. I tak jest tu stosunkowo dużo strategicznego planowania jak na grę z dziećmi, nie wiem nawet czy nie za dużo kapkę.

Największym minusem jest to, że na 2 osoby gra jest dużo trudniejsza niż na więcej. Wtedy faktycznie jest już dużo optymalizacji, losowość nie daje rady pomóc w wygranej, trzeba grać mocno zadaniowo. Faktycznie wtedy jest nudnawo jak się zagra parę razy w krótkim odstępie czasu.
Fakt, że mury zamków czy pułapki potrafią się wylosować w ostanim możliwym odkrywanym kaflu. I jest to mega wrzukające. Ja z dziećmi 5 i 7 lat grałem na poziomie łatwym i nie zamierzam się zmóżdżać na żadnym innym. Koniec końców spinaliśmy się na pułapki, ale nie na mury.
Zgadzam się, że dzieciaki (zależy od wieku oczywiście) potrzebują wsparcia, aby nie biec "na pałę", bo gra skończy się przegraną. Dorośli muszą im pomóc i ta strategiczna część jest tu zbyt rozbuchana jak na grę dla dzieci.

U nas, a graliśmy kilka razy, średni czas rozgrywki to 1 godzina i 26 minut w 3-4 osoby. Na szczęscie nie graliśmy w 2 i w sumie dzieciaki nawet nie proponują ostatnio gry w Avel, więc ja na nią nawet nie spoglądam, bo w tym czasie jesteśmy w stanie zagrać 2 razy w My Little Scythe, gdzie ja nie mam ochoty wsadzić sobie palca w oko i podłubać w mózgu - a tak mam przy Avelu... Nawet Pędzące żółwie potrafią dać więcej funu, niż to - jak dla nas oczywiście.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

Może kwestia wieku dzieci - ja gram z 8 latkami i raczej nie wyobrażam sobie grać z dziećmi młodszymi niż wiek szkolny - bez szans, za długie, za strategiczne na taki wiek. U nas maksymalny czas gry to 90 minut. I jest to własciwie zawsze 60-90, bliżej tej niższej granicy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
kulka
Posty: 153
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: kulka »

Ja grywałem z 6-latkiem i 8-latką. Młodszy bardzo lubi, ulubiony element to walka z potworami (rzucanie kości). Oczywiście trzeba podpowiadać i tłumaczyć dlaczego warto z takimi potworem się zmierzyć a nie z innym. Długość gry mu nie przeszkadza. Starsza rozegrała 2 czy może 3 partie i odpuściła - bardzo jej się podobała możliwość pokolorowania postaci, zdobywanie artefaktów i walka z potworami też. Od razu wytknęła brak butów (dlatego też zakupiliśmy pierwszy dodatek). Ale im dłużej trwa rozgrywka tym bardziej się nuży, mnie zresztą też. O wiele ciekawej jest w My Little Scythe. Karak też jest bardziej dynamiczny. Kolejnego dodatku już nie kupimy.
sinuhePL
Posty: 39
Rejestracja: 20 sty 2020, 11:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: sinuhePL »

Ja też nie planuję zakupu dodatku. Gram z dwójką dzieci (6 i 8 lat) i dla nas gra jest bardzo frustrująca - jeżeli wyniki na kostkach na początku rozgrywki są słabe albo kluczowe kafle są daleko to właściwie nie ma już szans na wygraną. Nie wiem, może ja po prostu jestem za kiepski na tą grę? Mam wrażenie że na 4 osoby gra byłaby łatwiejsza - w każdej turze daje to dwie dodatkowe akcje.
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 53 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: kruker »

kulka pisze: 26 kwie 2023, 09:33 Karak też jest bardziej dynamiczny.
Serio z tym Karakiem? To w takim razie przy tym musi się chyba umierać z nudów, bo już przy Karaku wysiadam, chociaż dzieciom się podoba.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

Niee, Karak nie jest dynamiczny, tam jest cały czas to samo.
No i skierowany dla mniejszych dzieci, 8-latki to już na niego lekko za duże, albo na styk. 5-6 lat to idealnie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
kulka
Posty: 153
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: kulka »

kruker pisze: 26 kwie 2023, 11:45
kulka pisze: 26 kwie 2023, 09:33 Karak też jest bardziej dynamiczny.
Serio z tym Karakiem? To w takim razie przy tym musi się chyba umierać z nudów, bo już przy Karaku wysiadam, chociaż dzieciom się podoba.
W Karak jestem w stanie zagrać raz w tygodniu. W Kroniki raz na miesiąc :)
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

U mnie dzieci od około roku namawiane na Karaka kręcą przecząco głową.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 702
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 434 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: miker »

kruker pisze: 26 kwie 2023, 11:45
kulka pisze: 26 kwie 2023, 09:33 Karak też jest bardziej dynamiczny.
Serio z tym Karakiem? To w takim razie przy tym musi się chyba umierać z nudów, bo już przy Karaku wysiadam, chociaż dzieciom się podoba.
Serio. Ja również zdecydowanie bardziej wolę Karak (ale z oboma dodatkami), niż Avel. Tak, gra wygląda podobnie (ale która tak nie wygląda). Dodatkowe postaci dodają i zmieniają rozgrywkę, a Regent w ogóle ją wywraca do góry nogami.

Co do Avelu, to ten dodatek jest wart 60 zł jak dla mnie, a na pewno nie 110-120, czyli tyle ile będzie w sklepach z grami.
Po chamsko wyciętych z podstawki butach, przyrzekłem, że do Avelu nie kupię już nic.
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: HoLi »

A mnie córka (prawie 7 lat) namawia na "Avel" od momentu jak tylko wróciłem dzisiaj z pracy :D Dla każdego dobre coś innego :wink:
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
ODPOWIEDZ