Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: kaszkiet »

instrukcja pisze:- przeszkody nie blokują pola widzenia
- przeszkoda to niedostępne pole, które nie blokuje pola widzenia
- [okrąg z X w środku] - cel musi znajdować się w zasięgu X, a w polu widzenia nie może być żadnych przeszkód
- [okrąg z X w środku i ośmioma "strzałkami" na jego obwodzie] - cel musi się znajdować w zasięgu X i można zignorować wszystkie przeszkody w polu widzenia
No to przeszkody nie blokują pola widzenia, ale blokują ataki dystansowe z odpowiednią ikoną, czy jak?
Po co wówczas podkreślać tyle razy, że przeszkody nie blokują pola widzenia?
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

kaszkiet pisze: 10 cze 2022, 18:20 Po co wówczas podkreślać tyle razy, że przeszkody nie blokują pola widzenia?
No właśnie po to, żeby można było przez nie atakować tymi specjalnymi zdolnościami z "naszpikowanym" celowniczkiem. Gdyby blokowały pole widzenia, to nie można by było przez nie wcale atakować (jak przez ściany).
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Machina Arcana - pytania, zasady

Post autor: Cyel »

Mam pewien zgryz z umiejętnościami Shantaka i Urhaga (i coś podobnego jest też chyba na jakichś Horror Eventach, ale nie pamiętam na 100%). Nie temat do działu o zasadach, bo zasada jest raczej jasna.

Obrazek

Przyznam szczerze, że w pierwszych rozgrywkach umknęło mi to "up to" w ich specjalnych zasadach. W rezultacie Shantak siał grozę przesuwając się na początek kolejki potworów a potem ciągnąc za sobą grupkę potwornych kolegów w stronę Badaczy by aktywowali się na wyciągnięcie macki od nich. Z Urhagiem miałem ekscytujący moment, gdy Badacze starali się dobiec do wyjścia a on ich uparcie ściągał z powrotem, opóźniając i wciągając w zasięg innych potworów.

Tyle, że odkrycie tego "up to" wszystko psuje.

W rezultacie można przecież wybrać ruch 0 i żadna z tych umiejętności nie zadziała, chyba, że będzie to na rękę Badaczom. Prawdę mówiąc bardzo żałuję, że nie mogę odzobaczyć tego "up to" bo z paskudnego skilla tych potworów robi się jakiś nieśmieszny żart :(

Czy czegoś nie widzę w instrukcji? Przeglądałem ją pod tym kątem, ale też jestem antyfanem tego jak jest napisana i złożona i nie zdziwię się, jeśli jest coś w tym temacie zupełnie gdzie indziej... czy też dokładnie tak ma to działać jak napisano na karcie :? ?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Jiloo »

Cyel pisze: 13 cze 2022, 20:41 (...) W rezultacie można przecież wybrać ruch 0 i żadna z tych umiejętności nie zadziała, chyba, że będzie to na rękę Badaczom. Prawdę mówiąc bardzo żałuję, że nie mogę odzobaczyć tego "up to" bo z paskudnego skilla tych potworów robi się jakiś nieśmieszny żart :(

Czy czegoś nie widzę w instrukcji? Przeglądałem ją pod tym kątem, ale też jestem antyfanem tego jak jest napisana i złożona i nie zdziwię się, jeśli jest coś w tym temacie zupełnie gdzie indziej... czy też dokładnie tak ma to działać jak napisano na karcie :? ?
Nie możesz wybrać ile się poruszasz. Generalnie z założenia te rzeczy mają być złe dla badaczy i to „up to” jest po to żeby zaznaczyć, że ruszasz się ile jesteś w stanie. Jeśli stałoby na karcie, że ruszasz się 3, a stałbyś dwa od pola rozstawiania to mógłbyś uznać, że się nie ruszysz. Ruszasz się do jakiejś liczby pól, ale wykorzystujesz maksymalny możliwy ruch. Juraj gdzie odpowiadał na podobne pytanie na BGG, ale nie chce mi się teraz szukać.

PS. Jednak nie jest takie jasne i lepiej żeby było w pytaniach o zasady.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: aduko »

Cyel pisze: 13 cze 2022, 20:41
Spoiler:
Potwór musi wykonać ruch, więc 0 nie możesz wybrać. Tak samo zdolność Urhag'a nakazuje poruszenie odkrywców, więc nie możesz wybrać wartość 0.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Cyel »

A w którym miejscu instrukcji to znajdę? Strona/cytat? Czy to tylko Wasza opinia, chłopaki ? Bo jeśli opinia, to ja ją podzielam ;) Ale chciałem się upewnić co do zasady.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Jiloo »

Cyel pisze: 13 cze 2022, 21:45 A w którym miejscu instrukcji to znajdę? Strona/cytat? Czy to tylko Wasza opinia, chłopaki ? Bo jeśli opinia, to ja ją podzielam ;) Ale chciałem się upewnić co do zasady.
(…) Juraj gdzieś odpowiadał na podobne pytanie na BGG, ale nie chce mi się teraz szukać.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Jiloo »

Proszę bardzo, wyjaśnienie od autora, dotyczące tegoż właśnie potwora.
Each explorer forcibly moves up to 3 spaces towards their nearest spawns pace.
https://boardgamegeek.com/thread/235176 ... 6#33833596
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Cyel »

Jiloo pisze: 13 cze 2022, 22:29 Proszę bardzo, wyjaśnienie od autora, dotyczące tegoż właśnie potwora.
Each explorer forcibly moves up to 3 spaces towards their nearest spawns pace.
https://boardgamegeek.com/thread/235176 ... 6#33833596



Super, dziękuję! :)

Edit: post w sumie nie na temat, bo tłumaczy kierunek przyciągania a nie tłumaczy jak rozumieć "up to". Oh, well. To nie gra turniejowa, będę po prostu grał sobie jak mi lepiej ;) (czyt: trudniej) ignorując dziwnie napisane zasady.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: kaszkiet »

To ja mam pytanie trochę do reguł, trochę do gry jako takiej.
W pierwszym scenariuszu jest karta scenariusza ze zdolnością (3 kondycji) przywołaj potwora.
Dostawaliśmy srogie bęcki, więc dodatkowe przywoływanie potworów wydawało nam się pozbawione sensu.
Do czego to może się przydać? Do wystawiania sobie potworów, żeby je zabić dla Esencji?
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Cyel »

kaszkiet pisze: 14 cze 2022, 09:12 Do czego to może się przydać? Do wystawiania sobie potworów, żeby je zabić dla Esencji?
Dokładnie tak.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Jiloo »

Cyel pisze: 14 cze 2022, 07:01 Edit: post w sumie nie na temat, bo tłumaczy kierunek przyciągania a nie tłumaczy jak rozumieć "up to". Oh, well. To nie gra turniejowa, będę po prostu grał sobie jak mi lepiej ;) (czyt: trudniej) ignorując dziwnie napisane zasady.
Skoro ruch jest wymuszony to „up to” traktowałbym podobnie, czyli ruszasz o tyle pól ile się da.
Juraj gdzieś pisał, że te polecenia z kart są trochę zbliżone do kodu pisanego przy programowaniu. Mają być trochę elastycznymi instrukcjami. Jakby napisał porusz o 3 pola, a ktoś by stał dwa pola od docelowego pola to mógłby uznać, że w takim razie się nie ruszy. A tak to ma się ruszyć tyle na ile może.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Cyel »

Jiloo pisze: 14 cze 2022, 10:35
Cyel pisze: 14 cze 2022, 07:01 Edit: post w sumie nie na temat, bo tłumaczy kierunek przyciągania a nie tłumaczy jak rozumieć "up to". Oh, well. To nie gra turniejowa, będę po prostu grał sobie jak mi lepiej ;) (czyt: trudniej) ignorując dziwnie napisane zasady.
Skoro ruch jest wymuszony to „up to” traktowałbym podobnie, czyli ruszasz o tyle pól ile się da.
Juraj gdzieś pisał, że te polecenia z kart są trochę zbliżone do kodu pisanego przy programowaniu. Mają być trochę elastycznymi instrukcjami. Jakby napisał porusz o 3 pola, a ktoś by stał dwa pola od docelowego pola to mógłby uznać, że w takim razie się nie ruszy. A tak to ma się ruszyć tyle na ile może.
Albo tak jak w przypadku innych gier z poruszającymi się ludkami w zasadach powinna być klauzula, że ruch wymuszony zatrzymuje się nad przeszkodach.

Od ćwierć wieku gram w anglojęzyczne gry gdzie ludki się ruszają (zaczynałem od 5ed WFB) i MA jest pierwszym przypadkiem gdzie "up to" wcale nie oznacza "up to". W każdej innej grze jaką znam rozóżnienie jest

Move 3 -dokładnie 3 (ruch wymuszony)
Move up to 3 - od 0 do 3

Dlatego napisałem że zasada napisana dziwnie bo inaczej niż robi to reszta świata ;)

Jak zadawałem pytanie to miałem hipotezę, że może jest to zasada do stosowania gdy żywy gracz przejmuje kontrolę nad potworami by mógł je bardziej taktycznie wykorzystać, tylko nie mogłem znaleźć potwierdzenia w instrukcji. Przez myśl by mi nigdy nie przeszło, że ktoś pisząc "up to 3" ma na myśli "3".
Ostatnio zmieniony 14 cze 2022, 13:46 przez Cyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Jiloo pisze: 14 cze 2022, 10:35Mają być trochę elastycznymi instrukcjami.
I osobiście mam wrażenie, że to zasadniczy problem z nimi. Jak dla mnie polecenia/zasady powinny być jednoznaczne i intuicyjne. Gra ma fajny klimat, ale dawno się nie nawalczyłem tyle z regułami i interpretacją efektów, co tutaj. Wolałbym włożyć całą tę energię i czas w walkę z potworami ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Wagabundapies
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2021, 17:59

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Wagabundapies »

Na jakimś gameplayu na YT widziałem, że grający dodawał sobie +1 do ataku, kiedy atakował bronią, która miała ulepszenie. Przewertowałem całą instrukcję (polską) i tego nie znalazłem. Dajcie znać proszę czy jest taka zasada lub pokażcie ten zapis.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

Wagabundapies pisze: 16 cze 2022, 08:23 Na jakimś gameplayu na YT widziałem, że grający dodawał sobie +1 do ataku, kiedy atakował bronią, która miała ulepszenie. Przewertowałem całą instrukcję (polską) i tego nie znalazłem. Dajcie znać proszę czy jest taka zasada lub pokażcie ten zapis.
Pewnie grał Phillipem który ma taki pasywny efekt.
bosik111
Posty: 296
Rejestracja: 12 gru 2013, 13:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 32 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: bosik111 »

Pytanie, czy elementy terenu i potwory mogą być aktywowane, i atakować po skosie, czy tylko w 4 podstawowych kierunkach?
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

bosik111 pisze: 23 cze 2022, 22:53 Pytanie, czy elementy terenu i potwory mogą być aktywowane, i atakować po skosie, czy tylko w 4 podstawowych kierunkach?
Mogą :)
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Dopiero teraz zauważyłem pewną nieścisłość(?) i mam w związku z tym pytanie. Podczas przygotowania scenariusza zasady nakazują, aby startowy kafelek wyciągnąć ze spodu stosu, co ma sens, ze względu na to, że kafelki są dwustronne. Jednak później, przy eksploracji, jest mowa o tym, żeby brać kafelek z wierzchu stosu. To jest jakiś błąd w instrukcji, czy tak ma być, że gracze zawczasu wiedzą, jak będzie wyglądać kolejne odsłonięte pomieszczenie?
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

Kajdi pisze: 27 kwie 2023, 12:40 Dopiero teraz zauważyłem pewną nieścisłość(?) i mam w związku z tym pytanie. Podczas przygotowania scenariusza zasady nakazują, aby startowy kafelek wyciągnąć ze spodu stosu, co ma sens, ze względu na to, że kafelki są dwustronne. Jednak później, przy eksploracji, jest mowa o tym, żeby brać kafelek z wierzchu stosu. To jest jakiś błąd w instrukcji, czy tak ma być, że gracze zawczasu wiedzą, jak będzie wyglądać kolejne odsłonięte pomieszczenie?
Angielska instrukcja nie precyzuje jak ma wyglądać dociąg nowego kafla terenu, jest tylko ogólna informacją "draw a map tile and join
it with the exploring map tile edge in a position where its direction symbol is adjacent to the activating explorer
".

Ja zawsze brałem z góry i przyznam, że jakoś nigdy nie pomyślałem, aby na jakimkolwiek etapie przed dociągaiem sprawdzić co mnie czeka za rogiem :P Myślę, że spokojnie możesz zdecydować dociągać w sposób jaki uznasz za stosowny tym bardziej, że w samej instrukcji gdzieś jest informacja, że w wątpliwych kwestiach gracz może decydować na swoją korzyść.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Kajdi pisze: 27 kwie 2023, 12:40 Dopiero teraz zauważyłem pewną nieścisłość(?) i mam w związku z tym pytanie. Podczas przygotowania scenariusza zasady nakazują, aby startowy kafelek wyciągnąć ze spodu stosu, co ma sens, ze względu na to, że kafelki są dwustronne. Jednak później, przy eksploracji, jest mowa o tym, żeby brać kafelek z wierzchu stosu. To jest jakiś błąd w instrukcji, czy tak ma być, że gracze zawczasu wiedzą, jak będzie wyglądać kolejne odsłonięte pomieszczenie?
Gracze wiedzą za wczasu gdzie wejdą, trochę to dziwne, ale tak mówi instrukcja. Podczas odrzucania kafli mapy, odkładamy je obrócone na spod stosu mapy, tak, żeby już nie trafić na ten sam teren.

Zapytam autora dla czego tak to zrobił, że wiadomo co nas czeka.
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 337
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 100 times
Been thanked: 39 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: choczkins »

Odświeżam tytuł i tak się zastanawiam czy dobrze gram.
Czy mogę się wyposażyć w przedmiot nie będący głównym przedmiotem? W sensie np. zakładam korpus później znajduję "buty" (główny przedmiot) i je łącze czyli główny przedmiot ulepszam korpusem?
Wiem, że karta wzmocnienia nie może być głównym przedmiotem przez co rozumiem, że nie mogę się w niego wyposażyć dopóki nie będę miał np. korpusu?
Zamieszane to 😉
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Jiloo »

choczkins pisze: 31 lip 2023, 11:45 Czy mogę się wyposażyć w przedmiot nie będący głównym przedmiotem? W sensie np. zakładam korpus później znajduję "buty" (główny przedmiot) i je łącze czyli główny przedmiot ulepszam korpusem?
Tak, możesz mieć sam korpus i będzie on głównym przedmiotem. Cytat z instrukcji:
GŁÓWNY PRZEDMIOT
Główny przedmiot to przedmiot na wyposażeniu, który znajduje się najniżej (czyli taki, który nie ulepsza żadnego innego przedmiotu na wyposażeniu).
Później jak znajdziesz buty to one staną się głównym przedmiotem, bo są niżej.
choczkins pisze: 31 lip 2023, 11:45 Wiem, że karta wzmocnienia nie może być głównym przedmiotem przez co rozumiem, że nie mogę się w niego wyposażyć dopóki nie będę miał np. korpusu?
Tak. Wzmocnić można tylko przedmiot w który jesteś wyposażony.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

choczkins pisze: 31 lip 2023, 11:45 W sensie np. zakładam korpus później znajduję "buty" (główny przedmiot) i je łącze czyli główny przedmiot ulepszam korpusem?
Przy czym należy zauważyć, że nie dzieje się to automatycznie, czyli nawet jeśli grasz klasą postaci strzelec, która może od razu wyposażać się w znalezione ubrania, to po zdobyciu butów decydujesz, czy zakładasz buty, czy korpus. Połączenie ich razem będzie wymagało akcji "korzystanie z ekwipunku".

Ja dziś znowu grałem po dłuższej przerwie i nasunęło mi się pytanie:

Przyciaganie/odpychanie - zastosuję szachowe oznaczenia, żeby wyjaśnić pozycjonowanie: Załóżmy, że stoję na b3 i używam kolczastego bicza aby przyciągnąć potwora stojącego na a1. Zgodnie z zasadami powinienem przyciągnąć po skosie na b2, ale załóżmy, że jest tam skrzynia, która blokuje pole. Co teraz? Nie przyciągam wcale, czy przyciągam po prostej na a2?
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

Witam. Dopiero zaczynam przygodę z Machiną Arcana. Czy podkreślone działanie jest aktywne przez cały czas czy tylko po tym jak użyję podstawową broń postaci? Jeśli tak, czy też działa przez jedną turę?

Obrazek
ODPOWIEDZ