Gra miesiąca - Lipiec 2009

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: yosz »

Początek nowego miesiąca. Wakacje, dużo grania ... albo mało bo wypoczywamy w inny sposób niż przy planszówkach. Tak więc mam standardowe pytanie: jaka gra była dla was najlepsza w lipcu?

Ten miesiąc upłynął mi całkiem nieźle - 33 rozgrywki. Trochę nowości jak Goa (nice), Days of Steam (ok), Dominion Intrigue (eee - mogę pograć ale bez rewelacji), Automobile (Wallace w formie) Pograłem też trochę w gry które znałem jak Castle for all Season (yummy), Steam (ale za mało żeby dostało mój tytuł gry miesiąca). Tak więc mój wybór jest dość oczywisty:

Race for the Galaxy: Rebel vs Imperium - genialny dodatek do genialnej gry. Zasady przejęć są świetne, aczkolwiek zakręcone, ale najbardziej w tym dodatku podobają mi się nowe, rewelacyjne karty - miodzio. 10/10

Co ciekawe w zasadzie żadnego gniota w tym miesiącu nie zaliczyłem ;) Najsłabsze dla mnie pewnie było Factory Fun ale i tak to całkiem porządna gra.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Smerf Maruda »

U mnie 24 rozgrywki w 13 gier. Większość to znane tytuły, choć jest parę nowości. Najwięcej rozgrywek w Automobile (bardzo dobre), San Marco (bardzo dobre) i Steel Drivera (świetne), ale grą miesiąca zostaje Perikles - jedna rozgrywka jedynie, ale dająca bardzo dużo satysfakcji i otwierająca oczy na nowe strategie.

U mnie również nie ma na liście żadnego gniota. I dobrze :-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Veridiana »

73 rozgrywki w 32 gry. czyli średnio :)

Czołówka:
- Boomtown 9 - gra miesiąca (została zabrana na wyjazd, acz nie tylko ona, więc i tak RZĄDZI)
- Scrabble 8 - powrót miesiąca (od prawie dekady gra na codzienną wakacyjną kawę u mamy)
- Guatemala Café 7 - debiut miesiąca

Ponadto tytuł miesiąca w nadrobieniu zaległości (czyli w co wszyscy grali a ja jeszcze nie) - Stone Age

Też brak rozczarowania miesiąca... na szczęście
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Geko »

Conflict of Heroes: Awakenig the Bear - wczoraj grałem przez prawie 5 godzin pierwszy scenariusz i nie wiem kiedy mi czas zleciał. Świetna gra, wciąga po uszy. Polecam eurograczom - dobrze się czasem oderwać od gier optymalizacyjnych i zanurzyć w czymś bardziej klimatycznym. I nie bać się kostek 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Sandman »

U mnie najwięcej partii w zeszłym miesiącu w Dominiona przez internet, ale tylko z powodu zabijania czasu, bo grę uważam za bardzo przeciętną. Ot w sam raz na nudę przed komputerem. Planszowego Dominiona bez żalu sprzedałem i chyba w ogóle na partię realną nie dałbym się namówić, a grą miesiąca zostaje zdecydowanie Age of Empires III. Co prawda tylko 2 partie zagrane, ale dały mi naprawdę dużą satysfakcję i co najważniejsze gra podoba się mojej kobiecie. :)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: pingus »

Kolejny miesiąc bardzo owocny. Poznałem Imperiala (dwie rozgrywki - ciekawy), Notre Dame (dwie rozgrywki - jeszcze ciekawsze), Samuraia (ponad 20 partii - wyśmienity). Na nowo odkryłem Agricolę, która wreszcie mi się spodobała i Książęta florencji. Grą miesiąca musi jednak zostać Stone Age. 44 rozgrywki online i 3 rozgrywki na żywo. Gra, która idealnie mi pasuje. Zarządzanie ryzykiem, dość szybka i przystępna, a przy tym nie ograniczająca się do konkretnej strategii.

Gniotem miesiąca zostaje czerwony październik. Nudy.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Furan »

U mnie Modern Art (który to już raz gra miesiąca = gra RK? :D)... zaraz za nim Genua, Tzaar i Sru Przez Pustunię (i Zertz, ale tylko internetowo - powoli zaczynam rozumieć co się dzieje na planszy). Nieźle - 48 partii w 20 różnych tytułów.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Wilk »

Warriors of God - bez dwóch zdań - grane przeze mnie na KAŻDYM spotkaniu, na jakim byłem w tym miesiącu (a to chyba nie koniec jeszcze, bo mam do rozegrania jeszcze co najmniej jeden rewanż, który jako zwycięzca jestem "dłużny" ;) ). Poza tym RftG z drugim dodatkiem. :)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Tommy »

Kiedyś myślałem, że w życiu tego nie napiszę...... moją gą miesiąca zostaje kompletnie bezapelacyjnie: DOMINION.


Jeżeli gra miesiąca to oczywiście nie ma co pisać o tym jak rewelacyjnie się grało i jak szybko nowi albo niezupełnie chcący grać w karciane gry ludzie się wciągają ...... cudo.

Ale to muszę napisać. Moja żona po prostu wciągnęła się na maksa. Kiedyś prosiła o partie w zaginione miasta (które lubię, ale przejadły mi się), potem nastąpiła era Ballon Cupa (jeszcze lepszy, ale to wciąż trochę za mało)...... teraz jeżeli planszówki z jej inicjatywy to Dominion! :D

The Boardgame Way of my wife :D - Zaginione Miasta --> Ballon up --> Dominion
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: bartek_mi »

dobry miesiac - ponad 40 rozgrywek w 19 tytulow

najwiecej szybkich gier w ubongo das duell - 5
dminion/rftg (przyszedl dodatek to sie gralo) - po 4
na wyjzdzie duze wziecie mial uptown - tez 4

odkrycie miesiaca - uptown (to takie "re-odkrycie) i CMC (nowosc w mojej kolekcji)

zwyciezca zostaje samuraj - 3 rozgrywki ale za to zaciete. losy 2 z nich rostrzynely sie w ostatnich ruchach
Dice Hate Me :(
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Perpetka »

Lipiec był planszówkowo dość intensywny - niby nie tak dużo partii, ale za to jakich!
Avangarda i jeszcze pięć spotkań planszówkowych. 26 różnych tytułów, 53 rozgrywki. Poznane nowe gry - Fasolki (bardzo przypadły nam do gustu jako chwiler), Cosmic Encounter (spodobał się na tyle, że kupiłam), AoE III (dostał kopa w górę na chceliście), Krakow 1325 (ciekawy, ale nie na tyle, żeby jakoś specjalnie go pożądać), Intryga (chcę więcej!), Brawl , Dice Town, Finca, Maori, San Juan (wszystkie pięć bez wielkiego entuzjazmu), Dixit (ot taka party game, w niektórych towarzystwach zadziała fajnie). Najwięcej partii w Dominiona i nieśmiertelnego Jungle Speeda.

Ale grą miesiąca zostaje gra, w którą zagrałam wprawdzie w lipcu tylko 2 razy, ale obydwa były niesamowicie emocjonującym i niezmiernie pozytywnym przeżyciem - Through the Ages!
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Filip z Lublina »

nowości w tym miesiącu było naprawdę dużo i właściwie żadnego większego rozczarowania. za to coraz głębszą i ciekawszą zdaje mi się być Edel, Stein & Reich i to właśnie ona zdobywa tytuł gry miesiąca.
Awatar użytkownika
gacekthebat
Posty: 23
Rejestracja: 14 paź 2008, 13:13
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: gacekthebat »

Moją grą miesiąca został R4TG, którego dopiero odkrywam i gramy bez dodatków. Poza tym w końcu pograłem w Agricole - świetna gra, ale jeszcze jej nie czuję, nie jest tak intuicyjna jak Puerto Rico. Poza tym bardzo podobały mi się Tikal oraz Dixit (super na imprezy, ale cena zaporowa).
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Wilk »

To ja jeszcze powiem, że jedyną poznaną przeze mnie nowością była (poza Rebel vs. Imperium ;) ) Espana 1936 - grałem, póki co tylko raz, ale gra mi się już teraz wydaje nader fajna - mam nadzieję, że w sierpniu zgłębię ją bardziej.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Andreus »

Pod względem ilości granych gier miesiąc słaby (15), za to jakość gier bardzo wysoka i naprawdę trudno wybrać zwycięzcę. Była rozgrywka w ulubioną Agricolę, emocjonujące partie w Brassa, El Grande i Goa, wszystkie te tytuły zasługują na miano gry miesiąca. Były rozgrywki w RftG z oboma dodatkami, które jak zwykle dostarczyły mi wiele przyjemności. Był lekki, ale emocjonujący Thurn and Taxis. Poznałem też Conflict of Heroes, chyba pierwsza grę taktyczną z kostkami, która mi się spodobała. Niemniej z niewielką przewagą na innymi tytułami wygrywa Through the Ages, trzy pierwsze rozgrywki, gram nadal na etapie rozpoznawania i zdobywania doświadczeń, ale już wiele dobrej zabawy, z każdą rozgrywką coraz więcej :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: kwiatosz »

U mię gra miesiąca zostaje Wiochmen 2 - odświeżyłem to z konieczności wzięcia czegoś krótkiego i na nowo odkryłem cudowność manewru typu "Cała Polska czyta dzieciom" etc. :) Kurczę, co by Kuźnia nie wydała, to i tak mam wrażenie, że Wiochmena u mnie nic nie pobije :)
A najlepsza była partia, gdzie nie udało mi się nawet wyjechać z pierwszego pola (za startem od razu) - zabatożyli mnie na śmierć, o to chodzi :D W dwójce dodane żetony flaszki pozwoliły też ładnie usprawnić cały wyścig, darmowe 2 popędu w turze potrafi naprawdę całą grę ładnie przyspieszyć.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: BloodyBaron »

U mnie lipiec owocnie - 28 partii i 9 tytułów. Większość gier w Dominiona, ale nie ta gra zdobędzie tytuł.

Na trzecim miejscu niezawodny San Juan, który zdobywa trzecie miejsce.
Na drugim Comuni, gra urocza, podobająca się i mnie i mojej małżonce, która chwilę przeleżała na półce, ale mam nadzieję, że teraz będziemy do niej częściej siadać. Bardzo przyjemna i szybka, z ciekawym mechanizmem inwazji i zróżnicowanymi pozycjami graczy, dzięki którym grając różnymi miastami trzeba trochę inaczej planować rozwój.

Zwycięża, rzutem na taśmę, grany w piątek dwukrotnie Battlestar Galactica. Bardzo mi się podobało i mam nadzieję na więcej gier w ten tytuł, mimo że gra nie trafiła i raczej nie trafi do mojej kolekcji (kupuję już tylko gry, w które mogę też grać we dwoje z żoną).
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Furan »

BloodyBaron pisze: Na drugim Comuni, gra urocza, podobająca się i mnie i mojej małżonce, która chwilę przeleżała na półce
Uwielbiam nasz język. :D
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Witold Janik »

Nie jestem numeromaniakiem i w numerologię nie wierzę. Ale mogę powiedzieć, że:

Sabotażysta - rzygam już tym tytułem, wyję z nudów kiedy dostaję dobrego krasnoludka, ale moi znajomi nie mają jeszcze dość (ponad 30 partii) i dalej znęcają się nade mną... Ech :?
Dixit - w to gramy przed albo po Sabotażyście. Chociaż ostatnio zagraliśmy w Dixita 3 razy pod rząd, bez (na szczęście?) grania w Sabotażystę :twisted: (tak ze 20 partii mogło być)
Na tapecie było także m.in. 2x Shadows over Camelot, kilka razy Bang (tak, tak na zmianę z Sabotażystą), Shogun półtora raza i kilka razy Notre Dame.
Poza tym poznałem także Court of the Medici - fajną karcianą, liczbową grę dla 2 osób.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: lith »

W lipcu poznałem 2 gry - Stone Age i Super Farmera. Obie okazały się lepsze niż myślałem, niestety grą lipca zostaje Dominion. Najwięcej partii w niego tak w lipcu, jak i sumarycznie. Ponad 100 gier na BSW i kilkanaście na żywo, a gram ciągle z przyjemnością. Gdybym Caylusa poznał przedwczoraj, to może on by powalczył o tytuł gry miesiąca, ale niestety, obie gry w Caylusa już w sierpniu były ;)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: B »

Race for the Galaxy 16
Dominion 13
Airships 3
Carcassonne 3
Ingenious 3
Lord of the Rings - The Confrontation: Deluxe Edition 3
Pickomino 2
Blue Moon 1
StarCraft: The Board Game 1

45 total, całkiem przyzwoicie.

Grą miesiąca zostaje bezapelacyjnie RftG - RvI, nie tylko przez to że najwięcej rozgrywek, ale przez to że jest to genialna gra.
Zaraz potem dominion + intrigue, dużo fajniej to chodzi niż goły dominion. Trzecie miejsce dumnie zajmie LotR:C - nie zdawałem sobie jakoś wcześniej sprawy z potęgi tej gry.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1103
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 652 times
Been thanked: 528 times

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Harun »

Nie przypadły mi do gustu gry kolejowe, aż do rozgrywki w Steama. To moja gra miesiąca.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: draco »

104 rozgrywki w 39 tytułów, z czego kilkanaście nowych. Na 1. miejscu niezmiennie RftG, ale na drugim niespodziewanie pojawiło się Jambo. Od 4 dni nie gram.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: Perpetka »

draco pisze:Od 4 dni nie gram.
Odwyk?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - Lipiec 2009

Post autor: BloodyBaron »

Rochwald pisze:
BloodyBaron pisze: Na drugim Comuni, gra urocza, podobająca się i mnie i mojej małżonce, która chwilę przeleżała na półce
Uwielbiam nasz język. :D
ładnie, masz mnie :) zamiast , miał być : po "urocza" ,a tak już potworek, dobrze że choć zabawnie wyszło :)
_________
Moje gry
ODPOWIEDZ