Solo - gry familijne/średniozaawansowane

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: agt »

Gdy szukam co piszecie o grach solo/z trybem solo, co polecacie, to są to głównie rozbudowane, długie i często ciężkie tytuły.

Czy znacie gry familijne lub średniozaawansowane (jeśli do tych drugich można zaliczyć Zaginioną Wyspę Arnak lub Poszukiwanie Planety X), które mają dobry tryb solo?

Chodzi o takie gry, żeby móc sobie siąść wieczorem, gdy już dzieci śpią, i rozegrać sobie w miłym własnym towarzystwie partyjkę do ok. 1 godziny.

Szybki setup na plus :)

Sprawdza się Piętaszek. Planeta X też.
Słyszałam, że Botanik ma fanowski tryb solo.
Czy coś u Was się sprawdza i możecie polecić?

To nie musi być wybitny tryb solo. Chodzi głównie o to, żeby móc się pobawić, w coś pograć (gdy nie ma opcji innego towarzystwa) i zresetować się po ciężkim dniu.

Edit: Tytuły tylko do solo równie mile widziane. :) Chodzi jednak o to, by nie były to ciężkie pozycje, tylko raczej familijne plus / średniozaawansowane.
Ostatnio zmieniony 08 maja 2023, 00:47 przez agt, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: sliff »

Nowy wspaniały świat, kartografowie, królestwa północy
azazelmo
Posty: 886
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: azazelmo »

Spoiler:
Tryb z Botanika jest spoko. Mi się trochę zgrał, ale dopiero po kilkudziesięciu partiach. Fajny tryb solo jest też do Istambuł Gra Kościana. Zdaje się, że nawet napisał go ktoś z forum. Dobry też wydaje się Pstryk! na solo, ale na razie grałem tylko na dwie osoby. Taki trochę Azul z twistem.
Z drugiego bieguna (Ameri) polecam Space Hulk Anioł Śmierci.
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: feniks_ciapek »

Kampania solo do Muru Hadriana jest bardzo spoko.

Guild of Merchant Explorers też da się bez problemu grać solo.

Concordia się dorobiła trybu solo, ale nie miałem jeszcze okazji spróbować.
MowMiStefan
Posty: 628
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 67 times
Been thanked: 162 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: MowMiStefan »

Na szybko solo gram ostatnio Dune: Inperium. Z insertem ReDrewno setup jest szybki i mieszcze sie w godzine. Zaczalem nawet uzywac appki Grey Wolfa do kart House Hagal. W ich appce jest tez tryb solo do Brzdeka (patrzylem na klasyka, ma tez Mumie i Mokra Robote) - pewnie przetestuje w tym tygodniu.

Wczesniej gralem solo na dwie rece w CDMD - ale tu z setupem nie zmiescisz sie w godzine raczej. Podobnie Posiadlosc Szalenstwa - w zaleznosci od wielkosci kolekcji setup kradnie czas.

Lubie tez (i mieszcze w godzine) Legendary Encounters Alien - solo na dwie rece - na reset bardzo fajnie moim zdaniem - m.in. przez misje (lokalizacje) idace za seria filmow - nie wiem jak bylyby inne LE.

Everdell solo mi nie siadl zupelnie. GWT jak mam grac solo to juz wole na BGA. Marvel Champions juz 3x podchodzilem… fajna gra i stworzona do solo. Ale… nie lubie w nia grac solo :) Tak jak z Wyprawa do El Dorado - niby mozna z samym soba sie scigac (na forum byl nawet challange iirc) ale… - obawiam sie tez ze z Brzdekiem (pisalem wyzej) tez bede mial podobne odczucia :)

Spirit Island - lubie.. ale… mysle sobie: jak to juz 3 miechy nie wyciagnalem SI? wyciagam, gram jeden wieczor (swoja droga 1,5h schodzi) i mimo ze dobrze sie bawie znow zapominam o niej na 3 miesiace.

Podsumowujac: Dune: Imperium.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 397
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 75 times
Been thanked: 75 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: kci83 »

Architekci zachodniego królestwa, Arkana Magii, Diuna Imperium... a może coś z Tiny Epic.
Awatar użytkownika
Beowulfik
Posty: 274
Rejestracja: 30 sie 2019, 21:16
Has thanked: 204 times
Been thanked: 31 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: Beowulfik »

Jeśli nie przestraszy Cię cena, polecam Planet Unknown, bo jest świetne do solo. W 70-80 minut można rozegrać dwie solidne partie (wliczając dwa set-upy). Polska wersja ma wyjść chyba jakoś w ciągu najbliższych miesięcy - o ile pamiętam, ma być nieco okrojona względem Kickstarterowej Deluxe, którą ja mam, ale szczegółów nie znam.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 439
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 216 times
Been thanked: 204 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: wrojka »

Możesz sprawdzić 'Pod Wrogim Niebem'. Niby czyste solo, ale tanie i szybkie.

Edit: Na radarze miałem też kiedyś Najeźdźców ze Scytii (a niedługo pewnie będzie dostępne Legacy of Yu)
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: agt »

wrojka pisze: 07 maja 2023, 02:24 Możesz sprawdzić 'Pod Wrogim Niebem'. Niby czyste solo, ale tanie i szybkie.
Coś złego w tym, że czyste solo?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 521 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: Harun »

Hej,

Jest bardzo dużo takich gier. Odkywam bardzo sympatyczne tryby solo, zarówno oficjalne jak i nie, które pozwalają na miłą zabawę.

Przykład, który znasz, to Wyprawa do El dorado. W tym miesiącu zagram Twoje wyzwanie 😀

Szkoda, że nie pokazujesz linka do Twojej kolekcji, może są tam gry, których warianty solo poznałem.

Jeśli bawi Cię zagranie solo i lekka rywalizacja, zobacz proszę ten wątek
https://boardgamegeek.com/geeklist/3086 ... 87#9586087

Jeśli lubisz aby AI miało wsparcie elektroniczne, zobacz tu
https://boardgamegeek.com/geeklist/2708 ... saihelpers

Z mojej kolekcji mogę polecić wiele. Znalazłem fajne tryby solo nawet tam gdzie się nie spodziewałem np. Azul witraże Sintry czy Luxor. Innym przykładem jest Terra mystica, która odżyła dzięki oficjalnemu dodatkowi Solo automa box.
Więc tylko dla przykładu, z szybkich, familijnych i łatwych do rozłożenia: Kartografowie, dinosaur island rawr'n'write, Urbanista, Calico, Point salad (fanowski). Ale to tylko część rekomendacji.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: Kal-El83 »

Też polecam Pod wrogim niebem.
Setup to w zasadzie wzięcie pudełka i jego otwarcie :)
Można zagrać pojedynczą rozgrywkę lub kampanię. Moodyfikowany poziom trudności i regrywalność zapewniona przez różne umiejętności miast :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 439
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 216 times
Been thanked: 204 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: wrojka »

agt pisze: 07 maja 2023, 07:22
wrojka pisze: 07 maja 2023, 02:24 Możesz sprawdzić 'Pod Wrogim Niebem'. Niby czyste solo, ale tanie i szybkie.
Coś złego w tym, że czyste solo?
Z tej wypowiedzi trochę wyniosłem, że celujesz w grę dla wielu graczy, ale która posiada tryb solo, a nie w całości jest solo.
agt pisze: 06 maja 2023, 22:55 Czy znacie gry familijne lub średniozaawansowane (jeśli do tych drugich można zaliczyć Zaginioną Wyspę Arnak lub Poszukiwanie Planety X), które mają dobry tryb solo?
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: agt »

A, ok, mój błąd :)
Czyste solo też jak najbardziej mile widziane :)
Zaraz zmienię pierwszy post. Dzięki.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:31 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 153
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 129 times
Been thanked: 70 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: Mrukar »

Może Robinson? Jeśli masz porządek w pudełku to setup idzie szybko. Struktura rundy jest prosta. Dostępne jest wiele scenariuszy, które są regrywalne, w związku z losowymi wydarzeniami.
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: feniks_ciapek »

PanFantomas pisze: 07 maja 2023, 09:26 Z gier troszkę bardziej złożonych niż te wyżej, w które też można zagrać w 60-90 minut ja lubię "Viticulture", "Everdell", "Na skrzydłach", "Najeźdźców ze Scytii", "The Guild of Merchant Explorers" czy najnowszą "Ziemię".
Guild raczej nie jest bardziej złożona od Kartografów. Dla mnie to ten sam poziom i rozgrywka na 20-30 min. Z kolei Mur Hadriana jest właśnie taką grą na 45-60 min.
venomik
Posty: 536
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 234 times
Been thanked: 248 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: venomik »

Z gier, któe jeszcze nie padły, to ja bardzo polecam trym solo w Roll Player. Bardzo przyjemny.
Z gier, które padły, to plusik ode mnie leci do Spirit Island. Ale tutaj ciężko ocenić poziom tej gry. Same zasady nie są skomplikowane, w Arnaku jest tego więcej. Ale ze względu na policzalność to dość mózgożerna gra.

I jeszcze jedna sprawa. Padli wcześniej kartografowie. I o ile to moja ulubiona wykreślanka, to Welcome to sprawdza się fajniej w trybie solo. ALE pod warunkiem, że w pudełku są karty wirtualnych architektów. Pierwotny tryb solo był podobny w załozeniach co Kartografowie - po prostu graj i zdobądź jak najwięce punktów. Później pojawili się wirtualni architekci, prosta automa, która nie nastręcza żadnych problemów w obsłudze, ale wymaga już dużo więcej kombinowania. Wydaje mi się, że już od lat w każdym pudełku są Ci wirtualni architekci, ale musiałbym się upewnić. Bez tego gra się wciąż fajnie, ale dla mnie to już nie to.
Oczywiscie nawet mając wirtualnych architektów można zagrać sobie w klasyczny wariant solo.
Aha: mówię o wersji standardowej, Welcome to Miasteczko marzeń. Nie grałem w Las Vegas.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:31 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: agt »

To wcale nie musi być godzina :)
Może być mniej. Może nawet lepiej.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 764
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 667 times
Been thanked: 779 times
Kontakt:

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: anitroche »

MowMiStefan pisze: 06 maja 2023, 23:41 Na szybko solo gram ostatnio Dune: Inperium. Z insertem ReDrewno setup jest szybki i mieszcze sie w godzine. Zaczalem nawet uzywac appki Grey Wolfa do kart House Hagal. W ich appce jest tez tryb solo do Brzdeka (patrzylem na klasyka, ma tez Mumie i Mokra Robote) - pewnie przetestuje w tym tygodniu.
Do Brzdeka smoczego jest fajna fanowska automa - talia zdaje się 9 kart do wydrukowania na bgg. Dużym jej plusem jest, że działa też z mapami z dodatków "ekspedycje". Ja polecam grać na dwie automy, bo jest więcej emocji i trzeba się bardziej spieszyć bo automy pustoszą lochy i wkurzają smoka.

Z innych gierek z segmentu familijnych polecam:
Park Niedźwiedzi (oficjalny tryb solo jest do ściągnięcia z bgg albo od Lacerty)
Akropolis ma wariant solo do ściągnięcia ze strony Lucky Duck Games
Black Sonata - gra tylko solo dla fanów gatunku hidden movement, można kupić wersję pudełkową lub wydrukować pnp do ściągnięcia z bgg
Botanik ma fajny fanowski tryb solo
Hostage Negotiator - gra solo mocno zależna od rzutów kośćmi
Mobile Markets - mniejsza wersja Smartphone inc., Automa tam jest spoko, ale czasem losowość sprawia, że łatwo ją pokonać
Najeźdźcy ze Scytii - prosta w obsłudze automa z kilkoma poziomami trudności

I jako gratis powiem, że wymyśliłam autome do Wiedźmiej Skały, ale nie mogę powiedzieć, że jest idealna, bo podobnie jak w Mobile Markets czasem losowość sprawia, że pokonujemy ją sporą przewagą w punktach. Do ściągnięcia z bgg.

EDIT: dorzucam jeszcze Calico z abstraktów, które to wolę nawet grać solo niż z kimś ;)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: Kal-El83 »

Po zastanowieniu dorzuciłbym Marvel Champions. Jeżeli lubisz budować talie przed grą i testować w boju. Pod „prawdziwe” solo, bądź na dwie ręce :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Tryb solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: agt »

Mrukar pisze: 07 maja 2023, 10:04 Może Robinson? Jeśli masz porządek w pudełku to setup idzie szybko. Struktura rundy jest prosta. Dostępne jest wiele scenariuszy, które są regrywalne, w związku z losowymi wydarzeniami.
Mam Robinsona, ale rozgrywka zwykle była zbyt długa na możliwości/chęci. Teraz myślę, że można spróbować z jakimś krótszym, fanowskim, scenariuszem.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Solo - gry familijne/średniozaawansowane

Post autor: gafik »

RFtG ma świetny tryb solo (trzeba dodatek kupić). A teraz dostępne jest elegancko.
51.Stan - równie dobry tryb solo.

Dużo tak grałem i polecam. Szybkie to i satysfakcjonujące. Mogę pokazać i nauczyć w ramach planszowego Opola 8)
ODPOWIEDZ