Znaczenie settingu

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1664 times
Been thanked: 2085 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: PytonZCatanu »

Xyhoo pisze: 07 kwie 2023, 13:35.
W euro wychodzę z założenia, że dobry setting to taki, który ułatwia tłumaczenie gry. Taki np. Woodcraft. Raz powiesz że piłą przecinasz kostkę na dwie czesci i już nikt nigdy nie zapyta o tę zasadę, z drugiej strony spektrum jest Golem, gdzie nic nie ma sensu i zrozumienie tej gry jest znacznie trudniejsze.
Tak, to mega ważny wątek.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 930 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: feniks_ciapek »

Dla mnie setting też jest ważny i w zasadzie prawie wszystko już o tej perspektywie napisano. Setting generuje emocje i może to albo współgrać z emocjami wynikającymi z gry, tudzież dodawać ich kolejną warstwę, albo przeszkadzać. Zombiaki, Lovecraft i Marvel należą u mnie do tej drugiej kategorii. Kiedyś Gwiezdne Wojny były automatycznie w pierwszej, ale ostatnio już mam przesyt. Tym niemniej dobry setting nie wystarczy jeszcze, żeby ocalić kiepską grę. Może się skuszę na jakiś zakup impulsowy, ale potem szybko pójdzie na sprzedaż.

Przy czym nie mam problemu z graniem w abstrakty, gdzie przede wszystkim liczy się dla mnie mechanika i są one tej dodatkowej warstwy emocjonalnej pozbawione. Taki Tash-Kalar w zasadzie mógłby nie mieć dla mnie żadnej "warstwy fabularnej", a i tak grałoby się w niego super.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 965
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Bart Henry »

Wybierane przez nas settingi to zazwyczaj odbicie naszych zainteresowań. Tak, jak nie przepadam za komputerowymi grami s-f i tematyką kosmosu w ogóle, tak gry planszowe o takich tematach muszą być wybitne i krzyczeć pozytywnymi opiniami, by trafić na mój radar. Za to gry osadzone w starożytności, osadzone w antycznym Rzymie, czy Grecji, mają zazwyczaj modyfikator +100 do zainteresowania i często to wręcz insta-buy.

Ogólnie mógłbym powiedzieć, że im bardziej gra jest osadzona w przeszłości, tym większe moje zainteresowanie. A po zdobyciu takiego doświadczenia, jakie mam obecnie, szczególną uwagę przykładam do gier nietypowych. Chyba świetnym przykładem będzie pokręcone Wonderland's War - świat Alicji z Krainy Czarów jest rozpoznawalny globalnie, ale nie jest to hitowe IP. Jednak podejście do tego tematu tworzy coś zaskakującego, co każe się zatrzymać i sprawdzić. Tak samo Unconscious Mind - niespotykany temat robi swoje.
Uniwersalnym tematem wydają się być zwierzęta, co pokazały takie gry jak Ark Nova, czy Kaskadia.

Poza tym, musi być ładnie. Nawet najlepszy dla danej osoby temat może zostać zepchnięty na dalszy tor przy odpychającym wyglądzie. Ostatnio zwróciłem uwagę, że sporo komentarzy na FB pod postami o premierach nowych gier to coś w stylu "ale piękna, muszę ją mieć". I w sumie coś w tym jest, bo sam mając już sporą kolekcję chętniej kupię produkt interesujący mnie również pod względem wizualnym, a nie Frankensteina spod dłuta Klemensa F.
Awatar użytkownika
Sirius_Black
Posty: 134
Rejestracja: 17 sty 2016, 13:29
Has thanked: 219 times
Been thanked: 142 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Sirius_Black »

Ja do settingu nie przywiązuje większego znaczenia. Niektóre sa ciekawe i zachecają, a niektóre po prostu są i traktuję je neutralnie. Gram głównie w euro i jeśli gra jest dobra, to może być osadzona zarówno w przeszłości/przyszłości, settingu roliniczym czy kosmicznym. Jedyne co mi przeszkadza to jeśli setting wprowadza jakieś skomplikowane terminy/pojęcia i utrudnia to tłumaczenie i zrozumienie gry. Tu przychodzi mi do głowy Trismegistus, gdzie alchemiczne klimaty mi pasowały ale pamiętam, że terminologia utrudniała zrozumienie gry.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: rastula »

Lipa pisze: 07 kwie 2023, 11:13 Mam tak samo jak Yuri i Curiosity. Setting to podstawa, mechanika to drugi plan.
szanuję...mam dokładnie odwrotnie

choć oczywiście mam pewne preferencje tematyczne (lubię historię i gry osadzone w historycznych tematach) ale, jak gra jest cienka to może być nawet w najlepszych "klimatach" a i tak szkoda mi czasu na nią...

gra / setting 1:0
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Szewa »

Ogromne znaczenie.
Jeśli gra znajduje się w settingu, który mnie interesuje to jestem w stanie wybaczyć niedociągnięcia mechaniczne.

Jeśli gra jest w klimacie zombie lub władcy pierścieni to biorę bez zastanowienia ;P
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Cyel »

Ba, dla mnie nawet mają znaczenie pod-aspekty settingu.

Np do gry fantasy zasiądę o wiele chętniej jeśli będę mógł kierować elfami lub orkami niż krasnoludami czy undeadami. Po prostu lubię elfy bardziej niż krasnoludy i rozgrywka przez to wydaje mi się atrakcyjniejsza.

Podobnie w settingach historycznych - perspektywa kierowania Brytyjczykami w grze o Drugiej Wojnie zdecydowanie bardziej zachęca mnie do rozgrywki niż postawienie mnie za sterami wojsk niemieckich czy japońskich.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Snaki »

Cyel pisze: 08 kwie 2023, 15:34 Ba, dla mnie nawet mają znaczenie pod-aspekty settingu.
To nie są pod aspekty settingu tylko nadal setting :P

Ogólnie czytając ten wątek jestem zdziwiony jak wiele osób stawia klimat ponad mechanikę nawet w euraskach, myślałem że będzie mniej więcej po równo :shock:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Curiosity »

Snaki pisze: 08 kwie 2023, 15:47 Ogólnie czytając ten wątek jestem zdziwiony jak wiele osób stawia klimat ponad mechanikę nawet w euraskach,
Na szczęście rynek się rozrasta. Kiedyś się grało w to co było, bo było. Teraz, skoro możesz sobie wybrać, to po co tracić czas na coś, co jest brzydkie i Cię nie kręci?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Barbarzyńca
Posty: 540
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 324 times
Been thanked: 172 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Barbarzyńca »

Jeśli coś jest w starożytnej Mezopotamii natychmiast wskakuje w krąg zainteresowań, jeśli zaś ma jakikolwiek związek z Lovecraftem, Cthulhu dostaje bezwzględnego, dożywotniego bana. W zasadzie jakikolwiek horror oraz wiktoriański anturaż to minus.

Po namyśle dodam jeszcze, że stricte estetyczne walory też mają dla mnie znaczenie. Nie lubię jak jest milion kolorowych plamek, odpycha też estetyka typu Food Chain Magnate czy Sushi Go!
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2023, 16:15 przez Barbarzyńca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 965
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Bart Henry »

Jeszcze zapomniałem o tym, że o ile lubię fantasy, to kolejne gry o pojedynku magów powodują u mnie odruch wymiotny. Nawet pomimo tego, że to zazwyczaj gry dwuosobowe, a ja około 3/4 gier rozgrywam w tym składzie.
Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Cyel »

Barbarzyńca pisze: 08 kwie 2023, 15:58 Jeśli coś jest w starożytnej Mezopotamii natychmiast wskakuje w krąg zainteresowań, jeśli zaś ma jakikolwiek związek z Lovecraftem, Cthulhu dostaje bezwzględnego, dożywotniego bana. W zasadzie jakikolwiek horror oraz wiktoriański anturaż to minus.
A gdyby zaproponowano Ci cosmic horror w starożytnej Mezopotamii? :)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Barbarzyńca
Posty: 540
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 324 times
Been thanked: 172 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Barbarzyńca »

Pewnie zagrałbym. Ale bym się nie cieszył. :)
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Snaki »

Curiosity pisze: 08 kwie 2023, 15:50
Snaki pisze: 08 kwie 2023, 15:47 Ogólnie czytając ten wątek jestem zdziwiony jak wiele osób stawia klimat ponad mechanikę nawet w euraskach,
Na szczęście rynek się rozrasta. Kiedyś się grało w to co było, bo było. Teraz, skoro możesz sobie wybrać, to po co tracić czas na coś, co jest brzydkie i Cię nie kręci?
No właśnie kwestia podejścia, po co grać w nudnego słabiaka bo jest ładnie ubrany
Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Cyel »

Snaki pisze: 08 kwie 2023, 19:36
Curiosity pisze: 08 kwie 2023, 15:50
Snaki pisze: 08 kwie 2023, 15:47 Ogólnie czytając ten wątek jestem zdziwiony jak wiele osób stawia klimat ponad mechanikę nawet w euraskach,
Na szczęście rynek się rozrasta. Kiedyś się grało w to co było, bo było. Teraz, skoro możesz sobie wybrać, to po co tracić czas na coś, co jest brzydkie i Cię nie kręci?
No właśnie kwestia podejścia, po co grać w nudnego słabiaka bo jest ładnie ubrany
Ale wybór w wypowiedzi Curiosity (i na dzisiejszym rynku gier) nie jest pomiędzy grą dobrą lecz brzydką i złą lecz ładną tylko pomiędzy równie dobrymi grami, z których jedna jest ładna a druga paskudna.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Snaki
Posty: 79
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Snaki »

Jak często mamy taki wybór? Mimo wszystko nie ma każdej możliwej wariacji każdej mechaniki w każdym temacie
Barbarzyńca
Posty: 540
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 324 times
Been thanked: 172 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Barbarzyńca »

Ale to chyba nie jest kwestia "muszę poznać wszystkie mechaniki świata" tylko "będę grał w grę która cieszy mnie zarówno mechanicznie jak i estetycznie/tematycznie (bo setting to nie tylko kwestia estetyki)". Zwłaszcza, że nie wszystkie mechaniki są dla każdego. Pewne rzeczy nam po prostu nie sprawiają frajdy, co nie znaczy, że te mechaniki są w jakiś sposób "zepsute" obiektywnie.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: mineralen »

Cyel pisze: 08 kwie 2023, 16:14
A gdyby zaproponowano Ci cosmic horror w starożytnej Mezopotamii? :)
O jaaa, ale bym grał!!
Snaki pisze: 08 kwie 2023, 19:36 No właśnie kwestia podejścia, po co grać w nudnego słabiaka bo jest ładnie ubrany
Czemu taka fałszywa alternatywa? Raczej mówimy o tym, że nawet jak gra jest mechanicznie ok (czy nawet bardzo ok) to nie zagramy jeżeli nie ma interesującego settingu.

Ja bym powiedział, że raczej mam tak:

Interesujący setting -> okazuje się dobra mechanicznie -> super
Interesujący setting -> okazuje się słaba mechanicznie -> więcej do niej nie wracam
Nieinteresujący setting -> nawet nie dam jej szansy

Na szczęście mam dość szerokie pola zainteresowań, więc mało jest takich tematów, które mnie odrzucają. Jednym z nich jest piłka nożna, dlatego Eleven nigdy nie spróbuję, niezależnie ile pan Ignacy będzie zachwalał.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5104459685

Pełen tekst w spoilerze
Spoiler:
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Goldberg »

Wpisuje sie w klimaciarzy - jak bedzie cthulhu to kupie w ciemno, najwyżej potem sprzedam :D Ale generalnie setting dla mnie jest na pierwszym miejscu - moze dla tego (dzieki bogom) nie gram w euro :P bo tam tylko sie zoo buduje, miasta, czy inne dworce kolejowe ;)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Znaczenie settingu

Post autor: Koshiash »

mineralen pisze: Interesujący setting -> okazuje się dobra mechanicznie -> super
Interesujący setting -> okazuje się słaba mechanicznie -> więcej do niej nie wracam
Nieinteresujący setting -> nawet nie dam jej szansy
Popieram, chociaż zważywszy m.in. na Portal* wypada uzupełnić:
Interesujący setting z niedopasowaną mechaniką -> nawet nie dam jej szansy
W tym przypadku niestety pojawił się problem "dopasowania mechaniki do settingu" vs "doklejenia settingu do mechaniki" - czyli tradycyjna granica między ameri/hybrydami a euro-abstrakcjami.

* Mam oczywiście na myśli Thorgala, bo nie interesuję się piłką.
ODPOWIEDZ