Wyniki badania: "czym gracze się kierują przy wyborze miejsca skąd kupią grę?"

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: PytonZCatanu »

Zrobiłem, odpowiedzi wysłane. 🙂

Propsuje za planszówkowe żarciki!
kuba32
Posty: 325
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 189 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: kuba32 »

Jedna z lepszych ankietek jakie wypełniałem, dzięki! :D
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 851 times
Been thanked: 625 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: bajbaj »

Również wypełniłem, choć z małym dylematem. Chodzi o budżet przeznaczany rocznie na gry. Wybrałem najniższy, tj. do 500 PLN, choć rocznie na gry wydaję około 10k. Tyle samo jednak mam ze sprzedaży... Działam w finansowym obiegu zamkniętym :D Miałem dylemat, czy Autorowi chodzi o obciążenie finansowe związane z kupowaniem gier (tj. roczne pomniejszenie domowego budżetu), czy też po prostu o wielkość wydatków, niezależnie od wielkości przychodów ze sprzedaży. Wybrałem to pierwsze, nie wiem, czy słusznie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: PytonZCatanu »

Też przyjąłem, że chodzi o wydatki netto (czyli po odjęciu odsprzedaży).
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Ardel12 »

PytonZCatanu pisze: 30 mar 2023, 11:25 Też przyjąłem, że chodzi o wydatki netto (czyli po odjęciu odsprzedaży).
To ja odwrotnie. Przydałoby się widać skonkretyzować pytanie. W sumie cenniejsza informacja byłoby rozbić. Ile kasy wydajemy a ile kasy dzięki sprzedaży wraca. Różnica da nam wasza wartości. Dla mnie dawałoby to najwięcej informacji.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Tringa »

Wypełnione. Żarciki sam wymyślałeś? Mega są :D
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Inferno2730
Posty: 17
Rejestracja: 29 maja 2022, 11:17
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Inferno2730 »

PytonZCatanu pisze: 30 mar 2023, 11:01 Zrobiłem, odpowiedzi wysłane. 🙂

Propsuje za planszówkowe żarciki!
Dzięki, cieszę się, że żarciki bawiły ^^
Inferno2730
Posty: 17
Rejestracja: 29 maja 2022, 11:17
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Inferno2730 »

kuba32 pisze: 30 mar 2023, 11:11 Jedna z lepszych ankietek jakie wypełniałem, dzięki! :D
Bardzo się cieszę, dzięki za wypełnienie! ^^
Inferno2730
Posty: 17
Rejestracja: 29 maja 2022, 11:17
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Inferno2730 »

bajbaj pisze: 30 mar 2023, 11:24 Również wypełniłem, choć z małym dylematem. Chodzi o budżet przeznaczany rocznie na gry. Wybrałem najniższy, tj. do 500 PLN, choć rocznie na gry wydaję około 10k. Tyle samo jednak mam ze sprzedaży... Działam w finansowym obiegu zamkniętym :D Miałem dylemat, czy Autorowi chodzi o obciążenie finansowe związane z kupowaniem gier (tj. roczne pomniejszenie domowego budżetu), czy też po prostu o wielkość wydatków, niezależnie od wielkości przychodów ze sprzedaży. Wybrałem to pierwsze, nie wiem, czy słusznie.
Świetne pytanie i faktycznie tego nie wyjaśniłem. Miałem w głowie co prawda ile się na gry łącznie wydaje, bo chciałem wyłapać osoby, które kupują tylko np. 5 gier rocznie, ale te 5 gier to all in na Kickstarterze. Tak czy inaczej uwzględnię Wasze komentarze przy analizie!
PS: zazdroszczę dobrze zoptymalizowanej rotacji gier, u mnie to ciągle sporo na minus :3
Inferno2730
Posty: 17
Rejestracja: 29 maja 2022, 11:17
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Inferno2730 »

Ardel12 pisze: 30 mar 2023, 13:02
PytonZCatanu pisze: 30 mar 2023, 11:25 Też przyjąłem, że chodzi o wydatki netto (czyli po odjęciu odsprzedaży).
To ja odwrotnie. Przydałoby się widać skonkretyzować pytanie. W sumie cenniejsza informacja byłoby rozbić. Ile kasy wydajemy a ile kasy dzięki sprzedaży wraca. Różnica da nam wasza wartości. Dla mnie dawałoby to najwięcej informacji.
Słuszna uwaga, nie pomyślałem o tym. Nauczka na przyszłość!
Inferno2730
Posty: 17
Rejestracja: 29 maja 2022, 11:17
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Inferno2730 »

Tringa pisze: 30 mar 2023, 13:25 Wypełnione. Żarciki sam wymyślałeś? Mega są :D
Dzięki cieszę się, że się podobały ^^ Żarciki zwykle znajdywałem po angielsku i tłumaczyłem. Jedynym wyjątkiem jest cytat Mickiewicza, który był moim prywatnym tworem
Ter
Posty: 35
Rejestracja: 02 sty 2022, 23:12
Has thanked: 33 times
Been thanked: 9 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Ter »

Żarcik o Mickiewiczu - najlepszy :D

Wypełniając tę ankietę przypomniały mi się słowa mojego wykładowcy, który mówił, że bardzo trudno jest stworzyć dobrą ankietę... Przeważnie ankiety z pytaniami zamkniętymi wymuszają na ankietowanych nieprawdziwe odpowiedzi, bo ciężko jest ująć wszystkie możliwe opcje. Końcowe wnioski będą więc przekłamane... Ja gram od ponad 10 lat, ale z przerwami trwającymi po kilka lat. Mam wrażenie, że ankieta nie wyłapie zjawiska "falowania" występującego przy dłuższym okresie bycia w hobby (ale może nie ma takiego celu ;)) W pytaniu dot. częstości grania zaznaczyłam że gram kilka razy w tygodniu, ale bywały miesiące że grałam codziennie po kilka gier, ale bywały i takie, że nie grałam wcale. Jeśli chodzi o budżet, to zaznaczyłam najniższy, choć były miesiące że go przekraczałam. W pytaniach wartościujących też miałam wrażenie, że nie odnajduje właściwej reprezentacji mojego stanowiska.
W każdym razie jestem ciekawa jakie będą Twoje wnioski wynikające z danych uzyskanych w ankiecie. :)
Inferno2730
Posty: 17
Rejestracja: 29 maja 2022, 11:17
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Inferno2730 »

Ter pisze: 31 mar 2023, 20:37 Żarcik o Mickiewiczu - najlepszy :D

Wypełniając tę ankietę przypomniały mi się słowa mojego wykładowcy, który mówił, że bardzo trudno jest stworzyć dobrą ankietę... Przeważnie ankiety z pytaniami zamkniętymi wymuszają na ankietowanych nieprawdziwe odpowiedzi, bo ciężko jest ująć wszystkie możliwe opcje. Końcowe wnioski będą więc przekłamane... Ja gram od ponad 10 lat, ale z przerwami trwającymi po kilka lat. Mam wrażenie, że ankieta nie wyłapie zjawiska "falowania" występującego przy dłuższym okresie bycia w hobby (ale może nie ma takiego celu ;)) W pytaniu dot. częstości grania zaznaczyłam że gram kilka razy w tygodniu, ale bywały miesiące że grałam codziennie po kilka gier, ale bywały i takie, że nie grałam wcale. Jeśli chodzi o budżet, to zaznaczyłam najniższy, choć były miesiące że go przekraczałam. W pytaniach wartościujących też miałam wrażenie, że nie odnajduje właściwej reprezentacji mojego stanowiska.
W każdym razie jestem ciekawa jakie będą Twoje wnioski wynikające z danych uzyskanych w ankiecie. :)
Hej, dzięki za komentarz ^^ Faktycznie ankieta nie uwzględniła pewnej sezonowości grania u części graczy co niestety jest niedociągnięciem z mojej strony. We wnioskach nie omieszkam umieścić treści Waszego feedbacku i będzie to nauczka na przyszłość!
Inferno2730
Posty: 17
Rejestracja: 29 maja 2022, 11:17
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy decydując z jakiego miejsca kupujemy gry planszowe

Post autor: Inferno2730 »

Hejka,
jakiś czas temu prosiłem Was o wypełnienie ankiet i dzisiaj jako follow up wrzucam Wam wyniki ^^ Na dole postu jest link do drive’a i tam każdy może wejść i obejrzeć wykresy + poczytać opisy jeśli ma ochotę (może być trochę dziwna formatka, bo kopiowałem z Worda). Wypisze tu w punktach co ciekawsze/ważniejsze wnioski, a jeśli ktoś ma ochotę się zagłębić to w pliku są szczegóły.
• Ankietę wypełniło 870 osób (około 600 wersję polską i 270 wersję angielską).
• W porównaniu do poprzednich badań (Woodsa i Bootha) ankietę wypełniło więcej kobiet – 35%. W Polsce ten procent był nawet wyższy, bo aż 40%;
• Najwięcej graczy jest w przedziale wiekowym 25-34 i jesteśmy średnio młodsi niż gracze zza granicy;
• Większość ankietowanych ma długi staż w hobby, bo powyżej 10 lat;
• Aż 41% z nas ma szczęście grać w gry kilka razy w tygodniu!;
• Cyfrowe wersje planszówek są dość mało popularne w Polsce, ale jak wynika z anglojęzycznych ankiet za granicą ponad 30% graczy gra przynajmniej kilka razy w tygodniu;
• Większość z nas kupuje gry raz w miesiącu lub rzadziej, więc jesteśmy nawet wstrzemięźliwi ^^;
• W Polsce najbardziej lubimy kupować online, ale co ciekawe bardzo dużo ankietowanych zza granicy mówiło, że kupuje głównie w hobbystycznych sklepach stacjonarnych;
• Cena jest zdecydowanie najważniejszym z czynników przy decydowaniu skąd kupimy grę, ale niedaleko za nią są poprzednie doświadczenia ze sprzedawcą i jego reputacja;
• W pytaniu otwartym gracze wypowiadali się o wizjach przyszłości. Wśród nich cyfrowe wersje gier do wersji fizycznych zostały całkiem dobrze odebrane (choć część osób mówiła, że nijak im na tym nie zależy), a subskrypcje były odbierane albo skrajnie pozytywnie, albo skrajnie negatywnie. Pojawiło się też kilka pomysłów od Was jak np. customizacja (możliwość kupowania gry w wersji z figurkami lub meeplami, dodawanie do zestawu insertów czy koszulek z różnymi wzorami etc.) czy wersje Print and Play dla dużych planszówek (ciekawy pomysł przy rosnącej popularności drukarek 3d). Moja ulubiona sugestia to profesjonalne filmiki tłumaczące zasady opracowywane przez wydawców i dodawane jak QR kod na pudełku dla osób nie lubiących czytać instrukcji ^^
Dzięki jeszcze raz Wszystkim za wypełnienie ankiety ^^ Jeśli macie jakieś pytania to piszcie śmiało – jedyne co to mam obecnie dość intensywny okres, ale postaram się odpisać jak znajdę chwilkę :3

Link: https://docs.google.com/document/d/1C-G ... sp=sharing
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5157
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Badania sprawdzające czym się kierujemy kupując gry planszowe

Post autor: BOLLO »

autopaga pisze: 29 mar 2023, 18:53 Po pytaniu o identyfikację płci nabieram podejrzeń że Bollo ma nowe konto ;) Ciekawe czy jestem jedynym helikopterem szturmowym. Głupie pytanie głupia odpowiedź.
:shock: ? nie mam z tym problemu ale fakt badałem się ostatnio i testosteron mam wciąż na wysokim poziomie :mrgreen:
ODPOWIEDZ