Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Luk83bb »

Chyba nie ma takiego tematu jeszcze, bo to świeża gra. Pytanie o czerwoną akcję Gai w grze solo. Z planszetki wynika, że otrzymuje ona 2 karty z talii do swojego kompostownika + kartę za każde 2 gleby jakie ja otrzymam z tej akcji kompostowania. Coś mi się tu nie spina, bo albo Gaja nie otrzymuje praktycznie gleby (a w instrukcji jest, że z czerwonej akcji powinna ją otrzymywać) albo jest błąd na planszy w kolejności ikon. Jak Wy to interpretujecie?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2023, 16:04 przez Luk83bb, łącznie zmieniany 1 raz.
Ppeper
Posty: 27
Rejestracja: 23 sie 2020, 10:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 14 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Ppeper »

Cześć,
Moje pytanie dotyczy pojęcia "prostopadle" na kartach. Aby było łatwiej posłużę się przykładami:
1. Karta terenu Bagno: 3 punkty za grzyba przylegającego prostopadle do tego terenu.
Strzałki pokazują nad kartą, pod kartą i po bokach. Czy to znaczy, że punktuję za łącznie 4 karty?

Bo dla mnie prostopadle oznacza pod kątem 90, a żadne karty nie są tak umieszczane... te obok są równolegle jak już, a te nad i pod w linii i nie wiem, które powinny punktować? Nie wiem jak jest po angielsku, ale trochę mi się pojęcia nie zgadzają.

2. Karta Terenu Lodowiec: 2 punkty za każdą śnieżynkę w ciągłej linii prostopadle sąsiadujących ze sobą kart, wliczając ten teren ( linja może skręcać, ale nie zachodzić na siebie)
Jeżeli dobrze rozumiem to musimy mieć linię w kolumnie lub rzędzie, z tą kartą terenu i wtedy punktuje, znowu pytanie co znaczy prostopadle? Co oznacza, że linia może skręcać? czy mogą punktować karty na kształt litery "T"? Bo rozumiem, że na kształt litery "L" mogą i najwięcej punktów daje ta karta ułożona w rogu wyspy?


3. Ostatnie pytanie trochę inne. Karty wyspy i klimatu często mają zapis "jeżeli wybrałeś akcję x" czy jeżeli nie jestem aktywnym graczem i rozgrywam kolor, bo ktoś go wybrał, to rozumiem, że nie mogę rozpatrywać tych kart klimatu i wyspy?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2023, 08:58 przez Ppeper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Ppeper pisze: 25 kwie 2023, 07:54 1. Karta terenu Bagno: 3 punkty za grzyba przylegającego prostopadle do tego terenu.
Strzałki pokazują nad kartą, pod kartą i po bokach. Czy to znaczy, że punktuję za łącznie 4 karty?
Tak, 4 karty. Ogólna zasada jest taka, że te strzałeczki na karcie pokazują które karty dają punkty
2. Karta Terenu Lodowiec: 2 punkty za każdą śnieżynkę w ciągłej linii prostopadle sąsiadujących ze sobą kart, wliczając ten teren ( linja może skręcać, ale nie zachodzić na siebie)
W tej grze "prostopadle" oznacza ni mniej ni więcej, tylko linię prostą, skręcająca pod kątem prostym. Czyli od lodowca wychodzisz np. w lewo, ale możesz zaraz skręcić w dół, potem w prawo, potem w górę itd. Musi być zachowana ciągłość i kąt prosty.
3. Ostatnie pytanie trochę inne. Karty wyspy i klimatu często mają zapis "jeżeli wybrałeś akcję x" czy jeżeli nie jestem aktywnym graczem i rozgrywam kolor, bo ktoś go wybrał, to rozumiem, że nie mogę rozpatrywać tych kart klimatu i wyspy?
Dokładnie, musisz być aktywnym graczem.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Ppeper
Posty: 27
Rejestracja: 23 sie 2020, 10:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 14 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Ppeper »

Curiosity pisze: 25 kwie 2023, 07:58 W tej grze "prostopadle" oznacza ni mniej ni więcej, tylko linię prostą, skręcająca pod kątem prostym. Czyli od lodowca wychodzisz np. w lewo, ale możesz zaraz skręcić w dół, potem w prawo, potem w górę itd. Musi być zachowana ciągłość i kąt prosty.
Ojej to jeszcze bardziej pokomplikowane, rozumiem że w tym labiryncie karta lodowca, może być w dowolnym jego miejscu.

Dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Ppeper pisze: 25 kwie 2023, 08:35 w tym labiryncie karta lodowca, może być w dowolnym jego miejscu.
Pod warunkiem, że styka się "bokiem" z poprzednią kartą spełniającą ten warunek. Czyli wychodzimy od lodowca i jedziemy prawo, lewo, w górę albo w dół w linii prostej. Jak dojedziemy do końca, ale karty nadal spełniają warunek, to możemy skręcić.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Skydancer1974
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2017, 08:40
Has thanked: 77 times
Been thanked: 2 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Skydancer1974 »

Czy jest jakiś limit zagrywania kart wydarzeń w jednym momencie ? Oczywiście pod warunkiem że jestem w stanie spełnić wymagania.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Luk83bb »

Skydancer1974 pisze: 25 kwie 2023, 18:40 Czy jest jakiś limit zagrywania kart wydarzeń w jednym momencie ? Oczywiście pod warunkiem że jestem w stanie spełnić wymagania.
Nic nie ma w instrukcji o jakimś limicie typu jedna karta na turę, więc raczej go nie ma
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Pieter1989 »

Na jednej z kart jest możliwość punktowania wtedy gdy wszystkie cztery karty, które ułożymy w danej kolumnie będą miały różne kolory zdolności. Czy chodzi tutaj o te kolory, które są dostępne przy wyborze akcji? (zielony, czerwony, niebieski i żółty) czy jeszcze inne, które też możemy wyłożyć na swojej planszy 4x4?
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: sferoida »

Ktoś wytłumaczy o co chodzi? Jak rozumieć taki zapis?

Obrazek
pozdrawiam Radek
Zentherion
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2021, 16:55
Been thanked: 7 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Zentherion »

Pieter1989 pisze: 26 kwie 2023, 22:29 Na jednej z kart jest możliwość punktowania wtedy gdy wszystkie cztery karty, które ułożymy w danej kolumnie będą miały różne kolory zdolności. Czy chodzi tutaj o te kolory, które są dostępne przy wyborze akcji? (zielony, czerwony, niebieski i żółty) czy jeszcze inne, które też możemy wyłożyć na swojej planszy 4x4?
O te kolory chodzi, ale również wliczają się brązowe (punktujące) i czarne (natychmiastowe) zdolności. Jeśli karta ma kilka kolorów zdolności, należy wybrać jeden z nich.
sferoida pisze: 27 kwie 2023, 07:00 Ktoś wytłumaczy o co chodzi? Jak rozumieć taki zapis?
Spoiler:
W fazie zasadzania, zamiast sadzić nową kartę w wolnym miejscu wydając znaczniki gleby, można kompostować Pola lawowe. Na tym miejscu wstawiasz nową kartę nie wydając znaczników gleby (wymogiem jest, żeby miała czerwoną zdolność), a później dobierasz dwie karty z talii.
nomalas
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2021, 22:55
Has thanked: 47 times
Been thanked: 10 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: nomalas »

Zentherion pisze: 27 kwie 2023, 08:37
sferoida pisze: 27 kwie 2023, 07:00 Ktoś wytłumaczy o co chodzi? Jak rozumieć taki zapis?
Spoiler:
W fazie zasadzania, zamiast sadzić nową kartę w wolnym miejscu wydając znaczniki gleby, można kompostować Pola lawowe. Na tym miejscu wstawiasz nową kartę nie wydając znaczników gleby (wymogiem jest, żeby miała czerwoną zdolność), a później dobierasz dwie karty z talii.
Czy brązowa zdolność pozwalająca wstawić nową czerwoną kartę zastępuje całość akcji zasadzania czy tylko jej część pozwalającą na zagranie jednej karty?

Czy będąc graczem wybierającym akcję zasadzania mogę zagrać jedną kartę normalnie + zamiast zagrania drugiej wykorzystać powyższą brązową zdolność? Czy po prostu zrzekam się całej akcji zasadzania dla wykorzystania tej zdolności?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

nomalas pisze: 27 kwie 2023, 20:07 Czy brązowa zdolność pozwalająca wstawić nową czerwoną kartę zastępuje całość akcji zasadzania czy tylko jej część pozwalającą na zagranie jednej karty?

Czy będąc graczem wybierającym akcję zasadzania mogę zagrać jedną kartę normalnie + zamiast zagrania drugiej wykorzystać powyższą brązową zdolność? Czy po prostu zrzekam się całej akcji zasadzania dla wykorzystania tej zdolności?
Ja bym powiedział, że to jest ekstra karta, czyli jak jesteś aktywny, to wystawiasz dwie karty z ręki i podmieniasz brązowy ląd na czerwoną kartę. Zaznaczam, że to nasza (moja i mojej ekipy) interpretacja zasad.

A przy okazji, wystawienie drugiej karty (jako aktywny) nie jest obowiązkowe. Pewnie nawet dałoby się wybrać zieloną akcję i nie zasadzić żadnej karty.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Zentherion
Posty: 3
Rejestracja: 02 cze 2021, 16:55
Been thanked: 7 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Zentherion »

Curiosity pisze: 27 kwie 2023, 20:44 Ja bym powiedział, że to jest ekstra karta, czyli jak jesteś aktywny, to wystawiasz dwie karty z ręki i podmieniasz brązowy ląd na czerwoną kartę. Zaznaczam, że to nasza (moja i mojej ekipy) interpretacja zasad.

A przy okazji, wystawienie drugiej karty (jako aktywny) nie jest obowiązkowe. Pewnie nawet dałoby się wybrać zieloną akcję i nie zasadzić żadnej karty.
Ja to rozumiem raczej tak, że robi się to zamiast jednego "normalnego" zasadzenia. Czyli jeśli jeśli ja jestem aktywnym graczem to mogę wstawić jedną kartę płacąc normalnie glebą, a drugą poświecajac kartę Pola lawowe, zdobywając za to dwie karty. Po tym normalnie następuje dobranie czterech kart/zachowanie jednej.
Co więcej, pierwszą zasadzoną kartą może być Pole lawowe, co pozwala na wykorzystanie brązowej zdolności jeszcze w tej samej turze.

Wątek o tej karcie jest też na bgg
https://boardgamegeek.com/thread/306445 ... 0#42157450
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Pieter1989 »

Jeszcze jedno pytanie:
czy jeśli coś na koniec gry punktuje za np. za karty o koszcie o wartości "3+" lub "3-" to znaczy że punktuje "od trzech" i "do trzech"?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Pieter1989 pisze: 28 kwie 2023, 20:31 Jeszcze jedno pytanie:
czy jeśli coś na koniec gry punktuje za np. za karty o koszcie o wartości "3+" lub "3-" to znaczy że punktuje "od trzech" i "do trzech"?
3+ to znaczy "3 i więcej"
a 3- oznacza "3 i mniej"
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Arachion »

Mam pytanie, nieścisłość-

Jeżeli dostaje zielone kosteczki z głównej akcji to odkładam je gdzie jest miejsce, a jeżeli z akcji koloru to tylko na tą kartę czy też gdzie jest miejsce?

Podobnie z wydawaniem akcji koloru, wydaje kosteczki z karty, czy z jakiejkolwiek?

[Akcja koloru to dla mnie, te akcje z kart- zielona, żółta, czerwona...]

Spoiler:
Sucharzysta
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Gatzky »

Arachion pisze: 07 maja 2023, 17:41 Mam pytanie, nieścisłość-

Jeżeli dostaje zielone kosteczki z głównej akcji to odkładam je gdzie jest miejsce, a jeżeli z akcji koloru to tylko na tą kartę czy też gdzie jest miejsce?

Podobnie z wydawaniem akcji koloru, wydaje kosteczki z karty, czy z jakiejkolwiek?

[Akcja koloru to dla mnie, te akcje z kart- zielona, żółta, czerwona...]

Spoiler:
Odkładasz tam gdzie wskazuje karta. Niektóre wskazują na rząd w którym się znajdują, inne na sąsiadujące karty. Jeśli nie napisano gdzie to można dołożyć w dowolnym wolnym miejscu na kiełki, na dowolnej karcie.
Cataegis
Posty: 14
Rejestracja: 03 sty 2013, 19:01

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Cataegis »

Hej, czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć po co jest ten 5 listek i kiedy dokładnie się go używa? Opis z instrukcji jest dla mnie niezrozumiały
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Cataegis pisze: 16 maja 2023, 21:59 Hej, czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć po co jest ten 5 listek i kiedy dokładnie się go używa? Opis z instrukcji jest dla mnie niezrozumiały
Cztery pierwsze kładziesz przy zwierzakach, jak zrealizujesz ich cel. Piąty służy do dwóch rzeczy:

1. Zaznaczanie aktualnej akcji przez nieaktywnego gracza. Czyli jak aktywny gracz wybierze np. akcję Zieloną (Zasadzanie), to powinieneś sobie ten piąty listek położyć na swojej zielonej akcji, żeby nie zapomnieć, że to ją wykonujesz. W praktyce różnie to bywa, część graczy olewa zupełnie.

2. Gdy jako pierwszy ułożysz siatkę 4x4 karty, to oznaczasz to piątym listkiem na tej samej karcie celów, na której układasz zwierzaki (jest tam specjalne pole na to).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 825
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Seraphic_Seal »

Curiosity pisze: 16 maja 2023, 22:04
Cataegis pisze: 16 maja 2023, 21:59 Hej, czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć po co jest ten 5 listek i kiedy dokładnie się go używa? Opis z instrukcji jest dla mnie niezrozumiały
1. Zaznaczanie aktualnej akcji przez nieaktywnego gracza. Czyli jak aktywny gracz wybierze np. akcję Zieloną (Zasadzanie), to powinieneś sobie ten piąty listek położyć na swojej zielonej akcji, żeby nie zapomnieć, że to ją wykonujesz. W praktyce różnie to bywa, część graczy olewa zupełnie.
Właśnie przeglądałem ten element w instrukcji i aż zwątpiłem, czy źle nie graliśmy xd przez chwilę miałem wrażenie, że pozostali gracze wcale nie muszą robić słabszej wersji tej samej akcji co główny gracz, ale angielska instrukcja i bardzo wymowne słówko "matching" rozwiało wątpliwości.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Faziee »

Mam pytanie dotyczące niektórych kart klimatu np. Klimat stepowy lub kontynentalny z gorącym latem, której zdolność mówi np. +2 ziemi jeśli wybierzesz czerwoną akcję. Czy to oznacza, że mogę skorzystać z tej zdolności, tylko jeżeli podczas mojego wyboru akcja czerwona została wybrana, czy jak inny gracz ją wybierze i ja podążam to też mogę z niej skorzystać. Wydaje się, że to pierwsze, ale nie jest to tak bardzo bezpośrednio napisane.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: Losiek »

Nie mam gry pod ręką ale jeśli jest tak jak piszesz (czyli "jeśli wybierzesz...") to zdecydowanie ta zdolność działa tylko gdy Ty ją wybierzesz. Jest to wyraźnie sformułowane. Inaczej by było coś w stylu "jeśli zostanie wybrane...". "jeśli ktoś wybierze..." itp.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ziemia, Earth - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Losiek pisze: 31 sie 2023, 18:52 Nie mam gry pod ręką ale jeśli jest tak jak piszesz (czyli "jeśli wybierzesz...") to zdecydowanie ta zdolność działa tylko gdy Ty ją wybierzesz. Jest to wyraźnie sformułowane. Inaczej by było coś w stylu "jeśli zostanie wybrane...". "jeśli ktoś wybierze..." itp.
Powiedziałbym, że w przeciwnym razie nie byłoby nic napisane, bo to że odpalasz czerwone umiejętności zawsze gdy ktokolwiek wybrał czerwoną akcję rozumie się w tej grze samo przez się.

Ogólnie to tak, "jeśli wybierzesz" odpala się tylko jeśli to ty jesteś głównym graczem, czy jak to tam się nazywa w Ziemii.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: Emil_1 »

Help, po co są te pola skoro i tak można odpalić tę samą umiejętność co poprzedni gracz a a te pola i tak można odpalać nawet jeśli listek już leżał?
Kwestia braku zaufania do pamięci graczy?
Spoiler:
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Ziemia / Earth (Maxime Tardif)

Post autor: kurdzio »

Emil_1 pisze: 25 gru 2023, 20:30 Help, po co są te pola skoro i tak można odpalić tę samą umiejętność co poprzedni gracz a a te pola i tak można odpalać nawet jeśli listek już leżał?
Kwestia braku zaufania do pamięci graczy?
Spoiler:
Tak, chodzi o to że możemy zaznaczyć sobie jaką akcję wybrał przeciwnik i zastanowić się nad swoim ruchem :D
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
ODPOWIEDZ