Blue Moon City - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Blue Moon City - pytania o zasady

Post autor: Al »

Jak interpretujecie takie zdanie z instrukcji:

"Gracz, który zakończy swój ruch na danym polu (szpitalu, hali zebrań - narad, złotej świątyni) otrzymuje 2 karty, przemieszcza się w dowolne miejsce, może złożyć ofiarę".

Czy wystarczy tam dojść swoim pionkiem i już "tarra", czy też trzeba spełnić warunek (oddać określoną liczbę kart) i dopiero potem "tarra" ;-)

Wątpliwości te wzbudza fakt, że nowe elementy planszy (ich możliwości) wydają mi się być dość "mocarnymi". Z tego względu postanowiłem też umiejscowić je zawsze w brakujących miejscach podstawowego rozłożenia planszy - czyli w rogach.
madlon
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2008, 20:25

Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: madlon »

Czesc,
razem z chlopakiem zaczelismy sobie grac w te gre. mam pytanie odnosnie podliczania zlotych lusek, mianowicie spotkala nas taka sytuacja: on mial 5 lusek u siebie, ja 3, wlasnie odbudowalam budynek i nalezalo mi sie 5 lusek. I tak: w puli zostala jedna luska. Pytanie brzmi: a) czy biore te jedna z puli, wirtualnie doliczam sobie 4 pozostale, podliczamy ile kazdy z nas ma (on 5, ja 8) b) biore jedna luske, podliczamy - on ma 5 ja 4 (czyli on dostaje 6 krysztalow, ja 3) a brakujace luski biore sobie z nowej puli. Innymi slowy te wirtualne przechodza na nowa rozdanie puli.

Ktory wariant jest prawidlowy? Przyznam, ze zadne z nas nie chce ustapic i tkwi przy swoim stanowisku.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: piechotak »

Przeczytaj jeszcze raz instrukcję - kwestia wyczerpania łusek w puli jest tam raczej dobrze wyjaśniona :)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: Sztefan »

To ja dodam, że jest wyjaśniona na stronie 4, co więcej zaczyna się od pogrubionego słowa "uwaga". Czarno na białym widać, że wariant a) jest prawidłowy. Czytanie instrukcji nie boli ;)
madlon
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2008, 20:25

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: madlon »

Oczywiscie, ze czytalismy instrukcje, ale wyjasnienie wydawalo sie dwuznaczne, stad moje pytanie ;)
Dzieki za pomoc!
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Dodatek do Blue Moon City - pytanko o zasady.

Post autor: WRS »

Ja grając zgodnie z sugestiami z reguł, oczywiście daję te karty w narożnikach.
I nie wymagamy żadnych extra warunków.
Ot, wchodzi się i ta-dam!

Natomiast mam konkretne pytanie do działania karty Szpital
Szpital-BMC.jpg
- Stoję na polu Szpital, nadchodzi moja tura
- Czy dopuszczalny jest ruch na sąsiednie pole i powrót na Szpital, by zaś pobrać bonusowe karty?

Przyznam, że nie widzę zasady, która by tego zabraniała! Ale też i żadna inna karta nie dawała takich możliwości...

Co P.T. Koledzy o tem sądzą?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dodatek do Blue Moon City - pytanko o zasady.

Post autor: zephyr »

Nie wiem, ale nie widzę sensu się ruszać.
Gracz który się nie rusza też zakończy ruch na tym polu, łażenie w tę i z powrotem jest sztuczne.
A o zakazie używania 2 razy pod rząd nic nie widzę... więc można.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dodatek do Blue Moon City - pytanko o zasady.

Post autor: Andy »

A to ładne i budujące jest: Al zadał pytanie, minęło półtora roku i ma odpowiedź! ;)

Zaś w temacie: ruch w BMC oczywiście nie jest obowiązkowy.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Dodatek do Blue Moon City - pytanko o zasady.

Post autor: WRS »

Andy pisze:A to ładne i budujące jest: Al zadał pytanie, minęło półtora roku i ma odpowiedź! ;)
taaa... a jakbym założył nowy topic, to bym dostał opr, że dubluję wątki...
ech....
Andy pisze:Zaś w temacie: ruch w BMC oczywiście nie jest obowiązkowy.
Ruch nie jest obowiązkowy, to oczywista oczywistość.
Jednakowoż w opisie właściwości Szpitala, jest zapis o bonusie wiążącym się z zakończeniem ruchu na tym polu. Ponieważ mogło mi coś umknąć, a dr Knizia raczej precyzyjnie pisze reguły do swoich gier, stąd pytanie, czy taki pusty ruch, w zasadzie podskok (jak w -Turn), jest jawnie w przepisach zakazany? w inny sposób kłóci się z logiką gry?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dodatek do Blue Moon City - pytanko o zasady.

Post autor: Andy »

WRS pisze:
Andy pisze:A to ładne i budujące jest: Al zadał pytanie, minęło półtora roku i ma odpowiedź! ;)
taaa... a jakbym założył nowy topic, to bym dostał opr, że dubluję wątki...
ech....
Przecież ja pochwaliłem, nie zganiłem! :)

Nowy topik, żeby odpowiedzieć na pytanie z innego? To rzeczywiście byłaby przesada! ;)

Pozdrawiam!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dodatek do Blue Moon City

Post autor: jingowawa »

Wiem, że trochę nie z tematem się tu wbijam, ale skoro dyskutujecie o dodatku, to pewnie znacie i podstawkę;) Chciałbym sobie kupić BMC, ale dostępna jest tylko w wersji niemieckiej. Instrukcja PL jest do ściągnięcia w pdfie z netu, stąd pytanie, czy BMC jest niezależna językowo?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Dodatek do Blue Moon City

Post autor: Palmer »

W pełni. Ani na kartach, ani na elementach planszy nie ma żadnego napisu.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Dodatek do Blue Moon City

Post autor: gath »

Właśnie odświeżyłem sobie Blue Moon i mam dylemat odnośnie zasad dodatkowych budynków.
Kiedy używamy ich mocy
a) po wejściu, ale przed fazą budowania, (możemy dobrać karty w Szpitalu i użyć ich do odbudowy jego części?)
b) w dowolnym momencie naszej tury, (wchodzimy do Hali zebrań, odbudowujemy część i skaczemy na inny budynek?)
c) po zakończeniu tury, (odrzucamy (lub nie) karty i dobieramy 2 więcej i skaczemy z Hali zebrań na inny budynek lub w Szpitalu dobieramy dodatkowe 2 karty?)

Czy dopuszczalne są akcje w stylu:
Wchodzę do Hali zebrań, skaczę do Szpitala i biorę 2 karty?
Wchodzę do Hali zebrań, odbudowuję część, skaczę na inny budynek i też odbudowuję jego część?
Wchodzę do Hali zebrań, odbudowuję część, skaczę do Szpitala biorę 2 karty i odbudowuję jego część?
Wchodzę do Szpitala, biorę 2 karty. Za pomocą szarej mocy Flitów przechodzę na inny budynek i odbudowuję część?

Mam nadzieję, że nie namotałem za bardzo - przykłady powyżej miałem w przeciągu jednej gry - braciaka poniosła fantazja, a ja nie chciałem się kłócić o zasady.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Dodatek do Blue Moon City

Post autor: Palmer »

Te akcje specjalne wykonujesz na sam koniec tury. Skok i dociaganie kart jest Twoją ostatnią akcją w danej kolejce.
Możesz zbudować fragment i przenieść się na wybrane pole i koniec. Tak samo z dociąganiem, budujesz potem ciągniesz.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: gath »

Odświeżę stary temat (przy okazji proszę admina o przeniesienia do odpowiedniego działu).
Instrukcja mówi, że w chwili której ostatnia łuska z zasobów przypada graczowi następuje ich natychmiastowa wymiana na kryształy.
Jest sytuacja: gracz jest na budynku gdzie do odbudowania jest ostatni fragment, stoją na nim 2 smoki, a w zasobach została 1 łuska.
Gracz odbudowuje fragment i zachodzą teraz 2 rzeczy na raz: pobranie 2 łusek za smoki i nagroda za odbudowanie (1 łuska za odbudowany budynek i 2 łuski za nagrodę sąsiedzką)
Jak dokładnie rozlicza się te łuski? Gracz bierze 2 łuski za smoki (1 ze stołu i 1 wirtualna), następuje ich wymiana na kryształy i gracz dobiera 3 łuski z nagrody, czy dobiera wszystkie 5 łusek (4 wirtualne) i zmienia na kryształy?
Starałem się w miarę klarownie opisać o co mi chodzi, ale jednak trzeba sobie wyobrazić sytuację na stole :)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: Atamán »

sytuacja taka wcale nie jest rzadka :)
ja gry już nie mam, bo mi się nie podobała, ale prawidłowa jest ta druga podana przez Ciebie opcja, czyli:
gath pisze:dobiera wszystkie 5 łusek (4 wirtualne) i zmienia na kryształy?

(niestety nie pamiętam w tej chwili, czy ta zasada jest w instrukcji, czy też doczytałem ją w jakimś FAQ - jeśli będę miał czas, to nawet postaram się odszukać źródła tej informacji)
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: poooq »

My gramy tak, że w momencie kiedy kończy się zapas łusek w banku, następuje rozliczenie i pobranie odpowiedniej liczby kryształów, następnie dobranie w odpowiedniej liczbie brakującego smoczego łupieżu, tak by każdą z łusek gracz faktycznie posiadał. Zabawa w wirtualne łuski niepotrzebnie zwolniła by tempo rozgrywki.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: Atamán »

Znalazłem potwierdzenie swoich słów w oficjalnej angielskiej instrukcji:
When the last golden
scale is taken during one of these actions, the golden scales are scored instantly. Any
scales that could not be awarded because the scales had run out are still counted
towards the respective players’ totals.
czyli:
Każda łuska, która nie mogła zostać wręczona graczowi z powodu wyczerpania się żetonów łusek, i tak jest wliczana do sumy łusek, którą gracz posiada. I na tej podstawie przydzielane są kryształy.


/poooq: Nikt Ci, rzecz jasna, nie broni grać niezgodnie z instrukcją, jeśli uważasz, że tak jest lepiej (sam tak czynię w przypadku kilku gier), ale na forum staram się pisać o tym w dziale "Modyfikacje i warianty zasad" (ale gier Knizii jakoś poprawiać mi się nie zdarza). Sposób w jaki wy rozdzielacie łuski może i przyśpiesza grę (bo częściej dochodzi do rozliczania łusek), ale obawiam się, że może psuć balans gry (wzmacniając smoki). Ponadto grając wg oryginalnych zasad kolejność przyznawania łusek między graczy nie ma znaczenia dla wyniku gry, natomiast wasz wariant musi posiadać sposób rozstrzygania takich sytuacji, gdy osób, które powinny dostać łusek jest kilka a dla wszystkich nie starczy - musicie wówczas ustalić zasadę w jakiej kolejności te łuski rozdawać (bo może to mieć znaczenie dla wyniku!).
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: poooq »

Oczywiście, wynurzyłem się nie w tym dziale co trzeba...
Pozdrowienia.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Molu
Posty: 122
Rejestracja: 11 maja 2007, 22:40
Lokalizacja: Wa-wa
Been thanked: 1 time

Re: Blue Moon City - pytanie o zasady

Post autor: Molu »

Mam pytanie dot. skladania ofiary obeliskowi. W instrukcji jest info, ze moge to zrobic, o ile moj pionek "zatrzyma sie" na dziedzincu. Czy chodzi o zakonczenie ruchu, czy moge np. uzyc karty do przeniesienia sie na dowolne pole (szara karta), oddac czesc obeliskowi, a pozniej wykonac normalny ruch 2 pola dalej i tam wybudowac fragment budowli?
Awatar użytkownika
grinkol
Posty: 34
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:44
Lokalizacja: Łomża

Blue Moon City

Post autor: grinkol »

mam dylemat co trzeba zrobic po wydaniu wszystkich kart?
do tej pory gralem ze jak ktos wszystkie wydal i nie mial co wymienic to w nastepnej kolejce pobieral 2 karty.
Gram nie dla przyjemności lecz rozwoju.

https://www.boardgamegeek.com/collectio ... large&ff=1
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Blue Moon City

Post autor: WRS »

str. 3 instrukcji, Tura Gracza, faza 3.

Faza odrzucania i dobierania:
[...] dobiera z talii o dwie karty więcej niż odrzucił.

Czyli zawsze masz gwarantowane 2 nowe karty (a może być i 4, jeśli dwie odrzucisz).
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
grinkol
Posty: 34
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:44
Lokalizacja: Łomża

Re: Blue Moon City

Post autor: grinkol »

a jak nie masz co odrzucic?
poprostu wszystkie zostaly wydane :(
Gram nie dla przyjemności lecz rozwoju.

https://www.boardgamegeek.com/collectio ... large&ff=1
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Blue Moon City

Post autor: WRS »

hmmm...

Jakby to rzec...

Dobierasz o dwie więcej niż odrzuciłeś.
Tzn. gdy odrzucasz 2 (maksimum dopuszczalne!), to dobierasz 2+2 czyli 4
gdy odrzucasz 1 (zdarza się...), to dobierasz 1+2 czyli 3
gdy odrzucasz 0 (czyli NIE odrzucasz, nie jest ważny powód!), to dobierasz 0+2 czyli 2

teraz jaśniej?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Blue Moon City

Post autor: nakago »

Biała karta że zdolnością przekolorowania do 4 kart na inny kolor - czy podczas odbudowy mogę połączyć np 2 przekolorowane karty z inną kartą użytą do odbudowy?
ODPOWIEDZ