Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: konradstpn »

Gizmoo pisze: 25 kwie 2023, 15:42
Chudej pisze: 25 kwie 2023, 13:13 jestem ciekawy Twojej opinii.
Pewnie więcej spostrzeżeń napiszę w wątku "Gra Miesiąca". W skrócie - wczoraj rozegrałem partyjkę zapoznawczą w Maracaibo. Dla mnie bezsensownie rozbuchana, nieociosana, pełna mechaniki dla samej mechaniki, koślawa gra. Miałem wrażenie jakbym grał w produkt początkującego designera, który chcę na siłę upchać wszystkie pomysły, byleby tylko było dużo. Dla mnie zabrakło tutaj sztuki rezygnacji. Jak bym był developerem, to wyp.... połowę gry do kosza. :lol: Dawno nie grałem w coś tak bardzo pozbawionego elegancji. Nawet Bitoku, to przy tym solidnie ociosany produkt. Ale nie chcę offtopować, bo cały "rant" zostawiam sobie na później.
Bardzo konkretne i rzeczowe uwagi, a malowniczymi epitetami można by obdzielić niejeden wiersz patriotyczny :)
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: Gizmoo »

konradstpn pisze: 25 kwie 2023, 16:07 Bardzo konkretne i rzeczowe uwagi, a malowniczymi epitetami można by obdzielić niejeden wiersz patriotyczny
Zalecam czytać wcześniejsze posty ze zrozumieniem. Podobno to pomaga. :wink:
Chudej pisze: 25 kwie 2023, 13:13 jestem ciekawy Twojej opinii.
Gizmoo pisze: 25 kwie 2023, 15:42W skrócie
:wink:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: KubaP »

Mombasa
Expedition to Newdale
Tybor
Oh My Goods z dodatkami
Broom Service
Broom Service: Card Game
Isle of Skye
Blackout: Hongkong
Boonlake
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: yosz »

Aktualnie zero.

Przez regały przewinęło się kilka ale żadna nie zagrzała miejsca (najdłużej się utrzymała Mombasa)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: Bruno »

KubaP pisze: 06 maja 2023, 20:19 Mombasa
Expedition to Newdale
Tybor
Oh My Goods z dodatkami
Broom Service
Broom Service: Card Game
Isle of Skye
Blackout: Hongkong
Boonlake
Ciekawe, że przy tak licznym zestawie gier Niemca nie masz GWT ani Maracaibo, a znalazło się miejsce dla Boonlake - bardziej Ci się podoba niż te dwie poprzednie?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: KubaP »

Bruno pisze: 06 maja 2023, 22:47
KubaP pisze: 06 maja 2023, 20:19 Mombasa
Expedition to Newdale
Tybor
Oh My Goods z dodatkami
Broom Service
Broom Service: Card Game
Isle of Skye
Blackout: Hongkong
Boonlake
Ciekawe, że przy tak licznym zestawie gier Niemca nie masz GWT ani Maracaibo, a znalazło się miejsce dla Boonlake - bardziej Ci się podoba niż te dwie poprzednie?
GWT jest dla mnie bardzo żmudne, nie bawi mnie, a męczy.
Maracaibo uważam za prawie zepsute, przez możliwość zrushowania gry przez jedną osobę, która niekoniecznie wygra, ale zepsuje innym grę. Takie mam doświadczenia (po 3 partiach) i są to tylko moje wrażenia, ale wystarczyły, żeby mnie do gry definitywnie zniechęcić.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: warlock »

Jedyną grą Pfistera (i to jako co-designera) jaką naprawdę polubiłem jest Broom Service. Przy czym grałem tylko dwuosobowo z dziewczyną. Całościowo coś mi nie leży w stylu tego gościa, co do zasady omijam szerokim łukiem ;).
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: rav126 »

Great Western Trail była jedną z moich pierwszych bardziej złożonych gier. Gra mnie oczarowała miksem mechanik, które świetnie ze sobą działają.
Druga w kolekcji była Mombasa, której bardzo chciałem spróbować po GWT. Gra również mnie zachwyciła - tym razem nieoczywistą interakcją i koniecznością planowania kilka ruchów do przodu.
Potem do kolekcji wpadła Wyspa Skye. No i znowu był zachwyt, tym razem elegancją zasad, głębią mimo krótkiej instrukcji i dużą regrywalnością. Już po pierwszej partii szukałem Druidów, a kupiłem ich w Meplu jakieś pół roku przed polską premierą.
O mój zboże kupiłem chyba tylko ze względu na nazwisko autora, ale mechanika push your luck to zdecydowanie najmniej lubiana mechanika rpzeze mnie. Pierwszy dodatek kupiłem do grania z żoną, drugi na wyprzedaży Lacerty, ale póki co gra leży bo...
W międzyczasie wygrałem w konkursie Wyprawę do Newdale, które jest poprawioną wersją OMZ. Jest też push your luck, ale jakoś bardziej można nad tym zapanować. Lubię WdN, ale nie należy do moich ulubionych gier.
W kolekcji jest jeszcze Blackout, wygrany w innym konkursie, Boonlake, również... wygrany w konkursie. No i obie gry są po prostu OK, trzymam, bo jest jeszcze miejsce na półce. Boonlake spodobał się żonie więc na razie zostaje. Blackout podoba się chłopakom z ekipy, więc też zostaje. Fajna gra na mechanice Mombasy, jedyne co mnie w niej drażni to te losowe zasoby, nawet szata graficzna mi nie przeszkadza.
Na Maracaibo bylem strasznie nahajpowany, szczególnie po Planszówkach w Spodku, które były zaraz przed pandemią. Kupiłem w przedsprzedaży z tymi pięknymi metalowymi monetami. I gra przyszła w czasie lockdownu... Moja żona nie przepada za długimi grami z długą instrukcją, ale jako, że nie można było się spotykać na granie, to zlitowała się nad biednym chłopem i kilka razy ze mną zagrała :P Nadal grę lubię, do tego mam w związku z powyższym sentyment do niej.
Tak, widzę ten recykling pomysłów w każej kolejnej jego grze. I niestety zaczyna mi to bardzo przeszkadzać. Boolake bym pewnie sam nie kupił, podobnie z Wyprawą do Newdale i Blackout.
Nowego GWT nie kupię, bo szkoda wywalać mi pieniądze na prawie taką samą grę. Argentyna wydaje mi się również zbyt podobna. Czekam na Nową Zelandię, i myślę, że to może być kolejna gra Pfistera w kolekcji ;)

Podsumowując, w kolekcji mam:
- GWT z dodatkiem,
- Wyspa Skye z dwoma dodatkami,
- Mombasa z własnoręcznie wykonanym minidodatkiem Cooked books ;)
- Blackout,
- Boonlake,
- Marcaibo
- O mój zboże z dwoma dodatkami,
- Wyprawa do Newdale,
8 gier, 5 dodatków.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: Beskid »

Sprawdzałeś może kampanię w Newdale pod solo?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 406 times
Been thanked: 500 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: rav126 »

Bardzo rzadko gram solo, a już kampani w tym trybie to na pewno nie chciałoby mi się rozgrywać.

A propos gier Pfistera z kampanią, przypomniało mi się co mnie wpienia w ich setupie. Jest to wyszukiwanie i wkładanie do talii kart. I w OMZ to tak działa, i w Wyprawie do Newdale i w Maracaibo. Jako, że u mnie gry lądują kilka razy na stole, potem dłuuuga przerwa, to powrót bywa frustrujący...
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 248
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 122 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: upadly_bankowiec »

Grałem w GWT, Boonlake i Maracaibo i tylko to ostatnie zagościło na stałe na mojej półce.
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Dariia1987
Posty: 8
Rejestracja: 11 sie 2022, 05:19
Has thanked: 1 time

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: Dariia1987 »

rav126 pisze: 17 maja 2023, 23:25
- Mombasa z własnoręcznie wykonanym minidodatkiem Cooked books ;)
Wyślesz zdjęcie tego minidodatku. Jestem w trakcie jego poszukiwania 😉
Dariia1987
Posty: 8
Rejestracja: 11 sie 2022, 05:19
Has thanked: 1 time

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: Dariia1987 »

Albo masz namiary gdzie mogę wydrukować mini dodatek, aby schludnie wyglądał?
minimati
Posty: 128
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: minimati »

Great Western Trail Druga Edycja wraz z dodatkiem i Great Western Trail: Argentyna. Czekam na Nowa Zelandię. Przez kolekcje przewinęło się jeszcze O Moj Zboże, Wyspa Skye i Boonlake, ale wszystkie poszły w świat.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: psborsuk »

Nic.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Ile gier Pfistera i jakie trzymacie w swojej kolekcji?

Post autor: hipcio_stg »

Mam tylko GWT z koleją na północ 1 ed, oraz Maracaibo (tylko zakoszulkowane).

Mało czasu i ochoty na granie jakoś ostatnio. Nie kupuję, nie sprzedaję. Marazm. GWT - początkowo średnio mi się podobało, ostatecznie uważam za solidną pozycję.
ODPOWIEDZ