Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Hejka,

chciałbym się pochwalić i udostępnić póki co mój jeden insert, który zaprojektowałem i wydrukowałem na drukarce 3d, ale kolejne są już w drodze.

Moim pierwszym insertem jest insert do gry Nemesis.
Spoiler:
Link do printables: https://www.printables.com/model/418970 ... -organizer

Jest już kilka insertów na printables czy thingiverse zrobionych przez innych użytkowników, ale ja postanowiłem pójść inną drogą z moimi insertami. Chcę by one stawały się częścią gry a nie tylko storage solution. Na przykładzie Nemesis:
  • wszystkie surowce / figurki / karty itd. mają swoje osobne miejsce. Łatwo wszystko znaleźć i uporządkować,
  • modularność, modularność i jeszcze raz modularność, każda rzecz ma osobny pojemnik, dzięki czemu można je wyjąć i rozstawić na planszy a resztę niepotrzebnych rzeczy zostawić w pudełku,
  • pojemniki na karty można na sobie ustawiać i / lub dodać do nich magnesy, oczywiście tworzone pod koszulki, tutaj dodatkowy atut - karty są na swoim miejscu na stole, nie sterty nie przewalają się dzięki tym pojemnikom
  • pojemniki na żetony intruzów i eksploracji były głównie zaprojektowane z myślą o używanie ich w osłonach, które są na thingiverse

Drugi insert który jest już praktycznie gotowy, na dniach zostanie wrzucony na printables i thingiverse jest do mojej ulubionej gry - This War of Mine, na razie niestety tylko do podstawki, udogodnienia które dodaje niestety trochę miejsca zabierają i dodatki będą musiały być w drugim pudełku. Insert do nich też zrobię, ale dopiero za kilkanaście tygodni, teraz odpoczywam od TWoM :P. Mały sneakpeek:
Spoiler:

Wszystko drukowane na Sovol SV06, PETG, szczegółowe instrukcje zamieszczam w printables / thingiverse. Jak coś trzeba pomóc w wydruku to pisać ;)
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: rdbeni0 »

ile kosztu $ ci mniej więcej wychodzi za 1 insert do 1 gry, bez ceny drukarki? chodzi mi i wszelkie materiały, albo jakieś oprogramowanie
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: autopaga »

Mam na koncie już pewnie koło stu insertów, więc się wypowiem. Ciężko powiedzieć ile schodzi na jeden, bo gra grze nie równa no i kwestia kto jak bardzo filamentożerne projekty robi. Generalnie koszt jest żaden w porównaniu do roboczogodzin jakie schodzi na projektowanie i drukowanie (moja drukarka ma już dużo przelatane i drukuję po jednej większej rzeczy na raz). Myślę że nawet inserty do 3 gier możesz zrobić z jednej szpuli za 45zł (czarny pla plastspaw). Ja ze swojej strony polecam przejście na dyszę 0,6mm, 0,3mm grubość warstwy i 2 obrysy na ściankę zewnętrzną, czyli jakieś 1,3mm. Czas druku w porównaniu do 0,4 o połowę krótszy, wydruk mocniejszy, a detal i tak nie jest potrzebny.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: rdbeni0 »

a macie jakieś hmmmm scentralizowane miejsce (repozytorium) gdzie są gotowe tego typu projekty - coś na zasadzie: załadować do drukarki i ona sama wydrukuje odpowiednie elementy dla danej gry?

bez żadnego AutoCAD, CAD, blender, projektowania samemu, wyliczania i mierzenia każdego boku...
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: autopaga »

Nie ja wszystko robię sam, tak jak mi się podoba. Może te nowsze sprzęty są trochę lepsza moja drukarka ma już z 7 lat i przechodziła wiele modyfikacji, trzeba umieć ogarniać różne rzeczy przy niej. Generalnie tej technologi bliżej jest do spawania metalu niż do druku na papierze. Trzeba też odpowiednio przygotować bardziej skomplikowane modele do optymalnego skrojenia na warstwy co też wymaga wprawy. To tak nie działa że ściągasz plik, klikasz drukuj i masz insert.
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

rdbeni0 pisze: 14 mar 2023, 22:48 ile kosztu $ ci mniej więcej wychodzi za 1 insert do 1 gry, bez ceny drukarki? chodzi mi i wszelkie materiały, albo jakieś oprogramowanie

Ja nie patrzę na cenę pod względem filamentu - lubię PETG (typ filamentu) z racji na trwałość, zarówno pod względem wytrzymałości jak i tego, że jak kiedyś planszówkę zostawię w aucie to nic się nie stopi :P

Za Nemesisa wyszło około 1,4kg filamentu, ten który kupuje jest za 84zł za 1kg, więc 117zł, doliczając prąd to około 123-125zł, ale to był mój pierwszy projekt, teraz bym zastosował kilka rzeczy które prawdopodobnie z 200g filamentu by oszczędziły, może nawet więcej. Też w moich projektach stawiam na wygodę użytkowania i tak jak opisałem w poście - to by insert był częścią gry nawet podczas samej rozgrywki, więc wygląd u mnie często ma znaczenie jak i funkcjonalność, co potrafi dodać trochę gramów filamentu ;).

Wszystko inne jest darmowe, no oprócz czasu, bo samemu by to zaprojektować to schodzi się z kilkanaście albo i kilkadziesiąt godzin, ale mówię to okiem nowicjusza. Sam dopiero zacząłem zabawę z drukarką i projektowaniem na początku tego roku, Nemesis był pierwszym projektem i robiłem go przez miesiąc, po ok. 10-14h tygodniowo. This War of Mine już zrobiłem w 2 tygodnie, co prawda o wiele mniejsza planszówka, ale zabawy moim zdaniem było więcej, bo więcej różnych kart, więcej tokenów i więcej pomiarów, więcej test printów itd. A no właśnie, jak samemu się projektuje to też trzeba liczyć, że zanim wydrukujesz całość to drugie tyle pójdzie na test printy ;) (o ile samemu się projektuje).

This War of Mine dla porównania za podstawkę wyszło ok. 820g, co daje 69zł + ~ 6-8zł za prąd.

Ale też trzeba doliczyć dodatkowo czas jak i pieniądze na naprawy, drukarki te lubią się psuć i na początku może to przytłoczyć, ale z czasem okazuje się że to nie jest aż takie trudne, po prostu potrzeba czasu :P.

Więc podsumowując wszystkie koszta to filament (40-120zł albo i więcej, zależy od materiału, koloru, marki, często nawet za 40zł można dorwać lepszy filament niż za 80zł, ale często też trafi się taki, który zatka Ci drukarkę) + prąd (ok. 2-3zł na 24h ciągłej pracy), na naprawy to różnie, zależy od firmy danej drukarki i tego czy jest się cierpliwym by czekać na ew. gwarancje czy nie :P (w moim przypadku gwarancja 2 razy została rozpatrzona pozytywnie po samym zdjęciu, wysłali od razu części zamienne, ale 3 tygodnie szły i w tym czasie już kupiłem jakieś inne części zamienne i sam naprawiłem :P). Blender do projektowania jest za darmo, oprogramowania do przerabiania design na pliki dla drukarki są za darmo. Tyle z kosztów.

Ja póki co pracuję na 0.4mm, z racji funkcjonalności moich insertów i to że lądują na stole lubię jak dobrze wyglądają i nie odstają od planszówki :P. Ale ostatnio przeniosłem się na klippera i np. benchy w dosyć dobrej jakości 48 minut, ale dopiero zaczynam tuningowanie, myślę że może się uda zejść do 30 minut ;).

Się trochę rozgadałem :P, ostatnia rzecz odnośnie repozytorium - jest stronka printables i thingiverse, tam wrzucają ludzie za free różne inserty do różnych gier i nie tylko, wiele innych rzeczy, np. taki piękny dice tower, który niedawno wydrukowałem:
Spoiler:
Przeważnie kilka pierwszych printów to spędzasz na tzw. benchy, czyli taki mały statek, by skalibrować drukarkę i ustawienia w programie, a później to już pobierasz i drukujesz, bo wszystko skalibrowane już masz. No ale z czasem chcesz szybciej, ładniej itd, więc znowu kalibrujesz i modyfikujesz drukarkę i proces się zapętla :P.


Moim zdaniem mimo to warto, po jakimś czasie myślę, że drukarka się zwróci pod względem pieniężnym, bo inserty kupne potrafią kosztować a drukowane są trwalsze, ładniejsze (kwestia subiektywna), dopasowane pod Ciebie. A nie tylko przecież inserty można drukować, ale też i jakieś małe lub większe pierdółki, za które na allegro żądają po 20-30zł a kosztują 3-5zł w wydruku :P. Natomiast jest też dosyć duży "minus" - czas, na projektowanie ogrom czasu, na edukacje odnośnie drukarki, diagnozowanie i naprawa problemów itd. też dosyć sporo czasu idzie, więc jeśli drukarka to nie hobby to raczej nie warto ;)
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Wpadł kolejny insert dla This War of Mine.
Spoiler:
Linki:
Printables
Thingiverse


Jest on tak jak wspomniałem, tylko dla podstawki.

Cechy:
  • każdy deck ma swój osobny kontener, dzięki czemu można szybko rozstawić grę bez konieczności sortowania przed / po rozgrywce
  • każdy surowiec ma swoje osobne miejsce, dodatkowo surowce są pogrupowane (zielone są z zielonymi, żółte z żółtymi itd.), łatwiej wszystko znaleźć + kontenery wspierają magnesy, by cały "rynek" trzymać razem na stole i ewentualnie rozdzielać gdy trafimy na handlarza z np. czerwonymi żetonami
  • specjalny dashboard dla postaci, który służy również jako holder dla żetonów stanu i kolorowych żetonów postaci w pudełku, a więc każdy dashboard przechowuje wszystkie 10 żetonów, ma też miejsce nad nimi by położyć aktywny żeton, ma też wyżłobienia aby przydzielić broń, leki itd, dla danej postaci, nie zasłaniając nimi karty
  • dodatkowe 2 małe pudełka, które mogą służyć do organizowania sobie schowka jak i też do zapisu
  • dodatkowe 2 puste holdery na karty z miejscami na magnes - używane przy talii nieznanego i odrzuconych, jeden z nich może też służyć do zapisu jeśli wyrzucimy 1 małe pudełko
Całość zużywa ok. 820g filamentu oraz 20 magnesów 6mm x 3mm.

Organizer do dodatków wpadnie za kilka/-naście tygodni, trochę mnie ten insert zmęczył i chcę zrobić kilka innych gier najpierw ;).

Kolejny mój projekt, który już rozpocząłem - Roll Player Big Box, powinien się pojawić za ok. 2 tygodnie.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Wleciał nowy insert do Frostpunka:
Printables

Cechy:
  • wspiera koszulki Sloyca 70 mikronów,
  • wspiera pionowe przechowywanie,
  • większość surowców, żetonów ma swoją osobną przegródkę, pojemniki na nie mają pokrywki, więc nic nie powinno się wysypać podczas przechowywania,
  • specjalny pojemnik na budynki, który nakłada się na planszę budynków, dzięki niemu nie trzeba co rozgrywkę rozstawiać tych budynków na planszy,
  • specjalny pojemnik na karty ekspedycji, dzięki czemu wyjmowanie ekspedycji A, B i C jest o wiele szybsze i łatwiejsze,
  • organizer do ekspedycji, mieści 3 ekspedycje, po 3 karty (A, B, C) na półkach.
We Frostpunka grałem póki co raz, dlatego być może w przyszłości coś w tym insercie pozmieniam (typu niektóre decki otrzymają osobny kontener itp.), ale to raczej pojedyncze zmiany, które nie wpłyną na inne elementy z insertu, więc śmiało można drukować.

Dzięki temu insertowi setup powinien zająć maks 10-15 minut, być może nawet mniej.

Wymagania:
  • około 1,3kg filamentu,
  • 30 okrągłych magnesów 6x3mm.
Plany na przyszłość:
  • Roll Player z 2 dodatkami i promo - insert jest już od dawna gotowy, czeka na na zrobienie zdjęć i wstawienie, powinien pojawić się w przeciągu 2 tygodni,
  • Karczma pod pękatym kuflem z dodatkiem - podobnie jak wyżej,
  • Dice Settlers z dodatkiem - insert jest w trakcie tworzenia, zostało kilka ostatnich rzeczy, więc też w przeciągu 2 tygodni powinien się pojawić,
  • W grocie króla gór - ta gra jest kolejna w kolejce do projektowania, w kolejnym tygodniu powinienem zacząć nad nią prace
  • Abyss z dodatkami - 2 w kolejce
  • Zatoka Kupców z dodatkami - 3 w kolejce, spróbuję zmieścić wszystkie dodatki w pudełko z podstawki, czy się uda - zobaczymy.
  • Gutenberg - tutaj mało potrzeba bo są już mini organizery w postaci tych skrzynek, ale może coś znajdę co warto usprawnić, więc jest 4 w kolejce.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Wleciał nowy insert do Karczmy pod Pękatym Kuflem:
printables

Cechy:
  • wspiera koszulki Sloyca 70 mikronów,
  • wspiera pionowe przechowywanie,
  • wspiera dodatek,
  • tacka na karczmę, by nie trzeba układać tych puzli co rozgrywkę,
  • 4 pojemniki, po 1 dla każdego gracza ze wszystkimi elementami dla danego gracza.
Dzięki temu insertowi setup powinien zająć maks 3 minuty.

Wymagania:
około 1,6kg filamentu,
8 okrągłych magnesów 6x3mm.

Plany na przyszłość:
  • W przeciągu ok. miesiąca, mniej więcej raz na tydzień wlatują kolejne inserty, które są już gotowe i czekają na publikacje - Roll Player, Dice Settlers z dodatkiem, W grocie króla gór, Roll for the Galaxy
  • Abyss z 2 dodatkami
  • Ocaleni
  • Gutenberg
Z Zatoki Kupców na tą chwilę rezygnuje, zamówiłem kolejny dodatek i big boxa na zbiórce, więc insert nie będzie potrzebny. Poza tym kończą już mi się gry, które insertu potrzebują :P
Ostatnio zmieniony 01 cze 2023, 02:39 przez sortirus, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: Golfang »

sortirus pisze: 14 maja 2023, 22:04 Wleciał nowy insert do Frostpunka...
Świetna robota - dzięki, że dzielisz się takimi projektami z nami.
Mam porpozycję - podawaj jeszcze jakie minimalne wymiary łoża (wydruku) - ja niedawno jeszcze miałem Prusa Mini - 18x18x18 -> to mocno mnie ograniczało w drukach - czasem musiałem ciąć projekty. Teraz czekam na Prusa IV, ma już przyjechąć tuż tuż do mnie: to będę maił trochę większą przestrzeń do druku.
----------------
10% flamberg.com.pl
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Golfang pisze: 24 maja 2023, 08:30
sortirus pisze: 14 maja 2023, 22:04 Wleciał nowy insert do Frostpunka...
Świetna robota - dzięki, że dzielisz się takimi projektami z nami.
Mam porpozycję - podawaj jeszcze jakie minimalne wymiary łoża (wydruku) - ja niedawno jeszcze miałem Prusa Mini - 18x18x18 -> to mocno mnie ograniczało w drukach - czasem musiałem ciąć projekty. Teraz czekam na Prusa IV, ma już przyjechąć tuż tuż do mnie: to będę maił trochę większą przestrzeń do druku.
Dzięki! I dzięki za sugestię, będę dodawać w przyszłych projektach, natomiast zawsze (a przynajmniej do czasu gdy nie zmienię drukarki :P, czyli jeszcze przez kilka dobrych miesięcy) będą to wymiary poniżej 22x22. We Frostpunku jest niewiele mniej niż 21cm (organizer budynków), reszta powinna wejść na spokojnie na mniejszym łóżku. Celuje też przeważnie w mniejsze pojemniki, które się powinny mieścić na mniejszych łożach, ale czasami jak jest jakiś komponent jednego typu (np. kostki czy surowce) to chcę wszystkie wrzucić do jednego pojemnika, więc wtedy może podchodzić do tych 22cm (ale staram się tego unikać, bo mimo że głównie robię to dla siebie to też chcę, by z tego inni mogli skorzystać z mniejszym łożem).
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Wleciał nowy insert do Dice Settlers:
printables

Cechy:
  • wspiera koszulki Sloyca 70 mikronów (może nawet więcej, ale to będzie tight fit, ale jest miejsce na drugim poziomie by je ewentualnie przechować),
  • wspiera pionowe przechowywanie,
  • wspiera dodatek Zachodnie Morze / Western Sea,
  • oddzielne pojemniki na każdy typ komponentów, by to ładnie pogrupować (surowce, kostki zdobywane podczas gry, kostki przyznawane na start gry, karty, kafle terenu itd.),
  • pojemnik na gwiazdki (punkty) z dodatkowym miejscem na nie podczas gry (z racji że nie zawsze używamy wszystkich, dla 3 jest ich mniej, dla 2 jeszcze mniej)
Dzięki temu insertowi setup powinien zająć maks 3 minuty.

Wymagania:
  • około 0.9kg filamentu,
  • łóżko minimum 210mm x 130mm.
Plany na przyszłość:
Spoiler:
Bardzo odległe plany na przyszłość:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2023, 21:59 przez sortirus, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 224
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 34 times
Been thanked: 36 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: DaaV »

Rewelacyjne inserty, gratulacje! Mnie też to zawsze smucili, że inserty w grach lub customy do zakupu są tylko storage solution a nie modularnymi elementami gry, które kilkukrotnie przyspieszają rozkładanie i zwiększają przyjemność z gry.

Też mam w planach druk insertów, na moim celowniku jest Star Wars: Rebelia, ale na razie dopiero projektuje na kartce, trzeba jeszcze stworzyć model a potem wydrukować u kogoś (nie posiadam jeszcze swojej drukarki).

Będę śledził Twój wątek, oby tak dalej! :)
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Wleciał nowy insert do W grocie króla gór:
printables

Cechy:
  • wspiera koszulki Sloyca 70 mikronów,
  • wspiera pionowe przechowywanie,
  • specjalny pojemnik na kafle tuneli z przechowywaniem pionowym w trakcie rozgrywki (podobne rozwiązanie do tego z wersji deluxe, ale bardziej kompaktowe),
  • pojemnik na surowce i na posągi.
Dzięki temu insertowi setup powinien zająć maks 3 minuty.

Wymagania:
  • około 0.5kg filamentu,
  • łóżko minimum 213mm x 180mm.
  • 8 magnesów 6mm x 3mm
Niestety jest jeden mały problem z tym insertem - zapomniałem o tych małych żetonach punktacji, ale nie zamierzam na tą chwilę tego naprawiać. Mogą one wlecieć do dowolnego pojemnika (ja np. wrzuciłem do złota, ale chyba w przyszłości będę je po prostu trzymał w woreczku obok kart, bo tam jest jeszcze trochę miejsca).

Plany na przyszłość:
Krótkie podsumowanie co się zmieniło od tamtego tygodnia - doszedł Nidavellir, do którego zamierzam zaprojektować insert, razem z dodatkiem Thingivellir, jak tylko go ogram.
Spoiler:
Bardzo odległe plany na przyszłość:
Spoiler:
W kolejnych insertach będę szukał rozwiązań oszczędzających filament. Mam już kilka pomysłów które np. w Karczmie by zaoszczędziły z 300-400g, więc całkiem sporo.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2023, 08:06 przez sortirus, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Wleciał nowy insert do Roll Player:
printables

Cechy:
  • wspiera koszulki Sloyca 70 mikronów,
  • wspiera oba dodatki + promo karty jak i postacie,
  • wspiera pionowe przechowywanie,
  • dashboard potwora, który organizuje go i jego małe karty podczas rozgrywki, by nie pałętały się po stole,
  • dashboard inicjatywy, tak by karty inicjatywy były uporządkowane + dodatkowe miejsce w nim na chochliki i wgłębienia na rynek.
Dzięki temu insertowi setup powinien zająć maks 10 minut (większość czasu to dobór postaci i chowańca, wszystko inne bardzo szybko się wykłada).

Wymagania:
  • około 720-820g filamentu (zależnie od ilości wydrukowanych plastikowych kart służących do oddzielenia różnych rodzajów kart, by je ładnie posortować),
  • łóżko minimum 212mm x 142mm x 160mm(wysokość).
  • 26 magnesów 4mm x 4mm
  • 4 magnesy 6mm x 3mm (opcjonalne, do pokrywek, bez tego też nie powinno się nic wysypywać bo jest
Plany na przyszłość:
Krótkie podsumowanie co się zmieniło od tamtego tygodnia - Abyss skończony i czeka w kolejce do opublikowania, doszedł Mage Knight - ale tutaj muszę go najpierw ograć i zobaczyć, czy inserty innych graczy są wystarczające czy jednak będę chciał sam zaprojektować.
Spoiler:
Bardzo odległe plany na przyszłość:
Spoiler:
Opracowałem już kilka technik, które pozwalają zaoszczędzić kilka/-naście gramów na każdym modelu, może nie dużo, ale zbierając to do kupy potrafi wyjść z 50-100g oszczędności przy mniejszych grach, 100-200g przy większych grach. Dalej szukam innych optymalizacji, a te które opracowałem zobaczycie w Abyssie.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2023, 11:59 przez sortirus, łącznie zmieniany 2 razy.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: Golfang »

Czy aby na pewno podajesz prawidłowe wymiary magnesów? 30 sztuk magnesów 40mm x 40mm? (takie podałeś w roll player) wydaje mi się że chodzi o 4mm x 4mm.
BTW właśnie drukuję Twój insert do Roll Playera :)
----------------
10% flamberg.com.pl
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Golfang pisze: 15 cze 2023, 07:11 Czy aby na pewno podajesz prawidłowe wymiary magnesów? 30 sztuk magnesów 40mm x 40mm? (takie podałeś w roll player) wydaje mi się że chodzi o 4mm x 4mm.
BTW właśnie drukuję Twój insert do Roll Playera :)
Tak, chodzi o 4mm x 4mm, coś mi się ostatnio zero zaczęło plątać tam gdzie nie trzeba :lol:

Mam nadzieje, że będzie się sprawować! :D. I też jak znajdziesz coś, co Twoim zdaniem warto poprawić to dawaj znać ;)


A że nadarzyła się okazja to oficjalnie zapowiem - zacząłem robić insert do mage knighta ultimate, będzie to chyba największe przedsięwzięcie i najbardziej filamento-żerne, nie tylko patrząc na wielkość pudełka ale też na kilka rozwiązań, które chcę wprowadzić, między innymi "wieża gracza", która między innymi będzie służyła do przechowywania wszystkiego związanego z daną postacią jak i będzie też jednym z elementów systemu zapisu gry. Niestety pojawi się zapewne dopiero za kilka tygodni, oby mi tylko miejsca w pudełku starczyło :D
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: Golfang »

sortirus pisze: 15 cze 2023, 08:06
Golfang pisze: 15 cze 2023, 07:11 Czy aby na pewno podajesz prawidłowe wymiary magnesów? 30 sztuk magnesów 40mm x 40mm? (takie podałeś w roll player) wydaje mi się że chodzi o 4mm x 4mm.
BTW właśnie drukuję Twój insert do Roll Playera :)
Tak, chodzi o 4mm x 4mm, coś mi się ostatnio zero zaczęło plątać tam gdzie nie trzeba :lol:

Mam nadzieje, że będzie się sprawować! :D. I też jak znajdziesz coś, co Twoim zdaniem warto poprawić to dawaj znać ;)


A że nadarzyła się okazja to oficjalnie zapowiem - zacząłem robić insert do mage knighta ultimate, będzie to chyba największe przedsięwzięcie i najbardziej filamento-żerne, nie tylko patrząc na wielkość pudełka ale też na kilka rozwiązań, które chcę wprowadzić, między innymi "wieża gracza", która między innymi będzie służyła do przechowywania wszystkiego związanego z daną postacią jak i będzie też jednym z elementów systemu zapisu gry. Niestety pojawi się zapewne dopiero za kilka tygodni, oby mi tylko miejsca w pudełku starczyło :D
MK Ultimate - super - jakoś rozsądnie rozwiązane miejsce na savy się przyda - zresztą na karty w koszulkach też - bo ta oryginalna wypraska nie mieści wszystkiego dobrze. Czekam z niecierpliwością, ale spokojnie mam co drukować przez ten czas oczekiwania. Na 100% Frostpunk. Pewnie jeszcze coś się znajdzie do wydruku.
----------------
10% flamberg.com.pl
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Wleciał nowy insert do Abyss:
printables

Cechy:
  • wspiera koszulki Sloyca 70 mikronów,
  • wspiera oba dodatki,
  • wspiera pionowe przechowywanie (haczyk - lepiej mieć miejsca na dole podczas przechowywania lub wydrukować pierwszą "warstwę" komponentów o ok. 40mm wyższą (pierwszą warstwę czyli komponenty które są na dole pudełka),
  • oddzielne pojemniki na każdy deck kart,
  • oddzielne pojemniki na żetony, perły, kości itd.
Dzięki temu insertowi setup powinien zająć maks 3 minut.

Wymagania:
  • około 350g filamentu (zależnie od ilości wydrukowanych plastikowych kart służących do oddzielenia różnych rodzajów kart, by je ładnie posortować),
  • łóżko minimum 125mm x 89mm.
W tym insercie może pojawiać się błąd w slicerze, ale powinno się wszystko dobrze wydrukować. Dodatkowo jak widać coś źle wykalkulowałem i jest zbyt dużo miejsca w pudełku, przez to niektóre komponenty mogą być trochę luźne gdy pudełko będziemy przechowywać pionowo. Mi to nie przeszkadza, dlatego póki co nic w tym insercie nie zmieniam.

Jak widać w tym insercie pojawiły się już pewne zmiany pod względem oszczędzania filamentu - głównie chodzi o te kwadraty, które są wydrążone w pokrywkach i "podłogach". W przyszłych insertach będę z nich korzystać aby uciąć te kilkadziesiąt gramów.

Plany na przyszłość:
Krótkie podsumowanie co się zmieniło od tamtego tygodnia - ostatnia rzecz została do opublikowania - Roll for the Galaxy. Jest to bardzo prosty insert - kilka pudełek na kości i gwiazdki, więc opublikuje go w sumie tylko gdy zabraknie mi innych rzeczy do publikacji.

Mage Knight Ultimate Edition jest już w trakcie projektowania. Niżej umieszczam mały sneakpeak, jest to "wieża" postaci/gracza, w niej będą przechowywane wszystkie żetony, karty i figurka postaci. Będą tutaj 4 szuflady, 2 dolne na figurkę i wszystkie żetony + miejsce na zapis kryształów many w ekwipunku i miejsce na zapis posiadanych umiejętności, 3 szuflada na talię kart + karty odrzucone, 4 szuflada na kartę postaci, karty jednostek razem z żetonem (wykorzystanym lub nie), karty podpowiedzi do umiejętności jak i karty na ręce. Można tutaj też ewentualnie przechowywać posiadane żetony umiejętności (ale tak jak wspomniałem, będzie też można je przechowywać w 1 szufladzie). Niektóre jednostki wymagają też kryształów many i w teorii powinny się też tutaj zmieścić, ale nie obiecuję. Jest to prototyp, więc sama wieża nie wygląda tak jak powinna, ale 2 pierwsze szuflady są już skończone i tak będą wyglądać. Prawdopodobnie będą 4 wieże do zapisu i 3 mini-wieże, już w postaci zwykłej, mało atrakcyjnej "szafki", z których będzie można wyciągnąć szuflady i włożyć do wieży z systemem zapisu.

Co chcę tym insertem osiągnąć?
- przede wszystkim dodać mechanizm zapisu, tak by było miejsce w tym insercie na różne żetony, karty itd, które są odkryte lub używane przez graczy. Chcę by zapis i schowanie do pudełka i później wczytanie gry zajmowało maks kilka minut, to myślę że zachęci zarówno mnie i moich znajomych jak i innych graczy do zagrania w tą grę, nawet gdy nie ma tych 6-10 godzin na rozegranie pełnego scenariusza,
- pierwsze moje klimatyczne nawiązanie w części "rozgrywkowej" insertu, czyli ta wieża gracza. Projektuję ją z myślą, by wyglądała ładnie na stole, dlatego dodałem teksturę cegieł, która oczywiście zwiększa filamento-żerność jak i zajmowane miejsce w pudełku, ale moim zdaniem warto. Gdy gracze się na to zdecydują to też zmniejsza miejsce zajmowane na stole - można talie kart, żetony tarcz i przypominajki do umiejętności trzymać w wieży a kartę postaci i żetony poziomu gracza trzymać na wieży,
- ogólne zmniejszenie i uporządkowanie miejsca zajmowanego przez grę na stole - ten aspekt niestety wiele zależy od dostępnego miejsca w pudełku. Jest to duże pudło, ale wieże gracza zajmują też dużo w nim miejsca, więc zobaczymy jak wyjdzie, ale chciałbym dodać "dashboardy" kart, tak jak zrobiłem to w roll playerze, aby zorganizować miejsce na stole jak i umożliwić szybki zapis dzięki temu dashboardowi.

Minus tego insertu - będzie on drogi, szacuję zużycie filamentu w okolicy 2-3kg. Czy warto? Dla graczy, którzy uwielbiają MK jak najbardziej, dla reszty - raczej nie i są już inne bardzo fajne, modularne inserty dostępne na thingiverse / printables. Ja się w MK zakochałem, dlatego zdecydowałem się na zrobienie insertu, który jest kilka poziomów wyżej od innych dostępnych jak i tych które zaprojektowałem, ale też kilka poziomów wyżej pod względem zużycia filamentu :(

Sneakpeak MG:
Spoiler:
Plany:
Spoiler:
Bardzo odległe plany na przyszłość:
Spoiler:
Na koniec jedno pytanie do Was, są tu osoby, które byłyby zainteresowane kupnem tych insertów? Dalej zamierzam publikować je za darmo, więc osoby które drukarki mają mogą je wydrukować za "free", ale myślę też o otworzeniu sklepu z tymi insertami dla osób, które drukarki nie mają. Cenowo te inserty wychodziłyby w okolicach insertów od popularnych sklepów z insertami, być może nawet kilkanaście złotych drożej, więc tutaj nie ma oszczędności, ale są moim zdaniem o wiele bardziej funkcjonalne i bardziej wytrzymałe.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: Golfang »

sortirus pisze: 11 cze 2023, 18:18 Wleciał nowy insert do Roll Player:
Kurcze zapomniałeś wspomnieć, że to jest insert do BIG BOXA :( mam prawie wszystko wydrukowane, próbuję upchnąć w pudełku a tu dupa - nie mieści się :( Zacząłem ogladać Twoje zdjęcia i dopiero teraz zauważyłem, że Ty masz wyższe pudełko... Wpisz taką informacje na swoim poście - żeby inni od razu wiedzieli.
Od razu obejrzałem screeny do Frostpunka - no i widzę że chyba nie masz figurek budynków i pracowników? Kurcze szkoda bo ja mam ALL-IN i fajny insert by mi się na to przydał.
----------------
10% flamberg.com.pl
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: sortirus »

Golfang pisze: 19 cze 2023, 07:03
sortirus pisze: 11 cze 2023, 18:18 Wleciał nowy insert do Roll Player:
Kurcze zapomniałeś wspomnieć, że to jest insert do BIG BOXA :( mam prawie wszystko wydrukowane, próbuję upchnąć w pudełku a tu dupa - nie mieści się :( Zacząłem ogladać Twoje zdjęcia i dopiero teraz zauważyłem, że Ty masz wyższe pudełko... Wpisz taką informacje na swoim poście - żeby inni od razu wiedzieli.
Od razu obejrzałem screeny do Frostpunka - no i widzę że chyba nie masz figurek budynków i pracowników? Kurcze szkoda bo ja mam ALL-IN i fajny insert by mi się na to przydał.
Całkowicie zapomniałem o tym że to big box, dawno temu kupiłem i wyleciało mi to z głowy że jakieś inne pudełko istnieje, dodałem to w tytule na printables i thingiverse. Masz samą podstawkę czy też jakiś dodatek? Jeśli samą podstawkę to byłbym w stanie przerobić kilka rzeczy by się wszystko pomieściło, dodatki raczej do podstawki już nie wejdą.

A Frostpunk tak, bez budynków i pracowników, sam ich nie mam, ale myślę że nie da rady wsadzić budynków do pudełka, a nawet jakby się udało to nie bez kompromisów - prawdopodobnie z jakąkolwiek modularnością będzie można się pożegnać i setup będzie zajmował tyle samo co z fabrycznym insertem. W moim zostały resztki luzu, w które jedyne co można wsadzić to jakiś dashboard o maks 1cm wysokości. Wspiera tylko Frostlandera, ale jest mała szansa że pracownicy wejdą tam gdzie meeple, ale niestety nie mam jak tego przetestować.
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: Golfang »

sortirus pisze: 19 cze 2023, 07:21 Całkowicie zapomniałem o tym że to big box, dawno temu kupiłem i wyleciało mi to z głowy że jakieś inne pudełko istnieje, dodałem to w tytule na printables i thingiverse. Masz samą podstawkę czy też jakiś dodatek? Jeśli samą podstawkę to byłbym w stanie przerobić kilka rzeczy by się wszystko pomieściło, dodatki raczej do podstawki już nie wejdą.
No ja mam podstawkę oraz dodatek Chochliki. Ten pierwszy dodatek na razie nie jest dostępny, ale jak się pojawi dodruk to kupię.
Spróbuję upchnąć w to 1 pudełko - wieczko nie będzie się domykać - ale szkoda mi takiego fajnego insertu zwłaszcza że już mam prawie wszystko wydrukowane
----------------
10% flamberg.com.pl
sortirus
Posty: 130
Rejestracja: 30 cze 2022, 00:17
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 21 times
Been thanked: 43 times

Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus - Mage Knight Ultimate Edition Preview

Post autor: sortirus »

Powoli prace nad insertem do MK:UE dobiegają końca, bardzo możliwe że się uda skończyć go w tym tygodniu, więc prawdopodobnie w ten weekend wpadnie insert na printables.

Mały preview:
- save system postaci,
- save system kości i order tokenów,
- save system mapy (a dokładniej żetonów na kaflach mapy, jak mają być rozmieszczone i tak trzeba niestety zrobić zdjęcie),
- wszystkie komponenty danego bohatera są w jednym miejscu, w "wieży" bohatera lub gracza, która dodatkowo jest przystosowana (funkcjonalnie jak i wyglądowo) by ją położyć na stole i dzięki temu zaoszczędzić miejsce jak i dodać trochę klimatu do gry.

Wstępnie szacuje że zapis i wczytanie (rozłożenie) gry zajmie z tym insertem około 10 minut, ale będę to obliczać dopiero pod koniec.

Będzie to mój najlepszy insert, dotąd najbardziej byłem dumny z insertu do TWoM, ale teraz MK:UE wskakuje na 1 miejsce z ogromną przewagą, ale są też minusy - będzie baaaaaaaardzo drogi, prawdopodobnie ok. 4kg filamentu i ok. 200-250h drukowania (przy 120mm/s). Z rzeczy które mi zostały i które jeszcze nie są na zdjęciu poniżej - save system mapy (mam już pomysł i zaprojektowane kilka elementów, zaczynam je drukować), pojemnik na żetony frakcji, pojemnik na volkara (figurka, karty, żeton + myślę czy potrzebne tu będzie dodatkowe miejsce na żetony armii) i pojemnik na umiejętności graczy z puli ogólnej.

A tak wygląda obecnie insert:
Obrazek

To moja pierwsza i chyba ostatnia przygoda z insertami premium :P
Moja kolekcja
Moje projekty 3d do plaszówek:
Printables Thingiverse
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: autopaga »

Po co zrobiłeś takie grube ścianki?
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty zrobione na drukarce 3d by Sortirus

Post autor: Golfang »

ehh szkoda szkoda - bo 5 kg gry to ja nie chcę :(
----------------
10% flamberg.com.pl
ODPOWIEDZ