Nakładka na stół

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Zwolay
Posty: 90
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Nakładka na stół

Post autor: Zwolay »

Witam-mój stól jest trochę za mały dla planszówkowych gabarytowych wielkoludów typu Frostpunk itp -wymyśliłem że zamówię sobie "tymczasowy blat" który położę na stół i tym samym zwiększę na czas rozgrywki jego powierzchnię-po skończonej grze ten blat włożę gdzieś za szafę i już.Z czego powinno to być zrobione żeby było lekkie, sztywne i tanie? Decha i produkty deskopodobne odpadają-może jakaś płyta PCV? Ten blat chciałbym w wymiarach mniej więcej 180 na 85 cm-dzięki za porady!
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Elo »

Ja sobie zrobiłem coś takiego o czym piszesz, ale mój jest bardzo ciężki bo na płycie pilśniowej. viewtopic.php?p=1031322#p1031322
Polecam zrobić na zawiasach, po złożeniu zajmuje jeszcze mniej miejsca.
Zwolay
Posty: 90
Rejestracja: 25 mar 2023, 10:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Zwolay »

Super- bardzo dziękuję!
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 551
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 239 times
Been thanked: 289 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: andrzejstrzelba »

Elo pisze: 21 maja 2023, 21:53 Ja sobie zrobiłem coś takiego o czym piszesz, ale mój jest bardzo ciężki bo na płycie pilśniowej. viewtopic.php?p=1031322#p1031322
Polecam zrobić na zawiasach, po złożeniu zajmuje jeszcze mniej miejsca.
Twój materiał to raczej płyta wiórowa. Płyta pilśniowa dostępna w sklepie typu OBI, Castorama będzie się nazywała płyta HDF. Ma 3 mm grubości, jest tania, lekka, giętka i nie nadaje się na nakładkę blatu stołu.
Piszę tylko żeby ktoś kto się zupełnie nie zna nie kupił w ciemno płyty HDF, bo raczej nie będzie mu potrzebna na blat stołu.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Elo »

Możliwe, dzięki za sprostowanie.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Koshiash »

andrzejstrzelba pisze: Ma 3 mm grubości, jest tania, lekka, giętka i nie nadaje się na nakładkę blatu stołu.
Ojtamojtam, Ikea wielokrotnie udowodniła, że płyta pilśniowa i karton to idealne materiały do produkcji mebli :mrgreen:

Ps. A w temacie: to stosunkowo drogi wariant, ale sklejka jest materiałem stanowiącym pewien kompromis pomiędzy wagą a sztywnością.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 551
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 239 times
Been thanked: 289 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: andrzejstrzelba »

Najlepsza byłaby płyta MDF, ale pewnie najdroższa i ciężka. Natomiast jest idealnie gładka i twarda.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Elo »

Czasem jak sobie myślę nad wersją 2.0 mojego stołu to kombinuję z jakąś cienką sklejką, pleksą lub aluminiową płytą i usztywnieniem ze styropianu czy czego podobnego pomiędzy.
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Nakładka na stół

Post autor: Maniake »

Witam,
Nie dokonca wiem gdzie mogę zadać to pytanie, dlatego piszę tutaj. Sam zabieram się za zrobienie stołu do gier planszowych. W internecie znalazłem ciekawe profile montażowe aluminiowe o gr. 2cm i chciałbym je wykorzystać do swojego projektu. Planuję budowe stołu o wymiarach 120x60cm, i teraz zastanawiam się jaka jest najbardziej optymalna głębokość stołu. Gram głównie z żoną w euro gry, czasami ląduje jak przyjdą znajomi coś w stylu Nemesis lub Lord of Hellas. Dlatego nie wiem czy te 2cm grubości profilu nie będzie za mało.
wisniax
Posty: 142
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 24 times
Been thanked: 15 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: wisniax »

Jak robisz stół sam to zrób tak jak Ci pasuje ;) W profesjonalnych stołach to średnio 10cm, co w większości przypadków w zupełności wystarcza. Dla mnie 2cm to byłoby za mało szczególnie jeśli mowa o pełnowymiarowym stole.
Tu masz np. projekt stołu mobilnego gdzie głębokość to niecałe 4 cm i w sumie wg mnie to jest minimum.

https://www.kickstarter.com/projects/at ... e%20tables
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Nakładka na stół

Post autor: Curiosity »

Maniake pisze: 26 wrz 2023, 20:21 Planuję budowe stołu o wymiarach 120x60cm
Nie za mały? Na Nemesis to już w ogóle będzie bieda, na Lords of Hellas po prostu nie starczy Ci miejsca.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Maniake
Posty: 77
Rejestracja: 25 sty 2018, 20:56
Lokalizacja: Zgorzelec
Has thanked: 1 time

Re: Nakładka na stół

Post autor: Maniake »

Curiosity pisze: 05 paź 2023, 20:20
Maniake pisze: 26 wrz 2023, 20:21 Planuję budowe stołu o wymiarach 120x60cm
Nie za mały? Na Nemesis to już w ogóle będzie bieda, na Lords of Hellas po prostu nie starczy Ci miejsca.
Będzie to mój pierwszy tego typu projekt i raczej traktuje to jako wersje beta. Tu gdzie teraz mieszkam ogranicza mnie przestrzeń, dzieci i warsztat, stąd pomysł na stół do gier prosty, nie wymagający dużego nakładu i miejsca. Co do rozmiaru to z tego co znalazłem plansza do LoH ma wymiary 84x56cm, tak samo jak do Nemesis. Dodatkowo do stołu planuje dorobić stojaki na planszetki i tego typu rzeczy. Jak wyjdzie ostatecznie okaże się niebawem, puki co trzeba poprawić projekt ;)
ODPOWIEDZ