Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
dannte
Posty: 725
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 419 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: dannte »

Matronis pisze: 06 kwie 2023, 21:14 Siemka (tak to znowu ja :wink: ),
mam pytanko (mam nadzieję, że ostatnie :D )

Chodzi o specjalne zdolności postaci. Wiem, że zdolność może być tylko raz na rundę, ale właśnie nie wiem jak to interpretować: czy chodzi o to że, np. w przypadku postaci odkrywca użyje zdolność specjalną np. dziecko szczęścia to czy w tej samej rundzie będę mógł użyć inną zdolność np. zwiad?

Z góry dzięki
pozdro
Tak, każda z czterech umiejętności może niezależnie być użyta raz na rundę. Z tego co pamiętam, to w instrukcji jest nawet propozycja, by zaznaczać to czarnym żetonem (który potem ściągasz na początku następnej rundy)
Awatar użytkownika
wynarator
Posty: 35
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:08
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: wynarator »

Tak, możesz użyć innej zdolności, po prostu nie możesz raz na turę dwa razy użyć tej samej - po użyciu zasłaniasz ją czarnym tokenem.
Matronis
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2022, 17:30
Has thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Matronis »

Siema,
po przebrnięciu prawie całej instrukcji mam jeszcze pewne wątpliwości:

1. Czy Piętaszek może użyć żetonów determinacji do celu innego niż przerzucanie wyniku na kości?
2. Ile żetonów determinacji wydaje Piętaszek i wg. jakiej karty (czy czegoś innego) do przerzucania wyniku na kości?
3. Czy karta pomysłu na scenariuszu np. maszt może być używana więcej niż jeden raz?
4. Co w przypadku jeżeli zabraknie żetonów determinacji, a efekt np. na kości mówi żeby dobrać np. 2 żetony determinacji?

Z góry dzięki
Pozdro osobie która poświęci czas na odpisanie mi 😉
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Erni »

Ad. 1 - Nie.
Ad. 2 - Dwa żetony, zgodnie z tym, co jest napisane na karcie Piętaszka.
Ad. 3 - Jeżeli nie ma adnotacji, że jest to przedmiot, który może być budowany wielokrotnie, to znaczy, że można go zbudować tylko raz.
Ad. 4 - jeszcze nigdy nie miałem takiej sytuacji. Ale gdybym miał, zastąpił bym te żetony jakimiś zamiennikami uznając, że nie są one limitowane.
Matronis
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2022, 17:30
Has thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Matronis »

Siemka
udało mi się przebrnąć instrukcje i mam jeszcze ostatnie 2 wątpliwości:

1. Czy w ciągu nocy poza obozem gracz może korzystać oprócz z przedmiotów uzyskanych podczas tej akcji z dostępnych przedmiotów?
2. Na karcie wydarzenia "Wyspa się buntuje" znajduje się ikona księgi i w treści wydarzenia jest druga taka ikona. Czy wtedy trzeba 2 razy rozpatrzyć znaczenie tej ikony?

Pozdro i standardowo z góry dzięki :wink:
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Erni »

Ad. 1 - W trakcie spędzania nocy poza obozem i tak nie można wykonywać żadnych akcji, więc z jakich przedmiotów można by ewentualnie wtedy skorzystać? Spędzając noc poza obozem korzystasz tylko z tego, co masz pod ręką, czyli ze znalezionego przez siebie jedzenia oraz z naturalnego schronienia, jeżeli oczywiście jest takie na kafelku, na którym spędzasz tę noc.
Ad. 2 - Tak.
Matronis
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2022, 17:30
Has thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Matronis »

Siemka,
rozumiem już (prawie) wszystko jeżeli chodzi o zasady. Mam jednak jeszcze jedno pytanko:
-jeżeli zwiększamy tymczasowo poziom broni to ten efekt działa przez jaki czas (do kolejnego użycia poziomu broni czy do końca rundy...)?

Pozdrawiam i z góry dzięki
Niko
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2016, 06:43
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Niko »

Z instrukcji:
Tymczasowo zwiększony poziom Broni – jeżeli efekt karty lub żetonu
itp. tymczasowo zwiększa poziom Broni, to nie należy zaznaczać tego efektu
na wskaźniku poziomu Broni. Poziom ten jest zwiększany tylko na czas działania,
które gracz podejmuje. Jeśli podczas tego samego działania, gracz musi
zmniejszyć poziom Broni, to standardowo zmniejsza go na torze poziomu Broni
i może otrzymać Rany, jeśli poziom Broni jest mniejszy niż liczba, o którą
trzeba go obniżyć.
Matronis
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2022, 17:30
Has thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Matronis »

Niko pisze: 11 kwie 2023, 13:09 Z instrukcji:
Tymczasowo zwiększony poziom Broni – jeżeli efekt karty lub żetonu
itp. tymczasowo zwiększa poziom Broni, to nie należy zaznaczać tego efektu
na wskaźniku poziomu Broni. Poziom ten jest zwiększany tylko na czas działania,
które gracz podejmuje. Jeśli podczas tego samego działania, gracz musi
zmniejszyć poziom Broni, to standardowo zmniejsza go na torze poziomu Broni
i może otrzymać Rany, jeśli poziom Broni jest mniejszy niż liczba, o którą
trzeba go obniżyć.
Tylko właśnie nwm czym jest ten czas działania (np. jeżeli kartą przedmiotu startowego (bodajże pistoletem) tymczasowo zwiększe poziom bronii na początku gry to kiedy ten poziom wraca do poprzedniego?
dannte
Posty: 725
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 419 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: dannte »

Matronis pisze: 11 kwie 2023, 13:19 Tylko właśnie nwm czym jest ten czas działania (np. jeżeli kartą przedmiotu startowego (bodajże pistoletem) tymczasowo zwiększe poziom bronii na początku gry to kiedy ten poziom wraca do poprzedniego?
Traktuj to jako efekt reakcji (czyli działanie aktywne, nie pasywne): masz poziom broni = 3, potrzebujesz 4, żeby pokonać drapieżnika - tymczasowo go zwiększasz na potrzeby rozpatrzenia tej walki, bo masz taką możliwość. I tyle.

Nie ma czegoś takiego jak tymczasowe zwiększenie poziomu broni na początku gry, bo na początku gry nie potrzebujesz tymczasowo zwiększać poziomu broni. (zwiększasz go tylko wtedy, gdy Ci do czegoś brakuje)
Matronis
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2022, 17:30
Has thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Matronis »

Siemka, mam pytanko odnośnie karty pomysłu/przedmiotu wilczy dół:

-czy jeżeli wyrzucimy tą ranę to czy oprócz otrzymania 2 pożywienia otrzymujemy też 1 ranę
-czy z tego przedmiotu można korzystać co rundę

Z góry thx :D
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Erni »

Rzucasz wskazaną kością. Jeżeli wypadnie symbol Rany, otrzymujesz 2x jedzonko. Nie otrzymujesz przy tym żadnych ran (przecież to nie Ty wpadłeś do dołu :wink: ).
Z Wilczego dołu możesz korzystać co rundę.
Matronis
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2022, 17:30
Has thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Matronis »

Siemka,

W trakcie gry w Robinsona nasunęło mi się pytanko. Czy zasada niespełnionych wymagań dotyczny Piętaszka np. akcja zagrożenia na karcie wydarzenia każe nam obniżyć poziom palisady o -1, a my nie posiadamy ani jednego poziomu palisady to czy wtedy ranę dostaję ja i Piętaszek czy tylko ja?

Z góry dzięki,
POZDRO
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 927
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Piętaszka nie dotyczy zasada niespełnionych wymagań.
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: davidstw »

Cześć nie wiem czy ktoś tu zagląda ale . . .
Czy korzystacie z opcji zagrody i ogródka z skrzyni skarbów. Mam wrazenie że jest tak ciasno z ilością rung że ciężko było by rozwinąć ogródek i zagrodę?
Czy może opcjonalnie dodajecie 2 rundy gratis żeby była szansa poszerzyć grę o te 2 mini dodatki?
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: michalp »

davidstw pisze: 16 cze 2023, 08:48 Cześć nie wiem czy ktoś tu zagląda ale . . .
Czy korzystacie z opcji zagrody i ogródka z skrzyni skarbów. Mam wrazenie że jest tak ciasno z ilością rung że ciężko było by rozwinąć ogródek i zagrodę?
Czy może opcjonalnie dodajecie 2 rundy gratis żeby była szansa poszerzyć grę o te 2 mini dodatki?
Kilka razy gralem z ogrodkiem, nie dodawalem rund ;). Mysle ze uzycie promki zalezy od scenariusza i ilosci graczy
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Uncle_Grga »

Używam, i to od początku. Częściej zagrody, bo te zioła to jednak pracochłonne, ale zagroda zawsze. Co więcej, w krytycznych momentach zdarzało mi się "zjesc" mieszkańców.. w myśl zasady: jest zwierzatko-jest jedzonko.. :roll: :wink:
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: davidstw »

Dzięki za odp. . .Chodzi mi o rundozernosc he Zagroda to 2 żywe papugi odłożone po akcji zbierania zasobów :] a często jak wiecie z doświadczenia w Robinsona wygrywa się na styk . . . Często w ostatniej albo w przedostatniej rundzie. Grając solo z pietaszkiem i psem to duże ryzyko wydawać 2 akcje zbierania zasobów bo albo z 1 pionkiem rzucamy kośćmi albo 2 pionkami bez rzutu (pewny sukces) tracimy możliwość realizacji innych celów bo chcemy wypełnić zagrodę:)
Tak że bolą mnie te 2 rundy . . . Zagrodę i ogródek w teorii mają ułatwiać grę a w praktyce pochłaniają cenę rundy pzdr
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Svensky95 »

Może banalne pytanie, ale kiedy gracz noc spędza poza obozem? Gdzieś czytałem że gracz poza obozem w nocy nie rozpatruje fazy pogody.
Czy chodzi o to że gracz dwoma pionkami oznaczył np. Eksplorację lub polowanie i to oznacza że nie jest w obozie?
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Erni »

Karta Przygody powie Ci, kiedy musisz spędzić noc poza obozem. Czekaj cierpliwie, na pewno niedługo taką kartę dobierzesz 😉.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: aduko »

Svensky95 pisze: 10 lip 2023, 18:04 Może banalne pytanie, ale kiedy gracz noc spędza poza obozem? Gdzieś czytałem że gracz poza obozem w nocy nie rozpatruje fazy pogody.
Czy chodzi o to że gracz dwoma pionkami oznaczył np. Eksplorację lub polowanie i to oznacza że nie jest w obozie?
Spoiler:


Fazę pogody rozpatrujesz niezależnie od tego, czy masz obóz, czy schronienie. W pierwszych rundach nie rzucasz kośćmi, ale jak masz jakieś żetony położne na akcji pogody, to musisz je rozpatrzyć (nawet, jak nie rzucasz kośćmi).
Ostatnio zmieniony 10 lip 2023, 21:12 przez aduko, łącznie zmieniany 2 razy.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: agt »

aduko pisze: 10 lip 2023, 20:57 Gracz spędza noc po za obozem jak go nie wybuduje. Jeżeli nie masz schronienia, tracisz 1 pkt wytrzymałości. Niezależnie ile wykorzystałeś pionków do akcji.

Fazę pogody rozpatrujesz niezależnie od tego, czy masz obóz. W piereszych rundach nie rzucasz kośćmi, ale jak masz jakieś żetony położne na akcji pogody, to musisz je rozpatrzyć (nawet, jak nie rzucasz kośćmi).
Nieprawda. To, o czym piszesz, to schronienie, nie obóz. Obóz istnieje zawsze. Karty mówią kiedy ktoś spędza noc poza obozem.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: aduko »

agt pisze: 10 lip 2023, 21:06
aduko pisze: 10 lip 2023, 20:57 Gracz spędza noc po za obozem jak go nie wybuduje. Jeżeli nie masz schronienia, tracisz 1 pkt wytrzymałości. Niezależnie ile wykorzystałeś pionków do akcji.

Fazę pogody rozpatrujesz niezależnie od tego, czy masz obóz. W piereszych rundach nie rzucasz kośćmi, ale jak masz jakieś żetony położne na akcji pogody, to musisz je rozpatrzyć (nawet, jak nie rzucasz kośćmi).
Nieprawda. To, o czym piszesz, to schronienie, nie obóz. Obóz istnieje zawsze. Karty mówią kiedy ktoś spędza noc poza obozem.
Ale gdzie było pytanie o karty? I fazę pogody zawsze rozpatrujesz.
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Svensky95 »

Erni pisze: 10 lip 2023, 18:34 Karta Przygody powie Ci, kiedy musisz spędzić noc poza obozem. Czekaj cierpliwie, na pewno niedługo taką kartę dobierzesz 😉.
Dziękuję bardzo za pomoc. Myślałem, że spędzanie nocy poza obozem to zasada "stała" i dlatego się pogubiłem. Grałem kilka razy w Robinsona ale jeszcze nigdy nie spotkałem karty z wydarzeniem ze spaniem poza obozem. Stąd moja niewiedza 😅
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 927
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Ale, żeś aduko namieszał.
Zawsze masz obóz jakiś obóz, nie zawsze masz schronienie. Za brak schronienia masz 1 ranę.

Jak ktoś spędza noc poza obozem - bo tak nakazuje mu to karta eksploracji - to :
a) zatrzymuje na noc przy sobie wszystko co w tej rundzie zdobył,
b) nie dotyczą go efekty z fazy pogody,
c) dostaje ranę za brak schronienia, chyba że akurat w tej turze odkrył kafelek z naturalnym schronieniem,
d) musisz nadal coś zjeść.
ODPOWIEDZ