Age of Steam - zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Age of Steam

Post autor: Palmer »

1. Dobrze rozumujesz, to by musiał być jakiś dziwny precedens, żeby móc wykorzystać awansem zdolność, której się nie ma. Chyba ze to jakiś dziwny addon nowej edycji.
2. Na torze dochodu są progi, za każde 10 wyżej na torze cofasz się co raz więcej po każdej rundzie. Dopóki nie przekroczysz 10 nie cofasz się w ogóle. Nie zerujesz tego toru, nowa runde zaczynasz tam gdzie skończyłeś poprzedni.
3. Pożyczek się nie da spłacić. W końcowej fazie gry nie byłoby to takie trudne. Jeśli move goods jest to nowa nazwa lokomotywy to na tym torze nie wolno się cofać, wątpię żeby ktoś chciał to robić, raczej jest walka o pójściew górę na tym torze.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Age of Steam

Post autor: Golfang »

Jestem po pierwszej rozgrywce solo.
Wygrałem z liczbą pieniędzy 111 - po spłacie wszystkich pożyczek. Gra jest bardzo fajna już nie mogę się doczekać gry 2 osobowej (na razie planuję z kumplem zagrać we dwóch i poćwiczyć - później spróbujemy pograć na 3+).

W czasie gry pojawiło się kolejne pytanie.
Czy w momencie gdy wybieram akcję PRODUCTION - kiedy dobiera się te 2 towary z worka i je rozkłada? Od razu po wybraniu tej akcji? No i jeszcze jedna sprawa z tym związana - czy wyciągam 2 towary z worka i je rozkładam wg swojego uznania, czy po kolei - najpierw pierwszy towar i ułożyć a potem drugi towar i ułożyć?
----------------
10% flamberg.com.pl
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Age of Steam

Post autor: Palmer »

Robisz to na początku fazy "goods growth", rozkładasz w wybrane przez siebie miejsca, losujesz 2 na raz, potem rozkładasz.
TOKULIGOWSKI
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2014, 15:33
Has thanked: 22 times
Been thanked: 5 times

Re: Age of Steam

Post autor: TOKULIGOWSKI »

Jestem świeżo po lekturze instrukcji i wszelkich wątków na forum. Wydaje mi się (może tylko wydaje), iż załapałem zasady mam tylko problem z jednym elementem - czym różni się kafelek z narysowanym białym dyskiem (wiochą) od zwykłego kafelka (np tor prosty)+ drewnianego dysku? Czy to nie jest to samo? Jeśli tak to czemu występuje w dwóch wariantach?
Z góry dziękuję za pomoc
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Age of Steam

Post autor: Palmer »

Niczym się nie różnią.
Te z narysowaną wioską są bardziej skomplikowane, nie wszystkie dałoby się stworzyć przez położenie dysku na podstawowe tory, np. rozjazd typu Y
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: vinnichi »

Czy ktoś posiada zasady do tej mapy:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... apocalypse

Wiem że Edward zrobił tłumaczenie zasad na HC ale szukam wersji "pisanej". Jeśli ktoś mógłbym pomóc to proszę się odezwać.
EDIT: Ok mam
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: skiba »

Wczoraj graliśmy w Age of Steam. Mam wersję Deluxe, a w niej są kostki dóbr w 6 kolorach. Jednym z tych kolorów jest biały. Jako że na mapie nie było białych miast (w ogóle ich nigdzie nie ma) to założyliśmy, że białe kostki do "zapchajdziury" - martwe towary, których nie dostarczymy nigdzie.

Potem doczytałem zasady innych map i jedna z nich wykorzystuje białe kostki jako "cotton". W instrukcji nie jest nigdzie napisane, że białych kostek nie używa się w grze chyba że scenariusz jakiś nakazuje to zrobić. Stąd też białe kostki były w obrocie.

Czy dobrze rozumiem, że ogólnie białych kostek dóbr się nie używa (poza wspomnianą jedną mapą z "cotton") tylko w instrukcji zapomnieli o tym wspomnieć? :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: adalbert »

Tak, białych kostek używa się tylko wtedy, kiedy mówi o tym scenariusz.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Age of Steam - zasady i pytania

Post autor: shaggy92 »

Czy jest szansa dorwać tą nową wersje Age of Steam? Czy jest planowany jakikolwiek dodruk tego?
Czy wersja delux to po prostu ta nowa wersja czy było kilka wersji różniących się zawartością?
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Age of Steam - zasady i pytania

Post autor: krwlng »

shaggy92 pisze: 20 paź 2021, 10:45 Czy jest szansa dorwać tą nową wersje Age of Steam? Czy jest planowany jakikolwiek dodruk tego?
Czy wersja delux to po prostu ta nowa wersja czy było kilka wersji różniących się zawartością?
Ta nowa wersja wydana przez EGG to Age of Steam: deluxe edition i przynajmniej jeden dodruk już był (poprawili błędy w nazwach na mapach), jest wersja zwykła deluxe i kickstarter (w wariancie z 90 i 100 żetonami w środku) - wersja KS ma dodatkowo drewniane pociągi zamiast dysków i kilka map z KS + żetony pokerowe są z nadrukowaną wartością.
Z dostępnością rzeczywiście słabo, ja dorwałem grę w planszostrefie jakoś w lipcu/sierpniu jak ściągnęli kilka stuk - proponuję tam pytać albo polować na grę z drugiej ręki.
Ponoć jeszcze w tym roku ma być kampania na KS z dodatkowymi mapami od Age of Steam - tam też będzie można zakupić grę, ale to około rok czekania.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Abizaas »

Co się dzieje w sytuacji gdy w fazie IX. Goods Growth wylosujemy miasto które nie znajduje się na mapie? Np. Pittsburg zaczyna bez ciemnych miast, czy w takim wypadku drugi rzut w tej fazie jest ignorowany aż któryś z graczy nie postawi ciemnego miasta na planszę?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
thufir hawat
Posty: 45
Rejestracja: 04 maja 2020, 19:37
Has thanked: 112 times
Been thanked: 37 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: thufir hawat »

Abizaas pisze: 27 maja 2023, 19:50 Co się dzieje w sytuacji gdy w fazie IX. Goods Growth wylosujemy miasto które nie znajduje się na mapie? Np. Pittsburg zaczyna bez ciemnych miast, czy w takim wypadku drugi rzut w tej fazie jest ignorowany aż któryś z graczy nie postawi ciemnego miasta na planszę?
Kompletnie nic się nie dzieje, po prostu kostki nie wchodzą na planszę
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Age of Steam - zasady i pytania

Post autor: rob666 »

Witam, takie pytanie - faza zwiększenia towarów; plansza podzielona jest na 2 czesci: czarna i jasna. W kazdej z nich jest takze podział na kostki/miasta 1-6 oraz literki/miasta A-D.
1. Jezeli dla jakiejs kolumny np.3 skoncza sie towary, to mam wziac towary z A ?
2. Jeżeli miasto A jest na mapie, a mam towary jeszcze w 3, to po jej wyrzuceniu towar idzie na miasto 3 ORAZ na miasto A ?

Będę wdzięczny za (p)odpowiedź.
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Age of Steam - zasady i pytania

Post autor: _leigam_ »

rob666 pisze: 23 paź 2023, 13:51 Witam, takie pytanie - faza zwiększenia towarów; plansza podzielona jest na 2 czesci: czarna i jasna. W kazdej z nich jest takze podział na kostki/miasta 1-6 oraz literki/miasta A-D.
1. Jezeli dla jakiejs kolumny np.3 skoncza sie towary, to mam wziac towary z A ?
2. Jeżeli miasto A jest na mapie, a mam towary jeszcze w 3, to po jej wyrzuceniu towar idzie na miasto 3 ORAZ na miasto A ?

Będę wdzięczny za (p)odpowiedź.

Zasada jest prosta, jak wypadnie ci powiedzmy kość 3ka i jest miasto A na mapie to wrzucasz kostkę (jeśli jest dostępna) z 3 kolumny na miasto 3 i z kolumny A (która jest pod kolumną 3) na miasto A. Jak miasto nie jest na mapie, albo kostka nie jest dostępna w odpowiedniej kolumnie to nic się nie dzieje. Nie może kostka z 3 kolumny wpaść na miasto A ani odwrotnie.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2023, 16:33 przez _leigam_, łącznie zmieniany 1 raz.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Age of Steam - zasady i pytania

Post autor: rob666 »

_leigam_ pisze: 23 paź 2023, 14:13 Nie może kostka z 3ki wpaść na miasto A ani odwrotnie.
To jak wrzucić kostke na miasto A zatem ?
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Age of Steam - zasady i pytania

Post autor: rob666 »

rob666 pisze: 23 paź 2023, 14:51
_leigam_ pisze: 23 paź 2023, 14:13 Nie może kostka z 3ki wpaść na miasto A ani odwrotnie.
To jak wrzucić kostke na miasto A zatem ?
Nie ma pytania - zrozumiałem, że z kości 3 a nie z kolumny 3 :)
Dzieki za pomoc
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Age of Steam - zasady i pytania

Post autor: _leigam_ »

rob666 pisze: 23 paź 2023, 14:57
rob666 pisze: 23 paź 2023, 14:51
_leigam_ pisze: 23 paź 2023, 14:13 Nie może kostka z 3ki wpaść na miasto A ani odwrotnie.
To jak wrzucić kostke na miasto A zatem ?
Nie ma pytania - zrozumiałem, że z kości 3 a nie z kolumny 3 :)
Dzieki za pomoc
Edytowałem post, żeby był bardziej zrozumiały dla potomnych.
Skora lampka się zapaliła to możesz już zmienić awatar :wink:
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Age of Steam - zasady i pytania

Post autor: Nidhogg »

Ja mam pytanie o licytacje, gdy w poprzedniej turze ktoś wybrał darmowy pass.
Czy z związku z darmowym passem gracz będzie musiał przelicytować samego siebie by zostać w grze?
Już podaje przykład, który mam nadzieję rozwieje wątpliwości co do pytania.

Mamy 3 graczy A,B,C
gracz B w poprzedniej rundzie wybrał akcje że raz może spasować i pozostać w licytacji.
Licytacja się zaczyna
A daje 2 miliony
B korzysta z prawa passa i pozostania w licytacji
C pasuję
I teraz czy A musi podbić stawkę (przebić sam siebie) czy jako że daje najwięcej nie musi się przebijać i decyzja przechodzi na gracza B?

Edit.
Znalazłem w oficjalnym FAQ https://boardgamegeek.com/wiki/page/Age ... m_FAQ#toc6
Nie trzeba samego siebie przebijać
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
ODPOWIEDZ