Aplikacje do gier- data przydatności

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4614
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Mr_Fisq »

Miszon pisze: 19 maja 2023, 20:46 No dobrze, nie ja decyduje, czy ktoś chce z niej korzystać, czy nie. obiektywnie i tak nie da się z nią ukończyć gry (o ile kojarzę, nie przejdzie się ją rozdziału dziejącego się w tamtejszym "upside down", gdzie rzucamy kością, by sprawdzić jaki paragraf przeczytać), trzeba mieć i tak papierową książkę.
Czyli nie dość, że jest nie wspierana, to na dodatek wadliwa?
:mrgreen:
jak dobrze, że pozbyłem się tej gry już jakiś czas temu :mrgreen:

Miszon pisze: 19 maja 2023, 20:46 Ale wróćmy do początku, czyli tego, że odpowiedź AR jest słuszna, zgodna z prawdą i raczej trudno oczekiwać innej.
No przecież:

Nie mają płaszcza? Nie mają... Na co drążyć temat.

Chyba agree to disagree?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

Mr_Fisq pisze: 19 maja 2023, 21:12
Czyli nie dość, że jest nie wspierana, to na dodatek wadliwa?
:mrgreen:
jak dobrze, że pozbyłem się tej gry już jakiś czas temu :mrgreen:

Nie mają płaszcza? Nie mają... Na co drążyć temat.

Chyba agree to disagree?
Wystarczy uznać, że aplikacji nie ma i wtedy wszystko jest OK. :-) Bo płaszcz był gratis, a poza tym i tak jest za ciepło żeby chodzić w płaszczu.

Apka ma 2 plusy: hinty jak przejść rozdział, oraz głosowy podkład tekstów które są na wejściach do lokacji. Ale tych drugich zdaje się nie ma po polsku.

Bardziej bym zwrócił uwagę na firmy, które w ogóle nie dały odpowiedzi, bo to one nie mają płaszcza, a także gry, które bez apki nie zadziałają w ogóle.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: BOLLO »

Komentarz firmy Rebel.
Dzień dobry.

Dziękujemy za wiadomość i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

Odnosząc się do pierwszego z postawionych przez Pana pytań, to udzielenie „gwarancji” funkcjonowania danej aplikacji w tak długim okresie, jaki był Pan uprzejmy przywołać w swojej wiadomości (np. 10 lat) nie jest możliwe, na co wpływ ma wiele czynników, poczynając od niemożności przewidzenia, szczególnie z tak dużym wyprzedzeniem, stopnia i dynamiki rozwoju technologicznego urządzeń i systemów operacyjnych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania danej aplikacji, po kwestie formalne związane ze wsparciem danego produktu, takie jak np. problematyka udzielanych licencji oraz współpraca z podmiotami zewnętrznymi.

Oczywistym pozostaje, że - tak jak ma to miejsce w przypadku innego rodzaju produktów funkcjonujących na rynku, np. gier komputerowych/konsolowych nastawionych wyłącznie na rozgrywkę sieciową, której możliwość prowadzenia uzależniona jest od utrzymywania serwerów do tego przeznaczonych – znaczny upływ czasu od zakończenia oficjalnego wsparcia gry przez oryginalnego wydawcę może przekładać się na poprawność funkcjonowania towarzyszącej jej aplikacji.

Powyższe jest immanentną cechą tytułów z aplikacją, co też należy mieć na uwadze kupując tego rodzaju produkt „z drugiej ręki”, zwłaszcza po latach od zakończenia jego oficjalnej dystrybucji. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tego typu kwestiach, należy zarekomendować kontakt z wydawcą, który bez wątpienia będzie służył możliwie najlepszym doradztwem. Nie ulega również żadnej wątpliwości, że – jako wydawca – nigdy nie będziemy sprzedawać produktu, którego (wymagana do użytkowania) aplikacja aktualnie nie działa.

Co się tyczy drugiej części Pańskiej wiadomości, to z naszej strony zawsze i niezmiennie dokładamy wszelkich starań, aby regularnie przesyłać oryginalnemu wydawcy (odpowiedzialnemu za tworzenie i rozwój aplikacji) wszelkie dane i informacje, o które ten prosi, tak aby aplikacja (w tym jej polska wersja językowa) dostępna była w najnowszej możliwej wersji.

Warto nadmienić, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, częstokroć aplikacje towarzyszące są udostępniane na kilku niezależnych platformach. Dzięki temu rozszerzony zostaje znacznie wachlarz urządzeń, na których dana aplikacja może być uruchomiona. Przykładem tego rodzaju pozycji są gry: „Władca Pierścieni: Podróże przez Śródziemie” oraz „Descent: Legendy Mroku” (oryginalny wydawca – FFG).

W przypadku gry „Familiar Tales” od studia Plaid Hat Games – wydanym nakładem naszego wydawnictwa pod tytułem „Opowieści z Pryncypii: Królewna Łucja i obrońcy królestwa” – twórcy przewidzieli potencjalne utrudnienia funkcjonowania na starszych urządzeniach, dodając jednakowoż w ustawieniach opcje przesyłania dubbingu oraz muzyki. Zgodnie z podaną informacją: „dzięki tej opcji ryzyko, że aplikacja zawiesi się na starszym urządzeniu jest niższe”.

W trakcie tworzenia aplikacji do gry „Kroniki zamku Avel” (tytuł Studia Rebel), która służy głównie do generowania nowych układów planszy i nie jest wymagana do pełnej rozgrywki, uwzględniliśmy również analogową formę map przygód dostępną do samodzielnego pobrania i wydrukowania (rules repository Chronicles of Avel).

Tytułem podsumowania pragniemy wskazać, że pozostajemy w ciągłym kontakcie z naszymi partnerami i dokładamy wszelkich starań, aby jak najdłużej utrzymywać, rozwijać i aktualizować aplikacje towarzyszące wydawanym przez nas tytułom.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 769
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 280 times
Been thanked: 184 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Seraphic_Seal »

BOLLO pisze: 25 maja 2023, 10:22 Komentarz firmy Rebel.
Spoiler:
I jak odbiór tej wiadomości?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: garg »

Mój odbiór - OK. Piszą sensownie, na temat i z rozsądnymi argumentami.

Dlatego nie kupuję już gier opartych na aplikacji :mrgreen: . Mam co prawda Kroniki zbrodni, ale to był jednorazowy wyskok. Detektywa też się pozbywam.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: BOLLO »

Seraphic_Seal pisze: 25 maja 2023, 14:02
BOLLO pisze: 25 maja 2023, 10:22 Komentarz firmy Rebel.
Spoiler:
I jak odbiór tej wiadomości?
Odebrałem pozytywnie i nawet się odniosłem w dalszej korespondencji ale jest to jednak bardziej rozwinięta myśl niczym AR. Coś na zasadzie " staramy się ale i tak oboje dobrze wiemy że to ma umierać by klienci kupowali kolejne nowsze gry".
Fajnie że ten problem dosyć mocno otworzył mi na oczy i już wiem co powinienem robić z grami które mają aplikację.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 416 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: miker »

BOLLO pisze: 25 maja 2023, 10:22 Komentarz firmy Rebel.
Spoiler:


Uważam, że pomimo mojej małej sympatii do firmy Rebel, ta odpowiedź jest jak najbardziej właściwa i nawet nie znam nikogo, kto udzieliłby lepszej. Podejście bardzo sensowne.
Plusem jest, że uznane IP (np. Star Wars) zazwyczaj mają rzesze fanów tworzące apki do gier, nierzadko lepsze niż oryginały i pozwalające zagrać grę z apką niezależnie od platformy. To cenię i dlatego wszedłem w Imperium Atakuje w tym roku, mimo że FFG już tego nie robi.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: ponika »

BOLLO pisze: "staramy się ale i tak oboje dobrze wiemy że to ma umierać by klienci kupowali kolejne nowsze gry"
Raczej "staramy się, ale dobrze wiemy że nikt nie ma pojęcia co będzie za 5 lat, czy urządzenia nadal będą wyglądały jak dziś, czy nikt nam nie podkupi licencji, czy gra sprzeda się w nakładzie równoważącym informatyka piszącego aktualizacje".

Myślę, że umieranie aplikacji jest raczej niekorzystne marketingowo, za to jej otwarcie może dać grze drugie życie. Spokojnie widzę potencjał w np fanowskich kampaniach do Podróży przez Śródziemie (tak na boku - nie wyobrażam sobie nudniejszych kampanii niż te oficjalne)
gregorry
Posty: 117
Rejestracja: 18 sie 2019, 11:27
Has thanked: 28 times
Been thanked: 26 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: gregorry »

Ciekawe jest, że Rebel opisuje to trochę "robimy co możemy ale różnie bywa" powołując się między innymi na "Familiar Tales". Jednak nie nie wspierają się komentarzem autora odnośnie "obietnicy uwolnienia apki w razie problemów": https://boardgamegeek.com/thread/275583 ... ess-option.

Czyżby nie byli do końca tego świadomi? Czy może to chodzi o problem licencyjny polskiego tłumaczenia w takiej sytuacji?
Obawiam się, że to po prostu niewiedza, niezrozumienie możliwości i dostępnych opcji (czego ciężko oczekiwać, w końcu są ekspertami w innej dziedzinie).
Jednak, skoro już mocno wchodzą w tematy aplikacji to może pora liznąć trochę temat i to tylko kwestia edukacji wydawców, pokazania, że można inaczej.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: litk »

gregorry pisze: 26 maja 2023, 09:08 Ciekawe jest, że Rebel opisuje to trochę "robimy co możemy ale różnie bywa" powołując się między innymi na "Familiar Tales". Jednak nie nie wspierają się komentarzem autora odnośnie "obietnicy uwolnienia apki w razie problemów": https://boardgamegeek.com/thread/275583 ... ess-option.

Czyżby nie byli do końca tego świadomi? Czy może to chodzi o problem licencyjny polskiego tłumaczenia w takiej sytuacji?
Obawiam się, że to po prostu niewiedza, niezrozumienie możliwości i dostępnych opcji (czego ciężko oczekiwać, w końcu są ekspertami w innej dziedzinie).
Jednak, skoro już mocno wchodzą w tematy aplikacji to może pora liznąć trochę temat i to tylko kwestia edukacji wydawców, pokazania, że można inaczej.
Wymaganie aplikacji do Familiar Tales spowodowało to, że zrezygnowałem z tej pozycji, ale nie wiedziałem że do pobrania jest apka offline na Windowsa! Działa na vbox pod Win7, także gierka ponownie wskakuje na listę. Jeśli tak mogłoby to wyglądać w przypadku każdej gry z apką to byłbym zadowolony.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 136
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 148 times
Been thanked: 52 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: The Fifth Horseman »

Z mojego punktu widzenia, gry powinny być projektowane tak aby aplikacja stanowiła ułatwienie rozgrywki, ewentualnie dodawała jakiś kontent (efekty dźwiękowe, randomizacja) ale grę dało się rozegrać od A do Z bez sięgania po nią.
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Dr_Kecaj »

Temat do mnie wrócił, gdy po latach od skończenia przygód z Posiadłością Szaleństwa zakiełkowała mi myśl w głowie, by dozbierać dodatki, których nie mam.
W efekcie rozważań, zrezygnowałem.Mimo sporej swego czasu popularności, gra ma już swoje lata i ciężko się wyzbyć poczucia, że cykl życia produktu dobiega w niej końca.
A znając moje szczęście dzień po zakupie ogłosiliby 3 edycję 😉
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: BOLLO »

Wczoraj dostałem taką informację na jeden z moich tel.
"Uprzejmie informujemy że dnia 23/10/2023 twoja aplikacja whatsapp przestanie działać"
I ja to mega szanuje. Owszem jestem zły bo tel sprawny ale mam czas aby się przygotować do apokalipsy czyli braku WU :mrgreen:
Jaki świat byłby lepsze gdyby wydawcy też informowali o tym że dnia tego i tego appka przestaje działać albo nie będzie już supportowana.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: agt »

A wiadomo z jakiego powodu przestanie działać?
Coś o podłożu technicznym, czy obraziłeś jakieś bóstwo socialmediów zachowaniem niezgodnym z oczekiwanym?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: BOLLO »

agt pisze: 28 lip 2023, 14:58 A wiadomo z jakiego powodu przestanie działać?
Coś o podłożu technicznym, czy obraziłeś jakieś bóstwo socialmediów zachowaniem niezgodnym z oczekiwanym?
Za stary telefon. :mrgreen:

Najnowszy też nie dobrze bo nie działają inne apki ...

Obrazek
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

Pewnie masz stary system, na który nie będzie już aktualizacji apki.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
mrozigor
Posty: 45
Rejestracja: 23 paź 2008, 20:29
Has thanked: 104 times
Been thanked: 31 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: mrozigor »

Tutaj raczej w drugą stronę - aplikacja została napisana pod starszą wersję systemu i nie jest aktualizowana do nowszej (chociażby zmiany związane z obsługą uprawnień etc.). Dlatego pewnie warto sobie zostawić urządzenie ze starszym Androidem ;)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że Whatsapp nie jest aktualizowany do nowszych systemów.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: agt »

Ja rozumiem, że weekend się zaczął, ale Wam się naprawdę srogo coś myli. Czytanie tego nawet jest zabawne :D

Przecież Bollo pisał o sytuacji, że system jest za stary na Whatsapp.
A sytuacja z drugą apką była ciekawostką dla przeciwwagi.
Pomnik
Posty: 291
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 141 times
Been thanked: 96 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Pomnik »

BOLLO pisze: 28 lip 2023, 14:50 Wczoraj dostałem taką informację na jeden z moich tel.
"Uprzejmie informujemy że dnia 23/10/2023 twoja aplikacja whatsapp przestanie działać"
I ja to mega szanuje. Owszem jestem zły bo tel sprawny ale mam czas aby się przygotować do apokalipsy czyli braku WU :mrgreen:
Jaki świat byłby lepsze gdyby wydawcy też informowali o tym że dnia tego i tego appka przestaje działać albo nie będzie już supportowana.
Byku ale nie porównuj apki-moloch wykorzystywanej codziennie przez tłum ludzi do hobbystycznej apki odpalanej przez ułamek tego tłumu i to raz na jakiś czas xD
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
mrozigor
Posty: 45
Rejestracja: 23 paź 2008, 20:29
Has thanked: 104 times
Been thanked: 31 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: mrozigor »

agt pisze: 28 lip 2023, 20:37 (...)
A sytuacja z drugą apką była ciekawostką dla przeciwwagi.
I do niej się odniosłem, chociaż może faktycznie nie do końca czytelnie ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: BOLLO »

Kolejna gra w kolekcji w ktora juz nie pogram bo trzeba sie cofac w technologi :lol:


Obrazek
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5156
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1061 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: BOLLO »

Jest nadzieja. Pożyczyłem jakiś stary tel z Androidem 8.0 i można instalować tam SW Imperium Atakuje oraz XCOM. Tainted Graill pewnie też. Wychodzi na to że warto mieć w posiadaniu jakiś stary telefon w razie W...trochę to kretyńskie ale cóż, ja wciąż mam w piwnicy starego kompa z win98 aby pograc sobie w Incubation :mrgreen:
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 947
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 83 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Leinadus »

A próbowałeś ściągnąć apkę i zainstalować na nowym? Np z apk pure?
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Aplikacje do gier- data przydatności

Post autor: Miszon »

Zaraz zaraz - ja mam Android 13 i Tainted Grail mi działa.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ