Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: predki »

Hrosskar pisze: 24 maja 2023, 12:28 Teoretycznie to wydanie z linku już jest w wersji 3.0, ale z tego, co się orientuję, nie zmieniali grafik w porównaniu do wersji 2.0. Same kafelki mają lekko zaokrąglone narożniki w 3.0 w porównaniu do 2.0. Jak kupowałem jakieś najnowsze mini dodatki z Cundco.de już w wersji 3.0, to nie zauważyłem, żeby moja wersja 2.0 odstawała jakoś od tych 3.0. Zresztą na wiki Carcassonne wersja 2.0 i 3.0 jest traktowana jako jedna.
Wersja 3.0 różni się od 2.0 - styl grafik jest ten sam, ale np. miasta są znacznie gęściej zabudowane i różnią się samym obrazkiem. Przykłady poniżej:
Wersja 2.0
Obrazek
Wersja 3.0
Obrazek
Płytki na zdjęciach może nie są identyczne, ale np. ta z miastem na całą płytkę jest tylko jedna w grze.
Dla porównania jeszcze wersja 1.0:
Obrazek
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Mr_Fisq »

Ok, czyli jednak są różnice - jak ktoś jest estetą to lepiej poczekać na powrót big boxa, niż ryzykować trafienie grafik 2.0 w samodzielnych dodatkach.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

W wersji 3.0 masz obecnie Big boxa, podstawkę i niektóre mini dodatki dostępne na cundco.de. Pytanie, czy w wersji 3.0 pojawią się dodatki, które wyszły w wersji 2.0.
Ja osobiście nie zauważam tych różnic jak gram, co innego jakby łączyć wersję 1.0 z 2.0 - tam różnice są duże, nie tylko w grafikach, ale również w zasadach.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: garg »

Hrosskar pisze: 24 maja 2023, 13:23 W wersji 3.0 masz obecnie Big boxa, podstawkę i niektóre mini dodatki dostępne na cundco.de. Pytanie, czy w wersji 3.0 pojawią się dodatki, które wyszły w wersji 2.0.
Ja osobiście nie zauważam tych różnic jak gram, co innego jakby łączyć wersję 1.0 z 2.0 - tam różnice są duże, nie tylko w grafikach, ale również w zasadach.
A jakie zasady się zmieniły?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

garg pisze: 24 maja 2023, 14:31
Hrosskar pisze: 24 maja 2023, 13:23 W wersji 3.0 masz obecnie Big boxa, podstawkę i niektóre mini dodatki dostępne na cundco.de. Pytanie, czy w wersji 3.0 pojawią się dodatki, które wyszły w wersji 2.0.
Ja osobiście nie zauważam tych różnic jak gram, co innego jakby łączyć wersję 1.0 z 2.0 - tam różnice są duże, nie tylko w grafikach, ale również w zasadach.
A jakie zasady się zmieniły?
Szczerze, to nie wnikałem osobiście, bo mam tylko 2.0 i część rzeczy 3.0, kiedyś czytałem dyskusję na ten temat i stąd to wiem. Natomiast w wielu miejscach spotkałem się ze stwierdzeniem, że wersja 1.0 nie jest kompatybilna z 2.0.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 346
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: dispe »

w wersji 3.0 zniknął krzyż z klasztorów
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: bdm »

Wersja 1.0 oczywiście najfajniejsza. :)

Sam posiadam 2.0 i kilka dodatków ale ta gra jest najlepsza bez dodatków i 1vs1.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

dispe pisze: 27 maja 2023, 23:11 w wersji 3.0 zniknął krzyż z klasztorów
Serio? Nawet tutaj komuś to przeszkadzało? Brak słów.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: predki »

Jak sobie pomyślę, to jedyne, co może nie pasować między 1.0 i 2.0/3.0, to zasady związane z Opatem.
Na płytkach 1.0 nie ma ogrodów, więc gra z opatem będzie wyglądała inaczej niż powinna. Do tego któryś z mikrododatków brał pod uwagę farmy znajdujące się na niektórych płytkach i tu znowu może być problem z płytkami 1.0. A poza tym różnic nie ma.
Oczywiście jest jeszcze kwestia rewersów, ale te nawet różniły się między dodatkami z tej samej wersji - nic dziwnego, jak gra jest produkowana na przestrzeni tylu lat i to w przynajmniej 3 różnych fabrykach (Altenburg, Ludofakt i NSF).
Podobnie lekka różnica w zaokrąglonych narożnikach. Sprawę zawsze można rozwiązać stosując woreczek lub wieżę przy dobieraniu płytek.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: 8janek8 »

Pytanie do fanów: czy są jakieś plany wydania w jednym pudełku gry z wszystkimi (lub prawie wszystkimi) dodatkami, które się do tej pory ukazały?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

8janek8 pisze: 06 lip 2023, 23:03 Pytanie do fanów: czy są jakieś plany wydania w jednym pudełku gry z wszystkimi (lub prawie wszystkimi) dodatkami, które się do tej pory ukazały?
Szczerze? To wątpię. Mam w moim BigBoxie schowane wszystkie duże dodatki, Mgłę nad Carcassonne i mnóstwo małych rozszerzeń i wszystko mi weszło na styk, z własnoręcznie zrobionym insertem. Gdyby mieli to wydać jako wersję sklepową, to koszt pewnie byłby ponad 1000 zł.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: 8janek8 »

W takim razie zwracam sie o poradę, ponieważ chciałbym uzupełnić grę o wszystkie duże dodatki.
Obecnie posiadam podstawke i 2 pierwsze dodatki z pierwszej edycji. Trochę mi się gryzą grafiki w połączeniu z 2/3 ed. Co robić karkasanie?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

Oj, bardzo nie spodoba ci się moje zdanie, ale i tak się wypowiem :D

Jako graczowi, któremu nie przeszkadza, gdy wydawnictwo wydaje dodatki w kratkę i który raczej swobodnie miesza dodatki w zakresie rozumianych przez siebie i współgraczy wersji językowych, nie zdecydowałbym się połączyć dwóch tak odmiennych wersji graficznych.
Różnica jest kolosalna i zupełnie abstrahując od tego która jest lepsza i dlaczego, prezentują w grze o "wizualnym" gameplayu ogromny rozdźwięk.

Moja rada to zaciśnięcie zębów i wysupłanie funduszy na big box do 2/3 edycji. Masz tyle szczęścia, że żelazną zawartością big boxa są właśnie dwa pierwsze dodatki, co podmieni dokładnie to co trzeba, a ponadto w big boksie znajdziesz sporo mini dodatków, których oddzielny zakup byłby albo bardzo trudny, albo czasem niemożliwy.

Co do starszej edycji - szkoda by dobra gra się zmarnowała i należałoby ją zagospodarować wedle uznania, możliwie jako backup na półce lub - jeśli prezentuje się w dobrym stanie - może podarunek? :)
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: K@mil »

8janek8 pisze: 07 lip 2023, 08:46 W takim razie zwracam sie o poradę, ponieważ chciałbym uzupełnić grę o wszystkie duże dodatki.
Obecnie posiadam podstawke i 2 pierwsze dodatki z pierwszej edycji. Trochę mi się gryzą grafiki w połączeniu z 2/3 ed. Co robić karkasanie?
Jak chcesz uzupełnić o wszystkie duże dodatki, to musisz albo szukać na rynku wtórnym pierwszej edycji, albo sprzedać i poczekać na Big Box z kilkoma (ale na pewno nie wszystkimi) dużymi dodatkami (takowy się pojawi, pytanie tylko kiedy).
Ja też czekam, bo chcę ujednolicony zestaw, z tym, że u mnie bazą będzie Mgła i nie zamierzam nabywać wszystkich dodatków, ale tylko maksymalnie trzy: ten z zestawem dla 6 gracza, Smoka i Księżniczkę i jakiś jeszcze.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: 8janek8 »

A planowane jest coś nowszego niż to: https://www.taniaksiazka.pl/carcassonne ... 11615.html

A jeśli nie to cena tej oferty jest wg was atrakcyjna?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: poxi »

8janek8 pisze: 07 lip 2023, 08:46 W takim razie zwracam sie o poradę, ponieważ chciałbym uzupełnić grę o wszystkie duże dodatki.
Obecnie posiadam podstawke i 2 pierwsze dodatki z pierwszej edycji. Trochę mi się gryzą grafiki w połączeniu z 2/3 ed. Co robić karkasanie?
Ja mam niemal wszystko (poza promosami i kilkoma trudno dostępnymi minidodatkami) co wyszło do I ed. w big boxie I ed. Pozostałe dodatki, które wyszły tylko dla II/III ed. trzymam w pudełku wydania jubileuszowego. Mieszczą się.
Działa, polecam ten styl życia. Muszę tylko zrobić sensowny insert do big boxa, ale po cichu liczę, że kiedyś, ktoś taki będzie sprzedawać ze sklejki.

Poza tym jeszcze w szafie jest teczka A1 na mapy. Ostatnio jest to moja ulubiona forma rozgrywki. Fakt, że zdobywa się neutralne miasta jest dużo luźniejszy niż podkradanie sobie ich wzajemnie. Odświeżeniem są reguły specjalne odpowiednie dla każdej z map i większa doza swobody ze względu na 2 meeple więcej na gracza.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2023, 21:40 przez poxi, łącznie zmieniany 1 raz.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Hrosskar »

8janek8 pisze: 07 lip 2023, 18:49 A planowane jest coś nowszego niż to: https://www.taniaksiazka.pl/carcassonne ... 11615.html

A jeśli nie to cena tej oferty jest wg was atrakcyjna?
To jest 3 edycja, która różni się troszeczkę od 2 wersji, ale można je ze sobą łączyć. Nie gryzie się to jak 1 z 2 edycją.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

K@mil pisze: 07 lip 2023, 12:38 Ja też czekam, bo chcę ujednolicony zestaw, z tym, że u mnie bazą będzie Mgła i nie zamierzam nabywać wszystkich dodatków, ale tylko maksymalnie trzy: ten z zestawem dla 6 gracza, Smoka i Księżniczkę i jakiś jeszcze.
Ale wiesz, że nie pozwoli to efektywnie pograć w klasyczne Carcassonne? Mgła jest dodatkiem albo osobną grą, bez podstawowego Carca będzie brakowało pionków i kluczowych wzorów kafli.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: K@mil »

Grellenort pisze: 07 lip 2023, 23:51 Ale wiesz, że nie pozwoli to efektywnie pograć w klasyczne Carcassonne?
Teraz już wiem, dzięki za informację :) . Nie pozostaje więc nic innego, jak ustawić się w kolejce oczekujących na nowy big box. Ciekawe, jakie będzie jubileuszowe wydanie z okazji 25-lecia gry. To na 20-lecie nic nie urywało.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: psborsuk »

K@mil pisze: 08 lip 2023, 14:26
Grellenort pisze: 07 lip 2023, 23:51 Ale wiesz, że nie pozwoli to efektywnie pograć w klasyczne Carcassonne?
Teraz już wiem, dzięki za informację :) . Nie pozostaje więc nic innego, jak ustawić się w kolejce oczekujących na nowy big box. Ciekawe, jakie będzie jubileuszowe wydanie z okazji 25-lecia gry. To na 20-lecie nic nie urywało.
Z mojego doświadczenia polecam BB. Mamy już półtora roku, a jeszcze nie ograliśmy wszystkich dodatków, i szczerze mówiąc, nie myślę o kupieniu innych.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

K@mil pisze: 08 lip 2023, 14:26 Teraz już wiem, dzięki za informację :) . Nie pozostaje więc nic innego, jak ustawić się w kolejce oczekujących na nowy big box. Ciekawe, jakie będzie jubileuszowe wydanie z okazji 25-lecia gry. To na 20-lecie nic nie urywało.
To jeszcze taka mała sugestia - gdybym miał kupić tylko część serii a nie całość, to rozważyłbym zakup podstawki, dodatku dla 6 gracza (choć najlepiej pierwszych dwóch spakowanych właśnie w big boksie, jako że są powszechnie uważane za najlepsze nie bez powodu) oraz Mgły. Taki zestaw daje dwie gry i trzy dodatki (minidodatków z big boxa nie licząc), więc całkiem korzystny deal. Zaznaczam jednak, że nie wypróbowałem jeszcze Duchów Pałaców i Cmentarzy, jedynie przeczytałem instrukcję i po lekturze widać, że jest to dodatek o podobnie nieżyczliwej interakcji co Księżniczka i Smok :wink:

edit: co do jubileuszówki to owszem, nie była super piękna i odpicowana, ale zawarty w niej dodatek w praktyce wcale nie jest zły. A że to jedyny sposób by go zgarnąć, to dylemat jubileusz czy big box wcale nie jest taki prosty :)
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: K@mil »

Grellenort pisze: 08 lip 2023, 16:09 co do jubileuszówki to owszem, nie była super piękna i odpicowana, ale zawarty w niej dodatek w praktyce wcale nie jest zły. A że to jedyny sposób by go zgarnąć, to dylemat jubileusz czy big box wcale nie jest taki prosty :)
A jaki tam jest dodatek w jubileuszowej?

Ja mam nadzieję, że zrobią wreszcie jaki BB w nowej edycji, który - zamiast tych sześciu minidodatków - będzie zawierał jakiś trzeci duży dodatek do tych dwóch "kultowych". Jak patrzę na bigboksy z I edycji, to widać, że były dość "bogate".
Z Carcassonne niestety jest tak, że człowiek najpierw kupuje jeden czy dwa duże dodatki i mówi sobie, że to mu wystarczy, a potem zmienia zdanie i chce więcej :wink:
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 356
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 100 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Grellenort »

W edycji jubileuszowej dodano moduł złożony z 15 płytek. Idea jest taka, że są na nich strzałki z jednym z trzech symboli, wskazujące jedną z czterech krawędzi płytki. Jeśli uda się dołożyć gdzieś płytkę właśnie tą konkretną krawędzią, odpalamy symbol, który pozwala na większą dowolność w umieszczeniu podwładnego na obszarze gry, lub nawet dodatkową turę.

Drobna rzecz, ale dość fajna ;)
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: K@mil »

Ciekawa rzecz, ale są fajniejsze minidodatki, które mogli dodać do wersji jubileuszowej np to koło fortuny, znane z pierwszej edycji.
Nie mam jeszcze nic z Carcassonne, dopiero sobie planuję, co nabyć i czytam o różnicach.
Zestaw ma być dla 6 osób i fajnie by było, gdyby umożliwiał nie tylko kooperację , ale również negatywną interakcję, stąd moje zainteresowanie Smokiem.
Poza tym, co to za zamek bez grasującego w okolicy smoka.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 346
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: dispe »

Negatywnej interakcji w tej grze nie brakuje i nie potrzeba do tego ani jednego dodatku. Jestem dużym fanem, online mam już 10k partii i po latach doszedłem do wniosku, że większość tych wszysykich dodatków jest zbędna i niepotrzebnie komplikuje rozgrywkę.
ODPOWIEDZ