Carnegie (Xavier Georges)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

Zagrałem trzy rozgrywki w Carnegie. W tym jedną na złych zasadach. Zamiast 10 pracowników - 5 aktywnych + 5 w lobby(+6ruchów) graliśmy tylko na 5 w lobby.
2x 4os., 1x 2os.

Gra jest dla mnie inna niż dotychczasowe gry, w które grałem. Głównie przez mechanizm wyboru akcji i odpalania jej dla każdego z graczy. Wiem, że jest to w PuertoRico, ale nie grałem. Bardzo mi się podoba na ten moment każdy aspekt tej gry. Poziom interakcji jest dla mnie bardzo zadowalający, bo i można komuś wrzucić żeton na miasto i spowodować że budowane połączenie nie dojdzie do skutku, wybierać akcje tak aby inni gracze mieli z niej słabsze efekty, podbierać interesujące budynki szybciej czy po prostu blokować pola na donacje. Fajne, że nie ma przy tym takiego zwykłego "take that", bo mogłoby to być mocno irytujące dla współgraczy.
Myślałem, że rozgrywka 2 osobowa będzie o wiele słabiej działać niż gra w pełnym składzie, ale praktycznie nie odczułem większych różnic w rozgrywce. Po prostu ma się więcej kontroli nad tym co się dzieje, co jest standardowym pokłosiem zmniejszenia liczby graczy oraz jest mniej blokowania siebie na mapie, bo po prostu wszystkie blokujące dyski są już wyłożone na starcie.
RNG w odrzucaniu kafli jest lekko brutalne i nam 6 budynków całkowicie wypadło z gry przy rozgrywce 2os.

Jak na razie po trzech grach ciągle mam uczucie "a co by było gdybym zagrał inaczej" i jestem bardzo zadowolony z posiadania tejże gry.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

ave.crux pisze: 22 maja 2023, 08:08 Myślałem, że rozgrywka 2 osobowa będzie o wiele słabiej działać niż gra w pełnym składzie, ale praktycznie nie odczułem większych różnic w rozgrywce. Po prostu ma się więcej kontroli nad tym co się dzieje, co jest standardowym pokłosiem zmniejszenia liczby graczy oraz jest mniej blokowania siebie na mapie, bo po prostu wszystkie blokujące dyski są już wyłożone na starcie.
RNG w odrzucaniu kafli jest lekko brutalne i nam 6 budynków całkowicie wypadło z gry przy rozgrywce 2os.
Mi najbardziej w grze 2 osobowej podoba się to, że ta gra jest za każdym razem inna, bo za każdym razem jest inny układ zablokowanych pól oraz mamy inny zestaw działów do rozgrywki przez co gra jest regrywalna. Czasami "automa" poblokuje strategiczne pola i zaczyna się ciekawie już od startu :D To prawda, że na 2 bardziej idzie przewidzieć co druga strona będzie chciała wykonać, ale w naszych rozgrywkach czasami wybór akcji przeciwnika bywał mega zaskoczeniem. Ogólnie u nas ta gra bardzo siadła, bo bardzo dobrze śmiga na 2 graczy, a tak najczęściej gramy. Miałam okazję już grać na 3 i 4 i szczerze mówiąc nie czułam większych różnic w rozgrywce poza tym, że na 4 jest baaardzo ciężko przewidzieć co kto wybierze i czy na wszystko nam starczy kasy, surowców czy pracowników :D
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

kuleczka91 pisze: 23 maja 2023, 23:17 Ogólnie u nas ta gra bardzo siadła, bo bardzo dobrze śmiga na 2 graczy, a tak najczęściej gramy. Miałam okazję już grać na 3 i 4 i szczerze mówiąc nie czułam większych różnic w rozgrywce poza tym, że na 4 jest baaardzo ciężko przewidzieć co kto wybierze i czy na wszystko nam starczy kasy, surowców czy pracowników :D
Grałaś z jakimiś wariantami z dodatku?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

ave.crux pisze: 24 maja 2023, 08:08
kuleczka91 pisze: 23 maja 2023, 23:17 Ogólnie u nas ta gra bardzo siadła, bo bardzo dobrze śmiga na 2 graczy, a tak najczęściej gramy. Miałam okazję już grać na 3 i 4 i szczerze mówiąc nie czułam większych różnic w rozgrywce poza tym, że na 4 jest baaardzo ciężko przewidzieć co kto wybierze i czy na wszystko nam starczy kasy, surowców czy pracowników :D
Grałaś z jakimiś wariantami z dodatku?
Tak, zawsze gramy z działami z dodatku i z tym notesikiem, że każdy sam decyduje z czym zaczyna rozgrywkę. Ten notesik ogólnie nam zrobił robotę, bo dzięki temu można próbować różnych taktyk, bo zwykle każdy z nas zaczyna z innymi rzeczami na start :). Czasami zmieniamy jakieś donacje, żeby nie było nudno.
Awatar użytkownika
Velsu
Posty: 145
Rejestracja: 19 kwie 2023, 18:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Velsu »

Myslicie ze warto czekać na wersje PL czy dopóki jest okazja to brać Deluxe anglika z Gamefound? Bo mocno kusi.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Nilis »

Velsu pisze: 24 maja 2023, 20:49 Myslicie ze warto czekać na wersje PL czy dopóki jest okazja to brać Deluxe anglika z Gamefound? Bo mocno kusi.
Jeżeli cenowo jest ok czyli do 400zl to bierz. Przecież gra jest niezależna językowo a instrukcja to kilka stron. W polskiej wersji pewnie będą jeszcze pomyłki
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
tytus
Posty: 154
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: tytus »

Szybkie pytanie, czy ta KS polska wersja deluxe miała polskojęzyczną planszę? W sensie co - prócz instrukcji i napisu na okładce - było w PL?
WinyloKINO - najpiękniejsza muzyka filmowa spod igły!
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 500 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: rav126 »

Z tego co wiem, tylko polska instrukcja.
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Natrakh »

Podlaczam sie pod pytanie, warto brac teraz angielski deluxe ?? wiadomo kiedy mniej wiecej bedzie wysylka, jakos nie zobaczylem zadnej daty.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: veljarek »

Macie świadomość że te dodatki z KS są w sprzedaży w jednym sklepie na P. I nie trzeba kupować wersji KS
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
antonio3333
Posty: 698
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: antonio3333 »

Ja chyba wezmę ten deluxe. 5 euro rabatu jest, przesyłka 20 euro, wychodzi 105 euro czyli coś coś koło 430 zł. Nie jest źle według mnie, choć nic nie przywróci ceny z pierwotnego kickstartera. A Carson City jakoś mnie nie podjarało na tyle by brać.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Muad'Dib »

Pytanie jaka będzie polska edycja to pytanie o numer w totka. Nikt nie wie jaka edycja wyjdzie, w jakiej cenie, totalne wróżenie z fusów. Trzeba ryzykować albo nie, prosta piłka. Swoją drogą od kiedy 105€ to 430zł?🤔 Ktoś ma jakiś sekretny dostęp do innych kursów walut?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

Wg tego co pisali na wspieraczce to wersja retail nie ma ładnych monetek, nie ma insertu, nie ma metalowych pionków i tyle. Dodatek będzie można kupić.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Velsu
Posty: 145
Rejestracja: 19 kwie 2023, 18:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Velsu »

veljarek pisze: 24 maja 2023, 22:43 Macie świadomość że te dodatki z KS są w sprzedaży w jednym sklepie na P. I nie trzeba kupować wersji KS
No ale wersja Deluxe ma te wszystkie inne bajery i chyba jakis insert, których sie nie da kupić i nie ma w zwykłym pudle tak? To raptem 130-150zł róznicy w cenie niz kupowanie Retail + dodatek. No chyba ze cos pominąłem, nie znam sie to pytam.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: veljarek »

Velsu pisze: 24 maja 2023, 23:51
veljarek pisze: 24 maja 2023, 22:43 Macie świadomość że te dodatki z KS są w sprzedaży w jednym sklepie na P. I nie trzeba kupować wersji KS
No ale wersja Deluxe ma te wszystkie inne bajery i chyba jakis insert, których sie nie da kupić i nie ma w zwykłym pudle tak? To raptem 130-150zł róznicy w cenie niz kupowanie Retail + dodatek. No chyba ze cos pominąłem, nie znam sie to pytam.
Hmm, ja zakładałem, że regrywalność zwiększa dodatek w postaci dodatkowych budynków etc.. a nie bajeranckie elementy, ale może ja jestem dziwny ;)
Ja kupiłem podstawkę plus dodatek za 40zł
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: staniach21 »

veljarek pisze: 25 maja 2023, 00:32 Hmm, ja zakładałem, że regrywalność zwiększa dodatek w postaci dodatkowych budynków etc.. a nie bajeranckie elementy, ale może ja jestem dziwny ;)
Ja kupiłem podstawkę plus dodatek za 40zł
Musiałbyś poobcować z insertami od gameTrayz, żeby zrozumieć jaką wygodą są i dlaczego gra dzięki nim trafia na stół częściej :D Otwierasz kilka pudełek, każdy gracz ma swoje, budynki, monety / surowce rozkładasz plansze i możesz grać :D A bez tego wyjmij z worków rozłóż sensownie na stole, zagraj pochowaj do worków poukładaj w pudełku, żeby się zmieściło, trochę tego jest, więc jak kogoś stać i ma mu to poprawić odbiór gry, a dodatkowo zwiększyć szansę, że po ciężkim dniu będzie miał siłe dzięki tej segregacji rozłożyć grę na stół to czasem warto dopłacić cenę drugiej gry
Ostatnio zmieniony 25 maja 2023, 11:58 przez staniach21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

Spoiler:
U mnie to był główny wyznacznik tego dlaczego dopłaciłem do deluxe.
Podstawka ok 240zl. Dodatek ok. 80zl (patrząc na cenę upgrade packa do weatherachine). Insert koło 100 i już jest ta sama cena.

Dzięki gametrayz grę wyciąga i chowa się błyskawicznie. Zwłaszcza insert na budynki jest mega fajna sprawą, bo każdy sobie to może wziąć do ręki i sprawdzić co chce zbudować, a układając je na stole sprawdzanie tego z drugiej strony stołu byłoby męczące
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Vuk0 »

Wiadomo ile pozostało czasu na decyzję czy wspierać tego deluxa na Gamefound? No i kwestia kiedy będzie wysyłana.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 622
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Michito »

Kampania dopiero ruszyła więc spokojnie. Ciekawe czy na Carnegie by wchodził ten Group pledge od 20 sztuk, w sumie w tej kampanii istnieje "tylko" jako add-on.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2081
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: tomp »

Mówicie o tej kampanii ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 622
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Michito »

tomp pisze: 25 maja 2023, 21:04 Mówicie o tej kampanii ?
Oui.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 795
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 500 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: rav126 »

Vuk0 pisze: 25 maja 2023, 20:32 Wiadomo ile pozostało czasu na decyzję czy wspierać tego deluxa na Gamefound? No i kwestia kiedy będzie wysyłana.
myślę, że to może być podpowiedzią ;)


Obrazek
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: elbruus »

PN potwierdziły, że Rebel wyda wersję retail z dodatkiem. Premiera na jesień.
Awatar użytkownika
Velsu
Posty: 145
Rejestracja: 19 kwie 2023, 18:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 37 times
Been thanked: 3 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Velsu »

elbruus pisze: 28 maja 2023, 19:09 PN potwierdziły, że Rebel wyda wersję retail z dodatkiem. Premiera na jesień.
Sorki bo jeszcze swieżak jestem w planszówkach, to znaczy ze Carnegie pojawi sie po polsku z tym wszystkim co ma w sobie edycja Deluxe która własnie można zamówic przez Gamefound? Mi sie nie spieszy wiec moge w sumie poczekać a moze bedzie ciut taniej wtedy hmm.
sasquach
Posty: 1820
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: sasquach »

Velsu pisze: 28 maja 2023, 22:50 Sorki bo jeszcze swieżak jestem w planszówkach, to znaczy ze Carnegie pojawi sie po polsku z tym wszystkim co ma w sobie edycja Deluxe która własnie można zamówic przez Gamefound? Mi sie nie spieszy wiec moge w sumie poczekać a moze bedzie ciut taniej wtedy hmm.
Nie. To jest dodatek: https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -expansion. Czyli nie będzie porządnego insertu i dwuwarstwowych planszetek graczy. Do tego odpadnie trochę bajerów jak tokeny z nadrukami, metalowe znaczniki itp.
ODPOWIEDZ