Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: khomaniac »

Obrazek

Founders of Teotihuacan - nowa gra od Board&Dice autorstwa Filipa Głowacza od 1 do 4 graczy.

Link BGG

Gra luźno nawiązuje do Teotihuacan: Miasto Bogów. Główną mechaniką jest tile placement i tym samym budowanie tytułowego miasta z jego świątyniami, piramidą itd. Wykładanie kafelków jest sposobem na pozyskanie odpowiednich zasobów oraz punktów. Miasto podzielone jest na dzielnice i budowa jest możliwa tylko w tych dzielnicach, w których obecnie znajduje się architekt, który porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po przeprowadzeniu przez nas akcji. Dodatkowo mamy ciekawy system wyboru akcji, gdzie wykładamy dyski na odpowiednie miejsca, tym samy wzmacniając kolejne akcje przeprowadzane w tym miejscu.

Gra z założenia lżejsza i krótsza od "pierwowzoru". Zbiera pozytywne opinie na mniej popularnych anglojęzycznych kanałach na YT. Może ktoś miał okazję zagrać? Może ktoś słyszał o polskiej wersji? Obecnie można kupić od Board&Dice za 36 euro, co nie jest niską ceną porównując np. do samego Teotihuacan.

Edit: U Rahdo pojawiły się Run Throught i Final Thoughts
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 398
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 338 times
Been thanked: 309 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: Chudej »

Zagrałem dziś pierwszy raz w trzyosobowym składzie.

Miałem dosyć niskie oczekiwania, bo tytuł gry brzmi trochę nieciekawie (pierwsze co się nasunęło na myśl jak zobaczyłem - jechanie na znanej marce) i widziałem jak brzydko gierka wygląda, ale mechanice się nie przyglądałem. Wziąłem tę grę zupełnie w ciemno na promocji, ale sama rozgrywka mnie naprawdę pozytywnie zaskoczyła. Nie grałem za bardzo w przedstawicieli "polyomino placement" takich jak Park Niedźwiedzi albo Moje Miasto, więc niestety nie jestem w stanie się odnieść do tych tytułów, przez długi czas za to byłem fanem Teotihuacan (teraz już mniej) i najbliższe właściwie w co grałem to Santa Maria, które lubię, ale jest dla mnie odrobinę za ciężkie, a Foundersi są dla mnie trochę lżejszym, dalekim kuzynem bez draftu kości z "odbijaniem się" od akcji innych graczy zamiast tego.

Ciekawe jest w tej grze, że jak na gierkę z tetrisem wśród łapiących uwagę mechanik, zapełnianie w pełni obszarów jest właściwie raczej niepożądane. Są tam tego elementy związane z pozyskiwaniem masek za dodatkowe punkty (sprytnie wrzucony mały element wyścigu btw), ale poza tym, to raczej buduje się z trochę innym zamysłem. Budynki generujące surowce dadzą nam ich więcej, gdy są stawiane w odosobnieniu, świątynie, które punktują na koniec gry najlepiej stawiać na pograniczach dwóch ćwiartek lub tam gdzie mamy już zbudowane najwięcej piramidy, a samą piramidę trzeba łączyć znowu ze świątyniami i.. nie da się jej zbudować do końca :P Przynajmniej w czasie 3 rund w grze dla 3 graczy, chyba trzeba by poświęcić wszystkie akcje, mieć możliwość skorzystania z każdego możliwego bonusu i liczyć na współgraczy, a i tak zabraknie ruchów lub surowców. Dla mnie spoko, ta gra potrzebowała krótkiej kołderki, bo inaczej leżałaby różnorodność partii, bo w samym setupie mamy jedynie różne kafelki bogów i bonusy do akcji, reszta zależy od postępowań graczy, co jest dla mnie dużym plusem, bo jest to "lżejsza" gra, w której istnieje interakcja, która nie ogranicza się do podbierania kafelka ze wspólnej planszy. Ciekawym motywem jest też wędrujący architekt zamiast typowego wymagania stawiania kafelków obok siebie. O dziwo jest tu ogólnie sporo kombinowania, ale ostatecznie gra nie pozostawiła nas wymęczonych, mimo 2h intensywnej gry - tutaj proszę nie brać na poważnie tego czasu gry, bo pół godziny z tego to było trochę nieudolne tłumaczenie zasad, bo nie miałem okazji zagrać ani rozstawić gry przed pierwszą rozgrywką. Realnie myślę, że da się spokojnie w to zagrać do 1,5h w 4 osoby, jeśli nie będzie jakiegoś ciężkiego AP.

Jeśli ktoś szuka jakiegoś "Teo-lite" to tego tutaj nie znajdzie, ani tu nie mamy levelujących workerów (są za to różne siły akcji), ani kakałka, które to mi się osobiście bardziej kojarzą z tą grą. Jest za to piramida, która znowu jest w centrum punktowania w grze i komicznie wciśnięte na siłę "zaćmienie" - jakby nie można było dać po prostu 1 żetonu zamiast 2 jako licznika rund :lol: Z innych minusów brakuje mi symboliki na planszy ile kafelków powinno być na ilu graczy i nie do końca minus, ale fakt, że gra umożliwia graczowi strzelić sobie w stopę, gdy nagminnie nie korzysta się z dostępnych jeszcze akcji ulepszonych przez innych graczy. Gra prosi się też o jakiś organizer lub insert.

Wstępnie jest to dla mnie coś pomiędzy 7-8/10, nie spodziewałem się wiele i byłem gotowy pozbywać się gry po 1 partii, a miło się zaskoczyłem i póki co jestem bardzo chętny na kolejne partie, jednak miałem nadzieję na troszkę bardziej rozgrzewkową gierkę, a tutaj mamy raczej wagowego lżejszego-średniaka.
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: khomaniac »

W końcu udało mi się dorwać grę w sensownej cenie (100 zł nówka na OLX) i wczoraj zagrałem partię solo.

Setup jest męczący. Musimy wyłożyć kafelki na plansze, ale do tego muszą się one znaleźć przy planszy jako zasoby ogólne. Nieprzyjemnie się to rozkłada. Złożenie też męczące. Instrukcja jest dosyć średnia. Gra ma proste zasady, natomiast rozpisane jest to w mało klarowny sposób.
Automa za to jest bardzo prosta w obsłudze i intuicyjna. Nie wymaga zastanowienia. Do tego zgrabnie wchodzi z nami w interakcję, blokuje pola, podbiera budynki, maski itp. Co prawda mam kilka mniejszych wątpliwości co do interpretacji zasad automy, ale bez znaczącego wpływu na rozgrywkę. Dodatkowo w trybie solo mamy 3, losowane z puli 24, wyzwania które zmieniają nam warunki gry, stawiają wymagania itp.

Sama gra wymaga kombinowania, zastanowienia się nad priorytetami; ile dysków wyłożyć, czy lepiej wzmacniać akcje dyskami czy zapłacić surowcami. Jest planowanie naprzód, które można podciągnąć nawet pod planowanie strategiczne (gdzie jaki kolor piramidy, gdzie jakie świątynie).
Wykładając dysk możemy wykonać albo akcję budowy, albo akcję wpływu i jakoś z tych drugich bardzo mało korzystałem, co powoduje u mnie jakoś niepokój :P Miałem też wrażenie nadmiaru surowców, ale przypuszczam, że to jest spowodowane tym, że dopiero pod koniec gry zacząłem płacić surowcami, żeby użyć mniejszej ilości dysków akcji.

Ogólnie pod solo przyjemna, szybka pozycja z bardzo prostą w obsłudze automą i na pewno będę do niej wracał :)
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: autopaga »

Mam wrażenie że totalnie nie opłaca się płacić dyskami, grając zapoznawczo na dwie ręce nie zrobiłem tego ani razu.
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: khomaniac »

autopaga pisze: 14 gru 2022, 12:32 Mam wrażenie że totalnie nie opłaca się płacić dyskami, grając zapoznawczo na dwie ręce nie zrobiłem tego ani razu.
Taki miałem wniosek pod koniec partii. Płacąc surowcami akcji przez całą grę wykonamy kilkanaście, płacąc dyskami - kilka.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: Cezary1916 »

Jest może jakaś fanowska wersja instrukcji po polsku do tej gry?
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: Arachion »

Na bgg jest instrukcja, mogę polecić. Czytałem.
Sucharzysta
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: Cezary1916 »

Arachion pisze: 30 maja 2023, 16:52 Na bgg jest instrukcja, mogę polecić. Czytałem.
Podeślesz link?
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: Arachion »

Cezary1916 pisze: 30 maja 2023, 20:05
Arachion pisze: 30 maja 2023, 16:52 Na bgg jest instrukcja, mogę polecić. Czytałem.
Podeślesz link?
https://s3.amazonaws.com/geekdo-files.c ... b1ffd19c33
Sucharzysta
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: Cezary1916 »

Arachion pisze: 30 maja 2023, 20:50
Cezary1916 pisze: 30 maja 2023, 20:05
Arachion pisze: 30 maja 2023, 16:52 Na bgg jest instrukcja, mogę polecić. Czytałem.
Podeślesz link?
https://s3.amazonaws.com/geekdo-files.c ... b1ffd19c33
Link nie działa 😩
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: BartP »

To są tymczasowe linki. Musisz mieć konto na BGG, wchodzisz na stronę gry, dział Files, ściągasz i masz.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: Cezary1916 »

Tam jest tylko tłumaczenie wariantu solo a mnie interesuje też rozgrywka wieloosobowa.
Awatar użytkownika
Verdin
Posty: 17
Rejestracja: 20 wrz 2020, 23:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Founders of Teotihuacan (Filip Głowacz)

Post autor: Verdin »

Cezary1916 pisze: 03 cze 2023, 22:02 Tam jest tylko tłumaczenie wariantu solo a mnie interesuje też rozgrywka wieloosobowa.
Są tam też zasady dla normalnej gry.
Tak ze 2 pozycje niżej.
https://boardgamegeek.com/filepage/2440 ... h-rulebook
ODPOWIEDZ