Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

A u nas Matka Smoków się przejadła i obecnie jak gramy to tylko w podstawkę. Inna sprawa że rzadko gramy wiec chyba cały Got nam się przejadł :) poza tym ostatnio coraz ciężej zebrać 6 osób a wiadomo ze poniżej 6 graczy nie ma sensu siadać do Gota.
Ramsay Stark
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2023, 16:23

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Ramsay Stark »

Witajcie! Chciałbym Was zapytać o pewną sprzeczność. Zakupiłem egzemplarz Gry o Tron: Drugiej Edycji. W instrukcji jest ukazane, że Stare Miasto w wariancie na 4 graczy jest wyłączone z rozrywki. Z kolei ten żeton wojsk neutralnych w tymże wariancie ma garnizon o sile 3.

Gdzie w takim razie jest błąd? W instrukcji, czy w żetonie?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: ptf »

w moim egzemplarzu (pierwszy druk drugiej edycji z 2011, wersja angielska) mam zgodność żetonu i instrukcji: 4p - garnizon siła 3, 3p - obszar nie bierze udziału w grze. Zerknąłem do polskiej instrukcji na stronie galakty - w wariancie na 4p widać żeton ustawiony stroną dla 3p. Więc to co masz na żetonie jest ok.

PS - nie znam nikogo, kto by zwrócił wcześniej na to uwagę. Pewnie dlatego, że w wariant 3 osobowy mało kto gra - a jeśli już, to polecam zagrać w 3 osoby, ale w wariancie z wasalami z Mother of Dragons. Zupełnie inna jakość rozgrywki, ten dodatek to mus dla mniejszej liczby graczy.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: StanleyStone »

A czy ktoś wie, jak i czy można jakoś zdobyć sam ród Arrynów? Tylko on mnie interesuje i szkoda mi nabywać cały dodatek.
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: szczudel »

W sensie? Karty ( żetony też), pionki, czy oba?

BTW w dodatku masz nakładkę na standardową matę, która dodaje Arrynom dodatkowe pole. Bez tego raczej ciężko bez nich grać.
StanleyStone
Posty: 244
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: StanleyStone »

Myślałem o kartach, pionkach i żetonach, ale nie pomyślałem o nakładce...
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: szczudel »

To nie ma opcji aby dostać odzielnie.
Karty wydrukujesz ( zProxujesz).
Pionki możesz na drukarce 3D zrobić. Sam mam takie bo przed Matką Smoków do Uczty Dla Wron nie dodali pionków.
Niestety nakładka i żetony to elementy, które trudno podmienić.
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: szczudel »

Uczta dla Wron na mapie Matki Smoków.
-Tak?
-Nie?
-W życiu!

Ktoś coś eksperymentował? Dzisiaj się powstrzymałem ale tak po grze zastanawiam się czy słusznie. Arrynowie mają prosty cel główny, ale są strasznie stłamszeni na zwykłe cele. Dodatkowe morze i port otwiera im możliwości na cele, które były poza zasięgiem ( no chyba, że super fartem).

Pewnie następnym razem spróbuje, ale ciekawy jestem waszych opinii.
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: ptf »

Grałem bez Arrynów z wasalami na podstawowej planszy w trójkę (+3 wasali) i czwórkę (+2 wasali) - działało znakomicie. Potem dostałem "Matkę Smoków" w prezencie i oczywiście oryginalne elementy robią robotę.

W Ucztę dla Wron odkąd są wasale jakoś nie chce mi się grać.
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

W trakcie turnieju dowiedziałem się o zasadzie, która mnie mocno zaskoczyła. Otóż okazuje się że zgodnie z instrukcją można nie przyjąć wsparcia zarówno od siebie jak i innych graczy. O ile rozumiem, że można zrezygnować ze swojego wsparcia bo to jest mój rozkaz więc ja o nim decyduję o tyle zaskoczony byłem, że można nie przyjąć wsparcia od innego gracza. Wielokrotnie zdarzało się że ktoś atakował, obliczył sobie wszystko i nagle zaskoczenie bo nie wziął pod uwagę cudzego wsparcia i cały atak się rozbijał. Szczególnie ważne było to podczas gdy dwóch graczy chciało się przetasować, a w ten sposób inny gracz mógł namieszać w tych planach. Co o tym sądzicie?? Jest może jakaś errata do zapisu w instrukcji??
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: szczudel »

Wydaje mi się to sensowne mechanicznie i tematycznie. Tzn takie rzeczy się prostuje na etapie wezwania wsparcia. Są takie walki, które chcemy przegrać (dla efektu karty np.), więc jeżeli jakiś "przyjazny" sąsiad za wszelką cenę chce nam pomóc wygrać to odrzucenie tego wsparcia jest sensowne.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: pcyzm »

Totalnie psuje to fazę planowania, pokazuje, że zawsze w razie czego można się wycofać. Nie grałem z taką regułą nigdy i nawet jeśli tak wynika z instrukcji to nie zamierzam.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

Mechanicznie jeszcze ok, ale tematycznie mi się to zupełnie w głowie nie mieści. Jak można zakazać innemu graczowi udzielania wsparcia?? W sensie dwie armie toczą bitwę, przybywa trzecia, a wódz jednej mówi sorry panowie ale mi was tu nie trzeba, wracajcie do domów?? :wink:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 566 times
Been thanked: 912 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Galatolol »

Trzecia armia mówi, że jest gotowa pomóc, ale odmawiasz i tyle. Nawet bardziej pasuje do faktu, że wspierające armie się nie ruszają ze swojego pola.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

Ok, widzę że inaczej postrzegamy co jest sensowne, a co nie ale mniejsza o to :wink: . Czy dla Was ta zasada też jest zaskoczeniem?? Bo mnie wywróciło to do góry nogami kilkanaście lat grania w Gota?? :wink:
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Haisenberg83 »

Hmmmmmm
Dziwi mnie zdziwienie niektórych 😀 Wystarczy przeczytać instrukcję I tam jest jasno i wyraźnie napisane jak działa wsparcie w czasie bitwy i Żeton wsparcia.
To strony biorące udział w bitwie mogą poprosić o wsparcie i dopiero wtedy "właściciel" żetonu wsparcia decyduje komu i czy w ogóle udziela wsparcia.
Nie wiem skąd pomysł, żeby udzielać wsparcia bez prośby o to stron walczących 🤔
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

Od kiedy pamiętam zawsze graliśmy tak, że o wsparciu decyduje właściciel żetonu i nikt nie ma ma prawa mu odmówić wsparcia jeżeli będzie chciał go komuś dać. Wygląda na to, że przez cały ten czas dodatkowo utrudnialiśmy sobie grę ale dzięki temu wszystkie zwycięstwa smakują jeszcze lepiej, a porażki mniej bolą :wink: .
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: szczudel »

Wyolbrzymiasz częstotliwość i wpływ tej zmiany na rozgrywkę. Potrafisz podać jeden sensowny scenariusz gdy nie przyjęcie wsparcia od kogoś jest realnym utrudnieniem?
Jedyne co mi przychodzi do głowy to Baratheon8 mają chyba kartę Saana który nie chce mieć wsparcia, ale to jest tak marginalny wpływ, ze zastanawiam się czy coś mi nie umknęło skoro to twoim zdaniem utrudnienie.
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

Najprostszy przykład to ten gdy ktoś planuje niewinny atak tylko po to żeby się przetasować, a nieoczekiwane wsparcie może nagle okazać się zabójcze dla gracza, który na taki atak się zgodził. Nieoczekiwane wsparcie wielokrotnie wywracało do góry nogami najlepiej zaplanowane i wyliczone co do punkcika ataki na 7 zamek. Uwierz mi, możliwość zrezygnowania ze wsparcia "kolegi" ogromnie wpływa na grę i na decyzje, które podejmujesz.

Kolejny przykład mi przyszedł do głowy. Atakujesz Boltonem żeby przegrać i się przetasować. "Kolega" udziela Ci wsparcia, wygrywasz bitwę i zostajesz z blotkami na ręce bez Boltona i Eddarda na kilka najbliższych bitew.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Pynio »

Trochę rozumiem, że Ci to wywróciło do góry nogami grę w Got, skoro kilkanaście lat graliście źle :)
Aż musiałem jeszcze raz zaglądnąć do instrukcji (robię to chyba po raz setny) i jest tam napisane "JAK WÓŁ", że przydzielający żeton wsparcia może odmówić wsparcia i w dokładnych zasadach widnieje także ("JAK WÓŁ"), że atakujący jak i broniący mogą go odmówić. Jest to wyszczególnione nawet w osobnym podpunkcie.

Jakoś u nas nie wywróciło to żadnej gry, może dlatego, że wszyscy znali tę regułę ;) Pewnie jedna osoba u was czytała instrukcję, nauczyła pozostałe i tak już się grało.

Dlatego od czasu do czasu lubię wrócić przy niektórych grach ponownie do instrukcji. Czasem jak czytam coś 3-4 raz, to zauważam jakiś szczegół, który umknął mi wielokrotnie.
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 171 times
Been thanked: 113 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Urkeith »

To jest bardzo dobry sposób, wracać co jakiś czas do instrukcji lub przeglądanie bgg danej gry. Jako osoba która zwykle tłumaczy gry w swojej ekipie, sam się złapałem parę razy na jakimś niuansie który pominąłem i graliśmy bez niego X partii. Czasem to były nawet i gamechangery...
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: shuji »

no właśnie czytam sobie wątek, ale nie chciało mi się sprawdzać instrukcji, żeby napisać jednoznacznie, ale też dla mnie to jest oczywista zasada i jeśli dobrze pamiętam, to jest to napisane wprost w instrukcji. My zawsze dobrze graliśmy. Jest to zresztą mega logiczna zasada
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: szczudel »

Muleq pisze: 02 paź 2023, 22:58 Najprostszy przykład to ten gdy ktoś planuje niewinny atak tylko po to żeby się przetasować, a nieoczekiwane wsparcie może nagle okazać się zabójcze dla gracza, który na taki atak się zgodził.
Poruszamy się tu na płaszczyźnie rozważań ludzi, ktorzy nie dość, że źle grają to jeszcze o tym do końca nie wiedzą. Jeżeli taki atak przy kimś móglby być zagrożony to czemu w takim miejscu atakować? Może wiedzieli dobrze, że im nic niw grozi ale ktoś uparty ich przekonał, że wsparcia nie można odmówić ;)
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Muleq »

Pynio pisze: 03 paź 2023, 00:11 Pewnie jedna osoba u was czytała instrukcję, nauczyła pozostałe i tak już się grało.
Pewnie tak było, generalnie wśród moich znajomych czytanie zasad jest passe :wink: . Wszelkie wątpliwości rozwiązuje tekst "przecież zawsze tak graliśmy" :wink: no i potem pojawiają się takie sytuacje jak ta :wink: . Grunt, że nie przeszkodziło mi to w zwycięstwie :wink: .
Garvv
Posty: 55
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron: Gra Planszowa 2 ed (Christian T. Petersen)

Post autor: Garvv »

Skoro już temat troche ożył to czy planowany jest dodruk tej gry?

Jak z perspektywy czasu postrzegacie ten tytuł? Warto się nim jeszcze interesować w 2023/24?
ODPOWIEDZ