Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 490
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 217 times
Been thanked: 343 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: itsthisguyagain »

W końcu mogę z czystym sumieniem wstawić swoje top gry.

1. Diuna Imperium+Raise of IX
2. Władcy Ziemii
3. Tyrants of Underdark
4. Wyprawa do El Dorado (dodatek zbyteczny)
5. Wiedźmia Skała
6. Neuroshima Hex
7. Barrage+Projekt Leegwatera
8. Zakazane Gwiazdy
9. Kemet+Ta-Seti
10. Lords of Waterdeep+Scoundrels of Skullport

Honorowe Wzmianki:
Eclipse 2 edycja
Space Gate Odyssey
Super Motherload aka Wiertła, Skały, Minerały
Skymines/Mombasa
Blood Rage+Mistycy
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 243
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 12 times
Been thanked: 60 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Poochacz »

To może trzy grosze ode mnie:

10. Talisman - za to że zaszczepił u mnie pociąg do planszówek i za to że chociaż mocno odbiega od współczesnych planszówek to zawsze z chęcią do niego usiądę żeby popykać przy piwku.
9. Viticulture - nie jestem fanem gier euro, preferuję raczej ameri ale są karciochy gości z tekstem więc jest jakiś pierwiastek :) Nieskomplikowana gra z prostymi do nauczenia zasadami ale pozwala nieco pomóżdżyć nad planszą. Póki co jeszcze bez Toskanii więc po zakupie dodatku może pójść w górę.
8. Horror w Arkham 3 edycja - miałem obie edycje Posiadłości, miałem Eldritch ale HwA 3 edycja w mojej skromnej opinii z nimi wygrywa. Takie wyciągnięcie z każdej z wymienionych gier tego co najlepsze. Jedyny minus to raczej jednorazowe scenariusze co przy przesadzonej jeśli chodzi o zawartość cenie dodatków będzie skutkowała pewnie sprzedażą po tym jak już przejdziemy wszystko co mam.
7. Stwory z obory + Wielkie Nordobicie - dla mnie osobiście najlepsza karcianka w opcji "do 30 minut". Jest masa zabawy, jest negatywna interakcja, nagłe zwroty akcji i do tego za śmieszne pieniądze.
6. Cthulhu: Death May Die - ze dwa razy miałem już tą grę w koszyku ale za każdym razem usuwałem uważając ją za ubogiego krewnego Posiadłości Szaleństwa. W końcu zachęcony pozytywnymi opiniami skusiłem się i to co uważałem za największą wadę okazało się największą zaletą. Szybki setup, proste zasady. Czysta rozpierducha z jajem w stylu Zombicide'a podlana sosikiem a'la Lovecraft. Ogram podstawkę i od razu kupuję kolejne kampanie.
5. Everdell - wygląda z daleka na grę familijną ale to świetny worker placement połączony z tableau builder. Wykonanie przepiękne, masa kart w podstawce. Są dodatki ale jak dla mnie ona chyba jest dobra taka jaka jest w standardzie.
4. Tainted Grail: Upadek Avalonu - drugie podejście do gry kampanijnej. Powiedzieć że odbiliśmy się od Sleeping Gods to nic nie powiedzieć - dla nas była to mdła rozgrywka a fabuła nas nie wciągnęła. Ale Tainted Grail... Wciągnął razem z kapciami. Fabuła jest świetna, masa wyborów a do tego najtrudniejsza z tego wszystkiego jest mechanika walki/negocjacji do której wystarczy jednak obejrzenie jakiegoś gameplayu i gra robi się niesamowicie prosta w zrozumieniu zasad.
3. Kupcy i Korsarze - już chyba klasyk. Sandbox w którym się zakochałem jako fan Sid Meier's Pirates na Amigę. Zarabiasz czy obrabiasz - wybór należy do Ciebie. Szkoda że dodatek Seas of Glory nigdy nie wyszedł po polsku.
2. Horror w Arkham LCG - raz miałem wszystko co wyszło, ale musiałem sprzedać bo życie zmusiło. Teraz wracam do tematu bo to gra niesamowita. Niektóre akcje jak wysadzenie potwora w ostatniej chwili dynamitem będąc na oparach co skutkowało wygraną pamiętam do dziś. Wspaniałe kampanie gdzie każda w jakiś sposób zaskakuje - wg mnie najlepsza gra z uniwersum Cthulhu.
1. Gra o tron 2 ed. - fenomen. Gra ma już swoje lata ale daje tyle emocji nad stołem że głowa mała. Kombinacje, dyplomacje a jeśli nie skutkuje to pranie się po przyłbicach. Co zaskakujące - chyba najmniej partii w to mam bo ciężko w dzisiejszych czasach zebrać ekipę ale jeśli tylko mogę to zasiadam z niesłabnącą przyjemnością.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: RUNner »

1. Władca Pierścieni LCG
2. Marvel Champions LCG
3. Mage Knight
4. AuZtralia
5. Le Havre
6. Cthulhu Death May Die
7. Star Wars Wojny Klonów
8. Małe Epickie Galaktyki
9. Terraformacja Marsa
10. Znak Starszych Bogów
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ignacy.ni
Posty: 36
Rejestracja: 09 maja 2020, 16:42
Has thanked: 59 times
Been thanked: 72 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: ignacy.ni »

Mały update po 10 miesiącach

1. Dune: Imperium + Potęga Ix + Nieśmiertelność - od dawna top1 i można rzec, że była to miłość od pierwszego zagrania. Oczywiście jak to w DB są karty lepsze i gorsze, ale mi to kompletnie nie przeszkadza. Dodatki super uzupełniają podstawkę i w moim odczuciu w tym zestawieniu jest to gra kompletna.

2. Ankh: Gods of Egypt - często gram w 2 osoby, a lubię area control, więc w tym aspekcie Lang mnie zadowolił. Nawet stwierdzę iż tej konfiguracji jest to najlepsza znana mi opcja. Zasady są naprawdę przystępne, natomiast kombinowania jest bardzo dużo. Do tego prezencja i klimat egipski - majstersztyk.

3. ROOT + Plemiona Rzeczne + Podziemia - unikałem tej gry dłuższy czas sugerując się przy tym wieloma opiniami. Niestety był to duży błąd, bo Root to świetna gra, która szturmem wbiła się do topki. Niestety ze względu na duże możliwości i asymetryczny charakter jest trochę zasad i strategii do zapamiętania przez co próg wejścia jest wyższy niż w reszcie gier na liście i niektórzy mogą się od Roota po prostu odbić.

4. The Godfather: Corleone's Empire - absolutnie kapitalna gra, która doskonale bawi i wciąga nowe osoby w hobby. Jest worker placement, area control, trochę licytacji i negatywna interakcja w dużej ilości. Jedyny minus jest taki, że czasami chciałoby się w to zagrać w 6 osób, z racji że gra dodruku nie dostanie, to i o dodatku nie mowy... Niestety.

5. Night Parade Of a Hundred Yokai + Moonlight Whispers + Kami Rising - również nowość na liście, ale już mocno ograna i naprawdę siadło. Będziemy tutaj rozbudowywać swoje tableu z kart by dały nam akcje za pomocą których będziemy mogli rywalizować o wpływy i przepychać się na planszy. Bardzo proste, ale Night Parade dostarcza sporo frajdy :)

6. Lost Ruins of Arnak + Przywódcy ekspedycji - ponad 250 partii czyni Arnaka najbardziej ograną przeze mnie planszówką. Uwielbiam, ale głównie 2-osobowo

7. El Grande - na początku czegoś mi w tej grze brakowało, natomiast warto było do niej wrócić. Prostota zasad i mnogość kombinacji oraz ilość interakcji dają mega satysfakcję. Mocny awans w zestawieniu, a nowe gry będą miały ciężko żeby chociaż dorównać

8. Endeavor: Wiek Żagli + Wiek ekspansji - elegancja zasad, dynamika i interakcja, to połączenie do którego mam słabość. Endeavor oczywiście tego wszystkiego dostarcza, więc w topce musi być

9. Brass: Birmingham - znudziło mnie już trochę poznawanie cięższych euro od podstaw. Brass jest takim trochę św. graalem w tej kategorii, a na horyzoncie nie widać nic co mogłoby go wyprzeć.

10. Kemet Krew i Piach - szkoda, że przeszła trochę bez echa ta reedycja Kemeta. Może dodruk w 2024 i w końcu dodatek na 6 gracza coś zmieni-zobaczymy. Natomiast sama gra to nawalanka w czystej postaci i wyścig po 9PZ i ich utrzymanie (punkty są stałe i tymczasowe). W swojej kategorii genialny tytuł.


11-50
Spoiler:
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: tomg »

To jest moja pierwsza topka, chciałbym za rok sprawdzić jak ewoluowały moje upodobania.
Gwoli jasności nie jest to lista najlepszych gier w które kiedykolwiek zagrałem bowiem założyłem, że uwzględnię wyłącznie pozycje ogrywane w ciągu ostatniego roku (z tego powodu nie ma na liście kilku świetnych pozycji np. Star Wars Rebelia) oraz pominę takie w które raczej już nie zagram (zatem odpadły ukończone gry kampanijne czy legacy).
Mój gust jest wysoce eklektyczny, celowo na liście są przedstawiciele różnych gatunków, z tego też względu nie jestem w stanie ich uszeregować w prosty ranking. Generalnie cenię prostotę zasad, interakcję pomiędzy graczami i powiązanie mechaniki z tematyką odpowiadającą moim preferencjom. 


Food Chain Magnate
W bezlitosnej grze Splottera odnalazłem zalety nieobecne w innych euro. Dużą satysfakcję sprawia mi samodzielne, stopniowe odkrywanie nowych strategii. 
El Grande
Idealnie odpowiadająca moim oczekiwaniom walka o przewagę w regionach którą cenię za prostotę, różnorodność taktyczną i emocje towarzyszące rozgrywce.
Vinhos Deluxe Edition
Bardzo klimatyczna, ciasna gra, w której ma się poczucie że każda decyzja ma znaczenie. Preferuje wersję Reserve 2010. Pod względem złożoności reguł uznaję Vinhos za grę średniozaawansowaną, co poczytuje za jej zaletę w stosunku do późniejszych klasyków Lacerdy mających na mój gust zbyt skomplikowane zasady. 
Clash of Cultures: Monumental Edition
Ameritrashowy rys Clash of Cultures jest tym czego oczekuje od gier 4x. Gra nie jest idealna ale nie poznałem do tej pory lepszej w tym gatunku.
Nemesis
Najbardziej klimatyczna gra w kolekcji świetnie trafia w moje gusta tematyczne. Zdobyła miejsce wśród moich ulubionych gier pomimo trudnych do zapamiętania zasad, co jest cechą normalnie dyskwalifikującą inne tytuły. 
Wielka Pętla
Jako kibic kolarski doceniam Wielką Pętlę ze świetne odwzorowanie tematu w mechanice gry. Ogrywana z dodatkami oraz koniecznie w trybie wyścigu wieloetapowego. Konkurencyjne Turbo tego samego autora zostaje w tyle.
Poszukiwanie Planety X
Bardzo uniwersalna gra która moim zdaniem w trybie zaawansowanym wymaga uważnego śledzenia poczynań rywali i przestaje być wyłącznie dedukcyjnym pasjansem.
Blood Rage
Doceniam jako eurogrę udanie wykorzystującą mechaniki area control i card drafting.
Pod Wrogim Niebem
Przypadkowe odkrycie ubiegłego roku które otworzyło mnie na okazjonalne rozgrywki solo. Wcześniej w ogóle nie byłem zainteresowany samotnymi pojedynkami ale zażarte boje o uratowanie planety zadziałały uzależniająco.  
Mindbug
Lider pod względem rozgrywek w ostatnich miesiącach.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: KubaP »

2015:
Spoiler:
2016:
Spoiler:
2018:
Spoiler:
2019:
Spoiler:
2020:
Spoiler:
2023 (bez zmian od 3 lat, stagnacja!):
1. Zamki Burgundii
2. Terraformacja Marsa
3. Zimna Wojna
4. Trajan
5. Klub Utracjuszy
6. 1989: Jesień Narodów
7. Arkham Horror III ed.
8. Shipyard
9. Ginkgopolis
10. Snowdonia: Deluxe Master Set ex aequo z Pola Arle
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 417 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: miker »

10. The Gallerist
9. Turbo
8. GWT 2. Edycja
7. Zamki Burgundii
6. Wyprawa do El Dorado, ale ze wszystkimi dodatkami: Demony dżungli + Mokradła i smoki + promki
5. Tyrants of the Underdark
4. Brass Birmingham
3. Viticulture, ale ze wszystkimi dodatkami: Toskania, Goście z Wrzosowisk/Doliny Renu, dodatkowi pracownicy
2. Imperium atakuje
1. Ark Nova - 58 gier i nadal układanie pasjansa bawi. Wyścig trwa i czekam na dodatek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: PytonZCatanu »

TOP100 za pierwsze półrocze 2023

Pora na moją półroczną topkę (TOP 100). Łącznie zagrałem w 621 różnych gier. Mam poczucie, ze w ostatnim półroczu pograłem solidnie. Przede wszystkim wgryzłem się solidniej w dobre, uznane tytuły. Odświeżyłem kilka, które grałem lata temu. Niektóre gry dostały dobre dodatki. To wszystko wpłynęło na to, że do tej topki, szczególnie pierwszych 30 pozycji, mam bardzo mocne przekonanie. To są, bez żadnych wątpliwości, świetne gry.

Nowym zwyczajem na dole umieszczę TOP5 moich gier w różnych kategoriach (np. euro, dwuosobowe), bo to też czasem lepiej się czyta i może komuś pomoże w odkrywaniu czegoś nowego.


1 Gaia Project
2 Underwater Cities
3 Food Chain Magnate
4 Dominant Species
5 Star Wars: Rebellion
6 Gloomhaven: Jaws of the Lion
7 Cosmic Encounter
8 The Castles of Burgundy
9 Ark Nova
10 The Quest for El Dorado


11 Tigris & Euphrates
12 7 Wonders Duel
13 The Search for Planet X
14 Ra
15 Inis
16 The Godfather: Corleone's Empire
17 Libertalia
18 Hive
19 Star Wars: The Deckbuilding Game
20 Pax Pamir: Second Edition


21 Lord of the Rings: The Confrontation
22 Deception: Murder in Hong Kong
23 Heat: Pedal to the Metal
24 Railroad Ink: Deep Blue Edition
25 Air, Land, & Sea
26 Blood Rage
27 The Pursuit of Happiness
28 War of the Ring: Second Edition
29 Memoir '44
30 Imperial 2030


Miejsca 31 - 100
Spoiler:

TOP5 różnymi kategoriami:

Euro
Spoiler:
Interakcja
Spoiler:
Dwuosobowe
Spoiler:
Abstrakcja
Spoiler:
Rodzinne
Spoiler:
Imprezowe
Spoiler:
Przygoda
Spoiler:
Licytacja
Spoiler:
Wyścig
Spoiler:
Małe karcianki
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 126
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 43 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Gun3R »

Moje top10:

1. Diuna: Imperium + Potęga IX + Nieśmiertelność
2. Great Western Trail 2 ed.
3. Terraformacja Marsa + Preludium + Niepokoje + Hellas i Elysium
4. Nemesis / Nemesis: Lockdown
5. Kartografowie
6. Anachrony
7. Hansa Teutonica
8. Barrage
9. Pax Pamir
10. Decrypto
Sloth
Posty: 383
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 80 times
Been thanked: 76 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Sloth »

Topka tworzona na zasadzie czestotliwości wyjmowania na stół.

1. Jaipur - absolutny numer jeden. Wpada praktycznie zawsze jako pierwszy bądz drugi na stół niezależnie czy z córką czy z Panią.
2. Władca Pierścieni; Konfrontacja - najczęściej grana dwuosobówka z partnerką.
3. Osadnicy; Królestwa Północy - najczęściej wyjmowana gra do rozgrywek solowych. Zarówno pojedyńcze scenariusze, jaki i odpalony dodatek Gniew latarni.
4. To ja go tnę - najczęściej grywany obecnie tytuł z córką. Chciałem dokupić dodatek ale po przeczytaniu xxx opinnii o fatalnym wydaniu odpuściłem i czekam na prawidłowy dodruk. Zamierzam jeszcze wciągnąć partnerkę na trzeciego pomimo że to nie jej bajka.
5. Mindbug - tytuł który mi obecnie daję najwięcej frajdy z rozgrywek. Niestety tylko mi więc muszę kombinować by ktoś ze mną usiadł ;)
6. Bór - najczęsciej grywany tytuł w skladzie 3-osobowym. Bardzo Nam siadł i sadzę że dlugo jeszcze zostanie na stole. Chociaż tutaj czasem mam wrazenie że ma 2 osoby śmiga się lepiej. Przy 3 każdy sobie trochę rzepkę skrobie, bądź gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta :)
7.Żelazna kurtyna - małe, dosyć szybkie z ciekawym tłem. Jedna z częsciej rozgrywanych dwuosobówek z partnerką.
8.Kartografowie; Herosi - jedyna obecnie wykreślanka w która grywamy wspólnie, osobno jak i solo.
9. Watergate - zdetronizowany ale nadal wpada na stół. Tak raczej juz zostanie gdyż tytuł ma mnóstwo zalet.
10. Spór o bór - dwuosobówka w która grywam zarówno z córką jak i z partnerką naprzemiennie. W przeciwieństwie do II nadal pojawia się na stole. Na chwilę obecną nie widzę niczego innego z prostotą zasad i prześlicznymi grafikami które mogloby zastapić pozycję.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Grzdyll »

PytonZCatanu pisze: 20 cze 2023, 13:04 TOP5 różnymi kategoriami
(...)
O, i takie podejście jest w moim odczuciu najfajniejsze (zamiast robienia listy 1-100). Zawsze mnie zastanawia jak tu wartościować i porównywać ze sobą gry diametralnie różne pod względem ciężkości, czasu trwania, liczby osób czy też koniecznego zaangażowania, podczas gdy są czasem idealnie skrojone na określone okoliczności, a w innych się całkiem nie sprawdzą...

Ja jestem zwykłym graczem familijnym, w dodatku mało nadążającym za nowościami więc moja topka pewnie będzie mało interesująca ale żeby nie robić offtopu w spoilerze wrzucam typy mojego grona rodzinnego - gier, które w zasadzie mogłyby mi wystarczyć jako cała kolekcja:
Spoiler:
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: noowy »

W mojej topce mam gry, które udało się solidnie ograć (+100 partii), które przetrwały próbę czasu i w które nadal zawsze i wszędzie chętnie zagram niezależnie od samopoczucia, okoliczności itd. Niestety udało mi się uzbierać tylko 5, bo w 99% gram w domu, w rodzinnym gronie i do wielu świetnych gier nie udało mi się na dłuższą metę przekonać domowników.

1. Race for the Galaxy
2. Dominion
3. Carcassonne, ale tylko miksowany z wszystkimi (mini)dodatkami (1-2 dodatki na raz) albo w różnych wersjach samodzielnych
4. Legendy Blue Moon
5. Neuroshima Hex

Gry blisko topki, które może za jakiś czas się w niej znajdą albo które z przeróżnych powodów z niej wyleciały:
7 Cudów
7 Cudów Pojedynek
51 Stan (MS)
Dice Throne
Marvel Champions
Marvel United
Mindbug
Mr. Jack
Osadnicy: Królestwa Północy
Sagrada
Pory Roku
Potwory w Tokio
Radlands
Res Arcana
Star/Hero Realms
SW: Zewnętrzne Rubieże
Unmatched
Wyprawa do El Dorado
Zamki Burgundii

i w sumie wiele innych...
bourbon
Posty: 105
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 31 times
Been thanked: 22 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: bourbon »

kolejnosc przypadkowa

Brass: Birmingham
Terraforming Mars
Star Wars: Rebellion
Great Western Trail
Cascadia
Power Grid
Race for the Galaxy
Dominant Species
Clank!: Catacombs
Cat in the Box
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 381
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 561 times
Been thanked: 368 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: kuleczka91 »

1. Barrage
2. Brass Birmingham
3. Podwodne Miasta
4. Carnegie
5. Pipeline
6. Brzdęk (cała seria)
7. Zaginiona Wyspa Arnak
8. Wiedźmia Skała
9. Little Town
10. Wyspy Tukana

Z gier jeszcze bliżej topki: Zamki Burgundii, Sagrada, Karczma pod pękatym kuflem, Szarlatani z Pasikurowic, Woodcraft, Pory roku <-- Są to gry, które u nas równie często lądują na stole i mają pewnie miejsce w kolekcji :)
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Wasze Top 10 gier

Post autor: Tirith »

1. Clash of Cultures
2. Star Wars Rebelia
3. Brass: Birmingham
4. Cywilizacja poprzez wieki
5. Android Netrunner
6. Star wars: Zewnętrzne rubieże
7. Endeavor
8. Glen More 2: Kroniki
9. Eclipse
10. Osadnicy narodziny imperium





Spoiler:
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 387
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 142 times
Been thanked: 82 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Backero »

Mój post z 2016 roku:
Spoiler:
Ojej, trochę się zmieniło :D Ale też pewnie dlatego, że sporo nowych tytułów się pojawiło lub po prostu więcej poznałem. No więc tak:

1. Twilight Imperium
2. Eclipse: Nowy Świt Galaktyki
3. Scythe
4. Mare Nostrum
5. Rising Sun
6. Northgard: Niezbadane Ziemie
7. Gra o Tron: Gra planszowa
8. Neuroshima Hex / Monolith Arena
9. Osadnicy: Narodziny Imperium
10. Tytani
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: eveni »

Ale ciężko jest zrobić topkę 10 ulubionych gier :lol: moja na dzień dzisiejszy prezentuje się tak:
1. Zamki Burgundii
2. Gloomhaven
3. Brzdęki
4. Diuna Imperium
5. Terraformacja Marsa
6. Nemesis
7. Podwodne Miasta
8. Paladyni Zachodniego Królestwa
9. Massive Darkness 2
10. Carcassonne
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: bobule »

Sloth pisze: 31 lip 2023, 11:46 3. Osadnicy; Królestwa Północy - najczęściej wyjmowana gra do rozgrywek solowych. Zarówno pojedyńcze scenariusze, jaki i odpalony dodatek Gniew latarni.
Czy mógłbyś podzielić się swoją opinią o dodatku? W wątku o Królestwach północy bardzo mało jest informacji o Gniewie latarnii.
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: wallace »

Ciężko tak podzielić, ale na pierwszym miejscu;
1. Pax Renaissance

2-5. Grupa ostatecznie definiująca co najbardziej lubię
- Civilization: Nowy początek + Terra lncognita
- Cyklady+Hades
- Pax Pamir
- 7 Cudów Świata: Pojedynek + Panteon+Agora

6-12. A tu w zależności od warunków ; )
- The King Is Dead (filer)
- Pędzące Żółwie (ona ma głębię!)
- Blood on the Clocktower (bezpośrednia interakcja i rozkminianie)
- Cyklady+Tytani (spadkobierca 1-5)
- Clash of Cultures (spadkobierca 1-5)
- Agricola (punktowanie)
- Eldritch Horror: Przedwieczna groza+dodatki (kooperacja)
Sloth
Posty: 383
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 80 times
Been thanked: 76 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Sloth »

bobule pisze: 14 sie 2023, 18:15
Sloth pisze: 31 lip 2023, 11:46 3. Osadnicy; Królestwa Północy - najczęściej wyjmowana gra do rozgrywek solowych. Zarówno pojedyńcze scenariusze, jaki i odpalony dodatek Gniew latarni.
Czy mógłbyś podzielić się swoją opinią o dodatku? W wątku o Królestwach północy bardzo mało jest informacji o Gniewie latarnii.
Dla mnie jako że gram głównie solo w O;KP to ten dodatek jest niezbędny.
Masz szereg naprawdę ciekawie skonstruowanych scenariuszy powiazanych fabułą.
Sama fabuła rozwija sie powoli w trakcie kolejnych wydarzeń acz nie spodziewaj się tutaj fajerwerków. Natomiast jest ciekawie skrojona. Każdy scenariusz dotyczy jakiegoś tam wątku. Co do scenariuszy tak jak pisalem powyżej są nie dość że naprawdę ciekawe to jeszcze sporo trudniejsze niżli w podstawce czy też te kilka które pojawiły się w międzyczasie. Teoretycznie całą kampanie masz przejść jednym, klanem ze względu na zdobywane bądź tracone bonusy :) natomiast pojedyńcze scenariusze można rozgrywać niezależnie. Ja przynajmniej tak czasem robię. Odpalam konkretny scenariusz i gram wybranym klanem. Czasem trzeba ustalić sobie homerules gdyż na niektóre cele czy wybory ma wpływ zdobycie wcześniejszych dóbr.

Grając kampanię wciągasz się na tyle że kończąc jeden masz chęć odpalić kolejny, przynajmniej ja.
Co do elementów to standard jak w podstawce. Instrukcja plus opisy kampanijne/paragrafy wydane na zdecydowanie ładniejszym papierze :)
Tak jak napisałem. Dla mnie nie dość że niezbędny to naprawdę świetny dodatek
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 194
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 82 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Padre »

Aktualizacja po ośmiu latach.

Wtedy:
Spoiler:
Większości tych gier od dawna nie mam w "topce", niektóre (FS, W&H) sprzedałem bez żalu, inne przegrywają z tytułami poznanymi później. Pojedyncze pozycje na liście sprawiają, że kwestionuję swoją ówczesną poczytalność.

Teraz:
1. Chaos in the Old World
2. Blood Bowl Team Manager
3. Twilight Struggle
3. Glory to Rome
3. Sniper Elite
6. Dune: Imperium
7. Lisboa
8. Pax Renaissance
9. War of the Ring
10. Millennium Blades
zibrah
Posty: 1
Rejestracja: 11 lip 2023, 15:32
Has thanked: 1 time

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: zibrah »

wallace pisze: 15 sie 2023, 00:14 Ciężko tak podzielić, ale na pierwszym miejscu;
1. Pax Renaissance

2-5. Grupa ostatecznie definiująca co najbardziej lubię
- Civilization: Nowy początek + Terra lncognita
- Cyklady+Hades
- Pax Pamir
- 7 Cudów Świata: Pojedynek + Panteon+Agora

6-12. A tu w zależności od warunków ; )
- The King Is Dead (filer)
- Pędzące Żółwie (ona ma głębię!)
- Blood on the Clocktower (bezpośrednia interakcja i rozkminianie)
- Cyklady+Tytani (spadkobierca 1-5)
- Clash of Cultures (spadkobierca 1-5)
- Agricola (punktowanie)
- Eldritch Horror: Przedwieczna groza+dodatki (kooperacja)
Nowy początek wyżej niż Clash of Cultures? To drugie pewnie po prostu zbyt długie? Na Shelfside New Dawn + Terra Incognita dostały notę 2/10. Dla mnie to coś w okolicach 5/10. Sam szukam czegoś prostszego, ale chyba najbardziej czaję się na Northgard.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1504
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Ayaram »

Pora na moją topkę czysto pod kątem solo. Nie przegrałem jeszcze solo nie wiadomo ile, więc myślę że z tej 10tki jakieś 4-5 pozycji może czuć się w miarę pewnie, że trochę w tej topce posiedzi, pozostałe 5 możliwe, że wyleci - i tego im i sobie życzę, że poznawane gry będą już tylko lepsze :wink:

1. Marvel Champions LCG - królowa gier solo, z tego względu, że wykorzystuje to co jest największą siłą gier solo - możliwość grania gdy tylko przyjdzie na to ochota. Krótki setup, krótka, ale angażująca rozgrywka, kosmiczna regrywalność, przez deckbuilding zostaje w głowie długo po grze, tylko contentu że zostanie jeszcze na lata.

2. Władca Pierścieni LCG - młodszy brat MC, niżej ze względu 2 rzeczy. Sposób zakończenia gry - w Marvelu gdy czujemy się silni to po prostu kończymy grę, we Władku jak czujemy się silni to musimy coś jeszcze zrobić by skończyć scenariusz przez co niektóre gry potrafią się dłużyć. Dwa to gorzej zbalansowane karty przez co dużo jest kart które "zawsze włożę do decku" i "nigdy nie włożę do decku". Ale dalej to świetna gra przy której spędziłem kilkaset godzin i kolejnych kilkaset jeszcze spędzę.

3. Robinson Crusoe - były karcianki, to czas na ideał w kategorii gier z planszą. Sensowny czas grania, sensowny setup, scenariusze które faktycznie wymuszają inny styl gry w zależności od celu, szalenie regrywalna, klimatyczna rozgrywka która nie wynika z morza tekstu. Szkoda, że pierwsi marsjanie były nie wypałem i się odechciało robić gry tego typu.

4. Osadnicy: Narodziny Imperium - Jedyna w topce gra "na punkty". Normalnie "zdobyłem 26 pkt, więc w następnej grze spróbuje 27 pkt" totalnie na mnie nie działa. Natomiast przy totalnie asymetrycznych frakcjach i jeszcze sporo wywracających w nich dodatkach to podejście "Rzymem zrobiłem ponad 100 pkt, Japonią robię 80 więc trzeba podgonić, a tu nowy dodatek do Rzymu to trzeba się na nowo nauczyć i w tej kombinacji też wbić 100 pkt" już działa na prawdę dobrze.

5. Aeon's End - tu takie już bardziej mam mieszane uczucia. W kategorii deckbuilderów jest obecnie u mnie na 1wszym miejscu do solo rozgrywek więc na tym miejscu zostaje, jednocześnie uważam że db solo da się zrobić dużo lepiej.

6. Arkham Horror LCG - jedyny LCG który gorzej działa na true solo, na koncie trochę poniżej 100 gier i generalnie bawię się z każdą rozgrywką coraz lepiej. Niemniej Arkham jak żetoniki sami wiecie które przesadnie nie pójdzie, to jedna z nielicznych gier które potrafia mnie serio zdenerwować, więc raczej już jednak za bardzo do góry nie pójdzie ;)

7. Star Wars: Imperium Atakuje - Kupiłem dawno temu, przeleżało po 2-3 partiach przez lata. Z apką pod kątem gry solo za to mocno zażarło. Szkoda tylko, że w tym momencie już dawno polskich dodatków nie było ;)

8. Pod wrogim niebem - Gra która nigdy by u mnie nie byłaby w top 5, z drugiej strony jako uzupełnienie kolekcji i pozycja do pogrania raz kiedyś sprawdza się fenomenalnie. Więcej gier tego typu.

9. Eldritch Horror - Już pozycja, która prędzej czy później zniknę. Eldritcha bardzo lubię, jednak setup i długość gry sprawia, że muszę mieć na niego naprawdę humor. No i system kart spotkań, które jednak wymuszają nie granie za często

10. This War of Mine - Najświeższy nabytek i miejsce trochę na zachętę. Gra ma wszystko co lubię w dodatku z świetnym, unikalnym klimatem, tylko trochę się obawiam o losowość, boje się że jest jej trochę za dużo jak na grę tego typu.
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: wallace »

zibrah pisze: 17 sie 2023, 15:50Nowy początek wyżej niż Clash of Cultures? To drugie pewnie po prostu zbyt długie? Na Shelfside New Dawn + Terra Incognita dostały notę 2/10. Dla mnie to coś w okolicach 5/10. Sam szukam czegoś prostszego, ale chyba najbardziej czaję się na Northgard.
Dla mnie wyżej Civ:ND+TI od CoC gdyż bardziej odpowiada mi, gdy gra kończy się spełnieniem określonych celów, zbieranie punktów jak w Clashu jest dla mnie mniej atrakcyjne. Po za tym uważam, że Civ daje więcej różnorodnych ścieżek do gry, i cuda, które potrafią diametralnie zmienić rozgrywkę (choć ich zdecydowanie za mało), a w CoC pół rozgrywki rozbudowujesz swoją cywilizację, a kolejne pół się naparzasz (może spłycam, ale tak, w Civ czuje więcej głębi). A po za tym Civ jest dla mnie ładniejsze :D , natomiast czas rozgrywki nie ma aż takiego znaczenia.
Ale do Clash of Cultures również chętnie usiądę, to po prostu inne odczucia z rozgrywki.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Błysk »

Na ten moment chyba mniej więcej tak. Przy czym 1 miejsce jest wiążące (ulubiona gra) i ostatnie (nie przepadam za nią tak jak za resztą). 2-8 kolejność mniej więcej przypadkowa.

1. Zakazane Gwiazdy
2. Mysthea
3. Hegemony: Lead your class to victory (ale tłumaczenie tego to ból, a moja stała grupa nie polubiła).
4. Star Wars: Rebelia + dodatek
5. Triumph and Tragedy
6. Mage Knight
7. Android: Netrunner/ Project Nisei
8. Neuroshuma Hex 3.0
9.Imperial Struggle
10. Anno Domini 1666 (za mało grałem, żeby być przekonanym).
ODPOWIEDZ