Charioteer (Matt Calkins)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lehu89
Posty: 64
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 54 times

Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: Lehu89 »

Jest to mój pierwszy post tego typu, proszę więc o wyrozumiałość jeśli coś jest nie tak jak powinno, ewentualnie śmiało zwracać mi uwagę.

Na horyzoncie nowa gra twórcy Sekigahary i już samo to uważam za ciekawe i warte zwrócenia na ten tytuł uwagi.
Obecnie gra osiągnęła próg P500 na GMT i jest już nawet drukowana, ptaszki ćwierkają (mogę się mylić), że może być wysyłana do ludzi już na przełomie września/października.

Link do BGG

Autor: Matt Calkins
Wydawca: GMT Games
Mechaniki: Hand Management, Set Collection, Simultaneous Action Selection (tyle przynajmniej na razie wiadomo)
Liczba graczy: 2-6 osób

Obrazek

Ze wstępnych informacji wynika, że jest to gra o prostych zasadach, wyścig z negatywną interakcją, brzmi bardzo ciekawie, jak będzie w rzeczywistości, to się okaże.

Opis gry ze strony GMT Games:
Charioteer is a new game from Sekigahara author Matt Calkins. Like Matt's previous games, Charioteer features simple rules, quick play, and novel mechanisms.
Charioteer is a strategic racing game that plays in one hour. Each player controls a chariot in the Circus Maximus of ancient Rome. There's lots of action, and it happens quickly, with simultaneous move selection.
Movement is determined by melding sets from a hand of cards. Every card does more than one thing, and it takes multiple matching cards to make a move. Choosing to use a card in one set means deciding not to use it in another. Timing when to make a critical move is as important as knowing what move to make.
Moves come in four colors, and each has a special advantage. Play a red move to attack your opponents, yellow to recover from disruption, black to turn a sharp corner, and green to sprint.
Each racer begins the game with different abilities, and they improve their skills as the race progresses, leading to big bonuses in their favorite types of moves. Show the emperor the kind of move he prefers, and a racer's skills will increase even faster.
Players deploy tokens to give their moves a special bonus. More tokens can be earned by impressing the crowd with large matching card plays. Players may choose to delay using their best sets until they're big enough to qualify for a fan token.
Some races will be violent and others calm, depending upon whether the players and emperor behave disruptively. Attacks cause damage, which reduces movement speed. Players who specialize in recovery moves may overcome damage quickly. Others may need to carefully deploy their shields on turns when violence is expected.
It's not always clear who's winning the race. Being in front of the pack may not be as important as developing a critical skill, collecting powerful tokens, or keeping damage low. Whip icons allow those who have fallen behind to surge back into competition.
Charioteer is easy to learn. It can be played by bright kids as well as adults. Despite its accessibility, it is a game of skill.


Na stronie wydawcy jest już dostępna (jeszcze nie ostateczna wersja) instrukcji.
Rulebook

Ja jestem kupiony, bo nie wiem dlaczego, ale od razu przypominają mi się te gry z dzieciństwa o dżokejch jeżdzących na koniach w kółko po torze, to te gry z tych wielkich pudeł typu 200gier itp, taki sentyment mi się włącza do dawnych lat, a tutaj jest GMT, Matt Calkins i jeszcze negatywna interakcja, dla mnie bajka.

Jeśli jakaś dobra dusza organizowałaby zbiórkę na ten tytuł (ja nigdy nie zamawiałem jeszcze nic z GMT, więc nie chcę narobić kłopotów), to ja bardzo chętnie dołączę.

Mam nadzieję, że zaciekawiłem Was tytułem, ja na pewno chętnie przetestuję, jeśli tylko uda się dorwać egzemplarz.

Pozdrawiam

EDIT: dodano link do BGG
Ostatnio zmieniony 26 sie 2022, 13:02 przez Lehu89, łącznie zmieniany 2 razy.
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: babayaga0 »

Też czekam na tą grę. Na pewno będzie w sklepach z planszówkami, więc nie ma sensu robić zbiórki.
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: Mateez »

Dzięki za założenie wątku. Też znalazłem te gre na bgg i jestem zaintrygowany ze względu na autora genialnej Sekigahary. W sumie dobra, prosta gra wyścigowa to gatunek, który u mnie się sprawdza całkiem nieźle (np Flamme Rouge, Wyprawa do El Dorado).
BTW: Podobnie mam z autorem Inis, Christianem Martinezem. Ciągle czekam, aż gość zrobi coś jeszcze. :)
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: selektor »

babayaga0 pisze: 25 sie 2022, 14:36 Też czekam na tą grę. Na pewno będzie w sklepach z planszówkami, więc nie ma sensu robić zbiórki.
Dokładnie, choć GMT ma opcję tańszej wysyłki do UE dla zamówień z programu P500, to jednak ta gra sporo waży, co czyni zakup tej gry bezpośrednio od GMT za mało opłacalną inwestycję. Lepiej poczekać, aż znajdzie się ona w polskich sklepach.
Lehu89
Posty: 64
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 54 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: Lehu89 »

Ok, więc nie ma sensu pchać się w żadne zbiorówki w tym przypadku, czyli czekamy spokojnie na nasze rodzime sklepy (mam nadzieję, że któryś się tym tytułem zainteresuje).
Odnośnie samej gry, to podchodzę do niej bardziej jak do dobrej zabawy niż móżdżenia, chociaż wszystko się okaże w graniu, bo i równie dobrze tytuł może się okazać przysłowiową kupą, niczego nie wykluczam, już parę razy się naciąłem na coś co na papierze wyglądało super, a wyszło.... jak wyszło :wink:
Na ten moment jestem zaintrygowany i czekam na rozgrywkę, która okaże się przyjemnym fillerkiem na rozpoczęcie lub zakończenie wieczoru, o ile oczywiście gra nie będzie trwała 2/3 godziny, bo wtedy to jeżdżenie w kółko może się okazać męczące. Czekam spokojnie i jak dorwę tytuł, będę relacjonował.
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: Lehto1 »

GMT ma z czego czerpać, w końcu mają kilka gier wyścigowych w portfolio. Jestem dobrej myśli😀
Awatar użytkownika
MaMiKr
Posty: 190
Rejestracja: 20 paź 2017, 10:10
Has thanked: 8 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: MaMiKr »

się pokazała w planszostrefie
https://planszostrefa.pl/pl/p/Charioteer/14637
prowadzę @Cosoplanszowkach i kanał https://www.youtube.com/@cosoplanszowkach/featured
Lehu89
Posty: 64
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 54 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: Lehu89 »

Pokazała, pokazała i to już ze 2/3 tygodnie temu, tylko cena nie zachęca :lol: Dodatkowo udało mi się poznać w między czasie serię 18xx, co sprawiło, że wszystko poza paxami, splotterami oraz abstraktami trochę spadło w rankingu "chcę poznać". Oceny gra zbiera na razie nie najgorsze, liczba graczy 4-6, to i może po rozgrywce w jakąś osiemnastkę można by było zakończyć wieczór takimi wyścigami :D
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 153 times
Been thanked: 59 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: ppeter »

Patrząc na zawartość i cenę, to rydwany muszą być ręcznie rzeźbione.
mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: mk20336 »

First look at Charioteer - a new game by Matt Calkins!

Uwielbiam grę Sekigahara, więc kiedy usłyszałem że Matt Calkins wydaje kolejny tytuł - Charioteer - wiedziałem, że będę chciał go sprawdzić. Dzisiaj pierwsze spojrzenie na zawartość pudełka, kolejne materiały wkrótce!

LINK: First look at Charioteer - a new game by Matt Calkins!

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1149
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 503 times
Been thanked: 333 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: Propi »

Trochę moich, w pełni zasłużonych zachwytów na łamach GF:

https://www.gamesfanatic.pl/2023/05/31/ ... sandalach/
azazelmo
Posty: 895
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 280 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: azazelmo »

Propi pisze: 31 maja 2023, 13:26 Trochę moich, w pełni zasłużonych zachwytów na łamach GF:

https://www.gamesfanatic.pl/2023/05/31/ ... sandalach/
Bardzo przyjemnie się czytało. Nie wspomniałeś jednak nawet o cenie: na promocji 350zł. Ja o grze już się nasłuchałem i oczytałem, no i sam autor geniusz, ale ktoś to przeczyta porównanie do Flamme Rouge zdziwi się potem w sklepie. Pewnie, jest to gra wyścigowa warta 4stówy, ale mi tej informacji w tekście zabrakło. Zwłaszcze, że podkreślałeś lewe wykonanie i wiatr szumiący w pudle.
Cała recenzja bardzo mi się podobała. Być może przeważy szalę na „kup”.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1149
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 503 times
Been thanked: 333 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: Propi »

Tzn. argument pt. "drogo" jest trochę ryzykowny - tym bardziej w przypadku gry, której oficjalnie w Polsce nikt nie wydał. Importy kosztują i celem tekstu jest raczej budowanie zainteresowania i doprowadzenie, docelowo, przy dobrych wiatrach, to polskiego wydania. Ceny się zmieniają, produkty wpadają w promocje, no i różne sklepy różnie je wyceniają... informacja o tym, że "drogo" może się szybko zdezaktualizować.

Poza tym mam wrażenie, że gry GMT są ogólnie dość drogie - Planszostrefa ma ich sporo i większość kosztuje od 250zł wzwyż.

A porównanie nie mogło być inne, bo gier wyścigowych wielu nie znam, nie mówiąc o tym, że te, które wyszły w Polsce (poza Rallyman GT, którego nie znam) są raczej przystępne cenowo. Nie kojarzę tak na szybko żadnego drogiego tytułu wyścigowego z polskim wydaniem.

Wybacz proszę, nie chciałem nikogo sprowadzać na manowce :)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: konradstpn »

Zagrałem. Gierka spoko + Na pewno nie na półkę i na pewno nie za tą kwotę. Więcej emocji związanych z wyścigiem czuję w Turbo/Snow Tails
Gram, więc jestem.
mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: mk20336 »

First Impressions for Charioteer – a gamy by Matt Calkins, published by GMT Games

Zapraszam do artykułu o kolejnej grze Matta Calkinsa (autora Sekigahara) - tym razem w klimacie antycznego Rzymu - Charioteer. Miłej lektury!

LINK: First Impressions for Charioteer – a gamy by Matt Calkins, published by GMT Games

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: Leviathan »

Pierwsze wrażenia z rozgrywek w Charioteer:

mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Charioteer (Matt Calkins)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Charioteer by GMT Games

Matt Calkins jest znany głównie ze swojej gry Sekigahara; niedawno stworzył bardzo ciekawą pozycję o wyścigach rydwanów, którą mam przyjemność zrecenzować. Zapraszamy do artykułu o The Charioteer!

LINK: [REVIEW] Charioteer by GMT Games

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ