Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1611
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: nidhog »

miker pisze: 25 maja 2023, 14:12
nidhog pisze: 25 maja 2023, 10:45 Ja grałem i myślę, że to najmniejszy problem te gry ;P Największą jest jej downtime.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Usuwam z Wishlisty :)
Tak tylko powiem, że ogólnie gra sie może podobać. Jeżeli chcemy szybko pograć w area control - gra jest przyjemna. natomiast jeśli macie w ekipie myśliciela, albo sami lubicie wycisnąć z gry maxa - to ten tytuł bym odpuścił.
nie grało się źle. Po prostu mam dużo tytułów, w które zagram dużo chętniej.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: miker »

nidhog pisze: 25 maja 2023, 14:40 Tak tylko powiem, że ogólnie gra sie może podobać. Jeżeli chcemy szybko pograć w area control - gra jest przyjemna. natomiast jeśli macie w ekipie myśliciela, albo sami lubicie wycisnąć z gry maxa - to ten tytuł bym odpuścił.
nie grało się źle. Po prostu mam dużo tytułów, w które zagram dużo chętniej.
To właśnie problem nas wszystkich na tym forum. Za dużo gier, żeby tracić czas, na coś co może być zepsute i może sprawić zawód. Gra ładnie wykonana, ale nie chcę mieć z tyłu głowy, że pierwszemu graczowie jest łatwiej wygrać.
Termigez
Posty: 45
Rejestracja: 16 gru 2019, 21:27
Has thanked: 30 times
Been thanked: 9 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Termigez »

Zagrałem 2x w dwie osoby i u mnie póki co gra zostaje, chociaż nie jest pozbawiona wad.

- Ogólnie mogę się w 100% podpisać pod tym co napisał nidohg. My z drugą połówką raczej jakoś bardzo się nie spinamy, nie planujemy wszystkiego po kilka ruchów do przodu i w takich przypadkach gra może się jak najbardziej podobać, i downtime nie jest duży. Kwestia odpowiednich oczekiwań do gry, jest to bardziej przystawka niż danie główne. I to jest moim zdaniem dobre, nie każda gra musi przegrzewać zwoje, dobrze czasem pograć w luźniejsze tytuły, nie spinając się żeby faktycznie każdy ruch był najlepszym z możliwych, a po prostu pójść w tę stronę, która akurat wpadnie do głowy i wyda się dobra.
- W 2 osoby o dominację bardzo ciężko, bo każdy raczej uważa, żeby nie stanąć samotnie na polu, w którym specjalizuje się drugi wilk. A zanim dojdą żetony każdego pola, to często już wszystkie wilki chodzą parkami.
- Faktycznie może się zdarzyć, że 1 gracz będzie miał 1 turę więcej, gdy to w jego akcjach skończy się gra, ale to też nie jest tak, że koniec gry powinien być wielkim zaskoczeniem dla drugiego gracza. Widać wyraźnie ile brakuje do końca, można bardzo szybko zerknąć na karty/żetony przeciwnika i sobie sprawdzić jak szybko może zakończyć grę. Oczywiście podkreślam, to wrażenia z gry w 2 osoby, im więcej, tym pewnie trudniej o kontrolę wszystkiego, bo i dominacja będzie coraz bardziej powszechna.
- Mamy tu fajne i szybkie do opanowania mechaniki, a sama gra sprawia przyjemność. Wykonanie bardzo dobre, żadnych błędów nie zauważyliśmy.
- Znaczniki z Portalu mam, ale dla nas jednak totalnie niepotrzebne :P

Także podsumowując, gra raczej do luźniejszego grania, przy tym co oferuje to najlepiej do 3 osób i jak najbardziej można się przy niej dobrze bawić.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: BOLLO »

Wilki czyli hit zeszłorocznego Essen już niedługo w ofercie wydawnictwa Portal Games. Zatem warto się przyjrzeć zawartości i temu co gra oferuje graczom.
Tak więc zapraszam serdecznie do unboxingu oraz mojej oceny zawartości.

Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: RUNner »

BOLLO pisze: 01 cze 2023, 12:54 Wilki czyli hit zeszłorocznego Essen już niedługo w ofercie wydawnictwa Portal Games.
Już tydzień temu dostałem grę z Portalu więc gdzie to "już niedługo w ofercie"? :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: BOLLO »

RUNner pisze: 01 cze 2023, 12:59
BOLLO pisze: 01 cze 2023, 12:54 Wilki czyli hit zeszłorocznego Essen już niedługo w ofercie wydawnictwa Portal Games.
Już tydzień temu dostałem grę z Portalu więc gdzie to "już niedługo w ofercie"? :)
Przepraszam ,się rozumie że VIPy mają wczsniej ;-)
Ja czekałem na poprawioną wersję bo pierwotna była coś "nie teges" 8)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: seki »

Zagrałem w Wilki na dwóch graczy. Zasady łatwe to na plus. Niestety po raz kolejny się przekonałem, że nie lubię area control. Nie lubie tego typu gier. Tu dostaliśmy ciekawy mechanizm opłacania akcji odwracaniem 1-3 żetonów (spośród 6) w kolorze terenu, na którym wykonujemy akcje. W zasadach proste. W planowaniu dla mnie zbyt ciężkie. Lubię ciężkie gry. Ale ten typ planowania był dla mnie zbyt uciążliwy. Nie dość, że różne ilości kafelków odwracamy to jeszcze musimy w naszych planach uwzględnić kolejne akcje, aby mieć na nie odpowiednią stronę kafelków i aby wilkami znajdować się w odpowiednich miejscach na planszy. Ja podziękuję. Można nad każdym ruchem spędzić kilka minut jeśli zależy nam na zwycięstwie a granie na luzie i szybko nieco mija się z sensem tej gry. Nie wyobrażam sobie gry na więcej graczy. Downtime i zbyt duża zmienność na planszy. Reasumując to dobra gra, ale zdecydowanie nie dla mnie
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 961
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 664 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Bart Henry »

Po pierwszej grze mam ambiwalentne odczucia. Gra jest bardzo podatna na downtime. Rozgrywka trwała u nas niesamowicie długo, ale pozostawiła bardzo pozytywne wrażenia. Niektóre tury lecą szybko - wiesz co masz zrobić i po prostu po krótkim namyśle to robisz. Zdarzają się jednak tury, w których w każdej sensownej opcji czegoś brakuje. Szukałem tego czegoś do skutku, bo miałem wrażenie, że jak nie zrobię jednej z tych 2-3 potencjalnych opcji, to po prostu nie będę w stanie zrobić niczego. Myślę, że będzie dużo lepiej w następnych grach, gdy będziemy już pamiętać wszystkie zasady. Sporo czasu straciliśmy rozpatrując ruchy niemożliwe do wykonania z racji ograniczeń w zasadach. Trzeba przestawić się na myślenie kompatybilne z tą grą. ;)

Graliśmy dwuosobowo, nie wyobrażam sobie tej gry na większą liczbę osób. Nawet dwuosobowo zastanawiamy się nad limitem czasowym, aby usprawnić rozgrywkę. Jutro następne podejście. Osobom z reguły grającym szybko, lubiącym dwuosobówki, chyba wstępnie mógłbym polecić. My niestety jesteśmy zamulaczami czasem, ale bierzemy to na klatę i gramy dalej. Dziś w oczekiwaniu na swoją turę ja wypychałem żetony kolejnej gry, a dziewczyna czytała książkę. :lol:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: RUNner »

seki pisze: 20 cze 2023, 19:26 Ja podziękuję. Można nad każdym ruchem spędzić kilka minut jeśli zależy nam na zwycięstwie a granie na luzie i szybko nieco mija się z sensem tej gry. Nie wyobrażam sobie gry na więcej graczy. Downtime i zbyt duża zmienność na planszy. Reasumując to dobra gra, ale zdecydowanie nie dla mnie
Ja też podziękowałem. Dla mnie ta gra jest zbyt skomplikowana jeśli chodzi o liczbę wszystkich zmiennych które się pojawiają w grze. Nie byłem w stanie tego ogarnąć. Ok, można grać na luzie i bez spiny, wybierać bardziej oczywiste zagrania, ale nie miałem przyjemności w takim sposobie grania. Też uważam, że to dobra gra, ale musiałbym jej poświęcić zdecydowanie za dużo czasu żeby czerpać radość z grania. Niestety zbyt wiele gier czeka w kolejce, żeby przy jednej rozbijać obóz.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1819 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Gambit »

Zapomniałem chyba tu dorzucić swoich odczuć.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: BOLLO »

To i ja dorzucę swoje trzy grosze bo mam wrażenie że czas życia nowych gier w tych czasach jest strasznie krótki :-)
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 961
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 664 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Bart Henry »

Zagrałem jeszcze dwie gry w składzie dwuosobowym. Gra w naszych oczach bardzo zyskała dzięki rozsądnemu czasowi rozgrywki. Żeby zachować kontekst - pierwszą, opisywaną wcześniej, rozgrywkę zakończyliśmy we wręcz dyskwalifikującym grę czasie 3h 20m. Uznałem to za abominację wynikającą z pierwszego podejścia i trafiłem w sedno. Druga gra to 1h 15m, trzecia gra to 1h. Należymy raczej do myślicieli, więc te dwie ostatnie rozgrywki miewały zdecydowanie dłuższe rundy, stąd jestem pewny, że osoby podejmujące szybkie decyzje spokojnie już po paru rozgrywkach zejdą do 45m w dwuosobowym wariancie.

Dwukrotnie wygrywał gracz zaczynający jako drugi, raz wygrał pierwszy. Powiem wręcz, że grając jako pierwszy zawsze miałem wrażenie, że rekompensata w postaci jednej dodatkowej akcji dla drugiego gracza jest przegięta na początku gry, więc nie martwiłbym się o poruszany temat potencjalnie większej zagranej liczby rund przez gracza rozpoczynającego grę. Będzie to maksymalnie jeden ruch więcej, przy czym trzeba pamiętać, że dodatkowa akcja na początku gry pozwala lepiej się rozpędzić drugiemu graczowi.

Wariant dwuosobowy działa bardzo fajnie. Nie zawsze jestem zwolennikiem dodatkowych pionków zapychających planszę, ale tutaj dodaje to taktycznego smaczku w postaci minimalnej wymaganej liczby punktów kontroli, by wygrać kontrolę na danym terenie. Nieco się zastanawiamy, czy losowe rozstawienie żetonów punktacji regionów w kontekście terenów punktujących podwójnie, jest zawsze fair. Wylosowanie podwójnej punktacji na regionach ze swoim typem terenu blisko źródła wydaje się być bardziej korzystne.

Mocne 8.5/10 ode mnie, a nie przepadam za mechaniką area control. Tutaj wszystko jest na tyle sprytnie (i ładnie!) podane, że aż chce się grać, by znowu przewidywać ruchy przeciwnika i optymalizować swoje.

Jako ciekawostka muszę się przyznać, że dopiero wczoraj zauważyłem, że na okładce, w oku wilka, są kolejne wilki. :oops:
Majek
Posty: 62
Rejestracja: 07 lis 2010, 09:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Wilki - pytania o zasady

Post autor: Majek »

Nycte pisze: 24 cze 2023, 13:29 Pytanko bo chyba jestem ślepy. W którym miejscu są zasady do gry solo?
Gra nie ma wariantu solo.
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Wilki - pytania o zasady

Post autor: Nycte »

To czemu na pudełku jest zapis od 1-5 graczy?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: seki »

Nycte pisze: 24 cze 2023, 22:26 To czemu na pudełku jest zapis od 1-5 graczy?
Dobre pytanie. Ktoś zna odpowiedź? Autor gry Kamath się zarzeka, że nie dodadzą nawet w dodatku trybu solo https://boardgamegeek.com/thread/2926439/solo-option Skoro trybu solo nigdy nie wymyślono i nie testowano to czemu pudełko wprowadza w błąd?
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Piotrus458 »

Kojarze, że ktoś w recenzji na YT skomentował, że jest to błąd w nadruku
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: karawanken »

Na Pyrkonie oglądałem sobie pudełko i jest naklejka, że na pudełku jest błąd i prawdziwa liczba graczy to 2-5
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: BOLLO »

Piotrus458 pisze: 28 cze 2023, 08:17 Kojarze, że ktoś w recenzji na YT skomentował, że jest to błąd w nadruku
tutaj o tym mówię 4:38
Spoiler:
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: ave.crux »

Znalazłem dobrą okazję na grę wilki w języku angielskim. Czy jest to niezależne językowo czy jest tam dużo tekstu na komponentach? Potrafię w angielski.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Chaaber »

Na planszetkach graczy masz tekst z objaśnieniem co oznacza każde pole, jednak spokojnie można mieć to ogarnięte z instrukcji i wytłumaczyć. Sam gameplay nie wymaga znajomości angielskiego.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: BOLLO »

ave.crux pisze: 09 sie 2023, 12:44 Znalazłem dobrą okazję na grę wilki w języku angielskim. Czy jest to niezależne językowo czy jest tam dużo tekstu na komponentach? Potrafię w angielski.
Instrukcja pdf po polsku styknie. Sama rozgrywka nie wymaga znajomosci jezykowych.
kasiul3k
Posty: 97
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: kasiul3k »

Chciałabym Was zaprosić na moją recenzję tego tytułu:

Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Furan »

Pst, pst. Gra jest w wersji alfa na BGA. Jeśli ktoś ma ochotę potestować, to chętnie założę partyjkę.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 808
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: Seraphic_Seal »

Furan pisze: 16 paź 2023, 23:23 Pst, pst. Gra jest w wersji alfa na BGA. Jeśli ktoś ma ochotę potestować, to chętnie założę partyjkę.
Kiedy i jak byście grali?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Wilki / The Wolves (Ashwin Kamath, Clarence Simpson)

Post autor: warlock »

Zagraliśmy zapoznawczą partyjkę czteroosobową i muszę przyznać, że bawiłem się naprawdę bardzo dobrze, przy czym wydaje mi się, że trzy osoby byłyby optymalnym składem ;). Czwarty gracz dodaje trochę downtime'u i utrudnia i tak niełatwe planowanie.

W sumie byłem zaskoczony poziomem móżdżenia - gra nie ma ani grama losowości i każda podjęta decyzja musi być tu naprawdę przemyślana. Siadając do stołu spodziewałem się mniej lub bardziej rodzinnego pykadełka (szczególnie biorąc pod uwagę oprawę graficzną/temat), ale na tych kościach jest mięcho ;). To oczywiście nie ta kategoria wagowa co Terra Mystica, ale wyobraźcie sobie Terra Mysticę, w której wystawione na planszy budynki nie są statyczne, ale mogą się ruszać i wchodzić w interakcję (często negatywną) z otoczeniem. Trzeba się tu naprawdę napocić, żeby ogarnąć, co planują rywale, jak ewentualnie się przed tym bronić i jak zrealizować swój plan w natłoku tylu zmiennych. I do tego dochodzi jeszcze system wyboru akcji.

No właśnie - łamigłowka kosztu akcji w formie aktywacji kafelków terenu jest znakomita i chciałbym to zobaczyć w większej liczbie gier. Elegancki, prosty, deterministyczny system sterowania wszystkim, co możemy zrobić w grze. Miód.

Bardzo podoba mi się tu sposób odpalania punktacji - gracze wspólnie sterują zegarem gry i dyktują tempo odpalania poszczególnych punktowań, także trzeba mieć się tu na baczności i nie przegapić momentu pozycjonowania się na planszy ;).
Z wad? Wyobrażam tu sobie mało satysfakcjonujący (dla innych) scenariusz, w którym jeden gracz kumuluje żetony akcji dodatkowych i używa ich wszystkich w jednej turze bliżej końca gry. Ma wtedy możliwość dokonania kosmicznych przetasowań na planszy i odpalenia punktacji końcowej, bez możliwości reakcji ze strony innych graczy. Nie wiem, intuicja podpowiada mi, że fajniej byłoby wprowadzić limit możliwości zagrania tylko jednego żetonu akcji dodatkowej na turę. Ale to takie gdybanie nowicjusza, może w praktyce dobrze jest jak jest. ;)

Obrazek
ODPOWIEDZ