Wyprawa do El Dorado / The Quest for El Dorado (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

warlock pisze: 24 maja 2023, 09:29
Poza tym w demonach są też moduły, które można dodawać bez tytułowych demonów
Ale to już chyba homerule, bo oficjalnie to chyba wszystko albo nic (przy czym w praktyce te rzeczy wyglądają na bardzo modułowe) :).
Nie pamiętam dokładnie jak brzmi instrukcja, no ale umówmy się, jeśli dodam np. zwierzaki do startowej talii, albo postawie gdzieś tawernę, albo kupię speologa (lubię tę kartę 🙂) to to nie ma żadnego związku z samymi "demonami" 🙂
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Harun »

Zaszalałem raz międzynarodowo.

Wyzwanie solo czerwiec 2023

https://boardgamegeek.com/thread/308919 ... -june-2023
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

Czyli przesądzone - muszę kupić dodatek :D
zly_kot
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2021, 22:24

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: zly_kot »

Właśnie stałam się szczęśliwym posiadaczem nowego dodatku i po wstępnym przeczytaniu instrukcji nasuwa mi się jedno pytanie. Odnosi się ono do modułu świątyń. W standardowych zasadach, gdy gra się na dwóch graczy, każdy ma po dwa pionki poszukiwaczy i obydwoma musi dojść do eldorado, by wygrać. Teraz mamy alternatywę w postaci zebrania 4 artefaktów ze świątyń. Jak to ma działać na dwóch graczy po dwa pionki? Każdy pionek musi zebrać swoje 4, czy też np. jeden dotrzeć do eldorado a drugi zebrać artefakty?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

zly_kot pisze: 26 maja 2023, 00:43 Właśnie stałam się szczęśliwym posiadaczem nowego dodatku i po wstępnym przeczytaniu instrukcji nasuwa mi się jedno pytanie. Odnosi się ono do modułu świątyń. W standardowych zasadach, gdy gra się na dwóch graczy, każdy ma po dwa pionki poszukiwaczy i obydwoma musi dojść do eldorado, by wygrać. Teraz mamy alternatywę w postaci zebrania 4 artefaktów ze świątyń. Jak to ma działać na dwóch graczy po dwa pionki? Każdy pionek musi zebrać swoje 4, czy też np. jeden dotrzeć do eldorado a drugi zebrać artefakty?
Alternatywa to złe słowo. Aby wejść do Eldorado gracz musi zebrać 4 artefakty. Według mnie zabieramy per gracz, więc:

Każdego nadal trzeba mieć po 1
Żaden z meeple nie może wejść do Eldorado zanim właściciel nie zdobędzie 4 artefaktu.
zly_kot
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2021, 22:24

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: zly_kot »

Dziękuję, ta propozycja brzmi sensownie. Wygrana = 4 artefakty per gracz i obydwa pionki w eldorado 👍
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

agt pisze: 25 maja 2023, 09:37 Czyli przesądzone - muszę kupić dodatek :D
Właśnie wpadłam na super pomysł, że jeśli z dodatku używane są tylko karty, to pewnie da się użyć zamiennika!
Nie ma to jak czytać ze zrozumieniem i samodzielnie odkrywać Amerykę :lol:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

agt pisze: 26 maja 2023, 14:30
agt pisze: 25 maja 2023, 09:37 Czyli przesądzone - muszę kupić dodatek :D
Właśnie wpadłam na super pomysł, że jeśli z dodatku używane są tylko karty, to pewnie da się użyć zamiennika!
Nie ma to jak czytać ze zrozumieniem i samodzielnie odkrywać Amerykę :lol:
Eeeee......

Jak to sobie wyobrażasz?
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

PytonZCatanu pisze: 26 maja 2023, 14:31 Eeeee......

Jak to sobie wyobrażasz?
Haha :D
To było tylko w kontekście solo wyzwania Haruna :wink:
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1409 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Mr_Fisq »

Które promo packi zostały wydane w Polsce?

Mam złoty: https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... k-telegram
I niebieski: https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... promo-pack

Coś mnie ominęło?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Losiek »

Jeszcze jest zielony
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

Losiek pisze: 26 maja 2023, 15:21 Jeszcze jest zielony
Który jest w pudełku z Demonami dżungli.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 490
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 217 times
Been thanked: 343 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: itsthisguyagain »

Graliśmy w sobotę 2x z wariantem wymyślonym u nas: banowanie. Po kolei od pierwszego gracza banujemy z listy: bohaterowie, towarzysze podróży, demony (czyli odpadają kafle z demonami i wszystkie klątwy+jaskinie związane z demonami), indiańce albo jakaś karta spoza rynku. W obu grach zbanowane były: towarzysze podróży, bohaterowie, kartograf i globtrotterka (polecam grać bez tych elementów)

Graliśmy ze wszystkim oprócz smoków i skarbów (pewnie następnym razem już będziemy grać z tymi modułami)

Indiańce są najlepszym modułem. Świątynie też świetne. Długość gry i głębia znacznie ulepszone. Nawet niszczenie kart nie jest już takie bez żadnej refleksji ->kasuj startowe bo czym potem opłacisz świątynie? Podróżnik był u nas zawsze na rynku nikt nigdy nie kupował a teraz schodzi całkiem szybko (właśnie ze względu na jego uniwersalność w świątyniach)

Mokradła bez owijania w bawełnę: będę polecać dokupić do El dorado każdemu komu podstawka się przejadła.

Póki co po 4 grach dodatek mocno plusuję.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: MichalStajszczak »

itsthisguyagain pisze: 28 maja 2023, 20:42 Nawet niszczenie kart nie jest już takie bez żadnej refleksji ->kasuj startowe bo czym potem opłacisz świątynie?
Ja w dzisiejszej rozgrywce zniszczyłem tylko 4 karty - po jednej w każdej świątyni.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Po dorzuceniu kilku promek i (w szczególności) pewnych modułów z drugiego dodatku Wyprawa do El Dorado to dla mnie w tej chwili BGGowa dycha w swojej kategorii ;). Poniżej fotka z epickiej partii z modułami świątyń, plemion, mgieł i górskich przełęczy (wszystkie są znakomite).

Obrazek

Jak lubicie podstawkę to drugi dodatek jest IMO obowiązkowy. Demony też są spoko, ale drugie pudło pozwala na znacznie bardziej elastyczne podejście i łączenie modułów w przeróżnych konfiguracjach, od delikatnych urozmaiceń po zmianę celu gry (takie świątynie wymuszają zebranie czterech artefaktów z różnych miejsc planszy zanim dojdzie się do tytułowego El Dorado). ;) Każdy wybierze sobie swoje ulubione czekoladki z dużej bombonierki ;).

Nie grałem jeszcze ze Smokami i Skarbami, jakoś tak czuję pod skórą, że to nie będą dobre dodatki. Przy czym póki co to tylko teoretyzowanie z mojej strony - nie będę się wypowiadał dopóki nie zagram ;).

PS: Polecam posegregowanie każdego modułu w oddzielny woreczek strunowy i podpisanie go ;). Wtedy setup idzie znacznie sprawniej.

PS2: Rozszerzone El Dorado dołącza do grona moich ulubionych gier Knizii, zaraz obok Ra, Samuraja, Tygrysa i Eufratu oraz... Kingdoms, które w wersji dwuosobowej uważam za fenomenalną grę ;). A w ukochane Legendy Blue Moon nikt nie chce ze mną grać... ;)
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

warlock pisze: 04 cze 2023, 22:04 Poniżej fotka z epickiej partii z modułami świątyń, plemion, mgieł i górskich przełęczy (wszystkie są znakomite).
Rozgrywka na 2 graczy?
Ile trwała partia?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Na dwóch ;). A długość partii niemiarodajna, bo grałem z drugą połówką, a wtedy wszystkie gry są 30% dłuższe ;). Ale chyba zamknęliśmy się w jakichś 80-90 minutach.

/edit: Przy czym wydaje mi się, że ułożyłem dość dużą mapę. Na nieco mniejszej planszy i z geekiem przy stole spokojnie dałoby się zagrać w godzinę.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2023, 22:15 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

agt pisze: 04 cze 2023, 22:09
warlock pisze: 04 cze 2023, 22:04 Poniżej fotka z epickiej partii z modułami świątyń, plemion, mgieł i górskich przełęczy (wszystkie są znakomite).
Rozgrywka na 2 graczy?
Ile trwała partia?
Wiem, że to pytanie do warlocka, ale grałem w identycznej konfiguracji na 2 graczy i partia trwała 52 min + setup

(Oczywiście sporo zależy od użytych płytek - ja używałem wszystkich podstawowych poza 2 małymi, nowe moduły do map kładłem NA stare płytki, oprócz 2 kaflów bagien - powiedziałbym że standardowa ilość pól.)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Ej, ale przyznam że nie bardzo czaję zapis w instrukcji jak mam położyć blokadę jeśli decyduję się np. położyć mokradła pomiędzy kaflami, a nie na kaflach. Jak wtedy leży blokada, skoro jej się nie zdobywa idąc przez mokradła?

Jak to ma wyglądać w praktyce? Jak ktoś poratuje fotką to będę mega wdzięczny :D.
Obrazek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: MichalStajszczak »

warlock pisze: 04 cze 2023, 22:35 Ej, ale przyznam że nie bardzo czaję zapis w instrukcji jak mam położyć blokadę jeśli decyduję się np. położyć krokodyle pomiędzy kaflami, a nie na kaflach. Jak wtedy leży blokada, skoro jej się nie zdobywa idąc przez krokodyle?
Płytki są dociśnięte do siebie, a blokada leży na ich granicy. Nawiasem mówiąc takie rozwiązanie było zastosowane w pierwszym niemieckim wydaniu gry.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: warlock »

Ja tak czasem kładę te blokady bo nie trzeba zsuwać terenów po ich zdjęciu ;). Czyli wtedy takie mokradła tworzą boczną ścieżkę łączącą oba kafelki (taka "doczepka" z jednej strony pozwalająca obejść blokadę)?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: MichalStajszczak »

warlock pisze: 04 cze 2023, 22:48 Czyli wtedy takie mokradła tworzą boczną ścieżkę łączącą oba kafelki (taka "doczepka" z jednej strony pozwalająca obejść blokadę)?
Tak. Jest to wyraźnie podane w tekście, który wkleiłeś
poszukiwacz idący tą drogą nie zdobywa omijanej blokady
To samo dotyczy płytek "Rwący nurt" położonych nie na płytkach ale obok nich.
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: agt »

MichalStajszczak pisze: 04 cze 2023, 23:06
warlock pisze: 04 cze 2023, 22:48 Czyli wtedy takie mokradła tworzą boczną ścieżkę łączącą oba kafelki (taka "doczepka" z jednej strony pozwalająca obejść blokadę)?
Tak. Jest to wyraźnie podane w tekście, który wkleiłeś
poszukiwacz idący tą drogą nie zdobywa omijanej blokady
To samo dotyczy płytek "Rwący nurt" położonych nie na płytkach ale obok nich.
Przyznaję, że jeśli w instrukcji nie ma do tego rysunku (nie wiem czy jest), to też bym tego nie zrozumiała z samego opisu.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: MichalStajszczak »

agt pisze: 04 cze 2023, 23:13 jeśli w instrukcji nie ma do tego rysunku
Nie ma
MowMiStefan
Posty: 616
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 66 times
Been thanked: 157 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: MowMiStefan »

No i jako trzeci rowniez potwierdze, ze zapis byl dla mnie niezrozumialy i szukalem wyjasnienia. Z drugiej strony jak je znalazlem, to byl facepalm, bo rzeczywiscie zapisane zostalo to w sumie doslownie :)

I oczywiscie jest to swietny pomysl, bo pozwala uniknac zsuwania kafli - inaczej juz nie zagram pewnie :mrgreen:
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
ODPOWIEDZ