Katedra Koszmarów / Nightmare Cathedral (Błażej Kubacki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Jdn »

Napisali na Facebooku dziś mają wyjść już wszystkie sztuki. U mnie jak nadali wczoraj to update był dopiero dziś rano. Bardzo solidnie zapakowane.
Ja miałem kota za darmo EB, ale faktycznie mniejszy niż cień. Szkoda, że nie jest wielkości 3/4 koszmaru.
Same figurki wg mnie bardzo fajne. Wiadomo to nie obraz w Muzeum w Sanoku na którym widać każda warstwę, żaden przedruk, który widziałem nie oddawał tylu kresek pod różnymi kątami z różnym naciskiem. I obrazy są duże, niektóre maja wysokość 2,5 -3m.
Ja czuję klimat i mi się podoba jak to wygląda na wejściu.
Karty duże i dodają klimatu obrazy na nich. Czcionka mi pasuje. Instrukcja na razie nie wygląda źle, jest osobna na solo. Tutaj pod solo zaskoczyło mnie jak dużo dodali rzeczy które trzeba podmienić. Wygląda, że solo może być bardzo dobre i ciekawe.
Co lepsze na końcu instrukcji do solo jest karta pomocy pod to solo ;)
Szkoda, że w głównej instrukcji tego nie dodali, ale może gra po kilku grach jest tak prosta, że nie potrzeba :D
W weekend premiera na salonach to zobaczymy jak się w nią gra.
P.S. wiem że gra ma wady, które wymienili poprzednicy i pewnie je ma, ale za to IP nie wiele to znaczy i najwyżej niektóre rzeczy zmieni się w home rules :D
Życzę udanych koszmarów.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: tomp »

Jdn pisze: 01 cze 2023, 12:46 Poprawiona instrukcja z Facebooka Czachy:
https://drive.google.com/file/d/1aAUXms ... qw3Cn/view
Ja nie jestem facebookowy, co jest nie tak z instrukcją? czy jest errata z info, gdzie nanieść poprawki?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Torquemada666
Posty: 784
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Torquemada666 »

Obrazek
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: prib4 »

tomp pisze: 01 cze 2023, 22:19 Ja nie jestem facebookowy, co jest nie tak z instrukcją? czy jest errata z info, gdzie nanieść poprawki?
Ogólnie sama wersja angielska jest po prostu jednym wielkim koszmarem - wygląda jak losowo zmieszane strony, brakuje wielu opisów, są jakieś niewyjaśnione wzmianki i jest napisana strasznym językiem. Czacha jeszcze dodała swoje problemy przez bezpośrednie tłumaczenie i błędy.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: XLR8 »

Ja tylko dorzucę, że jeśli chodzi o instrukcję to jest według mnie naprawdę solidna. Czytało mi się na dobrze, jest zrozumiała i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jedynie denerwuje mnie używanie LUB gdzie chyba powinno być ALBO.

Co do komponentów to faktycznie figurki mogłyby być lepsze, a karty grubsze. Jedynie co mnie irytuje to bardzo mało wyróżniający się tekst. Oczy bolą od mrużenia gdy próbuje się przebić przez jego ścianę. Cassus BRW niestety. 😔

Jutro partia na 4 więc pewnie napiszę jakąś małą opinię.
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Jdn »

XLR8 pisze: 03 cze 2023, 14:02 Ja tylko dorzucę, że jeśli chodzi o instrukcję to jest według mnie naprawdę solidna. Czytało mi się na dobrze, jest zrozumiała i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jedynie denerwuje mnie używanie LUB gdzie chyba powinno być ALBO.

Co do komponentów to faktycznie figurki mogłyby być lepsze, a karty grubsze. Jedynie co mnie irytuje to bardzo mało wyróżniający się tekst. Oczy bolą od mrużenia gdy próbuje się przebić przez jego ścianę. Cassus BRW niestety. 😔

Jutro partia na 4 więc pewnie napiszę jakąś małą opinię.
Włącz stoper i daj znać ile to zajmuje czasu za pierwszym razem na 4osoby. Polecam spojrzeć na Facebooka na Czache jeden użytkownik stworzył karty pomocy przebiegu tury i podstawowych kart z objaśnieniami. Nie są piękne ale poprawne.
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Jdn »

Fajnie opisał o co chodzi w rytuałach, bo ja na podstawie instrukcji to nic nie wiedziałem. Tam też chyba jest błąd na początku przykładu. Bo żeby przesunąć się na samym początku rytuału z przykładu trzeba poświęcić dwóch swoich wyznawców a instrukcja opisuje tylko że jednego.
Na Facebooku dużo osób zadaje ciekawe pytania o zasady zobaczymy czy Czacha odpowie.
Wg mnie instrukcja nie jest najgorsza ale są momenty w angielskiej wersji ktoś zamiast starać się coś napisać prosto to dawał to kolejnej osobie i tak powstały koszmarki trudne do zrozumienia. Niestety ja widzę jakby kilka osób to pisało a składający robił tylko doklejanie rozdziałów od następnej osoby. (Wyścig by nie było poślizgu w czasie dostarczania).
Ja poza rytuałami w miarę wiem jak grać. Szkoda że twórcy nie zwrócili uwagi jak gra była ogrywana podczas zbiórki, że z tą częścią wydaje mi się najwięcej jest niejasności. Obejrzałem już 3 pełne gry na youtube i zawsze albo ktoś grał wg mnie nie poprawnie, albo jak Polacy w ogóle poza kartami zmuszajacymi cos tam robić nie ruszyli tematu.
Czekam, aż ktoś wyda swoją fanowska wersję gry na tych komponentach, bo nie tylko wg mnie fajna plansza i można zaszaleć twórczo to tworząc.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 84 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Reku_ »

Wczoraj przyszła paczka,
pierwsze wrażenia wizualne:
  • Kot faktycznie na obrazkach wydawał się wielki, a w rzeczywistości jest maciupki
  • Co do detali jest trochę nie równo, szkoda, że nie lepiej, ale też bez dramatu. Pomaluję to pewnie
  • Plansza duża, niby ok, ale te grafiki trochę tak wklejone w prosty sposób
  • Szkoda że tak mało grafik jest wykorzystanych na kartach. Myślę, że materiału źródłowego nie brakowało
  • No i ostatnie narzekanie - tytułowa Katedra. Czy u was też jest tak spasowana jak 20 letni "niebity" opel od Helmuta?
    Jedne elementy muszę wciskać na siłę, inne wylatują w ogóle się nie trzymając, wieże mi się chyboczą ze szparami u podstawy i ogólnie dużo szpar jest całkiem sporych
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Najtmerr
Posty: 22
Rejestracja: 29 sty 2021, 08:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Najtmerr »

Reku_ pisze: 03 cze 2023, 17:28
  • No i ostatnie narzekanie - tytułowa Katedra. Czy u was też jest tak spasowana jak 20 letni "niebity" opel od Helmuta?
    Jedne elementy muszę wciskać na siłę, inne wylatują w ogóle się nie trzymając, wieże mi się chyboczą ze szparami u podstawy i ogólnie dużo szpar jest całkiem sporych
U mnie to wygląda tak samo, ale jeszcze nie wylądowała na stole i nie wiem czy to będzie miało przełożenie na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 84 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Reku_ »

Najtmerr pisze: 03 cze 2023, 17:40 U mnie to wygląda tak samo, ale jeszcze nie wylądowała na stole i nie wiem czy to będzie miało przełożenie na rozgrywkę.
Przyznaję się bez bicia, że o ile zawsze aspekt wizualny w grach był dla mnie dość ważny ale nie decydujący, to w tym przypadku, z powodu tematyki, było wręcz odwrotnie. Dlatego tym bardziej zawiodłem się.
edimaru
Posty: 22
Rejestracja: 21 cze 2022, 20:26
Been thanked: 7 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: edimaru »

Dzisiaj 2 rozgrywki 3 osobowe. Pierwsza z tłumaczeniem zasad zajęła niecałe dwie godziny, druga partia podobnie (więcej kminienia i tym razem graliśmy z zmiennym czasem gry). Rozgrywka w miarę płynna a zasady znacznie prostsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Instrukcja jest znośna, brakuje tylko strony z podsumowaniem tury i symboli. Wykonane bardzo dobre, figurki porządne, jakość detali bez szału ale ok. Duże karty wydają się być trochę cienkie ale koszulki rozwiązują ten problem. Kot i jeden z koszmarów (wyglądający jak grupka żołnierzy) są śmiesznie mali i to na minus. Żetony kolejności graczy to jakieś nieporozumienie. Nie można było dać drewnianych jak te do toru rytuałów? Planszą i cała stylistyka bardzo przyjemna w moim odczuciu.

Grało się bardzo przyjemnie, gra wymaga planowania kilku ruchów do przodu bo inaczej można się przy blokować.

Na kartach snów i w nagrodach za pokonanie cieni pojawiały się teksty które wzbudzały moje wątpliwości np. czym jest "zainicjowanie konfliktu"? Nic takiego nie pojawia się w instrukcji. Będzie potrzebne FAQ wyjaśniające takie nieścisłości (pewnie wynikające z tłumaczenia)

Generalnie grę polecam i uważam że warto ją mieć w kolekcji


Obrazek

Obrazek
CheshireCat
Posty: 58
Rejestracja: 29 lis 2012, 00:18
Been thanked: 2 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: CheshireCat »

Hej. Ktoś wspominal karty pomocy, czy jak ktoś nie uzywa Fb da rady ściągnąć?
Jakiś link moze?
Zaczynam zaraz rozgrywkę.. gre dostałem hmm z 3 dni temu btw.
Torquemada666
Posty: 784
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Torquemada666 »

Po weekendzie Czacha ma udostępnić kartę pomocy dopracowaną graficznie. Gdyby ktoś szukał info o kartach:

Obrazek
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 326
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 84 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Reku_ »

Torquemada666 pisze: 03 cze 2023, 19:58 Po weekendzie Czacha ma udostępnić kartę pomocy dopracowaną graficznie. Gdyby ktoś szukał info o kartach:

Obrazek
Zgadza się, tak mam u siebie.
Swoją drogą nawet nie wiedziałem że te większe będą tak niestandardowego rozmiaru.
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Jdn »

Reku_ pisze: 03 cze 2023, 17:45
Najtmerr pisze: 03 cze 2023, 17:40 U mnie to wygląda tak samo, ale jeszcze nie wylądowała na stole i nie wiem czy to będzie miało przełożenie na rozgrywkę.
Przyznaję się bez bicia, że o ile zawsze aspekt wizualny w grach był dla mnie dość ważny ale nie decydujący, to w tym przypadku, z powodu tematyki, było wręcz odwrotnie. Dlatego tym bardziej zawiodłem się.
Przez te szpary uciekają koszmary to tak miało być;)
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: prib4 »

Do osób, które wgryzły się w instrukcję i już grały. Czy tylko mi wydaje się, że ta gra powinna być pokazywana jako przykład, jak NIE robić instrukcji? Mam w tej chwili tyle wątpliwości co do zasad, aż stwierdziłem, że czekam aż wypuszczą instrukcję w wersji 2.0 bo grając nie czuję aż takiej wagi (nawet poniżej 3.5 wg bgg bym powiedział) ale czytając instrukcję to ma się wrażenie, że to sporo powyżej 4.0 wg bgg. Do tego ilość niedomówień/błędów/braku konsekwencji w tłumaczeniu jest tak ogromna, że kompletnie nie mam ochoty próbować samemu interpretować każdą nieścisłość (a wiedźmin leży obok :lol: ).
Jdn
Posty: 288
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Jdn »

prib4 pisze: 04 cze 2023, 06:34 Do osób, które wgryzły się w instrukcję i już grały. Czy tylko mi wydaje się, że ta gra powinna być pokazywana jako przykład, jak NIE robić instrukcji? Mam w tej chwili tyle wątpliwości co do zasad, aż stwierdziłem, że czekam aż wypuszczą instrukcję w wersji 2.0 bo grając nie czuję aż takiej wagi (nawet poniżej 3.5 wg bgg bym powiedział) ale czytając instrukcję to ma się wrażenie, że to sporo powyżej 4.0 wg bgg. Do tego ilość niedomówień/błędów/braku konsekwencji w tłumaczeniu jest tak ogromna, że kompletnie nie mam ochoty próbować samemu interpretować każdą nieścisłość (a wiedźmin leży obok :lol: ).
Po to jest forum zadawaj pytania, najlepiej wypunktuj, pomożemy:D
CheshireCat
Posty: 58
Rejestracja: 29 lis 2012, 00:18
Been thanked: 2 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: CheshireCat »

Po pierwszej grze (btw gra wydaje się naprawdę ciekawa,graficznie cudowna plus Beksiński naprawdę przykuwa uwagę, a jednak eurosik i już czuję, że warto było czekać prawie rok) na wydaje mi się, że instrukcja nie jest taka zła, idealna nie jest, ale wlasciwie wszystko jest, choć mam zamiar raz jeszcze przeczytać po grze i dodam jak zmienią mi się przemyślenia.
problem ze znalezieniem kloszulek na duże karty niestety jest

A co do wrażeń: wydaje się naprawdę super, eurosik w pięknym opakowaniu.Figurki nie są tylko by wyglądać (no może śniący;p) ale aktywnie używasz ich w grze, Ciekawy pomysł na konflikty w grze z area control mechaniką. "Budowanie" sobie planszetki gracza (przy almost symetrycznych akacjach początkowych graczy) kojarzy się nieco z Scythe i Chaosem ale nie w oczywisty sposób.
Ciekawe jest też motyw budowy katedry i wykorzystanie tego do postępu gry i przechodzenia do kolejnych etapow: najpierw w wejście w fazę z kartami II poziomu a potem w fazę Koszmarów katedry
I zgadzam się z kimś kto napisał;p to przez szary wychodzą koszmary ;)
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 cze 2023, 12:48 przez CheshireCat, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: XLR8 »

Zagraliśmy. Dobra gra ale strasznie mozolna. W swojej turze robimy niewiele i wyniki też nie są wysokie. Efekt potęguje downtime i fakt,.że ciągle robimy akcje, które nam nie sa potrzebne.

Na razie jesteśmy na nie. Gdyby rozgrywka faktycznie trwała 60-90min na 4 to spoko, ale graliśmy ponad 150min.
Przypomina ona stare gry ffg - mało zasad, a wszystko napisane na kartach i komponentach. Strasznie wydłuża to wszystko.
edimaru
Posty: 22
Rejestracja: 21 cze 2022, 20:26
Been thanked: 7 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: edimaru »

Ja odniosłem przeciwne wrażenie, podczas dwóch gier które róże grałem działo się całkiem sporo i dużo robiliśmy w swojej turze. Jeśli robisz bezużyteczne akcje to znaczy że podjąłeś złe decyzje. Ta gra wymaga planowania przynajmniej turę do przodu.

Mieliśmy odwrotny problem. Gra toczyła się strasznie szybko, a karty snów wydawały się za proste w realizacji. Rynek snów niweluje losowość w dobieraniu kart snów i pozwala bardzo szybko wybudować katedrę i natrzaskać punktów. Potem tylko parę aktywacji koszmarów i nagle koniec. Kumpel który szedł w realizację celów zdobył za to 28 punktów czyli więcej niż pozostali gracze łącznie z wszystkim.Trochę czuje że nie wykorzystaliśmy potencjału toru rytułałów
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: buhaj »

Ja dzisiaj rozregralem dwie partie w dwu osobowym gronie i też miałem wrażenie, że gra płynie szybko. Karty snów to trochę mi przypominają dekrety w Lizbonie. Tylko łatwiej je "wyłożyć" :). Ogólnie zasady są proste tylko mają sporo małych niejasności. Gra bez szału ale dobrze się gra.
Wisimito
Posty: 54
Rejestracja: 15 paź 2020, 10:07
Has thanked: 46 times
Been thanked: 22 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Wisimito »

Wisimito
Posty: 54
Rejestracja: 15 paź 2020, 10:07
Has thanked: 46 times
Been thanked: 22 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Wisimito »

od Czachy:

"FAQ - Katedra Koszmarów
Jesteśmy w trakcie przygotowywania FAQ do "Katedry Koszmarów", gdzie zbierzemy Wasze pytania dotyczące czy to zasad czy mechaniki i odpowiemy na nie w sposób mamy nadzieję, wyczerpujący i satysfakcjonujący, udostępniając jednocześnie plik w formacie -pdf- na naszej stronie w sekcji "instrukcje i pliki".
Plan mamy ambitny - chcemy, żeby pierwszego lipca FAQ już służył Wam pomocą 💪
Jednocześnie do końca tygodnia (niedziela) czekam na ewentualne dodatkowe pytania, które nasunęły się Wam podczas grania a nie zostały jeszcze zadane na grupie - proszę je wysyłać na kuba@czachagames.pl
pozdrawiam 🙂 i miłego grania"
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 131 times
Been thanked: 211 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Darkstorm »

Zagrałem i jestem trochę rozczarowany ilością Beksińskiego w grze reklamowanej Beksińskim. Grafiki występują jedynie na planszy i kartach koszmarów. (Czyli dwie karty biorące udział w grze). Większość kart to głównie napisy. W mojej ocenie cena za tę grę jest przesadzona. W późniejszym etapie gry wyczuwalna była lekka dezorientacja - czy robię już akcję czy reakcję na akcję. Odczuwalny downtime ale możliwie, że po większym ograniu byłoby lepiej.

Ogólnie gry nie kupię ale jak ktoś będzie mocno proponował to nie ucieknę przez okno :wink:
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 97 times
Been thanked: 39 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Sarna »

Ładnie okraszony opis i wrażenia z gry https://www.youtube.com/watch?v=iBsx2FltxRQ
ODPOWIEDZ