Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bowmanek
Posty: 84
Rejestracja: 29 paź 2014, 01:05
Been thanked: 10 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: bowmanek »

samszef pisze: 09 maja 2023, 09:29 Od kilku lat przymierzam się do zakupu LCG i zawsze odpuszczam w ostatniej chwili, klikając USUŃ w koszyku :D
Przeczytałem i obejrzałem sporo na temat tego systemu, ale nadal mam mieszanie odczucia odnośnie zawartości Core Setu, Dodatkowych Talii Startowych, Pudeł z Kampanią oraz Postaciami (stare cykle).

Czy doświadczeni Gracze mogliby mi odpowiedzieć na kilka pytań abym zrozumiał sens Władka LCG, a mianowicie:
1) Czy karty z podstawki są słabsze od kart wydawanych w "dodatkach" i stają się z czasem bezużyteczne i zastępowalne,
2) Czy osoba która wejdzie all-in i zdobędzie kilkaset nowych kart ma zdecydowanie większe szanse na sukces w każdym scenariuszu wydanym wcześniej, bo ma już dostęp do najmocniejszych kart wydanych w tym systemie (np. skoro Aragorn w Angmar Awakend jest najsilniejszym z Aragornów w grze to po co dawać do talii innego Aragorna?),
3) Czy osoba której kolekcja kart ogranicza się do talii zbudowanej na Revised Core Set, dokupi 2 dodatki w ramach Angmar Awakend (Hero i Campaign) ma takie same szanse na przejście tych scenariuszy jak osoba która ma karty z innych dodatków np. Starter Decków?
4) Czy po zakupach all-in i zbudowaniu mocnego decka/decków z pomocą internetów, jest jeszcze sens trzymać niewykorzystane karty, czy one się walają po prostu w pudełkach po butach?

Przepraszam jeśli moja ignorancja i niewiedza w temacie obraża autora gry, wydawcę albo klientów FFG :)
Podobne rozkminy towarzyszyły mi przed zakupem Dominiona i długo studiowałem temat zanim ostatecznie wszedłem w tę linię, aby wiedzieć na co się piszę.
Będę wdzięczny za odpowiedzi także tych którzy dopiero zaczynają swoją podróż do Mordoru.
Jako, że dopiero myślisz nad wejściem w tego LCG, a mam raczej trochę inne podejście niż większość osób w temacie, to się wypowiem.

Zacznijmy od standardowej formułki. Kup nowy Core Set (oferuje rozgrywanie minikampanii). Zagraj kilkanaście/kilkadziesiąt partii. Jeśli gra Ci się nie spodoba, to będziesz mógł ją łatwo sprzedać. Jeśli podejdzie, to zastanowisz się co dalej.

Na Twoje 4 pytania można odpowiedzieć w kilku prostych zdaniach. Im więcej kart, tym większe możliwości zbudowania silniejszego decku oraz powiększanie się przewagi nad osobami, które mają mniejszą pulę do wyboru. Wiąże się to jednak ze sporymi wydatkami, dużą ilością ładnych papierków, które będą zbierać kurz (leżąc w pudełku po butach) oraz angażowaniem coraz większej ilości czasu. Poza tym karta, która obecnie jest bezużyteczna, wraz z wyjściem nowego dodatku może stać się mocarna. Są to dość uniwersalne zasady dla praktycznie każdej karcianki. W przypadku LCG kooperacynych nie ma czegoś takiego jak meta gry. Nie musisz grać najsilniejszymi kartami. Jeśli scenariusz jest za trudny, możesz spróbować łatwiejszych wariantów. Grasz dla siebie, tak jak lubisz, nikt Cię nie ogranicza.

Zastanów się, czy masz czas i pieniądze (weź pod uwagę koszty, takie jak koszulki, dodatkowe żetony, maty, organizery) na ogarnianie tak potężnej gry. Ja stwierdziłem, że szkoda mi zarówno mamony, jak i czasu, żeby wchodzić all in. Postanowiłem "przyżydzić", wybierając bardziej ekonomiczne rozwiązanie (które i tak jest drogie). Weź również pod uwagę, czy będziesz chciał grać solo (tu możesz grać true solo albo na 2 ręce), czy z innymi. Pomyśl, czy będziesz miał możliwość rozegrania kampanii w 4 osoby w jakimś rozsądnym przedziale czasowym np. 2 scenariusze co tydzień.

Wracając do mojego rozwiązania. Kupiłem podstawowy Core Set i dwa dodatkowe scenariusze. Zagrałem 3 gry zapoznawcze, następnie dwa razy kampanię na 5 scenariuszy. Gra mi podeszła. Zamówiłem 4 decki startowe, nowe pudło z Sagi i świetnie się bawiłem grając solo na dwie ręce Gondorem i Elfami. Planuję jeszcze zakup maty na allegro w celu zwiększenia immersji. Warto nadmienić, że zestawy z predefiniowanymi taliami zawierają dodatkowe karty i bohaterów, co w połączeniu z Core Set i pudłem Saga, daje pewne możliwości tworzenia własnych talii (jednak bardzo ograniczone).

Poniżej na chwilę odchodzę od LoTR, w kierunku innych LCG.
Spoiler:
Na forum jest sporo hardkorowych graczy, którzy mogą spędzić wiele godzin na dopieszczaniu swoich talii w poszukiwaniu coraz to lepszych synergii między kartami. Ja prezentuję zupełnie inne podejście. Nie gram bardzo dużo. Nie interesują mnie wysokie poziomy trudności i optymalizacja. Chcę się dobrze bawić bez konieczności długiego przygotowania przed właściwą rozgrywką. Deckbuiling praktycznie wcale mnie nie interesuje. Polecam kupno gotowych talii, zupełne odpuszczenie sobie dodatków zwiększających pulę kart gracza i skupienie się jedynie na zakupie scenariuszy.

Obejrzenie w weekend trylogii Jacksona w wersji rozszerzonej, a następnie zagranie w LotR LCG z lecącą w tle ścieżką dźwiękową
z filmów daje mnóstwo frajdy. Do czerpania satysfakcji z tej gry nie potrzebujesz deckbuildingu, tony kart oraz kilkunastu prób przejścia scenariusza w wariancie Nightmare.
Spoiler:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4623
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1930 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: warlock »

https://ringsdb.com/decklist/view/38114 ... irdeck-1.0
...ciąg dalszy ogrywania mojej autorskiej talii z Haldirem. Kurczę, kocham grać tą talią. Pod linkiem wyszczególniłem scenariusze, które udało mi się nią przejść - kompletnie nie spodziewałem się, że w tak wielu z nich sobie poradzi ;).
Obrazek
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Fujis »

Super wygląda ten deck, nie mogę się doczekać aż go przetestuje :D musze jeszcze tylko trochę kolekcję uzupełnić żebym mógł go złożyć ;p a propos, czy ffg będzie robić remake reszty zestawów ? Tak jak to zrobili z Felloship, Angmar, Dream Chaser ? Wie ktoś coś? :D
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1525
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 558 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Ayaram »

Fujis pisze: 10 maja 2023, 08:47 Super wygląda ten deck, nie mogę się doczekać aż go przetestuje :D musze jeszcze tylko trochę kolekcję uzupełnić żebym mógł go złożyć ;p a propos, czy ffg będzie robić remake reszty zestawów ? Tak jak to zrobili z Felloship, Angmar, Dream Chaser ? Wie ktoś coś? :D
Według plotek (które jak na razie się sprawdzają) ma się pojawić remake 8 cyklu. Chociaż wiadomo finalnie pewnie wszystko będzie zależeć od cyferek.
mluckner
Posty: 338
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 94 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: mluckner »

Taka ciekawostka, trochę poza tematem. Artykuł naukowy prezentujący zastosowanie metody Monte-Carlo Tree Search do stworzenia wirtualnego gracza w LOTR LCD. Jest to o tyle ciekawe, że wcześniej algorytm był stosowany w grach kompetytywnych, a nie kooperacyjnych.
https://arxiv.org/pdf/2109.12001.pdf
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: toblakai »

Czy komuś może przewinęła się gdzieś informacja kiedy w Europie będzie znowu dostępny Angmar Awakened Campaign Expansion? Rebel ma miękki termin pierwsza połowa roku, ale coś nic się nie pojawia.
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Fujis »

Też czekam :(
jamjar
Posty: 78
Rejestracja: 18 mar 2020, 20:50
Has thanked: 38 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: jamjar »

Na rebelu jest już w magazynie hero box do nowego wypustu Dream Chaser. Co ciekawe kampanii jeszcze nie ma.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3303
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: psia.kostka »

Wlasnie w ten sposob gra "zyje" ;)
Masz miesiac na zapoznanie sie z kartami i zbudowanie talii.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: toblakai »

Podpytałem na sklep@rebel.pl o dostępność i niestety info dosyć mało wyjaśniające:

Moje pytanie:
Dzień dobry,

Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja z dostępności tego produktu. Na sklepie widnieje zapis, że powinien być dostępny w pierwszej połowie 2023 (wiadomo, może to ulec zmianie), ale z informacji uzyskanych od FFG dowiedziałem się, że nie planują oni dodruku.

Według FFG w USA produkt ten jest dostępny, a o dostępność w Europie należy pytać bezpośrednio o dystrybutora. W naszym wypadku to jesteście wy z tego co kojarzę.

Więc w zasadzie pytanie jest o tę dostępność, ponieważ patrząc na to jak powoli pojawiają się dodruki tych pozycji wolę nie przespać okazji i jeżeli nie wiadomo czy i kiedy będzie dostępny u was ten produkt to postaram się go sprowadzić z USA póki jeszcze jest okazja.
Odpowiedź:
Panie Macieju,

Dziękujemy za wiadomość. Zgodnie z informacją na stronie produktu aktualnie oczekujemy na dostawę tytułu The Card Game - Angmar Awakened - Campaign Expansion, która powinna do nas dotrzeć w pierwszej połowie 2023 r.

--
Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia Smolińska
Specjalista ds. obsługi klienta
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: RUNner »

Chatbot odpisał i tyle. Pamiętajcie że Rebel to praktycznie corp. ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3303
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 428 times
Been thanked: 1038 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: psia.kostka »

Albo bot, albo pracownik zwyczajnie zassal odpowiedz ze strony produktu (sorry Sylwia), albo w ciagu miesiaca kampania bedzie dostepna w PL ;)

Moze wszystko juz w magazynie razem z dreamchaserem? Ale to chyba przedsprzedaz bylaby dostepna...

To co piszesz o braku potrzeby druku przez amerykancow dosc niepokojace :?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Vuk0 »

Niech się te cyferki ze sprzedaży zgadzają, bo czekam na cykl Ered Mithrin co praktycznie pozwoli mi w końcu skompletować grę(ofc mowa tylko o oficjalnym kontencie).
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1525
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 183 times
Been thanked: 558 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Ayaram »

Podejście nr 3 z re-ogrywania 1wszego cyklu - tym razem w roli głównej Eomund w towarzystwie Imrahila (w tej kolejności).

Coś mniej oczywistego, mniej optymalnego, ale po to miała być ta cała zabawa - testować karciochy i strategię, które przez dekadę olewałem i tu jak najbardziej kilka kart wsadziłem do decku po raz pierwszy w życiu :D
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: toblakai »

'Lord of the Rings: The Card Game - Angmar Awakened - Campaign Expansion' właśnie pojawił się jako dostepny w Zatu Games. U nas cisza, ale może coś się w końcu ruszy.
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: toblakai »

Rebel wrzucił aktualizację dla tego dodatku:
Spodziewana data drugiego druku: III kwartał 2023 r. Uwaga! Data może ulec zmianie
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Dhel »

Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Fujis »

Angmar Awekened Campaign dostępna w REBEL! :D Brać póki ciepłe :D Ja już czekam na swój egzemplarz :D
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 159
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 52 times
Been thanked: 39 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: finallyh »

Obecny Angmar jest już z dodruku czy to wciąż pierwszy rzut?
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: Szewa »

Z dodruku
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
toblakai
Posty: 1263
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: toblakai »

Jest i przedsprzedaż The Two Towers:
ShopGracz
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 159
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 52 times
Been thanked: 39 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: finallyh »

W nowym cyklu Dream Chaser na karcie lokacji w scenariuszu The Thing in the Depths jest pomyłka na karcie lokacji Helm of the Stormcaller.

Link BGG: Helm of the Stormcaller
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: skiba »

Zacząłem grać we Władcę Pierścieni i mam jeden problem - organizacja kart. Marvel Champions dostaje regularnie separatory, Arkham Horror też. Tutaj nie ma zwyczajnych, prostokątnych separatorów, które są porobione na kartce formatu A4 do wycięcia. Patrzyłem na BGG i niestety, ale separatory albo są jakiegoś dziwnego kształtu (ciężko to wyciąć) albo nie są już dorabiane dla nowych cykli albo są porobione na formacie innym niż A4...

Jakich separatorów używacie? I skąd?
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: olsszak »

skiba pisze: 21 sie 2023, 16:12 Zacząłem grać we Władcę Pierścieni i mam jeden problem - organizacja kart. Marvel Champions dostaje regularnie separatory, Arkham Horror też. Tutaj nie ma zwyczajnych, prostokątnych separatorów, które są porobione na kartce formatu A4 do wycięcia. Patrzyłem na BGG i niestety, ale separatory albo są jakiegoś dziwnego kształtu (ciężko to wyciąć) albo nie są już dorabiane dla nowych cykli albo są porobione na formacie innym niż A4...

Jakich separatorów używacie? I skąd?
Hm… cześć, ale nie jest to chyba prawda bo według mojej wiedzy są chyba - różne zestawy pionowych i poziomych separatorow. Dziś już nie jestem przy kompie, ale jak przypomnisz jutro to podrzucę.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Post autor: skiba »

Ściągnąłem separatory z BGG w formacie "letter size" i napisałem sobie skrypt, który po poprawił PDFy do formatu A4, który właśnie wysłałem do drukarni do druku. Jakby ktoś szukał separatorów do nowych edycji LOTR LCG to mogę się podzielić :)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
ODPOWIEDZ