Waste Knights - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Piotr Komorowski
Posty: 79
Rejestracja: 17 lut 2013, 10:02
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 3 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Piotr Komorowski »

A ja mam następujące pytanie. Podczas akcji obozowania, aby się leczyć, musimy użyć leku. Ok. Natomiast jak korzystać z naprawy? Jeśli postać ma np zdolność naprawa 2 to oznacza, że może naprawić rzecz o maksymalnej wartości 2. Ale dzieje się to automatycznie (tak jak korzystając z pomocy lekarza w mieście w przypadku leczenia) czy trzeba ponieść koszt odrzucając zasoby? Jak graliśmy to postać korzystała z ze swojej umiejętności, natomiast nie zużywaliśmy żadnych zasobów na naprawę. Czy graliśmy prawidłowo?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: RaYell »

Naprawa nie wymaga zużywania żadnych zasobów. Po prostu naprawiasz sprzęt płacąc za niego punktami naprawy. Możesz naprawić kilka przedmiotów, możesz również naprawić pojazd.
Piotr Komorowski
Posty: 79
Rejestracja: 17 lut 2013, 10:02
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 3 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Piotr Komorowski »

No i o to mi chodziło. Czyli graliśmy dobrze :)
gogovsky
Posty: 2208
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: gogovsky »

Głupie pytanie jak mam żeton wyzwania z ! to rozumiem, że normalnie z niego dobieram żeton zagrożenia?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Piotr Komorowski
Posty: 79
Rejestracja: 17 lut 2013, 10:02
Lokalizacja: Piła
Has thanked: 3 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Piotr Komorowski »

Dobre pytanie. Do tej pory graliśmy, że żeton był tylko wyznacznikiem akcji wątku. Jednakże dałeś mi do myślenia. Jeśli przyjąć założenie, że gra ma być na poziomie Hard… to przychylam się do tego aby pobierać żeton….

Chociaż jestem ciekaw zdania innych graczy.
NeoHex
Posty: 36
Rejestracja: 23 mar 2019, 08:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: NeoHex »

gogovsky pisze: 21 lip 2021, 14:26 Głupie pytanie jak mam żeton wyzwania z ! to rozumiem, że normalnie z niego dobieram żeton zagrożenia?
Zapytałem o to na oficjalnym fanpage'u po postem o ostatniej aktualizacji. Oto odpowiedź: " jak na żetonie jest dany symbol to tak, jakby go dodało na pole." Czyli za każdym razem gdy wchodzimy na pole z żetonem zadania to rozpatrujemy odpowiadające symbolowi na nim zagrożenie.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Domeru »

NeoHex pisze: 20 sie 2021, 08:42 Zapytałem o to na oficjalnym fanpage'u po postem o ostatniej aktualizacji. Oto odpowiedź: " jak na żetonie jest dany symbol to tak, jakby go dodało na pole." Czyli za każdym razem gdy wchodzimy na pole z żetonem zadania to rozpatrujemy odpowiadające symbolowi na nim zagrożenie.
A nie chodzi przypadkiem o znaczniki niebezpieczeństwa?
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
NeoHex
Posty: 36
Rejestracja: 23 mar 2019, 08:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: NeoHex »

Domeru pisze: 20 sie 2021, 11:21
NeoHex pisze: 20 sie 2021, 08:42 Zapytałem o to na oficjalnym fanpage'u po postem o ostatniej aktualizacji. Oto odpowiedź: " jak na żetonie jest dany symbol to tak, jakby go dodało na pole." Czyli za każdym razem gdy wchodzimy na pole z żetonem zadania to rozpatrujemy odpowiadające symbolowi na nim zagrożenie.
A nie chodzi przypadkiem o znaczniki niebezpieczeństwa?
Żeton zadania z symbolem zagrożenia jest traktowany jak żeton niebezpieczeństwa, z tym, że żeton zadania umożliwia wykonanie specjalnej akcji wątku powiązanej z fabuła scenariusza.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: osa1908 »

Pytanie o przygotowanie Nadejście czerwonego Władcy weźcie 4 zetony artefaktów gdzie one sa bo trzeba je umieścić na karcie jeźdźców
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Adrian_P »

Dzień dobry. Podczas rozgrywki pojawiły się małe niejasności. Być może źle odczytuję instrukcję.

1. Akcja obozowania. Czy w ramach tej akcji mogę wyleczyć rany i przy okazji naprawić pojazd? Ewentualnie gdy mam dwie apteczki to mogę jedną wyleczyć obrażenia, a drugą wyleczyć skażenie? Gram, że tak. W instrukcji nie znalazłem limitu czynności podczas akcji obozowania.

2. Akcja walki. Zarówno ja jak i wróg mamy atak dystansowy. Według instrukcji pierwszy rzuca wróg, następnie ja i przydzielamy obrażenia jednocześnie. Po co w takim razie jest karta umiejętności, która pozwala rozpocząć atak dystansowy dla mnie jako pierwszemu, skoro i tak obrażenia przydzielamy jednocześnie?

3. W pewnym scenariuszu wykładamy na planszy żetony wyzwań z wykrzyknikiem. W trakcie gry kładziemy na nie znaczniki niebezpieczeństw, też z wykrzyknikiem. Czy jeśli wchodzę na takie pole to muszę wylosować dwa żetony zagrożenia (jeden za żeton wyzwań, drugi za znacznik niebezpieczeństwa)?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Lossentur »

Adrian_P pisze: 20 paź 2021, 22:48 Dzień dobry. Podczas rozgrywki pojawiły się małe niejasności. Być może źle odczytuję instrukcję.

1. Akcja obozowania. Czy w ramach tej akcji mogę wyleczyć rany i przy okazji naprawić pojazd? Ewentualnie gdy mam dwie apteczki to mogę jedną wyleczyć obrażenia, a drugą wyleczyć skażenie? Gram, że tak. W instrukcji nie znalazłem limitu czynności podczas akcji obozowania.

2. Akcja walki. Zarówno ja jak i wróg mamy atak dystansowy. Według instrukcji pierwszy rzuca wróg, następnie ja i przydzielamy obrażenia jednocześnie. Po co w takim razie jest karta umiejętności, która pozwala rozpocząć atak dystansowy dla mnie jako pierwszemu, skoro i tak obrażenia przydzielamy jednocześnie?

3. W pewnym scenariuszu wykładamy na planszy żetony wyzwań z wykrzyknikiem. W trakcie gry kładziemy na nie znaczniki niebezpieczeństw, też z wykrzyknikiem. Czy jeśli wchodzę na takie pole to muszę wylosować dwa żetony zagrożenia (jeden za żeton wyzwań, drugi za znacznik niebezpieczeństwa)?

Pozdrawiam.
1. Tak. Podczas obozowania możesz uleczyć tyle ran i/lub zakażeń na ile masz apteczki oraz naprawić uszkodzone karty sprzętu i/lub auto w granicach twojej zdolności naprawy. Dodatkowo, jeżeli masz odpowiednią ilość XP to możesz też awansować.

2. To działa na tej samej zasadzie co Zasadzka u przeciwnika czyli atakujesz zanim dojdzie do aktywacji ataku wroga. W przypadku gdy Ty i wróg atakujecie tym samym typem ataku to kolejność rzutów jest dowolna, a w instrukcji zaproponowane jest aby wróg rzucił pierwszy dla ułatwienia jednak dalej oba ataki powinny być traktowane jako wykonane w tym samym momencie. Dodatkowo, jeżeli posiadając tę zdolność trafisz na przeciwnika z Zasadzką, to przeciwnik dalej ma aktywację ataku przed Tobą ponieważ ta cecha poprzedza nie tylko atak, ale i zdolności Rycerzy.

3. Tak, ale tylko jeżeli wchodzisz albo przechodzisz przez takie pole. Jeżeli z takiego pola rozpoczynasz ruch to nie musisz dociągać żetonów zagrożenia.
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Adrian_P »

Dziękuję za wyjaśnienie. Dodałem podziękowanie do posta.

Ad.1: Pojawiła się kolejna zagwozdka, która trochę mi miesza, bo gram przez to na „czuja”.

Rozgrywam drugi scenariusz „Bezpieczna przystań”. Kończę pierwszą fazę gry i przechodzę z głównej mapy na mapę wyspy w przewodniku. Tam realizuję przykładowo „Podejście południowe”. Specjalne zasady wątku mówią między innymi:
Przebieg rundy: Rycerze rozpatrują rundę wspólnie. Składają się na nią 3 kroki rozpatrywane w podanej kolejności. Po ich rozpatrzeniu należy przesunąć znacznik czasu o 1 pole w dół toru.
Każdy rycerz dysponuje jedną akcją na rundę, która pozwala mu działać w jednym wybranym kroku. Kiedy wykona swoją akcję, nie może wykonywać akcji w następnych krokach. Jeśli kilku rycerzy rozpatruje akcję w tym samym kroku, sami decydują, w jakiej kolejności je rozpatrują.

Krok 1: Obozowanie
Krok 2: Eksploracja
Krok 3: Wędrówka
Nie bardzo to rozumiem. Gram dwoma rycerzami i ja to robię tak, przykładowo:

Pierwszy rycerz wybiera krok 2. Następnie drugi rycerz wybiera krok 1. Runda się kończy i znacznik czasu spada w dół. Kolejna runda. Pierwszy rycerz wybiera krok 3 i drugi rycerz też wybiera krok 3, bo obaj chcą być aktywnymi rycerzami w „Wędrówce”.

Czy to jest poprawne działanie?

Ad. 2: Kładąc na planszy żetony wyzwań wynikające ze scenariusza trzeba wylosować, którą stroną je położyć? Jedna strona ma wykrzyknik, a druga albo napromieniowanie, albo skażenie.
Marlon_Brando
Posty: 7
Rejestracja: 22 lis 2021, 00:32
Been thanked: 5 times

Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Marlon_Brando »

Jak walczyć z Górnikami lub Golfistą gdy przeciwnik posiada 15 punktów życia a ja ma jeden rzut kośćmi?
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Adrian_P »

W scenariuszu są modyfikatory, które przed walką dodają obrażenia dla tych wrogów (w zależności od tego jakich wyborów dokonujesz) i ostatecznie masz do przydzielenia nie 15, a na przykład 8 obrażeń. Nie będę Ci zdradzał fabuły, ale ja przykładowo grając „Mścicielem” prawie ubiłem „Górników” (zabrakło jednego sukcesu 😕).
Awatar użytkownika
Bobrowy
Posty: 13
Rejestracja: 04 lis 2011, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 6 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Bobrowy »

Rozegrałem pierwszy scenariusz "Droga Zguby" wszystkimi postaciami i mam takie pytanko:

W kilku paragrafach "Drogi Zguby" mamy takie polecenie: "Wykonaj darmową akcję odzyskania przytomności." Czy muszę wykonać tę akcję natychmiast? Czy też jest to opcjonalna trzecia akcja, którą mogę wykonać np jako ostatnią w turze? Nie zdarzyło mi się jeszcze być nieprzytomnym gdy paragraf proponował taką akcje.
"Wszystko przemija nawet najdłuższa żmija"
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: tomwro »

Czy wybierając scenariusz w #WasteKnight2ed np. pierwszy, łatwy "Bezpieczna przystań" po rozegraniu pierszej strony/części tj. Damier Road plansza i stan graczy musi zostać w stanie jak na zakończenie i trzeba rozegrać kolejne części scenariusza zaczynając w takim stanie, czy mogę po rozegraniu pierwszej części, zwinąć gre i kolejną część rozłożyć jak w instrukcji od nowa (przygotować jak w instrukcji) ?
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Lossentur »

tomwro pisze: 18 maja 2022, 00:12 Czy wybierając scenariusz w #WasteKnight2ed np. pierwszy, łatwy "Bezpieczna przystań" po rozegraniu pierszej strony/części tj. Damier Road plansza i stan graczy musi zostać w stanie jak na zakończenie i trzeba rozegrać kolejne części scenariusza zaczynając w takim stanie, czy mogę po rozegraniu pierwszej części, zwinąć gre i kolejną część rozłożyć jak w instrukcji od nowa (przygotować jak w instrukcji) ?
Nie ma resetu pomiędzy etapami, a "przygotowanie graczy" z instrukcji dotyczy tylko początku kiedy dopiero zaczynacie daną przygodę. Do kolejnej części wybranej przygody przechodzisz w takim stanie i z takimi przedmiotami z jakimi zakończyłeś pierwszą część i zyskujesz / tracisz to co jest napisane w Przewodniku i Księdze Opowieści.
Bobrowy pisze: 03 sty 2022, 03:27 Rozegrałem pierwszy scenariusz "Droga Zguby" wszystkimi postaciami i mam takie pytanko:

W kilku paragrafach "Drogi Zguby" mamy takie polecenie: "Wykonaj darmową akcję odzyskania przytomności." Czy muszę wykonać tę akcję natychmiast? Czy też jest to opcjonalna trzecia akcja, którą mogę wykonać np jako ostatnią w turze? Nie zdarzyło mi się jeszcze być nieprzytomnym gdy paragraf proponował taką akcje.
Pytanie zadane jakiś czas temu, ale może jeszcze komuś się przyda :P Akcję wykonujesz od razu jeżeli masz nieprzytomnego rycerza w innym wypadku przepada.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: tomwro »

Graliśmy scenariusz Bezpieczna Przystań, przed końcem 10 rundy dotarliśmy do Perth i rozpatrzylismy wpisy, dochodząc w ten sposób do wpisu 175
Spoiler:
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: litk »

Pytanie odnośnie testu negocjacji. W księdze opowieści jest napisane tak:
"Możesz odrzucić dowolną ilość kart sprzętu i/lub zasobów aby uzyskać liczbę dodatkowych *(sukcesów) równą ich wartości". Co to znaczy równą ich wartości? Sprzęty i zasoby które w takim teście mogą poświęcić mają różne wartości? W ogóle te rzeczy to mogę odrzucić przed, czy po rzuceniu kośćmi?
Awatar użytkownika
Drakkar84
Posty: 14
Rejestracja: 03 gru 2019, 23:39
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Drakkar84 »

litk pisze: 18 lip 2022, 05:02 Pytanie odnośnie testu negocjacji. W księdze opowieści jest napisane tak:
"Możesz odrzucić dowolną ilość kart sprzętu i/lub zasobów aby uzyskać liczbę dodatkowych *(sukcesów) równą ich wartości". Co to znaczy równą ich wartości? Sprzęty i zasoby które w takim teście mogą poświęcić mają różne wartości? W ogóle te rzeczy to mogę odrzucić przed, czy po rzuceniu kośćmi?
Każdy ze sprzętów (broń, kamizelka itp.) ma podaną swoją wartość w prawym dolnym rogu z tego co pamiętam. Natomiast, jeśli chodzi o zasoby (leki, paliwo, amunicja) to każdy miał wartość równą 1. Zaś co to momentu odrzucania - to niestety musisz zdecydować przed rzutem. Na końcu sumujesz wynik z kości + suma wartości odrzuconych sprzętów/zasobów.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: samszef »

RaYell pisze: 21 cze 2021, 10:35
feniks_ciapek pisze: 21 cze 2021, 08:58 Bo to zasadzka. Wtedy przeciwnik wykonuje dodatkowy atak poza normalnym trybem.
Nie dodatkowy atak, tylko atakuje zanim ty zdążysz zaatakować. Więc nawet jeśli używasz broni dystansowej i go ubijesz to on zdąży wbić swoje obrażenia w ciebie.
Zasadzka: ten walczący atakuje pierwszy bez względu na rodzaj wykonywanego ataku (tzn. jego atak wręcz może nawet poprzedzić atak dystansowy i zdolności jego przeciwnika). Należy rozpatrzyć na początku kroku Otwarcie.
Czy to oznacza ze atakujacy wręcz w ramach Zasadzki może obniżyć nasze zdrowie do 0 i pozbawić przytomności zanim wystrzelimy?
Nie wynika to wprost z Kroku 1. Otwarcia w walce. Dopiero Krok 2. Ataki dystansowe wprowadza analizę punktów zdrowia.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: samszef »

samszef pisze: 01 cze 2023, 00:45
RaYell pisze: 21 cze 2021, 10:35
feniks_ciapek pisze: 21 cze 2021, 08:58 Bo to zasadzka. Wtedy przeciwnik wykonuje dodatkowy atak poza normalnym trybem.
Nie dodatkowy atak, tylko atakuje zanim ty zdążysz zaatakować. Więc nawet jeśli używasz broni dystansowej i go ubijesz to on zdąży wbić swoje obrażenia w ciebie.
Zasadzka: ten walczący atakuje pierwszy bez względu na rodzaj wykonywanego ataku (tzn. jego atak wręcz może nawet poprzedzić atak dystansowy i zdolności jego przeciwnika). Należy rozpatrzyć na początku kroku Otwarcie.
Czy to oznacza ze atakujacy wręcz w ramach Zasadzki może obniżyć nasze zdrowie do 0 i pozbawić przytomności zanim wystrzelimy?
Nie wynika to wprost z Kroku 1. Otwarcia w walce. Dopiero Krok 2. Ataki dystansowe wprowadza analizę punktów zdrowia.
Tak. Odpowiedź znalazłem na karcie pomocy.
Torquemada666
Posty: 786
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Torquemada666 »

Do czego służą żetony wątku?
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: samszef »

Torquemada666 pisze: 11 cze 2023, 13:57 Do czego służą żetony wątku?
Żetonami wątku oznaczasz wskazane w księdze skryptów pola na planszy, dla których scenariusz przewiduje akcje wątku.
Akcja wątku skieruje gracza do konkretnego paragrafu wskazanego w księdze scenariuszy.
Torquemada666
Posty: 786
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Waste Knights - zasady, pytania

Post autor: Torquemada666 »

samszef pisze: 16 cze 2023, 23:54
Torquemada666 pisze: 11 cze 2023, 13:57 Do czego służą żetony wątku?
Żetonami wątku oznaczasz wskazane w księdze skryptów pola na planszy, dla których scenariusz przewiduje akcje wątku.
Akcja wątku skieruje gracza do konkretnego paragrafu wskazanego w księdze scenariuszy.
Nie bardzo jest tak jak piszesz, albo coś mi umknęło :) Grałem dwa razy "Bezpieczną przystań" i nigdzie nie spotkałem się z Żetonami wątku. Wyraźnie jest napisane, że na polach planszy, które scenariusz przewiduje dla akcji wątku umieszczamy Żetony wyzwań, nie ma nic o Żetonach wątku.
ODPOWIEDZ