Gry do magisterki

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Gry do magisterki

Post autor: kwiatosz »

Piszę pracę magisterską opartą na badaniach ich wpływu na rozwój dzieci (chodzi mi o inteligencję płynną i zdolności wzrokowo-przestrzenne). Zwracałem się już z taką prośbą do Uika (i kilka sensownych propozycji od niego dostałem - dzięki :) ), ale pomyślałem, że może rzucenie tego na forum to też dobry pomysł. Otóż chodzi mi o podsunięcie pomysłów na gry, których mógłbym użyć (będę spędzał z dzieciakami z klas I-III 2 dni w tygodniu przez pół roku grając w to, więc różnorodność jak najbardziej jest mile widziana).

Potrzebuję dwóch typów gier - po pierwsze angażujących inteligencję płynną, tutaj posiłkować się zamierzam grami raczej logicznymi w strawnej formie (np. Blokus i Hej to moja ryba) - jeśli ktoś ma sugestie dotyczące tytułów z tej grupy gier, któe mógłbym wykorzystać z dzieciakami to bardzo poproszę :)

Drugą grupą są gry angażujące procesy wzrokowo-przestrzenne. bez wchodzenia w szczegóły techniczne mam zamiar wykorzystać tutaj gry wykorzystujące spostrzegawczość, przenoszenie wzorów z karty na "rzeczywistość" - pierwszą rzeczą, jaka się naturalnie nasuwa jest Jungle Speed, Fliegenklatchen (czy jak się to pisze, niemieckiego nie znam ni w ząb..), ale np Set już nie może być, bo angażuje zbyt wiele operacji umysłowych poza zdolnościami wzrokowo-przestrzennymi. Innym typem gier tutaj pasujących może być coś na kształt Make'n break.
Z tą kategorią mam większy kłopot, ponieważ właśnie brakuje mi tytułów angażujących stricte funkcje, o które chodzi.

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to poproszę sugestie, bardzo chętnie wykorzystam :)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

Aha, badania te prowadzę pod kątem możliwości wykorzystania gier planszowych w terapii dzieci w zakresie tych funkcji - ze swojego hobby trzeba coś światu dać :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry do magisterki

Post autor: Perpetka »

Ad 1: Ingenious.

Ad 2: Jenga? Palce w pralce?
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gry do magisterki

Post autor: Lucf »

polecam recenzje wszystkich gier wydawnictwa HABA na thedicetower na youtubie - Toma Vasela z córeczkami - tam jest tego pełno! Dużo jest właśnie na spostrzegawczość. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry do magisterki

Post autor: mst »

Ad.1: Hooop, Quoridor, Quarto!

Ad.2: Ubongo, Flix Mix, może też Kosmiczna Eskadra :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gry do magisterki

Post autor: tokage »

Ingenious z dzieciakami z klas 1-3? średnio to widze..

Jeśli dobrze rozumiem to
1. Tortuga, może nadały by się gry typu rush hour (wyjedź autem z korku, spiderman city crossing , kamuflaż biegun północny itd.)

2. Z tego co przychodzi mi do głowy : You robot-> pokaż komuś za pomocą kart jak się ma ustawić. Hands Up- wyciągasz karte i każdy ma ułożyć ręce w taki sposób jak jest na karcie,
Tyle pomysłów na szybko.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Gry do magisterki

Post autor: Banan2 »

tokage pisze:Ingenious z dzieciakami z klas 1-3? średnio to widze..
Witam !
Z chętnymi dzieciakami da się. Nawet z zerówkowiczem. Chociaż dzieci w tym wieku z reguły zdecydowanie bardziej wolą gry typu Carcassone, Alhambra, Niagara czy Pędzące Żółwie.
Jeśli dobrze zrozumiałem te kategorie to do 2. wrzuciłbym MaNiKi.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry do magisterki

Post autor: Filip z Lublina »

właśnie dzisiaj nauczyłem siostrę, II-klasistkę Przez Pustynię. podobała się:) myślę, że PP poza oczywistymi walorami intelektualnymi jest też atrakcyjna tematycznie i wizualnie. na jednym z poprzednich pionków mst pokazał nam Visionary, może by się sprawdziło w drugiej kategorii:)
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Gry do magisterki

Post autor: kisio »

Do żadnej kategorii nie pasuje, ale z dziećmi sprawdza się również Blefuj.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gry do magisterki

Post autor: cezaras »

grupa1 - Polowanie na robale

grupa2 - Memo

ps. w Ingeniousa dają radę nawet 6ciolatki (i to wcale nie dzieci zapalonych planszówkowiczów, bo takie są z założenia "spaczone" - w pozytywnym tego słowa znaczeniu)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry do magisterki

Post autor: kwiatosz »

Ingenious, Hooop, quoridor, quarto - mam wrażenie że bardzo słusznie, dopisuję do listy :) Natomiast Tortugi nie znam, ale się zorientuję z BGG :)

Przy polowaniu na robale wydaje mi się, że zbyt znaczącą zmienną mogłaby być sama skłonność do ryzyka, a muszę właśnie dobrać gry dość ładnie izolujące samo rozwiązywanie problemów.

Z łamigłówkami typu rozluźnij korek mam ten problem, że chcę element rywalizacji włączyć do analizy, więc jak wymyślę sposób wprowadzenia rywalizacji do tego to bardzo dobrze by to działało (tak mi się wydaje). Przy czym chciałbym tę rywalizację oprzeć na czymś innym niż wyścig z czasem, bo stać ze stoperem nad 10 dzieci nie dam rady :)

W drugiej kategorii obaczę koniecznie tego Vassela, generalnie większość wydaje mi się że się da zastosować, muszę jeno obaczyć Palce w pralce w praniu :wink:
MaNiKi właśnie wymaga więcej operacji umysłowych nie będących czysto wzrokowo-przestrzennymi, czyli pamiętanie ruchów, świadomość jak ułożone będą zwierzęta po kolejnej komendzie, odwracalność prób w wyobraźni - za dużo niestetyż, ale potencjalnie myślę, że można by dawać gotowe układy, w których należy tylko jedną komendę wydać - może to by się sprawdziło, z tym że dochodzi tutaj element integracji komendy z ruchem...

Dzięki wielkie za sugestie i chcę więcej, więcej :twisted:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Gry do magisterki

Post autor: folko »

Jutro nad ranem wyjeżdżam na wakacje, mogę być niedostępny ale... jakby Ci się chciało poszukaj co nieco na temat Atari Go... trochę jest na naszej starej stronie: http://wodzislaw.go.art.pl/
Jeśli temat Cię zainteresuje to przeczytaj książkę Yasudy - Go jako komunikacja - jest na podanej stronie. U nas w Polsce też były prowadzone zajęcia w tym temacie, sam zajmowałem się tym przez kilka lat...
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry do magisterki

Post autor: eazydoor »

Ad 1 - Rój
Ad 2 - nie wiem 8)
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Gry do magisterki

Post autor: skanna »

Po moich dzieciach oceniając:

ad.1 - Pentago
ad. 2 - Ubongo, Fits (choć tu przede wszystkim pierwszy poziom, bo następne wymagają już przeliczenia, co się opłaca, a co nie)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry do magisterki

Post autor: kwiatosz »

Nad Go badania prowadzone były w zasadzie na bank, ja chcę się właśnie zająć grami ogólniej, bardziej pod kątem udowodnienia przydatności ich w terapii jako gier danego typu, a nie konkretnie tytułów.

Rój jak najbardziej, Pentago sprawdzę jak również.

Subtelnie też nakłaniam większą ilość osób do wypowiedzenia się :) Chwilowo wybywam na prawie zasłużony odpoczynek, ale za tydzień, po powrocie, oczekuję listy jak stąd do Władywostoku :twisted:A przynajmniej z takiej ucieszyłbym się mocarnie :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Gry do magisterki

Post autor: Legun »

Do kategorii 2 zaliczyć chyba można Pingwiny (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/1439), do pierwszej - chyba "Polowanie na robale". To jednak raczej dla klasy 1 może być za trudne - wymaga biegłego dodawania do 36.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry do magisterki

Post autor: mst »

Z tą biegłością nie ma co przesadzać - nie raz grałem z dziećmi liczącymi na kościach oczko po oczko - natomiast fakt, że gra w nauce dodawania pomaga znakomicie. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ