Taluva

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Taluva

Post autor: gath »

1. W swojej kolejce, po położeniu kafelka, osadę stawiamy na nowo położonym kafelku czy możemy postawić ją na dowolnym miejscu na poziomie 1?

2. Mając osadę zajmującą 2 pola (1 domek i obok 2 domki) czy w następnej kolejce można rozbudować osadę dowolnie czy są jakieś ograniczenia? (chodzi mi czy można wskazać hex z dwoma domkami i stąd zaczynać rozbudowę czy nie)

3. Czy wierzę/świątynię traktujemy jako część osady – czy możemy dostawić wierzę do świątyni, czy tylko do hexa z domkiem?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: yosz »

Niedużo grałem więc ktoś jeszcze musi potwierdzić

Ad 1. Na dowolnym
Ad 2. Nie wiem czy dobrze rozumiem. Rozbudowa o ile się nie mylę jest na dowolnego rodzaju terenie wokół osady - nie rozbudowujesz na terenach na których masz osadę (np osada jest na tylko na dżungli, możesz rozbudować się np o wodę jeżeli jest wokół Twojej osady)
Ad 3. Liczą się do osady
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: macike »

Ad 2.
Wskazujesz wioskę oraz rodzaj krajobrazu sąsiadującego z tą wioską. Na wszystkich polach z wybranym krajobrazem sąsiadujących ze wskazaną wioską umieszczasz odpowiednią do poziomu wyspy ilość chatek.

Ad 3.
Wioska to zbiór sąsiadujących ze sobą budynków w tym samym kolorze. Samotna wieża (BTW zwróć uwagę na pisownię) oraz samotna świątynia są wioskami.
Można zatem dostawić wieżę do samotnej świątyni, czy też wieżę do wioski składającej się ze świątyni oraz 2 pól chatek.

UWAGA!!! Budując świątynię/wieżę najpierw wskazujesz wioskę, do której chcesz ją dobudować. Prawidłowym ruchem jest wybudowanie świątyni/wieży w taki sposób, że połączy ona wskazaną wioskę z inną wioską posiadającą już świątynię/wieżę. Liczy się bowiem sytuacja sprzed budowy, a nie po budowie.

PS
BTW prawidłowym jest także ruch umieszczenia 1 chatki na pierwszym poziomie - rozpoczęcie nowej osady - na polu sąsiadującym z istniejącą już wioską (po wybudowaniu stanie się ona oczywiście częścią tejże istniejącej już wioski).
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: gath »

Dzięki za odpowiedzi :)
unicorn
Posty: 59
Rejestracja: 28 sie 2006, 14:06
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: unicorn »

To ja pozwolę sobie dołączyć się ze swoim pytaniem:
- osoba która wybuduje 2 z 3 rodzajów domków wygrywa przed czasem. Jak traktować chatki "zbite" przez dostawiany teren - wracają do pudełka (rozumiem, że nie uczestniczą w dalszej grze) - ale czy takie zbicie uniemożliwia wygranie przed czasem (ta chatka nigdy już nie będzie wybudowana) ?
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: steady »

unicorn pisze:o ja pozwolę sobie dołączyć się ze swoim pytaniem:- osoba która wybuduje 2 z 3 rodzajów domków wygrywa przed czasem. Jak traktować chatki "zbite" przez dostawiany teren - wracają do pudełka (rozumiem, że nie uczestniczą w dalszej grze) - ale czy takie zbicie uniemożliwia wygranie przed czasem (ta chatka nigdy już nie będzie wybudowana) ?
Chatka, która była już raz wybudowana nawet po zniszczeniu działa jak wybudowana. Czyli, musisz pozbyć się dwóch z trzech rodzajów budynków, które leżą przed Tobą. Chatka w pudełku nie leży przed Tobą, czyli wciąż możesz wygrać.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: macike »

Wracają do pudełka.

Chodzi o to, aby pozbyć się budynków 'z ręki'. Nie ma zatem znaczenia, czy wystawiony budynek zostanie zdemolowany wybuchem wulkanu, czy nie. 'Na rękę' już nie wróci.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
unicorn
Posty: 59
Rejestracja: 28 sie 2006, 14:06
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: unicorn »

Tak myślałem, ale wolałem się upewnić.

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: Veridiana »

Mam problem. Nie z zasadami, ale ze współgraczami.
NIKT NIE CHCE ZE MNĄ W TO GRAĆ!

Stąd pytanie, czy jakiś amator Taluvy (a najlepiej dwóch lub trzech :D ) pogra ze mną na Pionku?
Marzy mi się sytuacja, gdy do stołu siadają zapaleńcy, którzy myślą nad optymalnym ruchem, skryciem się za kraterem, zniszczeniem cudzych chatek równocześnie powiększając swoje tereny itp... a nie znudzona grupka, która gra tylko dlatego, że ja zagrałam z nimi wcześniej w Scrabbla :evil: (i uparcie zapominająca zasady rozmieszczania budynków)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: macike »

Veridiana pisze:Mam problem. Nie z zasadami, ale ze współgraczami.
NIKT NIE CHCE ZE MNĄ W TO GRAĆ!
My ze skanną mamy podobny problem, choć czasami daje się tego i owego naciągnąć na partyjkę.
Dodatkowym utrudnieniem jest, że gramy praktycznie tylko partie czteroosobowe.

PS
Na najbliższym Pionku powinienem być, ale skanna prawdopodobnie tylko w niedzielę.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: Veridiana »

Więc niedzielna partyjka? :D (nie możesz mi teraz odebrać tej nadzieji...)

A co znaczy, że gracie partie czteroosobowe? z założenia?
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: macike »

Veridiana pisze:Więc niedzielna partyjka? :D (nie możesz mi teraz odebrać tej nadzieji...)
A co znaczy, że gracie partie czteroosobowe? z założenia?
Taluva zawsze i wszędzie z największą przyjemnością. Oczywiście pod warunkiem czterech graczy.
Dokładnie tak, do gier z mniejszą liczbą graczy nie chce nam się już siadać.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: Veridiana »

ale dlaczego, aż taka różnica w jakości rozgrywki?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: skanna »

Tak, w trzy osoby - dwie tłuką się między sobą, a wygrywa trzecia, we dwie to jest w sumie nudne wywalanie sobie nawzajem domków. Dopiero w cztery osoby gra ma sens, tak wynika przynajmniej z naszego doświadczenia, a trochę partii już mamy za sobą.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: Veridiana »

Rozumiem.
Więc nie zapomnijcie o mnie w pionkową niedzielę! :D wezmę swój egzemplo i znajdziemy czwartego.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: berem »

Ja to we 2 osoby gram że każdy ma po 2 kolory i na przemian gramy jak przy 4 osobach a na koniec jak nie ma nagłego zakończenia gry to podliczamy duże punkty i za 1 miejsce 4 pkt, za 2 miejsce 3pkt itd.
Na 2 osoby standardowo to nudno i nawet wszystkie tereny nie schodzą i nie opłaca się raczej stawiać wieże.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Taluva - garść pytań

Post autor: Veridiana »

Cóż... właśnie jestem po partyjcie Taluvy... sama ze sobą. wygrał brązowy :lol:
okazało się, że gra jest bardzo podatna na tryb solo jeśli zamiast cieszyć się zwycięstwem na celu mamy cieszenie się znajdowaniem optymalnych rozwiązań dla danej sytuacji na planszy. no i nie zapominajmy też o rosnącym wulkanie, który zawsze cieszy oko :wink:
W Taluvie akcje wynikają raczej na bieżąco, z dolosowanego kafelka i z tego, co w międzyczasie zrobili przeciwnicy. dlatego z powodzeniem można grać samemu za wszystkie 4 kolory. a nawet jeśli zaplanuję sobie np. "w następnym ruchu położę kafelek tu a na nim wieżę" to niszcząc ten mini-plan w ruchu innego koloru muszę wymyśleć nowe dobre rozwiązanie. to swoiste wyzwanie. a czasem ten mini-plan nie zostaje zniweczony bo albo żadnemu kolorowi nie opłacało się tym zajmować, albo zwyczajnie zapomniałam :D

powiem Wam, że dzięki dzisiejszemu doświadczeniu losy Taluvy nie są jeszcze przesądzone, bo już była bliska pójścia na wymianę (z wielkim bólem serca).
ODPOWIEDZ