Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: bajbaj »

piwko pisze: 27 cze 2023, 08:22
bajbaj pisze: 27 cze 2023, 00:30 ...
Pax Porfiriana (nasz ulubiony pax)
...
Może trochę poza tematem wakacji, ale mógłbyś napisać czemu to Wasz ulubiony Pax? Próbuję się do niego przekonać i straszny mi stawia opór ;)
Zacznę od rzeczy mniej istotnych, ale ważnych wakacyjne. Porfiriana jest relatywnie nieduża (w końcu to zasadzie karty i kosteczki) i nie pożera stołu. A z kwestii bardziej istotnych - bardzo lubimy, że centralną rolę w grze odgrywa rynek kart i każdy cały czas jest na nim skupiony. Można domyślać się, na co czekają rywale i kupować ich karty ew. "rezerwować je". Lubimy to, że mamy grę niby trochę uprzestrzennioną (w regionach), ale bez mapy. Lubimy to, że w grze może być tylko jeden, góra dwa momenty, gdy będziemy mogli zakończyć grę i wygrać, i trzeba je wykorzystać (co jest niezmiernie trudne). Lubimy też te przegięte nacjonalizację etc., gdy odpowiednia karta zagrana w odpowiednim momencie może zmieść połowę, a czasem i większość kart w tableaux graczy. Do tego lubimy też, że można grać na kryzys, jeśli jest się odpowiednio zabezpieczonym, szantażować rywali bojówkami, regularnym wojskiem etc. Podoba nam się też osadzenie historyczne gry i zaczęliśmy lubić design kart (gdy się oko przyzwyczai, to są w sumie czytelne, przede wszystkim fajnie nawiązują do wyglądu ówczesnych gazet i umieszczanych w nich ogłoszeń). Na koniec ostatni plus - gra w sumie ma dość proste zasady, a jak na paxa wręcz bardzo proste.
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: tekknoboy »

U mnie (ja, żona i dzieciaki 8 i 6 lat) na spokojnie wpadła Jamajka. A że to pierwsze odpakowanie z folii, to cieszy się powodzeniem. Nie chcemy też przesytu ilością gier, bo jednak mamy co robić a gra wchodzi na stół raczej pod wieczór. No i pewnie jutro, bo pada...
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: 612 »

bajbaj pisze: 27 cze 2023, 10:42
piwko pisze: 27 cze 2023, 08:22
bajbaj pisze: 27 cze 2023, 00:30 ...
Pax Porfiriana (nasz ulubiony pax)
...
Może trochę poza tematem wakacji, ale mógłbyś napisać czemu to Wasz ulubiony Pax? Próbuję się do niego przekonać i straszny mi stawia opór ;)
Zacznę od rzeczy mniej istotnych, ale ważnych wakacyjne. Porfiriana jest relatywnie nieduża (w końcu to zasadzie karty i kosteczki) i nie pożera stołu. A z kwestii bardziej istotnych - bardzo lubimy, że centralną rolę w grze odgrywa rynek kart i każdy cały czas jest na nim skupiony. Można domyślać się, na co czekają rywale i kupować ich karty ew. "rezerwować je". Lubimy to, że mamy grę niby trochę uprzestrzennioną (w regionach), ale bez mapy. Lubimy to, że w grze może być tylko jeden, góra dwa momenty, gdy będziemy mogli zakończyć grę i wygrać, i trzeba je wykorzystać (co jest niezmiernie trudne). Lubimy też te przegięte nacjonalizację etc., gdy odpowiednia karta zagrana w odpowiednim momencie może zmieść połowę, a czasem i większość kart w tableaux graczy. Do tego lubimy też, że można grać na kryzys, jeśli jest się odpowiednio zabezpieczonym, szantażować rywali bojówkami, regularnym wojskiem etc. Podoba nam się też osadzenie historyczne gry i zaczęliśmy lubić design kart (gdy się oko przyzwyczai, to są w sumie czytelne, przede wszystkim fajnie nawiązują do wyglądu ówczesnych gazet i umieszczanych w nich ogłoszeń). Na koniec ostatni plus - gra w sumie ma dość proste zasady, a jak na paxa wręcz bardzo proste.
też myślałem o Porfirianie jako wyborze wakacyjnym ale raz wziąłem i nie zagraliśmy, do tego nie wystarczą niestety niedzielni gracze tylko prawdziwi zawodnicy;)
no i zgadzam się - to najlepszy pax. szachowa rozgrywka z minimum elementów i i informacji ale z mnóstwem opcji i totalnie gęstą atmosferą.
to co polecam bo sam zrobiłem od pierwszej gry - kupcie sobie do tego paczkę zabawkowych papierowych dolarów, gra zyska na klimacie kolosalnie i nigdy już nie wrócicie do tych pchełek. ja nie wyobrażam sobie już w to grać bez permanentnego liczenia przez graczy banknotów w dłoniach:)
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 92
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 21 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: shahiye »

Standardowo na wyjazdy bierzemy gry z serii Tiny Epic. Na wakacje latamy samolotem, wiec rozmiar jest tu nieoceniony.
Dungeons, Dinosaurs i Vikings to w zasadzie pelnoprawne planszowki w wersji mini.
Do tego krotsze, lzejsze i bardziej losowe Galaxies, Quest oraz Pirates.
A po reka lotniskowy Palac Jabby i plazowy Hive.
bourbon
Posty: 108
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: bourbon »

z uwagi na ograniczony bagaz i 7os grupe zabieramy:

cat in the box
list milosny
scout
zaloga
resistance
sabotarzysta
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: Cyel »

Wakacyjny wyjazd to idealny czas a molochy, bo czas w zasadzie nieograniczony, nikt nie musi wcześniej wychodzić bo się gdzieś umówił albo pójść wcześniej spać bo następnego dnia wstaje do pracy. Descent 2ed, TI3 świetnie nam się sprawdzały a gdyby nie dwa wyjazdy wakacyjne pod znakiem Gloomhaven pewnie byśmy rozgrywali kampanię w tej grze 5 lat a nie rok :)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: K@mil »

tekknoboy pisze: 27 cze 2023, 22:13 U mnie (ja, żona i dzieciaki 8 i 6 lat) na spokojnie wpadła Jamajka. A że to pierwsze odpakowanie z folii, to cieszy się powodzeniem. Nie chcemy też przesytu ilością gier, bo jednak mamy co robić a gra wchodzi na stół raczej pod wieczór. No i pewnie jutro, bo pada...
Fakt, pogoda kiepska się zrobiła.
My tez bierzemy Jamajkę z Załogą. W trakcie pobytu dojedzie Brzdęk, do którego mam Wesołą Kompanię.

Co jest jeszcze "na rynku" na 6 osób w takim klimacie wyprawowym,.. morze, las, góry...?
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: tekknoboy »

K@mil pisze: 03 lip 2023, 12:49 Co jest jeszcze "na rynku" na 6 osób w takim klimacie wyprawowym,.. morze, las, góry...?
Turbo/heat od rebela.
pike
Posty: 269
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: pike »

6 osób z wyjątkiem żony nie grających, na łódce, czyli stół mały. W planach Secret Hitler, Tajniacy, Cytadela i 6 bierze!. Rozważam jeszcze jedną z dwóch posiadanych wykreślanek Kartografowie Herosi lub Welcome to Miasteczko Marzeń.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: andrzejstrzelba »

Ja na wyjazd dla 6 osób biorę Colt Express z dodatkami, Potwory w Tokyo i Tajniaków.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: miker »

Ja wypowiem się, które gry zabraliśmy. Podróż samolotem, więc nie mamy przepastnego bagażnika ze sobą 😉

Na razie z tych, w które graliśmy z dziećmi lat 6 i 8:

1. Załoga: wyprawa w głębiny - małe pudełko.
2. Wirus z dwoma dodatkami - must have i ulubiona gra mojego 6-letniego syna

Z tych, w które nie graliśmy jeszcze, a wzięliśmy:
3. Pędzące żółwie, gra karciana
4. Splendor, który ze sporego pudła przełożyliśmy do 1-litrowego woreczka z Ikei. Karty i pudełka pospinane gumkami recepturkami.

Wszystkie gry w podręcznym plecaku.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: poooq »

Zestaw wyjazdowy: SushiGoParty!, Załoga, One Night Werewolf oraz coś do rzucania (Boule lub Kubb).
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: Ardel12 »

Ja już od wielu lat zabieram Patchworka, Czarne Historie, jakiegoś escape room(Unlock/Exit itp.), 7CŚ:P, Red7, List Miłosny i jedną większą gierę jeśli jest miejsce(tutaj różnie). W tym roku za dużą grę będzie robiło Biuro Śledcze na wieczory przy grillu.
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: NeXuS AlphA »

Urlopy to zdecydowanie mniejsze tytuły oraz zwłaszcza królowanie karcianek.

Lata temu, jeśli wyjazd był w większej grupie to obowiązkowo szło Resistance, ja kupowałem dawno i z racji ze było to jeszcze w tym prostym małym pudełeczku to aż żal było nie wrzucić w torbe/walizkę/plecak; jak to ciut większe niż paczka papierosów...

Ostatnimi latami to przewijały się :
Star Realms
Star Wars Destiny
Keyforge
Ganz schön Clever

Na najbliższe to pewnie pójdzie:
Star Wars Deckbuilding
Trek12
50 Clues: Wahadło Umarłych
Rój Pocket
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: BOLLO »

Wzialem

Obrazek

Zagralem
3x papierowe morze
3x karciane podziemia
2x crypt
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: AnlAir »

Dla mnie wakacje to testowanie też ‚nowych’ tytułów

Zabrałem,

Shards of Infinity,(N)
Pagan Fate of Roanoke,(N)
Watergate,(N)
Eminent Domain z Eskalacja,
Avatar the Last Air Bender,(N)
Nidavellir

We wszystko udało mi się zagrać.
Najbardziej z 4rech nowości podszedł Pagan…wow…
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: miker »

Wziąłem na wakacje 2-tygodniowe to:
miker pisze: 04 lip 2023, 08:38 1. Załoga: wyprawa w głębiny - małe pudełko.
2. Wirus z dwoma dodatkami - must have i ulubiona gra mojego 6-letniego syna
3. Pędzące żółwie, gra karciana
4. Splendor, który ze sporego pudła przełożyliśmy do 1-litrowego woreczka z Ikei. Karty i pudełka pospinane gumkami recepturkami.
A zagraliśmy:
1. Załoga 5 razy
2. Wirus 2 razy
3. Pędzące żółwie 1 raz
4. Splendor 1 raz

Podsumowanie:
Po kilku latach przewożenia gier z jednego miejsca w drugie i bardzo okazjonalnego grania, osobiście uważam, że zabieranie gier nie ma sensu. Jest tyle innych rzeczy, które można robić na wakacjach, że był to ostatni raz wożenia gier.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: karawanken »

1. Małe Epickie Podziemia
2. Botanik
3. Odjechane jednorożce
4. Zwierzęcy front

Zagrałem
Nic
Nic
Nic
I nic
Nie było czasu na granie. Chociaż zdążyło mi się po raz pierwszy bo do tej pory trochę zawsze się udawało.
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: AnlAir »

Gdyby tak nie wziąć na wakacje urządzeń elektronicznych typu, tablet, telefon, czasu na gry planszowe byłoby zapewne o wiele więcej.
Ale jak tu walczyć z młodzieżą … :|
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: K@mil »

miker pisze: 15 lip 2023, 08:43 Po kilku latach przewożenia gier z jednego miejsca w drugie i bardzo okazjonalnego grania, osobiście uważam, że zabieranie gier nie ma sensu. Jest tyle innych rzeczy, które można robić na wakacjach, że był to ostatni raz wożenia gier.
Zobaczysz, że jak nie weźmiesz żadnych gier, to wtedy każdemu będzie się chciało akurat w coś zagrać :wink: .
zupa ogórkowa
Posty: 16
Rejestracja: 03 lut 2023, 20:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: zupa ogórkowa »

Nie zabieram żadnych gier na wakacje/urlopy itp. Szkoda mi czasu, jeżeli mam być szczery (no i miejsca w bagażu, zawsze przywożę mnóstwo książek). :)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: miker »

K@mil pisze: 16 lip 2023, 14:44 Zobaczysz, że jak nie weźmiesz żadnych gier, to wtedy każdemu będzie się chciało akurat w coś zagrać :wink: .
Fakt 😂 Zawsze tak jest
zupa ogórkowa pisze: 16 lip 2023, 14:58 Nie zabieram żadnych gier na wakacje/urlopy itp. Szkoda mi czasu, jeżeli mam być szczery (no i miejsca w bagażu, zawsze przywożę mnóstwo książek). :)
Wzięliśmy też dwa Kindle i iPada. Przeczytałem 2 książki o Drizzt’cie Do’Urdenie i chyba lepiej się bawiłem niż grając na siłę w gry :)
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: buhaj »

Dzisiaj spakowane:
Projekt Gaja, Kanban, CO2, GWT Argentyna, Kaskadia, Trickerion, Weather Machine, Vinhos, Cerebria, Terraformacja Marsa, Ulm, Bus
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: garg »

buhaj pisze: 16 lip 2023, 21:36 Dzisiaj spakowane:
Projekt Gaja, Kanban, CO2, GWT Argentyna, Kaskadia, Trickerion, Weather Machine, Vinhos, Cerebria, Terraformacja Marsa, Ulm, Bus
Panie Kochany, a gdzie weszły zwykłe bagaże i reszta rodziny? :shock:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Którą/e gry zabieracie na wakacje?

Post autor: Bruno »

garg pisze: 16 lip 2023, 22:39
buhaj pisze: 16 lip 2023, 21:36 Dzisiaj spakowane:
Projekt Gaja, Kanban, CO2, GWT Argentyna, Kaskadia, Trickerion, Weather Machine, Vinhos, Cerebria, Terraformacja Marsa, Ulm, Bus
Panie Kochany, a gdzie weszły zwykłe bagaże i reszta rodziny? :shock:
Dojadą pociągiem :wink:
Swoją drogą - niezły "letni zestaw" na wakacyjny relaks :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ