John Company (Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 228
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 196 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

gregoff pisze: 03 lip 2023, 15:44 Jestem bliski kupna ale muszę najpierw sprzedać kilka gier aby zrobić na to miejsce
Pudełko ma 9,5 cm wysokości :>
Idealnie leży na Pax Pamirze (jeśli chodzi o wysokość i szerokość).
Przy okazji, mój jedyny poważny zarzut do John Company 2nd ed. to imitujący grzbiet księgi, przepiękny bok pudełka do stawiania gry w pionie - przy jednoczesnym braku zdolności pojemników na żetony do utrzymania w sobie elementów w przypadku pionowego eksponowania gry na półce.
Awatar użytkownika
Elros.
Posty: 172
Rejestracja: 01 lis 2020, 16:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 173 times
Been thanked: 142 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Elros. »

gregoff pisze: 03 lip 2023, 15:44 Ja się właśnie tego boje, że na mnie spadnie sprawa GM gry to jeszcze nie zbiorę ekipy do tego częściej niż raz w roku.

Jestem bliski kupna ale muszę najpierw sprzedać kilka gier aby zrobić na to miejsce
Pudełko ma format Pax Pamira, z tą różnicą, że dwa razy grubsze
gregoff
Posty: 803
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 550 times
Been thanked: 170 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: gregoff »

Chodziło raczej o kasę ;D oraz żonę oraz Lords of Ragnarok które przychodzi w tym roku.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
NeXuS AlphA
Posty: 225
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 88 times
Been thanked: 79 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: NeXuS AlphA »

Ja się wciąż waham i przyznam dla ułatwienia decyzji wydrukowałem instrukcje by wygodniej móc zacząć przegląd. Samą ilością stron instrukcji staram się a priori nie kierować.

Pamiętam jak u mnie kiedyś leżało Barrage choć miało tylko 28 stron - nie przerażało takie Anachrony czy OnMars a ostatnio Frostpunk wszedł uważam dobrze jak na raz. Barrage z jakiegoś dziwnego powodu leżał kilka lat. Po zapoznaniu się po tym czasie okazało że to logiczne i czyta się jednak ok, zatem problem był tylko w moim nastawieniu.

W John Company natomiast najbardziej obawiam się chyba dziesiątków mikrozasad. Zobaczymy jak będzie się czytać, ale póki co zaczyna w oczach świecić wszędzie słowo JEŚLI :roll:
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: VivoBrezo »

NeXuS AlphA pisze: 04 lip 2023, 01:01 Ja się wciąż waham i przyznam dla ułatwienia decyzji wydrukowałem instrukcje by wygodniej móc zacząć przegląd. Samą ilością stron instrukcji staram się a priori nie kierować.

Pamiętam jak u mnie kiedyś leżało Barrage choć miało tylko 28 stron - nie przerażało takie Anachrony czy OnMars a ostatnio Frostpunk wszedł uważam dobrze jak na raz. Barrage z jakiegoś dziwnego powodu leżał kilka lat. Po zapoznaniu się po tym czasie okazało że to logiczne i czyta się jednak ok, zatem problem był tylko w moim nastawieniu.

W John Company natomiast najbardziej obawiam się chyba dziesiątków mikrozasad. Zobaczymy jak będzie się czytać, ale póki co zaczyna w oczach świecić wszędzie słowo JEŚLI :roll:
JC nie ma masy mikrozasad. Przy ogarniętym prowadzącym, większość zasad wytłumaczysz w pierwszej ,,rozruchowej" turze. Jedyny problem jest ze słoniem, który ma własny algorytm. Warto ściągnąć sobie do niego pomoc z BGG, która wszystko fajnie wyjaśnia.

A tak poza tym, to gra jest genialna. Polecam każdemu, kto lubi gry symulacyjne. Fani FCMa będą bardzo zadowoleni :)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
PapaSzlumpf
Posty: 27
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:24
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: PapaSzlumpf »

A jak z trybem solo? Przyznam, że jak kupię JC to raczej aby grać samemu, warto? Ja narazie mam Pax Pamir i z wariantu solo jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 228
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 196 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

Jest zaskakująco dobry! (aczkolwiek nikogo pewnie nie nawróci, i wciąż jest tylko dla fanów grania solo)
Działa na wszystkich scenariuszach i tylko dodaje swoje elementy do gry, nie modyfikuje zasad podstawowej gry.
Oprócz algorytmów (których w końcu się nauczymy) mamy talię korony (w polskim tłumaczeniu "Talia SI") która w nieprzewidywalny przez nas sposób będzie rozstrzygać remisy (regrywalność jest).
Dodatkowo, dysponujemy zasobem ("znaczniki obietnic"), który zdobywamy spełniając życzenia AI (korony), a który wydajemy by wpłynąć na nią i złagodzić te najdotkliwsze efekty.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 400
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 343 times
Been thanked: 309 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Chudej »

VivoBrezo pisze: 04 lip 2023, 07:00 A tak poza tym, to gra jest genialna. Polecam każdemu, kto lubi gry symulacyjne. Fani FCMa będą bardzo zadowoleni :)
Widzę zero związku między tymi grami, możesz rozwinąć myśl?
Qardasowsky
Posty: 70
Rejestracja: 31 sty 2021, 22:43
Has thanked: 77 times
Been thanked: 96 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Qardasowsky »

PapaSzlumpf pisze: 04 lip 2023, 07:36 A jak z trybem solo? Przyznam, że jak kupię JC to raczej aby grać samemu, warto? Ja narazie mam Pax Pamir i z wariantu solo jestem zadowolony.
Sam w sobie jest dobry, ale ja bym wziął pod uwagę fakt, ze za te 400 złotych możesz mieć inne gry stricte solo czy też podstawka + dodatek umożliwiający grę solo, które działają dużo lepiej. Mam 5+ gier solo na 1710 bez deregulacji i nie ciągnie mnie do następnych, chociaż wczoraj po czytaniu forum nawet myślałem żeby zagrać za jakiś czas z deregulacją. Masz specjalną instrukcję dla Korony, którą musisz na bieżąco wertować co turę i co fazę bo zawarte są w niej warunki dla każdego kroku i "klimatu korony" i jak to modyfikuje jej potencjalne akcje. Negocjacje rozwiązano kostkami przysług i tu muszę przyznać, jak sie już wgryziesz w system to można sprytnie abuseować bota i rozkminiać swoje akcje. Imo do grania stricte solo ja bym zerknął na inne gry. Jak dopłacisz trochę więcej to masz HexploreIt, z drugiej ręki widziałem nawet Shuraxa za 415 raz, za chwilę wychodzi Mr President od GMT który jest stricte solo z gier z zacięciem wojennym, nawet jakieś euro typu Trickerion + bot wydaje mi się że da więcej szans do grania regularnie niż JC a i cenowo wyjdzie podobnie. Ale jak jesteś świrem historycznym i kręci cię w grach storytelling i ogólnie historia, to będziesz zadowolony, jednak jak uda Ci się raz chociaż zagrać multiplayer to widać gigantyczną różnicę w grze i dynamice, i że czegoś brakuje. Mimo wszystko i tak szybciej zagram solo niż na dwie osoby, moim zdaniem to marnowanie czasu i lepiej zagrać w coś skrojonego na dwie osoby stricte. (A i Wakhan nie jest jakoś mega dobrze zbalansowany, zauważyłem ostatnio że jak się gra na odcięcie Wakhana od pieniędzy to win ratio dziwnie skacze w gore, ale to już moja dygresja :D)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: VivoBrezo »

Chudej pisze: 04 lip 2023, 09:43
VivoBrezo pisze: 04 lip 2023, 07:00 A tak poza tym, to gra jest genialna. Polecam każdemu, kto lubi gry symulacyjne. Fani FCMa będą bardzo zadowoleni :)
Widzę zero związku między tymi grami, możesz rozwinąć myśl?
Obie są symulacjami. W FCM rynku zbytu i prowadzenia firmy, w JC prowadzenia spółki. Oczywiście, mechanicznie to są zupełnie inne gry, natomiast wrażenia bycia u steru jest w obu przypadkach bardzo silne.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
gregoff
Posty: 803
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 550 times
Been thanked: 170 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: gregoff »

Ile razy już grałeś i w jakim składzie osobowym??
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 228
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 196 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

Oho...

Ja również zdecydowanie nie zgadzam się z tym porównaniem do FCMa (:
Przestrzegam fanki i fanów Food Chaina, nie podejmujcie decyzji zakupowej wyłącznie na podstawie porównań VivoBrezo!
Myślcie samodzielnie, sprawdzajcie fakty :>

Tym niemniej serdecznie zapraszamy do wspólnego grania i dyskutowania o John Company!
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: VivoBrezo »

3 rozgrywki w składzie 4 osobowym.
Pewnie, nie upieram się przy swoim, nie jestem nieomylny🙂.
Ja jestem fanem obu gier, mam gdzieś podobne odczucia i tyle.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
PapaSzlumpf
Posty: 27
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:24
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: PapaSzlumpf »

Dziękuję za informacje, które przekonały mnie do zakupu. Nadszedł czas negocjacji z żoną. Jak nie zakończą się porozumieniem to znaczy, że tytuł nie dla mnie.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 228
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 196 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

A ludzie kłócili się z Colem, że małżonki udziałowców wcale nie są wpływowe :>
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 308
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 173 times
Been thanked: 259 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: salaba »

Nie pierdzielcie, jakby te wasze żony były takie złe to by nie były waszymi żonami :P

Lepiej odpowiedzcie sobie szczerze na pytanie, czy faktycznie nie przesadzacie z kupowaniem kolejnego Nemezisa czy innego KSa za pierdyliard i zajmującego kilometry regału ;)

John Company przy tych kilogramach plastiku za X tysięcy to jak za darmo jest i jako żona to bym się nigdy nie oburzyła.

Swoją drogą ciekawi mnie czy nakład skończy się przed premierą i jeszcze w tym roku będzie dodruk :)
PapaSzlumpf
Posty: 27
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:24
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: PapaSzlumpf »

Oj... dopiero teraz doczytałem na stronie sklepu wydawcy, że monety są do kupienia, ale oddzielnie. Niestety moja pozycja negocjacyjna słabnie... widmo porozumienia oddala się...
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 621
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 167 times
Been thanked: 163 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Muleq »

Ale wiesz, że monety to tylko taki bajer, błyskotka dla żony :wink: . Ja skusiłem się bo mam zamiar wykorzystywać je również w Brassie.
NeXuS AlphA
Posty: 225
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 88 times
Been thanked: 79 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: NeXuS AlphA »

Ja monety już zamówiłem, bo ładne i nadadzą się jak coś właśnie też do innych rzeczy.
Do nich było łatwiej namówić; gorzej z grą bo perspektywa jest taka, że JC byłby u nas grą do której siadało by się w składzie maks. dwuosobowym.
Pax Pamir w takim składzie był całkiem ok, ale tu już nie ma tej pewności :?
Anel86
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2023, 07:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Anel86 »

NeXuS AlphA pisze: 05 lip 2023, 21:23 Ja monety już zamówiłem, bo ładne i nadadzą się jak coś właśnie też do innych rzeczy.
Do nich było łatwiej namówić; gorzej z grą bo perspektywa jest taka, że JC byłby u nas grą do której siadało by się w składzie maks. dwuosobowym.
Pax Pamir w takim składzie był całkiem ok, ale tu już nie ma tej pewności :?
Ja też zamówiłam monety :) U mnie wygląda to jeszcze słabiej, JC kupiłam pod solo, bo w ogóle nie mam wśród znajomych nikogo kto by ze mną do tego usiadł :D Może męża mi się uda namówić, zobaczymy. Jak już ogarnę zasady to może uda się spotkać i sprawdzić JC w większym składzie skoro u Ciebie są dwie osoby a widzę ,że jesteś z Warszawy. Pax Pamir też mi podszedł na dwie osoby ale wole jednak grać w niego solo ;)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 379 times
Been thanked: 812 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Apos »

John Company długo leżał w koszyku i w końcu zamówiłem. Im więcej czytam o tej grze, tym bardziej jestem przekonany, że gra będzie miodna.

To co przemówiło najbardziej to:
- najlepiej działa na 4-5 osób, a na naszych wydarzeniach planszowych chętnych do gry nie brakuje :D
- gra nad stołem oraz integracja z innymi graczami, bo po to się spotykamy!
- nietuzinkowa rozgrywka, bo uwielbiamy Paxy, FCM, 18XX i inne gry "z pazurem";
- tematyka i klimat w grze, który pewnie będzie tylko podkręcany przez graczy.

Pozostaje tylko czekać na premierę oraz przygotować do wprowadzenia graczy do pierwszej rozgrywki 8)
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 308
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 173 times
Been thanked: 259 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: salaba »

Mnie aktualny brak współgraczy jeszcze nigdy nie zniechęcił do kupna gry, w którą chcę zagrać nawet jeśli miało by to być tylko solo. Nie mam ani stałej ekipy ani domowników - a jednak gram, ogłaszam się na forach, piszę do mniejszych grup, z którymi kiedykolwiek grałam i zwykle ktoś się znajdzie. Oczywiście w Poznaniu jak i w innych dużych miastach raczej problemu nie powinno być.
Quel
Posty: 80
Rejestracja: 16 mar 2021, 14:00
Has thanked: 39 times
Been thanked: 71 times

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Quel »

Gra zapowiada się konkretnie, naczytałem się już recenzji, porównań ale myślę, że warto zapytać tutaj: JC2, czy czekać na Paxy? Perspektywa gry solo i stałej grupy graczy, a jak nie podejdzie to młotek. Pax Pamir obecnie to 4 stówki, tak samo jak JC2... Ale zawartość pudła na pierwszy rzut oka różni się znacząco, jak z gameplayem? Czy może trzeba spojrzeć na Rennaisance i uzbroić się w cierpliwość?
Anel86
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2023, 07:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Anel86 »

Jak się pojawi to dopiero powiem jak JC pod solo, bo tak będę głównie grać. Pax Ren też mam zamiar nabyć :D
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 228
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 196 times
Kontakt:

Re: John Company (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

Re: Quel
Nie umiem i nie zamierzam zgadywać co jest lepsze solo, bo nauczyłem się, że to jest kwestia bardzo indywidualna, a gracze solo potrafią kochać nawet najbardziej krytykowane rozwiązania, a dodatkowo stąpają po krawędzi szaleństwa, grając przeciwko swoim alter-ego i przegrywając z nimi w grach do samotnego grania nieprzewidzianych.
Jeśli klimat i historia East India Company cię kręci, to jest 90% sukcesu, będzie radocha. Tym bardziej, że jak pisałem wyżej, gra z botem - Koroną - ma w sobie minigierki z zarządzaniem dodatkowymi zasobami i spełnianiem (lub wręcz przeciwnie) oczekiwań Londynu, więc jest całkiem unikatowo.

Ponieważ jednak piszesz o "stałej grupie", to mogę jednoznacznie doradzić w tym aspekcie, choć są to oczywiście tylko moje opinie:

Pax Ren jest ciasną grą z masą wprost negatywnej interakcji, w której szukasz słabych punktów przeciwników i uderzasz tam, gdzie boli, jednocześnie próbując zabezpieczyć się przed tym samym ze strony przeciwników.
Świetnie się gra 1 vs 1, ale im więcej osób tym większy chaos (ja nie lubię, od 3 osób wolę inne gry, np. Pax Pamir).

John Company jest grą pół-kooperacyjną, w której grający "siedzą na jednym statku" i próbują tak pokierować sytuacją, aby ze wspólnych wysiłków zdobyć więcej, niż reszta grających.
Tryb dwuosobowy wymaga bota, Korony, i myślę, że to przez to gra dwuosobowa jest hejtowana na BGG (76% not recommended) przez normików (community) standardowo uczulonych na boty w planszówkach.
Gra lśni w większej grupie, w której sprzeczne interesy rozrywają "wspólny statek", kierowany przez każdego w inną stronę. Cudowna gra, świetnie działą od 4 do 6 osób.

Mam nadzieję, że bazując przynajmniej na liczbie osób w grupie i pożądanej atmosferze przy stole, będziecie już wiedzieli co wybrać (:
ODPOWIEDZ