Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 88 times
Been thanked: 41 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Bulva »

Dzięki za szybkie uwagi na temat trybu solo.
Raczej niezachęcające :lol:
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 88 times
Been thanked: 41 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Bulva »

Grzebałem i czytałem trochę na bgg o trybie solo i jest tam proponowany autorski/domowy tryb solo, który został całkiem dobrze przyjęty przez uzytkowników.
Czy ktoś go użył/spóbował etc ???

PS linku tu nie mogę chyba zamieścić, ale wystarczy w googlach wpiasać:
"Pax Renaissance: 2nd Edition Solo Variant" i wyskoczy ...
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1681
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 879 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: XLR8 »

Pax Renesans, powrót po długiej przerwie. Absolutnie genialna gra, ale dla wąskiego grona zapaleńców gotowych trenować ją jak szachy. Jednak nie wiem czy należę do tego grona, a tym bardziej czy znajdę drugiego nerda chętnego się poświęcić odkrywać niuanse tego systemu.
Dla mnie najważniejsza w grach jest immersja już od początku partii. Ten moment gdy rozumiemy zasady, wiemy czego gra od nas wymaga i co musimy zrobić żeby osiągnąć w niej sukces. Zdecydowanie wolę gry prostsze, ale dające właśnie te odczucie niż te oferujące piekielnie skomplikowane zasady dla samego utrudnienia rozgrywki niż oferowania przyjemności.

I tutaj nie wiem gdzie paxren się plasuje. Po 9 partiach nadal ciężko jest wszystko kontrolować i ogarniać, ale pod tymi wszystkimi zasadami widzę geniusz.
piwko
Posty: 364
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 69 times
Been thanked: 102 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: piwko »

Dla mnie to tak dobra gra, że gdybym miał zostawić sobie jedną to właśnie Pax Ren. Naprawdę majstersztyk wśród planszówek, ma wszystko czego szukam. Każda akcja, decyzja jest na wagę złota. Często jest się o jedną akcję od zwycięstwa i właśnie tej jednej dodatkowej brakuje. Klimat wylewa się z każdej akcji i karty.

Na szczęście u mnie znalazło się 6 zapaleńców i gramy prawie wyłącznie w Renaissance. Pozostałe gry są po to żeby przetestować i zrobić jakiś przerywnik. Po 50 partiach jeszcze się nie znudziła.

Polecam przebrnąć przez naukę zasad, bo warto!
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Abizaas »

Ja też uważam Pax Ren za świetną grę, jednak aktualnie mój egzemplarz wisi na olxie za śmieszne pieniądze. Nie mogę znaleźć nikogo chętnego do gry od dłuższego czasu i już straciłem niestety nadzieję. Grałem parę partii solo i gra jest prześwietna.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 983
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 360 times
Been thanked: 773 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Apos »

Gra jest wyborna i bardzo przypadła nam do gustu. Po miłych wrażeniach z Pax Pamir, który jest fajnym i lekkim wprowadzeniem do Paxów, Renesans to skok na głęboką wodę. W naszej grupie również mamy fanów serii Pax i chętnych nie brakuje - tylko czasu za mało na te wszystkie świetne gry :D

Osobiście czekam na polskie wydanie od Galakty i gra znajdzie się na półce obok Pamira oraz John Company Drugiej Edycji - wyjątkowych i genialnych w swoim gatunku tytułów :D. Myślę, że to będzie wszystko, czego potrzebuję z tego typu gier w kolekcji. Viking i inne Paxy nie zrobiły już takiego wrażenia.

ps. @Abizaas wiele osób pewnie czeka na polskie wydanie. Próbowałeś grę sprzedać na markecie BGG? Może będziesz miał więcej szczęścia. Mi tak udało się sprzedać angielski pakiet Food Chain Magnate.
ckbucu
Posty: 362
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 404 times
Been thanked: 565 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ckbucu »

Dla mnie to TOP1 na ten moment jeśli chodzi o gry. Po ponad 50-ciu partiach, z czego 90% to partie dwuosobowe, uważam, że gra jest genialna. Każda rozgrywka jest zupełnie inna, a głębia jaką gra daje daleko pozostawia inne gry w tyle. Uwielbiam też jak gra prezentuje się na stole, ale to też jedna z niewielu gier, w które gram poprzez TTS. Uważam nawet, że poprzez TTS jest łatwiejsza w kontrolowaniu tego co się dzieje (a już na pewno na 4 osoby).
kisiel365
Posty: 776
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: kisiel365 »

A mnie się nie podoba. Skomplikowany suchar i nudne przeciąganie liny. Co ludzie widzą w tym tytule, pozostaje zagadką... Nie no dobra, gra jest cudowna, ale co podniosłem ciśnienie forumowiczom to moje.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Abizaas »

Po dobrym roku przeleżanym na półce i paru tygodniach na olxie, zagraliśmy dziś pierwszą dwuosobową partię w Pax Renaissance. Wcześniej ogrywałem Pax Ren na dwie ręce na żywo i przez TTS, przeczytałem dwie instrukcje (zwykłą i revised) i oglądałem playthrough na youtube.

Pax Ren to najbardziej skomplikowana gra planszowa w jaką grałem, uczenie się zasad jest bardzo trudne bo wszystkie elementy są z sobą mocno powiązane. Czytając o jednej akcji mamy odwołania do innej, zmiana reżimu może wyglądać różnie w zależności od sytuacji i mamy sporo wyjątków.

Na szczęście byłem solidnie przygotowany do rozgrywki, więc sama partia po tłumaczeniu zasad przebiegała bardzo płynnie. Mimo skomplikowania zasad, sama rozgrywka nie wydaje mi się uciążliwa. Śledzenie poczynań drugiego gracza nie jest trudne. Nie ograłem Pax Renaissance na tyle by napisać coś więcej, ale sama gra niesamowicie mnie wciągnęła i na ten moment daję jej solidną dychę na bgg.

Obrazek

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
lemon_curry
Posty: 280
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 53 times
Been thanked: 22 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: lemon_curry »

mamy sierpień- trzeci kwartał, więc @Galakta DAWAJ PAXA PO POLSKU


hakuna matata
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Gosterq »

A to w trzecim kwartale miało być? Nie w 4? Ja tam prezent gwiazdkowy obstawiałem 😛
inny_89
Posty: 166
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 221 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

Cos więcej wiadomo kiedy będzie dostępna w sprzedaży? Czy może jakaś przed sprzedaż? Oczywiście wersja pl
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Ardel12 »

inny_89 pisze: 25 sie 2023, 13:17 Cos więcej wiadomo kiedy będzie dostępna w sprzedaży? Czy może jakaś przed sprzedaż? Oczywiście wersja pl
Zero info. Pewnie Q4, bo jeszcze niby w tym roku. Śledź zapowiedzi Galakty na forum lub FB. Na pewno jak wrzucą to i tutaj od razu się dyskusja odpali o cenie :)
inny_89
Posty: 166
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 221 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

No właśnie teraz całkiem rozsądnie ceny chodzą za używane wersję angielskie i tak się zastanawiam czy jednak nie czekać na pl bo najpewniej i tak cena będzie szalona. :p
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 221
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 192 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Qnnrad »

Instrukcja, jaka by nie była (ekhem...), jest bardzo bardzo bardzo kluczowa podczas przygotowań do gry i grania, więc warto czuć się swobodnie sięgając do niej (często podczas pierwszych rozgrywek). To przemawia za polskim wydaniem, jeśli ktoś się waha.

Jeśli chodzi o samą grę i aktywację procedur na kartach, to gra jest - moim zdaniem - niezależna językowo.
99% tekstu na kartach to historyczne opisy, które ubarwiają klimat, ale nie są częścią mechaniki i nie trzeba (i tak nie ma czasu) ich czytać.
Powtarzam - instrukcja to co innego.

PS. Bardzo polecam monety deluxe, jeśli Galakta je również sprowadzi, bo te w pudełku są...osobliwe.
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1736 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: pwoloszun »

Qnnrad pisze: 25 sie 2023, 18:40 Instrukcja, jaka by nie była (ekhem...), jest bardzo bardzo bardzo kluczowa podczas przygotowań do gry i grania, więc warto czuć się swobodnie sięgając do niej (często podczas pierwszych rozgrywek). To przemawia za polskim wydaniem, jeśli ktoś się waha.

Jeśli chodzi o samą grę i aktywację procedur na kartach, to gra jest - moim zdaniem - niezależna językowo.
99% tekstu na kartach to historyczne opisy, które ubarwiają klimat, ale nie są częścią mechaniki i nie trzeba (i tak nie ma czasu) ich czytać.
Powtarzam - instrukcja to co innego.

PS. Bardzo polecam monety deluxe, jeśli Galakta je również sprowadzi, bo te w pudełku są...osobliwe.
Hej,

Korekta obywatelska ;)
Akurat w 2nd ed jest cslkiem sporo kart z umiejkami opisanych tekstem. Wiec przydaje sie w grupie choc jedna osoba w miare znajacej eng, ew translator :)

Pozdrawiam!
Podcast dżentelmeni przy stole:
inny_89
Posty: 166
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 221 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

A moglibyście podać przykład tekstu z karty, który opisuje taką "umiejke"?
Muszę ocenić jaki poziom angielskiego jest rzeczywiście potrzebny.

Bo o ile ja z angielskim w ogóle nie mam problemu to już dla moich współgraczy muszę z tym uważać. :)
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
ckbucu
Posty: 362
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 404 times
Been thanked: 565 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ckbucu »

Max 2-3 proste zdania/sformułowania. Typu „Wykonaj west ops bez tracenia akcji”, „Ogłoszenie zwycięstwa religijnego kosztuje dwie akcje”. Równie dobrze można zrobić do tych kart arkusz z nazwa/numerem karty w tabelce i spolszczeniem abilitki, bo i tak te karty, zanim trafia na rękę graczy, są jawne.
inny_89
Posty: 166
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 221 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

No to idealnie! W zasadzie to nie mam co czekać na polskie wydanie.
Dziękuję ckbucu
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 203
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 164 times
Been thanked: 113 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: misiencjusz »

Nie mam przed sobą kart żeby rzucić konkretnym przykładem, ale podstawowa znajomość angielskiego do kart wystarczy. Ja siebie określam ze swoją znajomością angielskiego jako "karty przeczytam, instrukcji w życiu". Po poznaniu podstawowych haseł dadzą radę. Acz dla swojego komfortu ja będę egzemplarz wymieniał na polski.
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
inny_89
Posty: 166
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 221 times
Been thanked: 89 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: inny_89 »

No też bym wolał polski język oczywiście ale tak sobie w głowie zakładam, że to tańsze niż John Company nie będzie a znowu angielskie nówkę sztukę mam do kupienia za 200 PLN. Więc sugerując się tym co tutaj piszecie to chyba jest dosłownie no-brainer z mojej strony :)

Dziękuję za podpowiedzi!
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Pynio »

Według mnie wymiana ma sensy wyłącznie z powodu opisów na kartach, które omawiają postaci i zdarzenia. Reszta jest wręcz trywialna i na poziomie szkoły podstawowej - jedno, góra dwa zdania typu: zagranie "Wygranej" (Victory) kosztuje dwie akcje.

W kompletnej ostateczności można uruchomić tłumacza w telefonie, najechać nim na kartę i wszystko natychmiast zostanie przetłumaczone.

Sądzę, że polska instrukcja może polec w stosunku do angielskiej. Jest tam trochę zawiłości i może skończyć się to tym, że i tak będzie się sięgać po jej angielski odpowiednik.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 497
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 948 times
Been thanked: 214 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Większym problemem może być to, która wersja instrukcji zostanie użyta jako podstawa do stworzenia polskiej wersji - czy to co poszło jako retail w pierwszym druku, czy ostatnie living rules.
Akurat w przypadku Pax Ren 2ed te living rules nie wprowadzają żadnych większych zmian, ale mają lepiej ustrukturyzowane pewne zasady i dodane wyjaśnienia, żeby uniknąć niejasności.
Spora część tego, jeśli nie wszystko, zostało już inkorporowane na fanowskich kartach pomocy, część jest bardzo sytuacyjna i została uściślona w słowniczku pojęć.
Ale większość to kosmetyka, którą można było "wyczuć" z instrukcji, niemniej miło mieć oficjalne potwierdzenie interpretacji.

Najczęściej zapomina się o tym jak można zastępować figury na planszy w ramach wydarzeń, emancypacji etc; fajnie też mieć zebrane zasady dotyczące biskupow i par królewskich w jednym miejscu.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 221
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 192 times
Kontakt:

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Qnnrad »

pwoloszun pisze: 25 sie 2023, 20:13 Korekta obywatelska ;) (...) umiejkami opisanych tekstem.
Dziękuję za uzupełnienie!
Nie wiem jak mogłem o nich zapomnieć, wdarła się paxowa rutyna!

----
A i jeszcze, odnośnie drukowanej instrukcji i living rules - papierowa instrukcja jest według mnie niepraktyczna z prostego powodu: niesamowity w niej chaos, częste odwołania do tłumaczonych gdzieś indziej mechanik, bez jakiegokolwiek przypisu, i szukaj człowieku gdzie to wyjaśnią. Do tego kluczowe kroki procedur w malutkiej ramce z boku, opisane "nie zapomnij", choć pewnie dlatego, że prawie zapomniał o nich autor jak spisywał po nocy na dwa dni przed terminem oddania do druku.
Jestem w grupie, która uważa, że to właśnie beznadziejna instrukcja jest winna bardzo wysokiej ocenie "ciężkości" na BGG, i współczuję ekipie tłumaczącej Galakty.
Bez wyszukiwarki słów (PDF, ctrl+F) nie polecam.
----

A co do
inny_89 pisze: 25 sie 2023, 20:54 to tańsze niż John Company nie będzie
Myślę, że będzie tańsze niż John Company lub Pax Pamir, bo te dwie pozycje mają dużo nietypowych elementów. Pax Renesans ma tylko karty, trochę kartonu i prostackie elementy z chińskiego katalogu.
Spekuluję, że nie będzie tak drogo.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Pax Renaissance (Phil Eklund, Matt Eklund)

Post autor: Pynio »

Qnnrad pisze: 25 sie 2023, 23:06
A i jeszcze, odnośnie drukowanej instrukcji i living rules - papierowa instrukcja jest według mnie niepraktyczna z prostego powodu: niesamowity w niej chaos....
DOKŁADNIE :)

Mechanicznie przecież każdy krok jest dość prosty, jednak porozwalanie wszystkiego po całej instrukcji i od pierwszego zdania opis w stylu: "Robiąc zmianę reżimu możesz też dokonać emancypacji koncesji pamiętając o religii rycerzy i piratów wokół własnych granic" - WTF? Spróbuj to w ogóle zrozumieć, jak nie wiesz co może znaczyć w ogóle emancypacja koncesji ;)

Nie czytałem jeszcze living rules, muszę zerknąć na stronę ion design.
ODPOWIEDZ