Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: psborsuk »

Fyei pisze: 05 lip 2023, 09:45
andrzejstrzelba pisze: 05 lip 2023, 09:41 Niektórzy używają grubej (około 1-1,5 mm) taśmy dwustronnie klejącej. Chyba nawet Samuel z Mini Emporium Samiego.
Nie polecam, trudno później usnąć klej z podstawki.
Usuwa się albo za pomocą spirytusu, albo najpierw oliwa/olej, a resztki oliwy spirytusem.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Dako »

psborsuk pisze: 05 lip 2023, 11:02
Fyei pisze: 05 lip 2023, 09:45
andrzejstrzelba pisze: 05 lip 2023, 09:41 Niektórzy używają grubej (około 1-1,5 mm) taśmy dwustronnie klejącej. Chyba nawet Samuel z Mini Emporium Samiego.
Nie polecam, trudno później usnąć klej z podstawki.
Usuwa się albo za pomocą spirytusu, albo najpierw oliwa/olej, a resztki oliwy spirytusem.
Takie coś jak IPA (alkohol izopropylowy lub izopropanol) w jakimś tam dozowniku każdy w domu "do wszystkiego" powinien posiadać... :D
Ostatnio zmieniony 05 lip 2023, 11:22 przez Dako, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: tomp »

Fyei pisze: 05 lip 2023, 09:45
andrzejstrzelba pisze: 05 lip 2023, 09:41 Niektórzy używają grubej (około 1-1,5 mm) taśmy dwustronnie klejącej. Chyba nawet Samuel z Mini Emporium Samiego.
Nie polecam, trudno później usnąć klej z podstawki.
Potwierdzam, też tak robiłem. W pewnym momencie robiłem akcję - parę razy dotknąć taśmą parapetu albo półki, tam gdzie była mała warstwa kurzu. Lepiło się nadal, ale nie zostawiało "kleju" na spodzie figurki.
Wg mnie "gluty" są lepsze - pomimo, że słabiej trzymają.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rav126 »

Miałem kilka mas mocujących, Najlepsza póki co z Faber castell. Zamiast kleić do jednej dużej kulki to lepiej zrobić wałek i zrobić z niego kółko wielkości podstawki, albo 3 mniejsze kulki.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Fyei »

psborsuk pisze: 05 lip 2023, 11:02
Fyei pisze: 05 lip 2023, 09:45
andrzejstrzelba pisze: 05 lip 2023, 09:41 Niektórzy używają grubej (około 1-1,5 mm) taśmy dwustronnie klejącej. Chyba nawet Samuel z Mini Emporium Samiego.
Nie polecam, trudno później usnąć klej z podstawki.
Usuwa się albo za pomocą spirytusu, albo najpierw oliwa/olej, a resztki oliwy spirytusem.
Za dużo zachodu. Masy mocujące sprawdzają się o wiele lepiej i są szybsze w obsłudze. Polecam tę od Redgrass.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

Fajny Zaku zrobił filmik wprowadzający dla początkującego malarza figurkowego. Zostawiam tutaj na pewno się komuś przyda :-)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pynio »

Co do Speedpaint 2.0 to nie ma żadnych spękań. Mam największy set i praktycznie wszystkie farby w zestawie sprawdzone. Pewnie mało trzepią i taki mają efekt ;)

Kompletnie NIE potwierdzam.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Zmij »

Pynio pisze: 03 sie 2023, 11:05 Co do Speedpaint 2.0 to nie ma żadnych spękań. Mam największy set i praktycznie wszystkie farby w zestawie sprawdzone. Pewnie mało trzepią i taki mają efekt ;)

Kompletnie NIE potwierdzam.
A na jakim podkładzie malujesz?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Mr_Fisq »

Pynio pisze: 03 sie 2023, 11:05 Co do Speedpaint 2.0 to nie ma żadnych spękań. Mam największy set i praktycznie wszystkie farby w zestawie sprawdzone. Pewnie mało trzepią i taki mają efekt ;)
A jak ogólne wrażenia z użytkowania? Ja na razie jestem fanem kolorów które w buteleczce wyglądają bardziej na washe niż kryjące tzn.
Peachy Flesh, Pallid Bone > Rigor Mortis, Howling Sand

(podkładowane Vallejo 74.602 => Dry brush 72.047 => dry brush 72.001)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pynio »

Planuję kupić te z Action.
Natomiast mam sporo Citadeli i tych obecnie używam - używam podkładów czarnego, szarego i białego. Czasem zrobię zenithal priming, czasem całą figurkę w jednym kolorze. Oczywiście przed przygotowaniem dobrze umyję wodą z mydłem, żadnych cudów w sumie.
Generalnie nie mam żadnego problemu z tymi farbami, może poza tym, że powinienem mieć przygotowane jakieś małe wzorcowe figurki, które dokładnie pokażą mi jaki kolor jest w butelce, bo te opisy niewiele mi dają :)

Nie reaktywują się. Profilaktycznie czekam te kilkanaście minut i nie "udało" mi się uzyskać reaktywacji.

Nie mogę na nie narzekać, co najwyżej na swoje umiejętności ;)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: tomp »

ostatnio wysyp poradników :P

Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Recu
Posty: 71
Rejestracja: 28 sie 2021, 02:58
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Recu »

tomp pisze: 03 sie 2023, 16:53 ostatnio wysyp poradników :P
Spoiler:
Nie oglądałem, ale niech zgadnę... sundrop i contrasty?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pynio »

Czy macie może jakiś projekt do druku 3d, który można użyć do naklejenia na buteleczkę Army Paintera? Celem jest pomalowanie tego projektu kolorem z butelki, by widzieć jaki jest realny kolor farby w tej butelce. Gdzieś widziałem projekt takich mini czaszek, które można druknąć w 3d, jednak na thingsinverse nie znalazłem nic takiego.

Macie jakiś pomysł? Wrzucicie linka?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Mr_Fisq »

Pynio pisze: 04 sie 2023, 16:46 Macie jakiś pomysł? Wrzucicie linka?
Może nie druk 3D, ale ja używam:
https://www.games-workshop.com/en-NZ/Ci ... kulls-2017
https://i-szop.pl/szukaj:citadel+skulls ... :cena.html

dla mnie ludzie czaszki (których jest najwięcej w pudełku) są trochę za małe na wzornik. Mogły by być ~2 razy większe.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: khuba »

Pynio pisze: 04 sie 2023, 16:46 Czy macie może jakiś projekt do druku 3d, który można użyć do naklejenia na buteleczkę Army Paintera? Celem jest pomalowanie tego projektu kolorem z butelki, by widzieć jaki jest realny kolor farby w tej butelce. Gdzieś widziałem projekt takich mini czaszek, które można druknąć w 3d, jednak na thingsinverse nie znalazłem nic takiego.

Macie jakiś pomysł? Wrzucicie linka?
Polecano w jednym z artykułów czaszeczki które można nakleić na butelkę: https://www.thingiverse.com/thing:179795
Możliwe że trzeba je przeskalowaćprzed drukiem.

Z innych na szybko znalezionych (ale to już raczej na butelkę nie wejdzie : https://www.thingiverse.com/thing:4899259
Zawiera różne tekstury.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: andrzejstrzelba »

Pynio pisze: 04 sie 2023, 16:46 Czy macie może jakiś projekt do druku 3d, który można użyć do naklejenia na buteleczkę Army Paintera? Celem jest pomalowanie tego projektu kolorem z butelki, by widzieć jaki jest realny kolor farby w tej butelce. Gdzieś widziałem projekt takich mini czaszek, które można druknąć w 3d, jednak na thingsinverse nie znalazłem nic takiego.

Macie jakiś pomysł? Wrzucicie linka?
Tutaj

https://www.olx.pl/d/oferta/znaczniki-p ... Wui6r.html

gość ma za 1 zł za 1 sztukę pakowane po 10 sztuk. Nie kupowałem jednak, więc nie wypowiem się o jakości.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Zmij »

Pynio pisze: 04 sie 2023, 16:46 Czy macie może jakiś projekt do druku 3d, który można użyć do naklejenia na buteleczkę Army Paintera? Celem jest pomalowanie tego projektu kolorem z butelki, by widzieć jaki jest realny kolor farby w tej butelce. Gdzieś widziałem projekt takich mini czaszek, które można druknąć w 3d, jednak na thingsinverse nie znalazłem nic takiego.

Macie jakiś pomysł? Wrzucicie linka?
Powinienem mieć jeszcze plik z czaszeczkami jak na zdjęciu, mogę Ci podesłać na maila. Z jednej płytki (drukarka żywiczna)wyszło ok 50 szt, sprawdzają się bardzo dobrze i pasują zarówno do contrastow jak i speedpaintow:)

Obrazek

Obrazek
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Haisenberg83 »

Jak najlepiej uzyskać kolor blond do malowania włosów z farb vallejo? Zmieszałem żółty z białym i wyszło... nienajgorzej :-) ale jak wy uzyskujecie kolor blond do malowania włosów? I jakim washem później najlepiej jeszcze je przemalować?
MgK1989
Posty: 320
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 125 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

Może coś takiego?
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 197 times
Been thanked: 242 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BasiekD »

Pynio pisze: 04 sie 2023, 16:46 Czy macie może jakiś projekt do druku 3d, który można użyć do naklejenia na buteleczkę Army Paintera? Celem jest pomalowanie tego projektu kolorem z butelki, by widzieć jaki jest realny kolor farby w tej butelce. Gdzieś widziałem projekt takich mini czaszek, które można druknąć w 3d, jednak na thingsinverse nie znalazłem nic takiego.

Macie jakiś pomysł? Wrzucicie linka?
Ja nie miałem dostępu do druku 3d to zrobiłem sobie swój wzornik z masy solnej.
Wycięte z masy prostokąty z teksturą. Pomalowane podkładem i na to contrasty/AP. Wszystko przyklejone na kawałek jakiejś płyty.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

ja korzystam w 90% z butelek typu dropper (vallejo, ap, itd) i maluję po prostu nakretki (wcześniej bialym podkladem mazniete) ...
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Piotrus458 »

Hej,

zacząłem malować figurki, położyłem podkład, base i teraz chce położyć wash.
Nie mam dedykowanych farb wash - ogólnie używam vallejo - , ale mam airbrush thinner z którego chciałbym spróbować ów washe stworzyć.
Czy wiecie w jakich proporcjach zrobić wash (dla przyszłych szukających #jak zrobić wash)?
Dalej dochodzę do kwestii samej techniki washowania: Czy mogę uprościc, z racji że jestem początkujący, i po prostu na ciemne kolory dać czarny wash a na jasne szary - czy jednak to wyjdzie bardzo słabo i warto robić wash w wersji: kolor bazowy + airbrush thinner + kolor przyciemniajacy (czarny/szary)?

Z góry dzięki za odpowiedzi/nakierowanie/poprawienie laika :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: brazylianwisnia »

Piotrus458 pisze: 07 sie 2023, 10:13 Hej,

zacząłem malować figurki, położyłem podkład, base i teraz chce położyć wash.
Nie mam dedykowanych farb wash - ogólnie używam vallejo - , ale mam airbrush thinner z którego chciałbym spróbować ów washe stworzyć.
Czy wiecie w jakich proporcjach zrobić wash (dla przyszłych szukających #jak zrobić wash)?
Dalej dochodzę do kwestii samej techniki washowania: Czy mogę uprościc, z racji że jestem początkujący, i po prostu na ciemne kolory dać czarny wash a na jasne szary - czy jednak to wyjdzie bardzo słabo i warto robić wash w wersji: kolor bazowy + airbrush thinner + kolor przyciemniajacy (czarny/szary)?

Z góry dzięki za odpowiedzi/nakierowanie/poprawienie laika :)
Jak jesteś początkujący to nie kombinuj bo tylko się zrazisz. Kup Nuln Oil I Agrax Earthshade. Te 2 washe Ci w zupełności starcza na tym etapie. Nuln dajesz na wszystko co nie jest złotem i nie chcesz mieć efektu brudu. Agrax dajesz na złoto i tam gdzie chcesz mieć efekt brudu. Żadnych kolorów i kombinacji. Nie ma sensu by wash był w kolorze bo chcesz go wepchnac głównie w szczeliny.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

dorzucę moj ulubiony Soft Tone od Army Painter...(może zastąpić earthshade).

washe są na soecjalnym medium robione, woda go nie zastąpi. tu akurat wydatek uzasadniony bardziej niż 7 odcień żółci;)
Awatar użytkownika
badirama
Posty: 70
Rejestracja: 25 lut 2023, 03:21
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 40 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: badirama »

Piotrus458 pisze: 07 sie 2023, 10:13 Hej,

zacząłem malować figurki, położyłem podkład, base i teraz chce położyć wash.
Nie mam dedykowanych farb wash - ogólnie używam vallejo - , ale mam airbrush thinner z którego chciałbym spróbować ów washe stworzyć.
Czy wiecie w jakich proporcjach zrobić wash (dla przyszłych szukających #jak zrobić wash)?
Dalej dochodzę do kwestii samej techniki washowania: Czy mogę uprościc, z racji że jestem początkujący, i po prostu na ciemne kolory dać czarny wash a na jasne szary - czy jednak to wyjdzie bardzo słabo i warto robić wash w wersji: kolor bazowy + airbrush thinner + kolor przyciemniajacy (czarny/szary)?

Z góry dzięki za odpowiedzi/nakierowanie/poprawienie laika :)
Możesz na luzie rozcieńczać wodą. Mi najlepiej się sprawdza contrast paint medium od GW. Przelewam sobie do takiej buteleczki z zakraplaczem i dozuje na ilość kropli - dość precyzyjnie wbrew pozorom. Bo z wodą jest tak że jak dodasz trochę więcej, np właśnie żeby zrobić wash, pigment traci przyczepność czy jakieś inne właściwości (na yt taki chemik dobrze to tłumaczy) i kupa - nie pomalujesz. Do tego żeby rozcieńczać farbki do namalowania warstw - woda wystarczy. Jeśli chcesz robić różne myki i haki przyśpieszające malowanie (ja tak robię) - najlepiej sprawdzi się contrast medium. Jest bardzo wydajne mi jedna buteleczka starcza na pół roku - mam, ale nie używam mokrej palety tylko na szkle mieszam farby (szkło ponieważ używam też olejnych i ogólnie lubię) plus opóźniacz schnięcia i plus właśnie contrast medium. Bardzo wydajne, szybkie do rozłożenia i złożenia (w przeciwieństwie do mokrej palety), super łatwe w czyszczeniu. Spróbuj - może ci się spodoba. Szkło do malowania tej samej firmy co mokra paleta (nr 1 ta mokra paleta jest moim zdaniem w tej chwili).

Dużo zależy też od marki czy konkretnego koloru, bo pigmenty i ich miksy bardzo różnią się zachowaniem podczas malowania. Ja na przykład najbardziej lubię malować farbkami Reaper - przypadkowo dostałem kiedyś jakąś próbkę ich farbki - teraz mam cały zestaw. Są już rozcieńczone - takie w sam raz (plus ewentualnie kropelka contrast medium). Bardzo dobrze się mieszają, są mega proste w użyciu. Na drugim miejscu są u mnie farbki citadel. Niektóre kolory mają nie do pobicia, lubię i używam też ich contrast farbki.

Reasumując :) bieda wash zrobiony z wody i farbki zadziała, ale efekt będzie na tyle słaby, że szkoda na to czasu. Chyba że w ramach eksperymentu aby sprawdzić.

Za chwilkę dodam zdjęcia.

EDIT: sorki za bałagan, połączyłem post ze zdjęciami z tym.

Fotki:
Koło kolorów - dla mnie bardzo ważny element nauki podstawy jak działają kolory. Do tej pory korzystam.
Paleta ma szkle.
Oraz marka farbek z których korzystam.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 sie 2023, 04:57 przez badirama, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ