Badania dotyczące gier planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
6Abdullah9
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2020, 16:17
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: 6Abdullah9 »

Cześć, chciałbym Was prosić o wypełnienie anonimowej ankiety badającej wpływ gier planszowych na kilka podstawowych sfer życia. Badania zbieram do pracy licencjackiej z potencjałem na kontynuację. Samo wypełnienie nie powinno zając więcej niż 5 minut, byłbym też niezmiernie wdzięczny o udostępnienie jej osobom nie grającym jako grupie kontrolnej. https://forms.gle/YcmahS88ryZbBZi96

Bardzo dziękuje.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1431 times
Been thanked: 1102 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: garg »

Strona z pytaniami na temat planszówek jest KOSZ-MAR-NA :shock:

Pierwsze pytanie ma niewyczyszczone opcje.
Drugie pytanie uniemożliwia wybrać więcej niż jedną kategorię, gdy to przecież jest typologia, a nie klasyfikacja.
Trzecie pytanie podobnie.
Czwarte pytanie ma zaskakujące opcje do wyboru: Tak, Nie, Może.
Piąte pytanie i wszystkie kolejne tak samo.

Naprawdę szkoda to wypełniać, bo wyniki będą nieprzydatne do niczego - nawet do pracy zaliczeniowej w szkole podstawowej :( .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 511 times
Been thanked: 272 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: Irka »

Cześć 6Abdullah9, proponuję przeredagować ankietę, żeby była zgodna z metodologią badań.
W tym celu warto ją od razu skonsultować z promotorem. I podać tutaj, jaki jest konkretnie temat pracy licencjackiej i w jakiej dziedzinie (czy też na jakim wydziale). Większość osób się przedstawia.
Standardem jest też oświadczenie, że podzielisz się potem tą pracą, albo chociaż wynikami i wnioskami. To brzmi profesjonalnie i zachęca do uczestnictwa.
W każdym razie - powodzenia, ciekawy temat :)
6Abdullah9
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2020, 16:17
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: 6Abdullah9 »

Cześć, Irka masz rację wypadało by się przedstawić. Nazywam się Kamil i jestem studentem 3 roku psychologii, z planszówkami mam do czynienia od lat 90 kiedy to po raz pierwszy grałem w magię i miecz. Później przyszedł czas na RPG-i, a od jakiegoś czasu powróciłem do planszówek. Jakieś tam rozeznanie w grach planszowych mam, wielokrotnie używałem ich w pracy socjoterapeutycznej i widziałem wymierne korzyści z tego dla uczestników, stąd też moja praca na ten temat. Promotor nie zgodził się jednak aby tematem pracy był "Terapeutyczny wpływ gier planszowych" gdyż jest to temat na pracę doktorancką nie zwykły licencjat. Zatem badam korelacje pomiędzy umiejętnościami komunikacji, relacji interpersonalnych, oraz stanami depresyjnymi (gdyż temat samej depresji jest za bogaty) a grami planszowymi. Chętnie też podzielę się wynikami i wnioskami jak już te badania uda mi się przeprowadzić. Ankiety są stworzone i niemiłosiernie uproszczone, ale opierają się o "Inwentarz do Pomiaru Radzenia Sobie ze Stresem" czyli Mini-COPE, KRR "Kwestionariusz Relacji Rodzinnych" oraz o mierzenie depresji w skali Becka. Prawdziwych testów oczywiście nie mogłem użyć z uwagi na prawo o udostępnianiu itd. nie wspominając o fakcie że nie są one dostępne dla studentów I stopnia.
Co do koszmarnosci ankiety i złych pytań oraz kiepskich możliwych odpowiedzi, nie jest to ankieta badająca wszystko w najdrobniejszym szczególe, są to podstawowe pytania nie uwzględniające poprawności politycznej bo to kim się człowiek dziś czuje jest jego prywatną sprawą. Pytania jak już pisałem wcześniej, w założeniu mają wykazać że osoby grające w gry planszowe są bardziej kreatywne, otwarte, komunikatywne i zwyczajnie mniej się stresują. Jeżeli komuś to nie pasuje to nie ma żadnego przymusu jej wypełaniać, jest jedynie moja gorąca prośba. Jeżeli kogoś ankietą lub powyższą odpowiedzią uraziłem to nie było to moim zamysłem w żadnym momencie. Dziękuję za uwagę.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 511 times
Been thanked: 272 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: Irka »

Jeśli Twój promotor zaakceptował tę ankietę, to chyba pozostaje "pogratulować" promotora ;)
Nie wiem, czy zależy Ci na rzetelności badań, czy tylko na zaliczeniu. Jeśli raczej na tym drugim, to dalej nie masz co czytać.
Tak sobie popiszę dla sportu.

6Abdullah9 pisze: 09 paź 2023, 21:37 Jakieś tam rozeznanie w grach planszowych mam, wielokrotnie używałem ich w pracy socjoterapeutycznej i widziałem wymierne korzyści z tego dla uczestników, stąd też moja praca na ten temat.
Jakiego typu były to gry? Prawdopodobnie rodzinne, do grania w grupie?
Czy może jednak któraś z gier miała ciężar powyżej 3.0 na https://boardgamegeek.com/ ?
Jeśli tylko proste gry rodzinne, to nic w tym złego, ale warto to zaznaczyć.

Druga sprawa - czy któraś opcja w ankiecie pozwala Ci stwierdzić, czy dana osoba gra chętniej solo czy w grupie? Albo czy woli gry kooperacyjne czy rywalizacyjne? To również wydaje mi się kluczowe, a ew. korelacje z cechami charakteru bardzo ciekawe.
A także od jak dawna dana osoba gra w gry? (tzn. czy jej obecne cechy są wynikiem grania, czy może tylko sprawiają, że lubi grać. A może danych cech nie posiada i zaczęła grać niedawno, chcąc je nabyć?). Innymi słowy - jak inaczej wykluczyć pomylenie przyczyny ze skutkiem?

Ankiety są stworzone i niemiłosiernie uproszczone [...]
Nie rozumiem tego zdania.
Co do koszmarnosci ankiety i złych pytań oraz kiepskich możliwych odpowiedzi, nie jest to ankieta badająca wszystko w najdrobniejszym szczególe, są to podstawowe pytania nie uwzględniające poprawności politycznej bo to kim się człowiek dziś czuje jest jego prywatną sprawą.
Tego też nie rozumiem. Ale oczywiście nie muszę. Jakby coś, to zwróć uwagę, że garg odniósł się do strony z planszówkami, a nie pierwszej strony, w której podaje się płeć i brakuje trzeciej opcji (Swoją drogą, powinna być w dzisiejszych czasach, szczególnie w badaniu psychologicznym, a jeśli to prywatna sprawa, albo to nie ma znaczenia, to po co w ogóle o to pytać?).

Biorąc wszystko powyższe pod uwagę, nie wezmę udziału w ankiecie, bo mam obawy, że wnioski będą błędne.
Błędy ortograficzne, stylistyczne i literówki to przy tym drobiazg.

Pytania jak już pisałem wcześniej, w założeniu mają wykazać że osoby grające w gry planszowe są bardziej kreatywne, otwarte, komunikatywne i zwyczajnie mniej się stresują.
Hm, a mnie się wydaje, że to mocno zależy od typu gier planszowych (istnieje wspomniane przeze mnie rozróżnienie na gry kooperacyjne, solo, itd), poziomu trudności (gry - szczególnie trudniejsze - mogą indukować dodatkowy stres, ale dawać w zamian dużo satysfakcji, itd.).

Tak czy owak - nadal ciekawa jestem wyników i Twoich wniosków :)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 949
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 39 times
Been thanked: 126 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: Koshiash »

Precyje w dużym miaście.
Nope, niedbałość w pierwszym ekranie świadczy o zbyt lekceważącym stosunku autora do potencjalnych respondentów, abym miał motywację do przeklikania ankiety.
Irka pisze: 09 paź 2023, 23:14...w której podaje się płeć i brakuje trzeciej opcji (Swoją drogą, powinna być w dzisiejszych czasach, szczególnie w badaniu psychologicznym...
Oczywiście wspominana powyżej powinność to jedynie opinia, a nie uzasadniony wymóg metodologiczny.

Edit: Widzę, że twórca ankiety czyta na bieżąco komentarze, bo wspomniane powyżej literówki są już skorygowane. Za to brawo, ale bez analizowania wiersza po wierszu (bo to nie moja rola) widzę jeszcze brakujący przecinek i podwójne spacje. Sednem mojego zarzutu nie były konkretne błędy, lecz sam fakt opublikowania ankiety bez uprzedniego jej sprawdzenia.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 511 times
Been thanked: 272 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: Irka »

Koshiash pisze: 10 paź 2023, 11:03
Irka pisze: 09 paź 2023, 23:14...w której podaje się płeć i brakuje trzeciej opcji (Swoją drogą, powinna być w dzisiejszych czasach, szczególnie w badaniu psychologicznym...
Oczywiście wspominana powyżej powinność to jedynie opinia, a nie uzasadniony wymóg metodologiczny.
Coś więcej niż opinia. Widzę, że te zalecenia się pojawiają na zagranicznych uniwersytetach i coraz częściej są odzwierciedlane też w zwykłych ankietach.

Linki pierwsze z brzegu:
https://www.westernsydney.edu.au/__data ... stions.pdf
Survey Questions Recommended Language
A. Projects that are not specifically about sex/gender
The key here is to allow for accurate representation of genders outside of men and women, as well as
using man / woman (gender) rather than male / female (sex). Cameron & Stinson (2019) recommend
the ‘three-option gender’ question. You can also add ‘prefer not to say’ if it is not essential data:

Woman
Man
I identify my gender as: _______ (please specify)
Prefer not to say
https://scholar.harvard.edu/files/stant ... tcheva.pdf
Use a reasonably small number of answer options. In general, you want to avoid having respondents read through long lists of answer options and should keep the answer options list as short as possible. However, there are exceptions. For instance, when you are asking about demographic or background information, such as ethnicity, gender, etc., you should put as many categories as possible and be very inclusive.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: esubotowicz »

Z mojej strony wypełnione.
Nie jestem specem od tworzenia ankiet, ale ta nie jest wg mnie aż tak zła (może została już poprawiona po uwagach wcześniejszych osób), jest pare nieprecyzyjności, ale da się żyć.
Ewa
6Abdullah9
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2020, 16:17
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: 6Abdullah9 »

Zacznę od tego, że faktycznie nie do końca zrozumiałem i wypowiedź garg odebrałem do całej ankiety a nie do samej części o grach.
Irka pisze: 09 paź 2023, 23:14 Jakiego typu były to gry? Prawdopodobnie rodzinne, do grania w grupie?
Czy może jednak któraś z gier miała ciężar powyżej 3.0 na https://boardgamegeek.com/ ?
Jeśli tylko proste gry rodzinne, to nic w tym złego, ale warto to zaznaczyć.
Tak, zarówno prywatnie jak i w pracy socjo graliśmy w gry o ciężarze 3. Nie wiem czy waga (skomplikowanie mechaniki) ma coś do rzeczy w tym temacie, nie to próbuję zbadać w ankietach.
Irka pisze: 09 paź 2023, 23:14 Druga sprawa - czy któraś opcja w ankiecie pozwala Ci stwierdzić, czy dana osoba gra chętniej solo czy w grupie? Albo czy woli gry kooperacyjne czy rywalizacyjne? To również wydaje mi się kluczowe, a ew. korelacje z cechami charakteru bardzo ciekawe.
A także od jak dawna dana osoba gra w gry? (tzn. czy jej obecne cechy są wynikiem grania, czy może tylko sprawiają, że lubi grać. A może danych cech nie posiada i zaczęła grać niedawno, chcąc je nabyć?). Innymi słowy - jak inaczej wykluczyć pomylenie przyczyny ze skutkiem?
Ponownie postaram się wytłumaczyć, to jest tylko praca licencjacka która powinna być bardziej odtwórcza a nie odkrywcza. Poruszyłem w niej takie kwestie jak "struktura relacji interpersonalnych oparta na stylach przywiązania" dodatkowo wplatając komunikację jako czynnik pomagający utrzymywanie owych relacji. Bywając w klubach i na konwentach planszówkowych zauważyłem pewną otwartość nad planszą,często obcych sobie ludzi. To jest celem mojej pracy i badań. Za jakiś czas przy pracy magisterskiej lub doktoranckiej być może będę to rozwijał i możliwe że wnioski do których dojdę teraz będą zupełnie inne w późniejszym czasie.
Irka pisze: 09 paź 2023, 23:14 Hm, a mnie się wydaje, że to mocno zależy od typu gier planszowych (istnieje wspomniane przeze mnie rozróżnienie na gry kooperacyjne, solo, itd), poziomu trudności (gry - szczególnie trudniejsze - mogą indukować dodatkowy stres, ale dawać w zamian dużo satysfakcji, itd.).
O to własnie często chodzi, prywatna opinia, nie każdy jest specjalistą i ma wiedzę na każdy temat (ja też niem nie jestem :lol: ). Stres jest stresowi nierówny, nie każdy rodzaj stresu jest też szkodliwy, w psychologi wyróżnia się dwa rodzaje stresu: Eustres i Dystres
Irka pisze: 09 paź 2023, 23:14 Ankiety są stworzone i niemiłosiernie uproszczone [...]
Nie rozumiem tego zdania.
Chodziło mi o to że to nie są ankiety z Pracowni Testów Psychologicznych, tylko uproszczone pytania ba bazie rzeczywistych testów.

Koshiash, dziękuje za Twoje wypowiedzi na temat ankiety powoli, w dostępnym czasie wnoszę poprawki. Nie wszystko widzę i popełniam błędy, stylistyczne, gramatyczne i ortografy też czasem się zdarzą. Jak większość ludzi (tak myślę) w dzisiejszych czasach, tak i ja żyję w pośpiechu zajmując się kilkoma sprawami na raz. Co do braku szacunku do respondentów, to jest to dość dalekie i błędne przypuszczenie. Założę się ze i w instrukcji, lub w książkach też każdy z Was doszukał się literówek lub braku przecinka czy kropki, czy to świadczy o braku szacunku? Śmiem wątpić.

Do brzegu, jestem studentem, dopiero się uczę tego wszystkiego, sam ogrom wiedzy specjalistycznej do przyswojenia jest przytłaczający i zdecydowanie nie prosty. Zabiera to sporo czasu, a oprócz studiowania jestem rodzicem i normalnie pracuję.

I jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy wypełnili ankietę oraz tym, którzy poświecili czas na wpis pokazując mi gdzie popełniłem różnego rodzaju błędy.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 511 times
Been thanked: 272 times

Re: Badania dotyczące gier planszowych

Post autor: Irka »

Dzięki za odpowiedź.
Jesteś otwarty na komentarze, więc dodam/rozwinę jeszcze parę konkretnych sugestii.
Ankieta pisze:Najbardziej lubię grać w gry:
Naprawdę przydałaby się opcja wielokrotnego wyboru. Bo przecież gry rodzinne mogą być strategiczne (Everdell) albo abstrakcyjne (Calico). I polecam dodać gry kooperacyjne i solo. A Ty w jakie gry najbardziej lubisz grać?
Ankieta pisze:Kiedy gram w gry planszowe, chcę:
Tu też zdecydowanie opcja wielokrotnego wyboru. Ty wybrałbyś tylko jedną?
Ankieta pisze:Czy uważasz, że granie w gry planszowe wpływa pozytywnie na Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi?
Ha! To zależy z kim. Są osoby, z którymi relacje zawisły na włosku, odkąd zaczęliśmy grać w trudniejsze gry :| Uważam, że gdybyś dodał pole tekstowe, to miałbyś materiał do przemyślenia i cytowania oraz mniejsze ryzyko błędnej interpretacji odpowiedzi.
Ankieta pisze:Czy poziom stresu w Twoim życiu obniżył się od kiedy zacząłeś/zaczęłaś grać w gry planszowe?
Jak wyżej 8) A np. niektórzy gracze przeżywają stres związany z zakupami gier, itd.

Nie wszystko widzę i popełniam błędy, stylistyczne, gramatyczne i ortografy też czasem się zdarzą. Jak większość ludzi (tak myślę) w dzisiejszych czasach, tak i ja żyję w pośpiechu zajmując się kilkoma sprawami na raz.
W dzisiejszych czasach są narzędzia do sprawdzania pisowni, można korzystać online albo dodać sobie do przeglądarki. To wydaje mi się wystarczająco dobre: https://ikorektor.pl/
Właśnie postanowiłam stosować je też przy pisaniu postów.

Co do metodologii badań, dalsza dyskusja byłaby pewnie dla nas obojga dość męcząca, więc odpuszczam :)
ODPOWIEDZ