Gry, zabawy i poboczne aktywności w RPG

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Paweł02
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2021, 22:04

Gry, zabawy i poboczne aktywności w RPG

Post autor: Paweł02 »

Hej, na początek nie wiem czy piszę w dobrym miejscu, w razie czego przepraszam i proszę po przeniesienie.

Otóż jakiś czas temu razem z moimi graczami, gramy w stworzony przez mnie uniwersum (to trochę duże słowo. Może kiedyś napiszę o tym więcej) i wpadłem na pomysł żeby urozmaicić trochę sesję.
Myślałem nad jakimiś atrakcjami pobocznymi, jakaś grę, czy zabawę która mogła by wciągnąć na parę minut graczy.
Wpadłem na pomysł pokera kościanego.
I okazał się to super pomysł. Gracze są bardzo zadowoleni i bardzo im się podoba, a do samej gry wystarczy po 5 kostek k6 na gracza.
Na szybko wyjaśnię zasady:

Każdy gracz biorący udział w grze, dostaje 5 kostek.
Wszyscy gracze rzucają kosztami. Mają do dyspozycji dwa przerzuty ( mogą przerzezucić wszystkie kostki, a mogą tylko jedną, ich decyzja)
Gracze starają się zdobyć jak największą liczbę kostek o jednakowym wyniku.
I tak np: para 6 to 12 punktów, a trójka 5 to 15.
Haczyk tkwi w tym że w jednej rundzie można użyć tylko jednego zestawu, czyli np: jeżeli mam dwie 5 i trzy 2, muszę wybrać czy chce 10 punktów z 5, czy 6 z 2.
Dodatkowym haczykiem jest to że przez całą grę mogą tylko raz użyć danej liczby oczek. Czyli np: w pierwszej rundzie miałem dwie 6, to w drugiej nie mogę mieć 6.
Po trzeciej rundzie zliczamy punkty i wygrywa gracz z ich największą liczbą. Myślę że spokojnie można by zagrać na więcej rund.
My gramy tak 3 rundy i nie trwa to długo, a sprawia sporą frajdę.
Idealnie nadaje się do Karczmy, ale spotkałem się z tym że gracze specjalnie kupili zestaw kości żeby mogli grać w wolnych chwilach.

Co o tym myślicie?
Czy sami używacie takich atrakcji?
A może macie jakiś pomysł, którym chcielibyście się podzielić?
ponika
Użytkownik wspierający
Posty: 523
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 229 times
Been thanked: 438 times

Re: Gry, zabawy i poboczne aktywności w RPG

Post autor: ponika »

Bardzo fajny pomysł!

Sama się nie spotkałam, ale wiem że czasem MG stosują zagadki różnego typu na sesjach - od rozwiązywania zagadek logicznych, przez manualne układanie puzzli czy zagadek 3D, słyszałam o stosowaniu Jengi czy bierek, chociaż nie wiem w jaki dokładnie sposób.
W sumie każda mała 5-10 minutowa gra się sprawdzi jako urozmaicenie.
Paweł02
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2021, 22:04

Re: Gry, zabawy i poboczne aktywności w RPG

Post autor: Paweł02 »

No niby każda gra paro minutowa się nada, ale chodzi również o klimat.
My gramy w XIV wiecznej Europie, i myślę że gra w Jenge mogłaby trochę burzyć klimat.

Nie mniej, cieszę się że pomysł w pokera kościanego ci się spodobał :)
Awatar użytkownika
anitroche
Użytkownik wspierający
Posty: 682
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 577 times
Been thanked: 694 times
Kontakt:

Re: Gry, zabawy i poboczne aktywności w RPG

Post autor: anitroche »

Hej, nie chciałam zakładać osobnego tematu dla jednego posta, a ten wydaje się wpisywać w mój temat, więc pozwolę sobie tutaj wrzucić informację.

Co roku (od dwóch lat) firma Sundial wydaje za pomocą Kickstartera kalendarz RGG "Quest Calendar", gdzie dostajemy na początku kartę swojej postaci i potem każda kartka z kalendarza (czyli każdego dnia, poza weekendami, które są liczone jako jedna kartka) dostajemy jakiegoś prostego questa i te wszystkie kartki układają się w jedną kampanię. Ja wsparłam kalendarz na ten rok w wersji print & play i teraz bawię się w rozgrywanie tej kampanii nawet nie drukując, a po prostu raz w tygodniu sobie otwieram plik na kompie i przechodzę 6 questów. W komentarzach w projekcie wyczytałam, że niektórzy to w ogóle bawią się tak, że jak się spotykają ze znajomymi raz w tygodniu na sesję RPG, to zaczynają od rozgrzewki w formie właśnie rozegrania takiego tygodnia z tego kalendarza i potem przechodzą do normalnego RPG. Spodobał mi się pomysł na taką zabawę i tak za 20 zł mam taki umilacz tygodnia.

Jakby kogoś zainteresował temat, to nagrałam rozgrywkę w prolog do tego kalendarza a w opisie filmów znajdziecie linki skąd można kupić sobie kalendarze na ten i zeszły rok (ciągle można kupić pliki print and play za parę USD):

Quest Calendar 2022 RPG - rozgrywka solo (prolog)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Magda171983
Posty: 4
Rejestracja: 31 paź 2023, 12:55

Re: Gry, zabawy i poboczne aktywności w RPG

Post autor: Magda171983 »

Paweł02 pisze: 12 sie 2021, 11:00 No niby każda gra paro minutowa się nada, ale chodzi również o klimat.
My gramy w XIV wiecznej Europie, i myślę że gra w Jenge mogłaby trochę burzyć klimat.

Nie mniej, cieszę się że pomysł w pokera kościanego ci się spodobał :)
uwielbiam pokera kościanego!
ODPOWIEDZ