Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Miszon »

Zarówno draft, jak wybór 7 z 10, były jak pamiętam "od zawsze" w zasadach.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Miszon pisze: 08 wrz 2023, 09:07 Zarówno draft, jak wybór 7 z 10, były jak pamiętam "od zawsze" w zasadach.
Jest tak jak napisałem w poście wyżej, stara polska wersja nie ma draftu w instrukcji, angielska ma.

Obrazek

Obrazek
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: szymuss »

warlock pisze: 08 wrz 2023, 09:11
Miszon pisze: 08 wrz 2023, 09:07 Zarówno draft, jak wybór 7 z 10, były jak pamiętam "od zawsze" w zasadach.
Jest tak jak napisałem w poście wyżej, stara polska wersja nie ma draftu w instrukcji, angielska ma.

Obrazek

Obrazek
ooo dzięki za wyjaśnienie ja ponad 200 partii grałem bez draftu i uważam ,to za najbardziej mózgożerne. Wykorzystać karty takie jakie się ma.. No ,ale też fani np Everdell lubią sobie ,,ułatwiać'' łąkę itp wiec wiadomo dla leniuszków takie modyfikacje są super, ale dla pro graczy to raczej zbędne:) pzdr dla kumatych:)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

szymuss pisze: 09 wrz 2023, 20:53 wiadomo dla leniuszków takie modyfikacje są super, ale dla pro graczy to raczej zbędne:) pzdr dla kumatych:)
Spoiler:
To jest na prawdę w zupełnie odwrotną stronę niż Ci się wydaje.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Miszon »

Dokładnie tak - sztuką jest zoptymalizować rękę przy drafcie, jednocześnie blokując innym lepsze karty.
A nie że masz szczęście przy lepszej ręce na start i wygrałeś bez trudu potem.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Luk83bb »

pytanko o poziom trudności poszczególnych wersji. Od bodajże 2016r. jest wydawana Agricola wersja dla graczy i Agricola rodzinna. Wcześniej w Agricoli zwykłej był tryb rodzinny w instrukcji. W tej ostatniej chyba nie ma. Chciałbym pograć zazwyczaj rodzinnie, ale z czasem i spróbować "normalnej" wersji. Czy jak zagram w normalną bez kart to będzie coś a'la Agricola rodzinna czy ciągle sporo trudniejsze, powyżej trójki trudności w skali bgg? Do tej pory grałem tylko w Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - czy Agricola rodzinna jest sporo łatwiejsza? Pasowała by mi właśnie taka Agricola CIIZ, ale w wersji dla 3,4 graczy:)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: eveni »

Moim zdaniem Chłopi i ich zwierzyniec i Rodzinna mają zbliżony poziom trudności. Jak masz zamiar grać z dorosłymi graczami, to jak najbardziej kup wersje dla graczy i zagraj bez kart na początek. Rodzinna to wersja bardziej do grania z niegrającymi znajomymi i dzieciakami :wink:
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Luk83bb »

a w miarę ograna 7 latka ogarnie Agricole bez kart? W Agricoli CIIZ dawała radę. Nie chcę kupować 2 wersji familijnej dla córek czy znajomych i wersji dla graczy do pogrania z żonką czy ewentualnie z kimś ogranym.
b_sk
Posty: 59
Rejestracja: 03 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: b_sk »

Graliśmy z 7 latkami w starą edycję w wariancie familijny (bez kart) i dawali radę.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bdm »

Agricola rodzinna ma zupełnie nową i inną szatę graficzną. Nie każdemu przypadnie do gustu. Poza tym nie ma ogrodzeń no i oczywiście najważniejsza sprawa - brak kart.
Moim zdaniem lepiej brać wersję dla graczy.
boonki
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2023, 11:18

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: boonki »

Cześć

Mam pytanie o Polskie wydanie nowej Agrykoli. Jako wieloletni gracz w Agricolę, po długiej przerwie zdecydowałem się na wersję dla graczy z dodatkiem Torfowisko oraz talią A+B ale nadal poszukuję polskiego wydania talki C,D oraz E oraz rozszerzenia dla 5-6 graczy.

1. Czy polskie rozszerzenie dla 5-6 graczy wogóle zostało wydane? Widzę w internece tylko werjsę angielską.
2. Czy są znane plany polskiego wydania pozostałych talii C, D oraz E. Wydaje m się że jesteśmy daleko w tyle za orginalnym wydaniem:
talia C: Corbarius Deck (2019)
talia D: Dulcinaria Deck (2020)
talia E: Ephipparius Deck (2023)

Dzięki i pozdrawiam
Pomnik
Posty: 308
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 103 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Pomnik »

boonki pisze: 29 lis 2023, 11:25 Cześć

Mam pytanie o Polskie wydanie nowej Agrykoli. Jako wieloletni gracz w Agricolę, po długiej przerwie zdecydowałem się na wersję dla graczy z dodatkiem Torfowisko oraz talią A+B ale nadal poszukuję polskiego wydania talki C,D oraz E oraz rozszerzenia dla 5-6 graczy.

1. Czy polskie rozszerzenie dla 5-6 graczy wogóle zostało wydane? Widzę w internece tylko werjsę angielską.
2. Czy są znane plany polskiego wydania pozostałych talii C, D oraz E. Wydaje m się że jesteśmy daleko w tyle za orginalnym wydaniem:
talia C: Corbarius Deck (2019)
talia D: Dulcinaria Deck (2020)
talia E: Ephipparius Deck (2023)

Dzięki i pozdrawiam
1. Nie
2. Nie xD

Lacerta wydawała Agricole, rebel robił chyba jedynie przy rodzinnej. Stan Lacerty jest raczej agonalny
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Grellenort »

Rebel ma awersję do małych dodatków, które zejdą w niewielkim nakładzie, a które wymagają sporo tłumaczenia (dokładnego, żeby nie wypaczyć działania karty). Te talie spełniają dokładnie wszystkie powyższe kryteria :lol:

Także ja powoli dojrzewam do zakupu angielskich, zanim znikną z rynku, możliwe że bezpowrotnie :)
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Irka »

boonki pisze: 29 lis 2023, 11:25 po długiej przerwie zdecydowałem się na wersję dla graczy z dodatkiem Torfowisko oraz talią A+B ale nadal poszukuję polskiego wydania talki C,D oraz E
Cześć! Pytanie z ciekawosci: myślisz, że A i B nie wystarczy, czy po prostu chcesz mieć kompletną kolekcję?
My kupilismy A i B, czekają grzecznie w pudle i pewnie życia nie starczy, żeby je ograć. Dlatego cieszę się, że nie ma kolejnych, i udaje mi się oprzeć pokusie, żeby kupić angielskie ;)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: litk »

Irka pisze: 29 lis 2023, 13:56
boonki pisze: 29 lis 2023, 11:25 po długiej przerwie zdecydowałem się na wersję dla graczy z dodatkiem Torfowisko oraz talią A+B ale nadal poszukuję polskiego wydania talki C,D oraz E
Cześć! Pytanie z ciekawosci: myślisz, że A i B nie wystarczy, czy po prostu chcesz mieć kompletną kolekcję?
My kupilismy A i B, czekają grzecznie w pudle i pewnie życia nie starczy, żeby je ograć. Dlatego cieszę się, że nie ma kolejnych, i udaje mi się oprzeć pokusie, żeby kupić angielskie ;)
Mam dokładnie tak samo.
boonki
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2023, 11:18

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: boonki »

(nie przeklinamy na forum - Curiosity) czy w tym kraju wszystko musi upadać :) No nic napisze maila do Rebela zobaczę co powiedzą.

Irka pisze: 29 lis 2023, 13:56 Cześć! Pytanie z ciekawosci: myślisz, że A i B nie wystarczy, czy po prostu chcesz mieć kompletną kolekcję?
Wiesz w pierwszej wersji tej z 2007 wraz z kilkoma dodatkami było ponad 600kart i jak dużo sie grało to każda gra to było odkrywanie nowych kombosów. Kupując nową wersję liczyłem, że będzie to samo ale teraz za tą samą kasę mamy 2x mniej kart :D
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Irka »

boonki pisze: 29 lis 2023, 19:59 Wiesz w pierwszej wersji tej z 2007 wraz z kilkoma dodatkami było ponad 600kart i jak dużo sie grało to każda gra to było odkrywanie nowych kombosów. Kupując nową wersję liczyłem, że będzie to samo ale teraz za tą samą kasę mamy 2x mniej kart :D
Racja, ale są za to fajne figurki zwierząt i ludków. Może tak im wyszło z badań panelowych. I ja też bym tak wybrała, zamiast tej fury kart :P
Pomnik
Posty: 308
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 103 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Pomnik »

Irka pisze: 29 lis 2023, 20:08 Racja, ale są za to fajne figurki zwierząt i ludków. Może tak im wyszło z badań panelowych. I ja też bym tak wybrała, zamiast tej fury kart :P
Obie edycje wydane przez Lacerte mają animeeple :D
A do starej w pewnym momencie zaczęli dorzucać naklejki na dyski (więc u mnie w czerwonej rodzinie jest goblin, Uwe, troll i 2 baby)
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Irka »

Pomnik pisze: 29 lis 2023, 20:15
Hm.. Sugerowałam się tym zdjęciem:
Obrazek
Ale może jest raczej tak jak piszesz, w każdym razie nadal mam wrażenie, że tam było coś za coś, z tego co kiedyś czytałam.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2023, 20:56 przez Irka, łącznie zmieniany 2 razy.
Pomnik
Posty: 308
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 103 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Pomnik »

Irka pisze: 29 lis 2023, 20:40
Pomnik pisze: 29 lis 2023, 20:15
Hm..
Sugerowałam się tym zdjęciem
Obrazek
Ale może jest raczej tak jak piszesz, w każdym razie nadal mam wrażenie, że tam było coś za coś, z tego co kiedyś czytałam.
Przecież to po prawej to surowce, zwierzaki są w woreczku na górze :D
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Irka »

Aaa... no to poprawiam się:
zaletą nowej wersji są fajne figurki surowców :D
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: bogas »

:?
Irka pisze: 29 lis 2023, 20:56 Aaa... no to poprawiam się:
zaletą nowej wersji są fajne figurki surowców :D
Zaletą nic nie wnoszącą do rozgrywki poza tym, że zajmują więcej miejsca. Karty to już inna historia. Ja mam pierwszą polską edycję z całym tym mnóstwem kart, wśród których są nawet takie „oficjalnie” uznane za przegięte. Mam nową wersję dla graczy… tak wiem, ale Agricola to jest nasz święty grall, jedna z TYCH pierwszych gier, ponad 200 rozgrywek na żywo, karty miały być lepiej zbalansowane, miało być dużo talii dodatkowych i więcej kart niż w starej wersji itd. itp. No i niestety, ale karty (zwłaszcza pomocników) ograły się już po kilkunastu partiach. Dodatkowe talie A i B trochę pomogły, ale to dalej nie to samo co w starej wersji. Liczyłem, że Lacerta wyda kolejne talie, ale niestety wyzionęła ducha, a Rebel woli wydawać trzydziestą wersję Doble z Psim patrolem niż przetłumaczyć talie do Agri :?
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

Pomimo tego, że nie pamiętam kiedy ostatnio Agri trafiła na stół :oops: ciesze sie jak gupi, że mam stare wydanie tego wiekopomnego dzieła :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Abizaas »

My gramy w Agricolę z Torfowiskiem, więc 4/7 kart usprawnień zawsze jest z dodatku, w którym jest dość sporo kart. Pomocnicy są z podstawki, talii Artifex i Bubulcus i nie brakuje nam regrywalności, nie odczuwamy zmęczenia materiałem przez powtarzające się karty a rozegraliśmy 29 partii. Gdyby talie C i D pojawiły się w polskiej wersji językowej to pewnie bym się skusił. Grałem z nimi online i nie powiedziałbym, że są to must havy czy że gra z samymi taliami A i B szybko się nudzi.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Agricola (Uwe Rosenberg)

Post autor: Irka »

bogas pisze: 29 lis 2023, 21:54 [...]Agricola to jest nasz święty grall, jedna z TYCH pierwszych gier, ponad 200 rozgrywek na żywo, karty miały być lepiej zbalansowane, miało być dużo talii dodatkowych i więcej kart niż w starej wersji itd. itp. No i niestety, ale karty (zwłaszcza pomocników) ograły się już po kilkunastu partiach. Dodatkowe talie A i B trochę pomogły, ale to dalej nie to samo co w starej wersji. Liczyłem, że Lacerta wyda kolejne talie, ale niestety wyzionęła ducha, a Rebel woli wydawać trzydziestą wersję Doble z Psim patrolem niż przetłumaczyć talie do Agri :?
No tak, teraz rozumiem. Rzeczywiście szkoda.
Tu by trzeba było chyba jakiegoś wydawcy-hobbysty.
A własne/fanowskie tłumaczenie i druk nie wchodzi pewnie w grę ze względu na koszty?
ODPOWIEDZ