Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: anitroche »

wilecki pisze: 03 sty 2022, 10:59
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź na mój wpis. Zgadzam się z kuki25, że to bardzo nieprawdopodobne, żeby móc poznać odpowiedź na jedno z trzech pytań już po pierwszym rozdaniu. Przyłapać mordercę na kłamstwie można na wiele sposobów, ale jedyny scenariusz z trzema kartami jaki mogłem sobie wyobrazić, to taki gdzie morderca twierdzi, że był sam (1 karta) w jakimś pomieszczeniu (1 karta), o którym wiemy, że nie przebywał tam nikt (1 karta). Możliwe, że na taką sytuację trafiliścię? Prawdopodobieństwo wylosowania takiego zestawu to jak jeden do trzech tysięcy, o ile się nie pomyliłem. Dodatkowo scenariusz musiałby to umożliwić, bo zazwyczaj w każdym pomieszczeniu przebywają 1-2 osoby, bardzo rzadko nikt, i trudniej stwierdzić kto kłamał. Wam zdarzyło się to w 2 grach na 5? Możliwe, że łatwiejsze poziomy częściej pozwalają na takie kombinacje. My bardzo szybko przeszliśmy na trudnieszy poziom (od średniego w górę) i sytuacja, że ktoś już po pierwszej rundzie (z wymianą!) znał mordercę na 100%, nigdy się nie wydarzyła.

Inne scenariusze szybkiego poznania mordercy są nie tyle nieprawdopodobne, co "guaranteed by design", praktycznie niemożliwe. Drugi przykład: morderca twierdzi, że przebywał sam (1 karta) w jakimś pomieszczeniu (1 karta), o którym wiemy, że przebywał w nim inny podejrzany (1 karta), który mówi prawdę, bo wykluczyliśmy jego motywy (3 karty). Ten scenariusz wymaga już wylosowania 6-ciu konkretnych z talii 70-ciu kart, a prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest jak jeden do stu milionów. Gracz w tej sytuacji wiedziałby kto jest mordercą i możliwe że wykluczyłby przy odrobinie szczęścia jeden motyw, czy dwa, ale byłby zupełnie ślepy jeśli chodzi o narzędzie zbrodni.

To pokazuje też, że niektóre sposoby są łatwiejsze niż inne, ale wydaje mi się, że to zaciera sie przy scenariuszach trudniejszych.
Co do twojego przykładu, który zaznaczyłam pogrubieniem, to nawet dwie karty wystarczą, żeby wykryć mordercę, bo wystarczy że ktoś twierdzi, że był w pokoju (1 karta) oraz służąca twierdzi, że pokój był pusty (1 karta).

W pierwszym scenariuszu, gdzie nam się to zdarzyło nie analizowaliśmy kart, tylko od razu lecieliśmy dalej z kolejną rozgrywką, więc tutaj dokładnie nie mogę potwierdzić słów osoby, która twierdziła, że w pierwszym rozdaniu już poznała mordercę, mogło być tak, że źle zapamiętała albo po prostu gracz wyciągnął zbyt pochopne wnioski, które okazały się ostatecznie prawdziwe (to była jego dopiero druga rozgrywka w ten tytuł), jednak przy drugim tym przypadku, dokładnie odtworzyliśmy sytuację z początku i to wyglądało tak, że wygrany miał karty, że np. A twierdzi, że była w pokoju z G, G to potwierdza oraz C też twierdzi, że była z G (osoby dobrane tylko dla przykładu, bo już nie pamiętam, kto wtedy był mordercą i kto z kim w pokojach, ale tego typu karty to były). Wiadomo było, że to poziom bez wspólnika, więc od razu C została przyłapana na kłamstwie. Dodatkowo ten gracz na początku miał kartę, w której policja wykluczyła jeden z motywów C, więc miał zdecydowanie łatwiejszy start w tej grze od pozostałych.

Wczoraj zagrałam dwie partyjki, jedna na poziomie średnim (na dwie osoby) i druga na trudnym (solo) i przyznaję, że tu tak łatwo nie było i żeby powykluczać podejrzanych trzeba było się dużo mocniej nakombinować. Dodatkowo stwierdziłam, że chyba najbardziej lubię tę grę na 2 osoby :). Nie ma problemu z pilnowaniem kart i dużo więcej kart dobieramy zanim talia pierwszy raz się wyczerpie, więc dostajemy więcej pewnych, świeżych wskazówek podczas gry. Trafił nam się też wspólnik i to była póki co najciekawsza rozgrywka. Stwierdziłam też, że nie wiem czy lubię to, że czasem trzeba strzelić. Gra jest zbudowana tak, że jest małe prawdopodobieństwo, że podczas gry zobaczymy wszystkie karty, które pozwolą nam poznać rozwiązanie na 100% (przynajmniej jak my gramy, tak że staramy się nie pokazywać przeciwnikom wartościowych naszym zdaniem kart), więc pozostaje nam strzelać. Z jednej strony daje to fajne poczucie, że nie udało mi się zebrać dowodów, ale wciąż na podstawie tego co mam mogę wykombinować najbardziej prawdopodobny scenariusz, z drugiej jednak jest to tylko przyjemne odczucie, bo tak naprawdę wciąż jest to tylko strzał po naszej stronie. No i teraz jeśli mi to przeszkadza to mogę grać tak, że czekam aż uda mi się zdobyć wszystkie potrzebne informacje, ale tutaj jest problem taki, że dociągamy karty losowo plus drugi gracz niektórych kart mi nie pokaże celowo, więc ostatecznie czystym przypadkiem wynikającym z losowości dobierania kart ten drugi gracz otrzyma w czasie gry wszystkie informacje, gdzie mi pozostanie tylko strzał, no i tu wracamy do tego co mnie boli w tej grze, czyli to że w grze dedukcyjnej wygrywa osoba nie ta, która zadała optymalnie pytania, ale ta która miała więcej farta w kartach. Więc zgadzam się jak najbardziej, że to gra familijny, a ja chyba chcę z niej zrobić w swojej głowie grę dla graczy na siłę :D. Czyli jeśli ktoś chce pograć w grę dedukcyjną jedynie dla zabawy i naprawdę fajnego klimatu, który ta gra daje (bo naprawdę ta różnorodność kart dowodów i poszlak robi klimat) i nie przejmować się, czy się wygra, tylko czerpać czystą przyjemność z gry, to jak najbardziej się ta gra u niego sprawdzi. Jeśli jednak szukacie zażartego pojedynku umysłów, to tutaj robi wrażenie, że niby jest, ale tak naprawdę jest w tej grze sporo losowości w kartach.

A propos solo, to jak się spodziewałam nie zachwycił (podkreślam jestem tylko po jednej rozgrywce póki co). Karty baaaardzo często mi wracały - mówię tutaj o drugiej połowie rozgrywki, gdzie już mamy tyle kart wyłożonych na stole, że nie da się zadać tak pytania, żeby nic się nie powtórzyło. Tutaj nawet bardziej odczuwałam tę niemoc w uzyskaniu oczekiwanej podpowiedzi po zadaniu pytania niż przy rozgrywce w więcej osób. Na przykład miałam już mordercę i wspólnika i motyw obu, ale wciąż zostały mi 3 rodzaje broni do wyboru na ścieżce, którą szedł morderca, czyli jedyna opcja na te informacje to pytanie o pokoje lub gabinet. No i tutaj z 7 kart dobranych w 3 turach tylko jedna była nową informacją, do tego nie wnoszącą nic do śledztwa. Ostatecznie zdecydowałam się zacząć strzelać, jak zostały mi ostatnie 3 pkt na wykorzystanie, bo w grze solo można próbować strzelać co rundę, jedyny warunek jest taki, że musimy móc w każdej rundzie kupić chociaż jedną kartę za 1 pkt. Ostatecznie zgadłam przy drugim strzale, ale powiem szczerze, że odczucie z tego, że musiałam strzelać było takie "meh". Ale przyznaję, że uczucie zawodu, czy to w grach wieloosobowych czy solo, mam tylko na sam koniec rozgrywki, gdy pojawia się w głowie, że kurczę, gdyby tylko doszły mi lepsze karty na rękę w ostatniej turze, to bym ja odkryła mordercę. Natomiast przez środkową część rozgrywki zawsze bawiłam się przednio :). Jednak to odczucie na koniec, które wbija szpilę w moją gejmerską duszę, może przesądzić o tym, że gra zostanie sprzedana.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: ArnhemHorror »

anitroche pisze: 03 sty 2022, 11:41 Co do twojego przykładu, który zaznaczyłam pogrubieniem, to nawet dwie karty wystarczą, żeby wykryć mordercę, bo wystarczy że ktoś twierdzi, że był w pokoju (1 karta) oraz służąca twierdzi, że pokój był pusty (1 karta).
Masz rację, wystarczą dwie karty, zafiksowałem się na liczbie trzy. Jeśli te 2 karty występują w talii, to prawdopodobieństwo wylosowania obu w początkowej ręce to zaledwie 1 do 161. Tak czy siak, mieliście pecha (albo ta osoba miała szczęście, jak na to popatrzeć z jej perspektywy) ;)
anitroche pisze: 03 sty 2022, 11:41 W pierwszym scenariuszu, gdzie nam się to zdarzyło nie analizowaliśmy kart, tylko od razu lecieliśmy dalej z kolejną rozgrywką, więc tutaj dokładnie nie mogę potwierdzić słów osoby, która twierdziła, że w pierwszym rozdaniu już poznała mordercę, mogło być tak, że źle zapamiętała albo po prostu gracz wyciągnął zbyt pochopne wnioski, które okazały się ostatecznie prawdziwe (to była jego dopiero druga rozgrywka w ten tytuł), jednak przy drugim tym przypadku, dokładnie odtworzyliśmy sytuację z początku i to wyglądało tak, że wygrany miał karty, że np. A twierdzi, że była w pokoju z G, G to potwierdza oraz C też twierdzi, że była z G (osoby dobrane tylko dla przykładu, bo już nie pamiętam, kto wtedy był mordercą i kto z kim w pokojach, ale tego typu karty to były). Wiadomo było, że to poziom bez wspólnika, więc od razu C została przyłapana na kłamstwie. Dodatkowo ten gracz na początku miał kartę, w której policja wykluczyła jeden z motywów C, więc miał zdecydowanie łatwiejszy start w tej grze od pozostałych.
W tym przypadku wiadomo jest, że G i A są niewinni, ale nie jest to wystarczające żeby stwierdzić z całą pewnością, że C jest mordercą, bo 3 osoby mogły przebywać w jednym pokoju i później to nawzajem potwierdzić w stosunku do A. Potrzebna jest jeszcze przynajmniej jedna karta (np. pokojówka potwierdzająca liczbę gości). Chociaż wykluczenie 2 z 7 gości na starcie i silne podejrzenie w stosunku do innego, to i tak dobry początek.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: anitroche »

Spoiler:
Racja, C mogła być niewinna, czyli tutaj nadinterpretowaliśmy :D
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Zbaviec »

Gra się chyba właśnie wyprzedała.👍
wojtas665
Posty: 29
Rejestracja: 19 mar 2021, 08:58
Been thanked: 5 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: wojtas665 »

W jednym ze scenariuszy skończyłem z taką sytuacją:
1 - jednym podejrzanym zostały mi siostry Berwick, które twierdziły, że przebywały w Biblitece.
2 - do gabinetu można było przejść tylko przez szopę
3 - taksydermista zeznał, że siostry BB nie przechodziły przez pokój myśliwski. ogólnie nikt nie przechodził przez pokój myśliwski
4 - w pokoju myśliwski pozostała maczeta i strzelba
Rozwiazanie to: Siostry BB, Motyw - Lekcawazenie, Broń - MACZETA.
Jak to jest możliwe, że BB mogły zabrać maczetę z pokoju myśliwskiego? Skoro Taksydermista zeznał, że BB nie przechodziły przez ten pokój :)
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: khuba »

wojtas665 pisze: 09 sty 2022, 18:29 Jak to jest możliwe, że BB mogły zabrać maczetę z pokoju myśliwskiego? Skoro Taksydermista zeznał, że BB nie przechodziły przez ten pokój :)
Błąd przy setupie?
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
wojtas665
Posty: 29
Rejestracja: 19 mar 2021, 08:58
Been thanked: 5 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: wojtas665 »

To było solo przez apkę czyli 6 kart. może... po rozgrywce już bym tego nie mógł sprawdzić
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: anitroche »

wojtas665 pisze: 09 sty 2022, 19:46 To było solo przez apkę czyli 6 kart. może... po rozgrywce już bym tego nie mógł sprawdzić
W lewym górnym rogu apki masz podany numer scenariusza. Można było spisać i potem wybrać, że chcesz rozegrać konkretny scenariusz i wpisać numer ręcznie.

W sumie to muszę sprawdzić, czy do solo są osobne scenariusze, czy można wpisać numer scenariusza, który grałam solo, jako numer do scenariusza na wiecej graczy :). Tak bym mogła sprawdzić i zobaczyć wszystkie karty, które mogłyby mi wyjść w grze. Ktoś może już tak próbował zrobić?
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
wojtas665
Posty: 29
Rejestracja: 19 mar 2021, 08:58
Been thanked: 5 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: wojtas665 »

anitroche pisze: 09 sty 2022, 20:07
wojtas665 pisze: 09 sty 2022, 19:46 To było solo przez apkę czyli 6 kart. może... po rozgrywce już bym tego nie mógł sprawdzić
W lewym górnym rogu apki masz podany numer scenariusza. Można było spisać i potem wybrać, że chcesz rozegrać konkretny scenariusz i wpisać numer ręcznie.

W sumie to muszę sprawdzić, czy do solo są osobne scenariusze, czy można wpisać numer scenariusza, który grałam solo, jako numer do scenariusza na wiecej graczy :). Tak bym mogła sprawdzić i zobaczyć wszystkie karty, które mogłyby mi wyjść w grze. Ktoś może już tak próbował zrobić?
Tak, mogłem tak zrobić :) jeżeli następnym razem taka sytuacja mi się przydarzy to tak zrobię.
Da się zrobić w ten sposób jak opisałaś :P
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: citmod »

Jak to zwykle bywa, znalazłem niezgodność w polskiej instrukcji względem angielskiej (i z tego co mi podpowiada google translate, również względem oryginału). Jest to drobna różnica (może polska wersja jest nawet bardziej intuicyina) nie mająca większego wpływu na rozgrywkę, ale mimo wszystko.

W polskiej instrukcji pierwszą osobą która składa ofertę, jest gracz po lewej stronie od aktywnego gracza. W angielskiej (i najwyraźniej w oryginalnej hiszpańskiej) gra toczy się w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. To samo tyczy się zmiany aktywnego gracza, w polskiej wersji aktywnym graczem staje się osoba po lewej od poprzedniego aktywnego gracza, a w angielskiej (i hiszpańskiej) na prawo.

W ogóle polska instrukcja jest jakoś inaczej sformatowana, ma inne przykłady i pewne rzeczy są trochę w inny sposób tłumaczone. Na przykład przebieg rundy jest dużo lepiej wytłumaczony w polskiej wersji niż w angielskiej, gdzie łatwo pominąć informację, że w każdej rundzie każdy gracz raz przeprowadza fazę dochodzenia, a dopiero jak wszyscy ją przeprowadzili następuje faza próby rozwiązania śledztwa. W sumie wydaje mi się, że składanie ofert i przekazywanie znacznika w ruchu zgodnym ze wskazówkami zegara jest znacznie bardziej intuicyjne, a zmiana w rozgrywce jest moim zdaniem znikoma.
AdamKadmon
Posty: 5
Rejestracja: 22 lut 2020, 23:14
Has thanked: 1 time

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: AdamKadmon »

Polska instrukcja w tym przypadku jest po prostu lepsza niż oryginał i myślę, że to celowe zmiany.
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Vanatox »

citmod pisze: 16 maja 2022, 01:29 W polskiej instrukcji pierwszą osobą która składa ofertę, jest gracz po lewej stronie od aktywnego gracza. W angielskiej (i najwyraźniej w oryginalnej hiszpańskiej) gra toczy się w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. To samo tyczy się zmiany aktywnego gracza, w polskiej wersji aktywnym graczem staje się osoba po lewej od poprzedniego aktywnego gracza, a w angielskiej (i hiszpańskiej) na prawo.
A to nie jest tak, że w Hiszpani we wszystkie gry karciane gra się przeciwnie do wskazówek zegara? Podobnie jak w Chinach.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: arturmarek »

Nasza Księgarnia wkłada ogrom pracy w lokalizację produktu. Instrukcje są przerabiane, grafiki poprawiane lub robione od zera. Gry z tego wydawnictwa to jedne z najbardziej dopracowanych produktów na polskiej scenie planszówkowej.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: waadimch »

Daje znać że apka została poprawiona i nie daje już tych samych kart/wskazówek.
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Haisenberg83 »

waadimch pisze: 16 gru 2023, 10:04 Daje znać że apka została poprawiona i nie daje już tych samych kart/wskazówek.
Czyli że zawsze podaje inne karty wskazówek? Jeśli tak, to czy zmniejszyła się ilość pkt do wykorzystania na podpowiedzi?
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: waadimch »

Pkt zostały na tym samym poziomie.
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Haisenberg83 »

waadimch pisze: 16 gru 2023, 15:45 Pkt zostały na tym samym poziomie.
To mam wrażenie, że nawet najtrudniejszy poziom będzie dosyć latwą sprawą do rozwiązania. No cóż. Będzie trzeba zagrać kilka razy i się przekonać na własnej skórze.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: tomuch »

Ale to przecież nie wbrew zasadom, że można dostać te same karty. Trzeba tak kalkulować, żeby pomimo otrzymania tych samych informacji, móc wskazać sprawcę, przedmiot etc. Po co ta zmiana w aplikacji?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Haisenberg83 »

waadimch pisze: 16 gru 2023, 10:04 Daje znać że apka została poprawiona i nie daje już tych samych kart/wskazówek.
Właśnie zagrałem dwa razy solo i w każdej grze miałem dublowane karty i to sporo. Skąd miałeś info, że apka już nie daje tych samych kart wskazówek?
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: waadimch »

Zrób update apki. Konieczne
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Erni »

Dublowanie kart w dużym stopniu można było ominąć, zadając przemyślane pytania. Po updacie aplikacji nie ma możliwości zdublowania kart, ale za to gra solo stała się łatwa. Ostatnio dwa razy grałem na poziomie bardzo trudnym i raz na eksperckim. Wszystkie trzy partie wygrane bez problemu, z zapasem punktów. :roll:
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Haisenberg83 »

Myślałem, że miałem update zrobiony🙄
Zagram jeszcze raz, ale obawiam się, że skoro liczba pkt jest taka sama, to będzie podobnie jak u Erniego, czyli banalnie łatwo, skoro ze zdublowanymi kartami się udawało, albo było bardzo blisko na poziomie eksperckim.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: MichalStajszczak »

Gra ma już dwa lata, więc być może ktoś już to wcześniej zauważył: w "Niepożądanych gościach" występuje "trzeci rodzaj alternatywy". W logice matematycznej alternatywa dwóch zdarzeń jest prawdziwa, gdy zaszło jedno, drugie lub oba. Jeżeli więc mamy zdanie "przez pokój przeszła osoba A lub B", to mogła przejść dowolna z nich lub obie. W języku potocznym mamy zazwyczaj do czynienia z "alternatywą wykluczającą" czyli powyższe zdanie jest prawdziwe, gdy przeszła przez pokój dokładnie jedna z tych dwóch osób. Natomiast w grze mamy takie zdanie, wypowiedziane przez osobę z obsługi budynku, a więc z założenia prawdomówną, a z rozwiązania zagadki wynika, że żadna z tych osób przez pokój nie przeszła.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: bardopondo »

Także miałem sytuację w grze, gdzie świadek z założenia prawdomówny podał mi informację wprowadzającą w błąd, nie pamiętam już szczegółów ale to był ktoś z obsługi podający informację na temat motywów, które nie były właściwe. Zastanawiałem się po co w zasadzie istniała ta karta w tym scenariuszu, zwłaszcza że przez nią podałem niewłaściwe typowanie na koniec.
Wszyscy przy stole doszliśmy do wniosku, że coś jest z tym bardzo nie halo. Gra wciąż czeka na kolejną szansę ale trwa to już rok, więc było to coś mocno zniechęcającego.
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Alwirin »

MichalStajszczak pisze: 28 gru 2023, 20:18 Jeżeli więc mamy zdanie "przez pokój przeszła osoba A lub B"
Ale w tej grze nie uświadczymy takiego zdania. Mamy: Przez pokój mogła przejść osoba A lub B. Co w grze należy tłumaczyć jako: jeżeli osoba A lub B się poruszała po domu (tylko morderca się porusza!), to przechodziła przez dany pokój.
bardopondo pisze: 28 gru 2023, 21:47 Także miałem sytuację w grze, gdzie świadek z założenia prawdomówny podał mi informację wprowadzającą w błąd, nie pamiętam już szczegółów ale to był ktoś z obsługi podający informację na temat motywów, które nie były właściwe. Zastanawiałem się po co w zasadzie istniała ta karta w tym scenariuszu, zwłaszcza że przez nią podałem niewłaściwe typowanie na koniec.
Wszyscy przy stole doszliśmy do wniosku, że coś jest z tym bardzo nie halo. Gra wciąż czeka na kolejną szansę ale trwa to już rok, więc było to coś mocno zniechęcającego.


W przypadku motywów też mamy powiedziane, że "Osoba A mogła mieć dany motyw". Musimy pamiętać, że każdy z podejrzanych ma jakiś motyw, ale mordercą jest tylko jeden.
ODPOWIEDZ