Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: Leviathan »

W grze Unsettled, wydanej w 2021 roku i poprzedzonej kampanią na Kickstarterze, wcielamy się w rolę naukowców, rzuconych na nieznaną planetę i próbujących... przeżyć. Korzystając z posiadanych przez nas umiejętności oraz nielicznego ocalałego sprzętu, będziemy poznawać stopniowo ekosystem planety, stawiać czoło napotykanym przeszkodom i walcząc z czasem i rosnącym strachem, będziemy dążyć do wyrwania się z zaciskającej wokół nas pułapki.

Unsettled to kooperacja, w której w trakcie każdej partii możemy wybrać inną planetę (z chwilą wydania dostępnych jest 6 różnych) i inną misję.

Obrazek

Linki:
Gra na BGG
Wojennik TV # 632: Unsettled - unboxing (PL)
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: kapitanzbik »

zagralem wprowadzenie solo. Ciezko wyrazic opinie po 60 min z gra. Sa akcje ktore mozesz wykonac tylko majac innego gracza na polu, grajac solo oczywiscie sa zablokowane. Nie doszedlem do konca scenariusza wiec ciezko powiedziec czy jest to wkalkulowane czy ma negatywny impakt na balans i szanse na sukces
Ogolnie narazie pozytywne wraznie, wszystko trzyma sie kupy, wydaje mi sie ze eksploracja nie jest tak interesujaca jak np 7th kontynencie, zwlaszcza jesli chodzi o kafelki terenu ale z drugiej strony sa losowe talie kart z losowymi wydarzeniami zwiazanymi z terenem, inna koncepcja, ale moze byc tak ze duzo zyska przy kolejnej sesji jak polaczysz kropki i zobaczysz jak to sie zazebia moze duzo zyskac. Sporo wiecej tez dzieje sie poza kafelkiem - postac, badania, morale. Np sa planety toksyczne gdzie po ruchu na sasiedni kafelek oznaczamy tez z ktorego ruszylismy, jakyb podnosimy pyl i jak ktos teraz wejdzie dostaje jakas kare.
Narazie na plus zwlaszcza,ze cena nie byla jakas zaporowa na KS
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: Leviathan »

Pierwszą zapoznawczą partię też grałem solo, choć prowadząc dwóch odkrywców i muszę powiedzieć m, że bawiłem się całkiem nieźle.

Późniejsze grałem już w dwie osoby i jestem pod wrażeniem części mechanizmów. Przede wszystkim jest klimatycznie – podoba mi się mechanizm walki z czasem i możliwości odkrywania różnych rzeczy na kaflach przez które przechodzimy. Widać że w trakcie tworzenia gry dużo uwagi poświęcono tworzeniu warstwy fabularnej i dopieszczeniu detali klimatycznych. Fajnie wygląda też pomysł z możliwością grania za każdym razem z wykorzystaniem innej planety, a w jej ramach innej misji.

Po tych kilku partiach odnoszę jednak wrażenie, że gdy pozna się już te misje, to frajda z gry będzie mniejsza bo będzie wiadomo czego się spodziewać. Głównym zadaniem będzie wtedy optymalizacja i klimat odejdzie na drugi plan.
tommyray
Posty: 1324
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 556 times
Kontakt:

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: tommyray »

Leviathan pisze: 01 sie 2021, 16:36 Pierwszą zapoznawczą partię też grałem solo, choć prowadząc dwóch odkrywców i muszę powiedzieć, że bawiłem się całkiem nieźle.
No i doigrał się pan, panie Leviathan, jest mi pan teraz winien ponad 4 stówki! ;)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: Leviathan »

tommyray pisze: 01 sie 2021, 20:54
Leviathan pisze: 01 sie 2021, 16:36 Pierwszą zapoznawczą partię też grałem solo, choć prowadząc dwóch odkrywców i muszę powiedzieć, że bawiłem się całkiem nieźle.
No i doigrał się pan, panie Leviathan, jest mi pan teraz winien ponad 4 stówki! ;)
:D Nic mi o tym nie jest wiadomo. Ale jestem przekonany, że dobrze będziesz się bawił.
tommyray
Posty: 1324
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 556 times
Kontakt:

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: tommyray »

Leviathan pisze: 01 sie 2021, 21:36
tommyray pisze: 01 sie 2021, 20:54
Leviathan pisze: 01 sie 2021, 16:36 Pierwszą zapoznawczą partię też grałem solo, choć prowadząc dwóch odkrywców i muszę powiedzieć, że bawiłem się całkiem nieźle.
No i doigrał się pan, panie Leviathan, jest mi pan teraz winien ponad 4 stówki! ;)
:D Nic mi o tym nie jest wiadomo. Ale jestem przekonany, że dobrze będziesz się bawił.
Mam taką nadzieję, wyglada na to, że jest tym czego ostatnio szukałem i wpisuje się wręcz idealnie w moje własne protopomysly, jakby czytali mi w myślach.
tommyray
Posty: 1324
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 556 times
Kontakt:

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: tommyray »

Żeby czlowiek musiał się dopominać...
Koledzy, no, pograjcie trochę i dawajcie tu impresje, recenzje, analizy.
Bądźcie lepsi niż BGG bo tam posucha. Dopadł mnie głód wiadomosci o tym tytule, ratujta.
tommyray
Posty: 1324
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 556 times
Kontakt:

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: tommyray »

Wreszcie mam i ja. Podział na planet-boxy co najmniej dobry.
Tacki na elementy i jednocześnie funkcjonalne planszetki - bardzo pozytywne.
Rulebook - rewelacyjny.
Tu muszę więcej napisać: rozklad tekstu dzięki krótkim akapitom i przerwom pomiedzy nimi daje świetną czytelność.

Informacje podane z wizualiami czyli mamy zastosowane definiowanie ostensywne (nie wydziwiać! tak to się nazywa fachowo!) lub po zwyczajnemu - poprzez wskazanie.

Jest wyraźna informacja od tworców o tym jak warto i najlepiej podejść do rozgrywki.

Jest WYRAŹNA informacja przy Glosariuszu/Indexie/Appendixie żeby... go nie czytać zawczasu, nie wertować w trakcie gry(!) i tylko w ostateczności, a w rozgrywce kierować się rozsądkiem a nie szukać prawniczych wykładni w FAQ czy glosariuszu.

Jest podana notka, że jak zagrałeś jednak jakiś element z błędem - to co z tego. Przyjmij na klatę i następnym razem zagrasz poprawnie.

Jest wyraźna informacja mówiąca graczom, że kreatywność jaką wykazują w czasie gry w rozwiązywaniu problemów ma zastosowanie/ przeważa nad możliwą niejasnością/dwuznacznością reguł!

"The cosmos is actively trying to kill you. You don't have many things at your disposal. When in doubt, if someone has come up with an exciting and innovative way to keep you alive - DON'T QUESTION IT."

Dla mnie wow.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2021, 08:12 przez tommyray, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do obejrzenia recenzji Unsettled na Wojennik TV:

Ostatnio zmieniony 23 mar 2023, 09:23 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Xkier
Posty: 22
Rejestracja: 26 maja 2020, 16:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: Xkier »

Zagrałem wczoraj pierwszy raz, ależ ta gra miażdży klimatem ciężkiego SF, opisami świata, delikatnym humorem, świetnymi mechanikami. Jestem absolutnie zauroczony, wspaniała gra.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: tomwro »

Ktoś, gdzieś, coś? 21 grudnia miały być fix packi i jakoś update. Nie wydziałem nic nowego. Coś wiadomo? Zdjęcia na fb już się pojawiają. To jakieś US?
greggreg123
Posty: 52
Rejestracja: 31 mar 2019, 00:05
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: greggreg123 »

tomwro pisze: 06 sty 2024, 15:19 Ktoś, gdzieś, coś? 21 grudnia miały być fix packi i jakoś update. Nie wydziałem nic nowego. Coś wiadomo? Zdjęcia na fb już się pojawiają. To jakieś US?
Niestety wysyłką w europie/UK zajmuje się GamesQuest, to tam lubią sobie delay zrobić, ale kilka osób na KS pisało, że dostali maile z potwierdzeniem adresu, więc wysyłki chyba już wznowili lub wznowią lada moment
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 1453 times

Re: Unsettled (Marc Neidlinger, Tom Mattson)

Post autor: Mr_Fisq »

Jakby ktoś szukał najnowszej instrukcji:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... oAyQUrGev-

(w każdym razie niczego nowszego nie znalazłem)
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
ODPOWIEDZ