Diora - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: Irka »

Cześć, chciałam się upewnić:

1. Początek gry, planszetka gracza - czy znacznik umieszczamy od razu na polu 1?

2. Opis rundy, punkt 8, str. 5 - "Przesunięcie na lewo o jedno pole dwóch kart technologii [...]". Czy to oznacza, że karta, która była na polu z wartością 1-6, jest odrzucana?

3. Identyfikator "Kierownik produkcji" - "Możesz pobrać radioodbiornik z poziomu o jeden wyższy od wartości pracownika jakiego użyłeś" - czy to oznacza, że można pobrać również zasoby(bonus) z poziomu o jeden wyższy?

4. Pobieranie radioodbiorników do produkcji - jeśli kość ma wartość 6, a ja wezmę radia z pól o wartości 1 i 5, to czy dostanę bonus przypisany do pola 6?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

Irka pisze: 28 lis 2023, 21:20 Cześć, chciałam się upewnić:

1. Początek gry, planszetka gracza - czy znacznik umieszczamy od razu na polu 1?

2. Opis rundy, punkt 8, str. 5 - "Przesunięcie na lewo o jedno pole dwóch kart technologii [...]". Czy to oznacza, że karta, która była na polu z wartością 1-6, jest odrzucana?

3. Identyfikator "Kierownik produkcji" - "Możesz pobrać radioodbiornik z poziomu o jeden wyższy od wartości pracownika jakiego użyłeś" - czy to oznacza, że można pobrać również zasoby(bonus) z poziomu o jeden wyższy?

4. Pobieranie radioodbiorników do produkcji - jeśli kość ma wartość 6, a ja wezmę radia z pól o wartości 1 i 5, to czy dostanę bonus przypisany do pola 6?
1. Nie
2. Tak
3. Tak ( jezeli został użyty pracownik o wartości 5 to możesz pobrać radioodbiornik i zasoby bonusowe z pola 6)
4. Nie
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: The Fifth Horseman »

1) Kierownik magazynu wydaje się lekko przegięty. Może ja źle zrozumiałem jego zdolność specjalną albo jest myląco sformułowana? Za każdym razem kiedy bierzez z magazynu części dostajesz jedną część więcej tego typu który wziąłeś... co oznacza że na polach 3 i 6 bierzemy nie jeden tylko dwa bonusowe surowce (jeżeli idziemy po coś innego niż same kable).

2. Troche kontrowersji wzbudziło pole z lampami.
Obrazek
Jeżeli wierzyć instrukcji, "akcję można wykonać tyle razy ile wskazuje wartość naszego pracownika", czyli emeryt mógłby wziąć 6x6=36 (!!!) lamp. Tylu lamp nawet w grze nie ma, więc w teorii jeden gracz mógłby wyczyścić cały zasób idąc pracownikiem 4+. Wyglądało na oczywisty bug, więc przyjęliśmy że to pole wykonywało akcję tylko raz.
BOLLO pisze: 29 lis 2023, 19:093. Tak ( jezeli został użyty pracownik o wartości 5 to możesz pobrać radioodbiornik i zasoby bonusowe z pola 6)
:lol: A ja z planszy odczytałem te zasoby jako koszt... (i tak miażdżąco wygrałem, ale...)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

The Fifth Horseman pisze: 01 gru 2023, 23:59 Kierownik magazynu wydaje się lekko przegięty.
Każdy z nich jest dobry na swój sposób. Pobiera jeden zasób.
The Fifth Horseman pisze: 01 gru 2023, 23:59 Troche kontrowersji wzbudziło pole z lampami.
To pole "mówi" - w zależności jakim pracownikiem się tam udasz pobierzesz tyle zasobów.
Podałem nawet przykład graficzny z wytłumaczeniem. Jeżeli udasz się kością o wartości 1-3 pobierzesz 3lampy, kością 4-6 6lamp. W tej sytuacji pomieszczenia nie ma żadnego mnożnika X.
The Fifth Horseman pisze: 01 gru 2023, 23:59 A ja z planszy odczytałem te zasoby jako koszt... (i tak miażdżąco wygrałem, ale...)
Wyjaśniam to dokładnie w instrukcji str 9 :mrgreen:
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: Irka »

BOLLO pisze: 02 gru 2023, 18:06
The Fifth Horseman pisze: 01 gru 2023, 23:59 Troche kontrowersji wzbudziło pole z lampami.
To pole "mówi" - w zależności jakim pracownikiem się tam udasz pobierzesz tyle zasobów.
Podałem nawet przykład graficzny z wytłumaczeniem. Jeżeli udasz się kością o wartości 1-3 pobierzesz 3lampy, kością 4-6 6lamp. W tej sytuacji pomieszczenia nie ma żadnego mnożnika X.
A jak odróżnić, które pomieszczenie ma mnożnik, a które nie? To powinno być wyraźnie napisane, np. jeśli na ilustracji są dwie kategorie wartości kości (1-3 oraz 4-6) to mnożnik nie obowiązuje?

Bo my się kierowaliśmy główną zasadą (i głównym przykładem) w instrukcji:
Obrazek

W naszym przypadku kontrowersyjną kartą była ta:
Obrazek

Nie ma jej na stronie z dodatkowymi przykładami (zresztą, tego typu strony chyba nigdy nie są obowiązkowe do czytania(?), a na pewno nie służą do tworzenia sobie samemu wniosków o wyjątkach :mrgreen: )

U nas osoba, której udało się 2 razy pójść na to pole, wygrała ze znaczną przewagą, niestety. (Potem stwierdziliśmy, że tu może zabrakło znaków "/").
Dobrze wiedzieć, że tu jest też chyba jakiś wyjątek od reguł i można mieć nadzieję, że przy następnej partii balans będzie zachowany :)

Przy okazji: czy pomieszczenie = karta technologii? Jeśli tak, to nie rozumiem, dlaczego wprowadza się dwa różne pojęcia.
Pojawia się przy tym też niezrozumiałe sformułowanie "z karty technologii można natomiast..." (czyli w przeciwieństwie do czego? Do pomieszczenia?)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

Irka pisze: 03 gru 2023, 01:15 A jak odróżnić, które pomieszczenie ma mnożnik, a które nie?
Wszystkie mają mnożnik poza tymi które wskazują konkretne wartości. Czyli te co podałaś w przykładzie.
Irka pisze: 03 gru 2023, 01:15 W naszym przypadku kontrowersyjną kartą była ta:
W Twoim przykladzie gracz udajacy się powiedzmy pracownikiem o wartosci 2, pobierze jednorazowo kabel oraz tranzystor. Te zasade należy stosować do wszystkich tego typu kart.
Irka pisze: 03 gru 2023, 01:15 Przy okazji: czy pomieszczenie = karta technologii?
Tak i nie. Karta technologii to element gry znajdujący sie na prawo gdzie można ją kupić. W momencie zakupu karta technologii zostaje umieszczona na planszy i staję sie pomieszczeniem. Ale oba te znaczenia można spokojnie mieszać w nazewnictwie. Jak komu wygodnie.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: Irka »

BOLLO pisze: 03 gru 2023, 11:07 Wszystkie mają mnożnik poza tymi które wskazują konkretne wartości.
[...] Te zasade należy stosować do wszystkich tego typu kart.
Czy planujesz erratę (np. pdf)?
W każdym razie, radziłabym przynajmniej tę zasadę/wyjątek jakoś dobrze sformułować i szybko ogłosić, żeby ludzie się nie nacinali więcej.
Śmiem tak twierdzić, skoro czytam wyżej, że nie tylko my mieliśmy z tym problem.
U nas połowa rodziny przez to niemal się zniechęciła do gry.
Irka pisze: 03 gru 2023, 01:15 Przy okazji: czy pomieszczenie = karta technologii?
Tak i nie. Karta technologii to element gry znajdujący sie na prawo gdzie można ją kupić. W momencie zakupu karta technologii zostaje umieszczona na planszy i staję sie pomieszczeniem. Ale oba te znaczenia można spokojnie mieszać w nazewnictwie. Jak komu wygodnie.
No nie do końca :) Według zasad pisania tego typu tekstów, to jednak powinno być spójne. Albo przynajmniej wyjaśnione. Dwie nazwy na określenie praktycznie tego samego mogą dezorientować.

Kolejną zasadą jest, że reguły dotyczące danego zagadnienia powinny być w jednym miejscu tekstu, a w instrukcji do Diory są trochę porozrzucane. Jest także parę zbędnych powtórzeń (i nie mówię tu o przypominajkach w ramkach, które są bardzo fajne). I pozmieniałabym kolejność przy wprowadzaniu pewnych zagadnień.

Jednak pomijając to niedopatrzenie z mnożnikami (dość istotne, bo wpływa na rozgrywkę), instrukcję oceniam dobrze - jest pisana przystępnym jezykiem, ma dobre przykłady i pomocne wskazówki.

Jeszcze taki drobiazg - dostaliśmy 36 kart radioodbiorników (wyglądają na unikalne), a w instrukcji jest wymienione 35 :)
Więcej nie piszę i nie notuję sobie, bo nie wiem, czy te uwagi są przydatne dla Ciebie i czy będziesz chciał tę instrukcję kiedyś ulepszyć.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

Co do instrukcji to była to chyba najtrudniejsza rzecz przed którą stanąłem. Po pierwsze miałem ograniczenia co do stron a po drugie robiłem to po raz pierwszy w życiu. Napisanie instrukcji to jedno ale później zrobienie jeszcze składu to już czarna magia. I tu Michał (mój brat) bardzo pomógł. Bardzo zależało mi żeby instrukcja do Diory była napisana przystępnie i na tyle logicznie aby nawet młodzież mogła samodzielnie poradziła sobie z interpretacją zasad. Zdaję sobie sprawę z tego że może się ona różnić od tych z fachowych wydawnictw. Ale napisałem ją najlepiej jak potrafiłem. W sumie to łącznie zajęła mi od 2 miesięcy aby finalnie wyglądała tak jak wygląda.
Irka pisze: 05 gru 2023, 15:33 Czy planujesz erratę (np. pdf)?
W każdym razie, radziłabym przynajmniej tę zasadę/wyjątek jakoś dobrze sformułować i szybko ogłosić, żeby ludzie się nie nacinali więcej.
Jeżeli będzie taka potrzeba to oczywiście przygotuję taki zapis. Na razie jedynie 2 osoby na ~~200 egzemplarzy zgłosiły uwagi. Jest jeszcze film video który również wyjaśnia wiele pojęć i zasad. Oczywiście mam świadomość że zapewne 80% tych co kupili grę jeszcze nie mieli czasu w nią zagrać. Więc zobaczymy w przyszłości czy faktycznie będzie ona stwarzała większe problemy.
Irka pisze: 05 gru 2023, 15:33 Kolejną zasadą jest, że reguły dotyczące danego zagadnienia powinny być w jednym miejscu tekstu, a w instrukcji do Diory są trochę porozrzucane. Jest także parę zbędnych powtórzeń
Umiejscowienie poszczególnych akapitów i tłumaczeń zasad chciałem tak orientować aby wyobrazić sobie co po kolei będzie najważniejsze dla gracza. Oczywiście instrukcję pisałem zatem pod siebie czyli tak jak ja bym to widział i chciał aby mi ją przedstawiono.
Irka pisze: 05 gru 2023, 15:33 I pozmieniałabym kolejność przy wprowadzaniu pewnych zagadnień.
Rozwiniesz myśl? Chętnie posłucham przy pisaniu kolejnej instrukcji.
Irka pisze: 05 gru 2023, 15:33 Jeszcze taki drobiazg - dostaliśmy 36 kart radioodbiorników (wyglądają na unikalne), a w instrukcji jest wymienione 35
Tak każda kopia ma jednego gratisa. Tak samo znaczniki gracza 10/8. Komiks który nie był jednak dołączany do gry a widnieje na pudełku jako zawartość. :mrgreen:
Irka pisze: 05 gru 2023, 15:33 Więcej nie piszę i nie notuję sobie, bo nie wiem, czy te uwagi są przydatne dla Ciebie i czy będziesz chciał tę instrukcję kiedyś ulepszyć.
Każda uwaga finalnego produktu jest dla mnie ważna bo być może dzięki nim kolejne instrukcje będę mógł napisać poprawniej.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: The Fifth Horseman »

BOLLO pisze: 02 gru 2023, 18:06Każdy z nich jest dobry na swój sposób. Pobiera jeden zasób.
Dokładny tekst na karcie (sorry, dopiero teraz miałem okazję sprawdzić): "Gdy pobierasz z magazynu surowiec, dobierz ten surowiec o jeden więcej". Sześć pól magazynu pobiera dwa surowce naraz, więc rozumieliśmy że kiedy pobieram np 2 glośniki i 1 kabel, pobieram kierownikiem jeszcze 1 głośnik oraz 1 kabel. Według twojego objaśnienia, to powinno być "lub".

Jeżeli kiedyś będzie nowa edycja (czego życzę), to jaśniejszym sformułowaniem byłoby "Gdy pobierasz z magazynu surowce, dobierz o jeden więcej spośród tych surowców". Ewentualnie usunąć wybór i po prostu "Gdy pobierasz z magazynu surowce, dobierz dodatkowo 1 kabel"
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

The Fifth Horseman pisze: 06 gru 2023, 11:20
BOLLO pisze: 02 gru 2023, 18:06Każdy z nich jest dobry na swój sposób. Pobiera jeden zasób.
Dokładny tekst na karcie (sorry, dopiero teraz miałem okazję sprawdzić): "Gdy pobierasz z magazynu surowiec, dobierz ten surowiec o jeden więcej". Sześć pól magazynu pobiera dwa surowce naraz, więc rozumieliśmy że kiedy pobieram np 2 glośniki i 1 kabel, pobieram kierownikiem jeszcze 1 głośnik oraz 1 kabel. Według twojego objaśnienia, to powinno być "lub".

Jeżeli kiedyś będzie nowa edycja (czego życzę), to jaśniejszym sformułowaniem byłoby "Gdy pobierasz z magazynu surowce, dobierz o jeden więcej spośród tych surowców". Ewentualnie usunąć wybór i po prostu "Gdy pobierasz z magazynu surowce, dobierz dodatkowo 1 kabel"
Zdecydowanie lepiej pasuje
Gdy pobierasz z magazynu surowce, dobierz o jeden więcej spośród tych surowców"
Ewentualnie usunąć wybór i po prostu "Gdy pobierasz z magazynu surowce, dobierz dodatkowo 1 kabel"
To byłoby błędne bo tylko pole 3 i 6 daje możliwość podjęcia dodatkowo "kabla".

Tak więc jeszcze raz aby już było jasne. Jeżeli idziesz na magazyn i pobierasz surowiec z pola o wartości 3 lub 6 to możesz wybrać czy chcesz pobrać o jeden dodatkowo np głośnik czy kabel. Jeżeli idziesz natomiast na pole magazynu "głośniki" o wartości 2 pobierasz jedynie dodatkowo głośnik.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Diora - pytania i wątpliwości

Post autor: Irka »

BOLLO pisze: 06 gru 2023, 08:53
Irka pisze: 05 gru 2023, 15:33 Czy planujesz erratę (np. pdf)?
W każdym razie, radziłabym przynajmniej tę zasadę/wyjątek jakoś dobrze sformułować i szybko ogłosić, żeby ludzie się nie nacinali więcej.
Jeżeli będzie taka potrzeba to oczywiście przygotuję taki zapis. Na razie jedynie 2 osoby na ~~200 egzemplarzy zgłosiły uwagi. Jest jeszcze film video który również wyjaśnia wiele pojęć i zasad. Oczywiście mam świadomość że zapewne 80% tych co kupili grę jeszcze nie mieli czasu w nią zagrać. Więc zobaczymy w przyszłości czy faktycznie będzie ona stwarzała większe problemy.
Jeśli dobrze rozumiem, większość odbiorców to "niedzielni" gracze. Oni mogą nie zauważyć problemu. Mogą dosłownie interpretować niejasny/błędny zapis i grać z tym efektem kuli śniegowej, godząc się z tym, że życie bywa niesprawiedliwe (jak w Monopolu ;))
Myślę, że tylko bardziej zaawansowanym graczom włącza się żółta lampka w takich przypadkach. Jednak tutaj już nic nie napiszą, bo problemy zostały wskazane i wyjaśnione. Albo nawet tu nie zajrzą, tylko będą intuicyjnie sobie to korygować.

Jeśli chcesz się przekonać, to może pokaż tę przykładową kontrowersyjną kartę kilku grupom początkujących graczy, którzy nie brali udziału w testach oraz sami się uczyli grać. Zapytaj ich, jak ją interpretują. Może moje obawy są na wyrost :) Może wszyscy oglądali film, zamiast czytania instrukcji. Zapytaj też o to.
Ja filmu nie oglądałam (bo to nie powinno być obowiązkowe), i nawet nie wiem czy to wyjaśnia.
Irka pisze: 05 gru 2023, 15:33 I pozmieniałabym kolejność przy wprowadzaniu pewnych zagadnień.
Rozwiniesz myśl? Chętnie posłucham przy pisaniu kolejnej instrukcji.
Chętnie napiszę za jakiś czas, jak będę mieć znowu dostęp do gry.
Tutaj jeszcze raz podkreślę - uważam, że instrukcja jest dobra, ale pewne rzeczy warto poprawić. Mam wrażenie, że w ostatniej fazie zabrakło testów na nowych graczach, którzy by spojrzeli świeżym okiem i wskazali to, co mogło umknąć w takim ogromie pracy.
Jakby coś, to zgłaszam się na ochotnika przy końcowych testach kolejnej instrukcji :)
ODPOWIEDZ