Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
rednulk
Posty: 34
Rejestracja: 28 mar 2018, 14:39
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: rednulk »

Zacznę od tego, że w kwestii RPG jestem zielony.

Jakiś czas temu na swojej drodze natknąłem się na Ironsworn, który zachęcił mnie, jako planszówkowego gracza solo, żeby spróbować czegoś takiego jak solo RPG. Posiedziałem nad tym ze dwa czy trzy razy i, choć ogólnie mi się spodobało to na tym się skończyło. Ironsworn można powiedzieć, że przypadkiem wpadł w moje ręce, a że nie dość, że jest do solo to dodatkowo jest darmowy, więc nie poszerzałem swojej wiedzy o inne systemy, mimo, że setting Ironsworn nie jest moim ulubionym. Pojawiło się w międzyczasie od tego samego Twórcy Starforged, czyli Ironsworn w kosmosie, a więc w moim ulubionym settingu, jednak (jeszcze) nie zdecydowałem się na zakup... Przyznaję, że przed ostatecznym zabraniem się za ten temat powstrzymuje mnie i zniechęca obsługa wykorzystywanego zarówno przez Ironsworn, jak i Starforged, systemu PbtA. Wiecie o nim więcej niż ja, więc rozpisywać się nie będę, ale ogólnie chodzi mi o to, że trzeba sporej orientacji w możliwych do wykonania ruchach, których jest multum, żeby rozgrywka z tym systemem szła sprawnie... Więc żeby swobodnie pograć, sporo czasu trzeba poświęcić na przygotowanie się do tego, naukę i nabranie wprawy, a szczerze wolałbym tego uniknąć...

Niedawno wystawiłem nos poza dział planszówek tu na Forum i wpadł mi przypadkiem w oko Wasz dział, zajrzałem, trochę poczytałem i "okazało się", że systemów jest sporo (a jakoś wcześniej nie pomyślałem o tym w ogóle) i przeszło mi przez myśl, że może rozpocząłbym zabawę w oparciu o jakiś inny, prostszy system, łatwiejszy do zastosowania, przyjemniejszy dla początkującego i nie wymagający siedzenia co chwilę z nosem w książce...

Nigdy nie grałem w żadnego RPG-a (poza tymi kilkoma próbami solo), więc nie mam doświadczenia - może żeby to działało solo, system z jakichś względów musi być tak rozbudowany?

Dodam jeszcze tylko, że z samym settingiem, myślę że już sobie poradzę dzięki wielu materiałom i różnorakim tabelom, na które natknąłem się robiąc kiedyś rozeznanie pod te "planowane w przyszłości" rozgrywki sci-fi, więc sam system, jeśli się sprawdzi, może być "wyciągnięty" z jakiegokolwiek settingu.

Podpowiedzcie, proszę, jakim systemem powinienem się zainteresować?

Trafiłem na Year Zero Engine - na pierwszy rzut oka wydaje się prostszy – może ten?

Proponowany system, poza tym, żeby był w miarę prosty i nie można mu było postawić powyżej wymienionych "zarzutów" jakie mam względem PbtA musi się po prostu sprawdzić do solo w settingu sci-fi.

Z góry dziękuję za podpowiedzi 🍻💪
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: WieszKto »

Jeśli chodzi o zasady zastępujące MG polecam Mythic Game Master Emulator. System możesz użyć dowolny np.
Old School Esentials:

Albo np Savage Worlds:


Powyżej masz linki do ludzi grających solo właśnie na zasadach Mythic Game Master Emulator.
rednulk
Posty: 34
Rejestracja: 28 mar 2018, 14:39
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: rednulk »

Dzięki WieszKto za odpowiedź i podpowiedź 💪🍻

Wątek martwy, więc podsumuję i do zamknięcia...

Sam zacząłem grzebać i z tego całego grzebania wyszedłem z systemem Year Zero Mini. Zdaje się być prostym, łatwym i (okaże się czy) przyjemnym.
Do ogarnięcia z 6 stron instrukcji 💪

Zobaczymy jak się sprawdzi w praktyce.
aniolbezserca
Posty: 143
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: aniolbezserca »

A może warto byłoby spróbować z grami paragrafowymi? Tutaj masz sporą kolekcję darmowych gier osadzonych w różnych klimatach i różnej długości: https://masz-wybor.com.pl/

Jeśli pasują Ci klimaty fantasy to może zainteresuje Cię gra Opowieści Baśniomistrza: Tajemnice Dziwnolasu wydana jakieś 2 lata temu przez Black Monk Games.
Ku Przygodzie 5e! [blog]
Awatar użytkownika
Drek
Posty: 153
Rejestracja: 28 lip 2016, 12:59
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time

Re: Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: Drek »

Jest trochę systemów solo dla lubiących kostki.
Polecam 4AD (Four Against Darkness) - W Polsce wyszła podstawka pod nazwą "Czworo Przeciwko Ciemności" wydana przez Fox Games.
O ile podstawka w sumie taka sobie, to po dokupieniu dodatków (niestety po angielsku), gra nabiera rumieńców.
Zerknij tutaj jak dużo tego jest: AMAZON PL

Kolejny system to 2D6 Dungeon: Link do BGG

Można jeszcze wspomnieć o D100 Dungeon i jego odpowiedniku w kosmosie D100 Space. Zobacz na https://www.mk-games.co.uk
Alextasha
Posty: 265
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: Alextasha »

Polecam zajrzeć do wydawnictwa Obvious Mimic który wydaje przygody solo RPG na podst d&& 5e np The Wolves of Langston czy The Crystals of Z'leth. Jakby ktoś chciał to robią też odpowiednio wersje drużynowe
SPRZEDAM >> *click*
strzewka
Posty: 24
Rejestracja: 03 lut 2020, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: strzewka »

Do gry RPG Mothership (klimaty Sci-Fi a właściwie horror Sci- fi wydanej po polsku przez Black Monk Games) wyszły zasady do gry solo Lone Star Mothership https://preview.drivethrurpg.com/en/pro ... ership-RPG
Przymierzam się do tego bo lubię RPG a nie bardzo mam z kim grać. Możesz spróbować jak lubisz takie klimaty.
Marcin199
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2024, 12:20

Re: Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: Marcin199 »

cały ten świat RPG to dla mnie czarna magia, ale jak czytam to, co napisałeś, to czuję, że to jest jakieś kłopotliwe zoo. no i kurczę, zaczynam myśleć, że może jednak fajnie byłoby coś w RPG spróbować, ale nie chcę się zaraz tonąć w jakichś skomplikowanych systemach.

no i przewinęło mi się to Ironsworn, że niby fajne dla solowego gracza, darmowe i takie tam, ale kurczę, jak się zabieram za to, to jakoś tak mnie nie przekonuje. i potem jeszcze ten Starforged, bo kocham sci-fi, ale tam też trzeba być jakimś geniuszem systemowym, żeby ogarnąć. i na dodatek to PbtA, co to, kurczę, za skrót i czytam, że trzeba się z nim ogarnąć.
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: Jaki system do solo, prostszy niż PbtA?

Post autor: ponika »

Marcin199 pisze: 05 lut 2024, 12:49 i na dodatek to PbtA, co to, kurczę, za skrót i czytam, że trzeba się z nim ogarnąć.
Pbta jest specyficzne, bo używa ruchów, czyli "wyzwalaczy" rzutów kością. To brzmi skomplikowanie, ale sprowadza się do tego, że jeśli wystąpi sytuacja A to rzuć kośćmi na taki a taki parametr. To bardzo pomaga w grze solo, bo narzuca co kolejny krok i najczęściej odsyła do konkretnej wyroczni która od razu opisuje co dalej dzieje się w fabule.

Ogólnie jeśli nie bardzo wiesz jak się zabrać, to polecam kanał Me, Myself and Die (masz już wyżej link) tam jest sporo tipsów, pokazuje też grę na różnych systemach.

Jak znasz DnD, czyli najpopularniejszy system to masz tam połączenie paragafowki i DnD czyli przygodę solową
https://www.dmsguild.com/m/product/275200

Ja osobiście polecam Year Zero Bo jest bardzo intuicyjny i prosty, ale pamiętaj, że to tylko mechanika rzutów kośćmi. Całą "fabułę" tworzysz ty. Tu super sprawdzają się wyrocznie z np Ironsworna.

Granie solo ma dużo ze snucia opowieści, jak dla mnie to zupełnie inna rozrywka niż gra fabularna, stąd trudno oczekiwać takich samy wrażeń ;)
ODPOWIEDZ